Fly4free.pl

Lotnisko w Amsterdamie ma świetny pomysł, by zmniejszyć kolejki. Koniec długiego stania do kontroli?

Foto: Marius Dobilas / Shutterstock
Od soboty na lotnisku Schiphol pojawiły się bramki do kontroli bezpieczeństwa dla pasażerów bez bagażu podręcznego lub podróżujących tylko z małymi torebkami. Władze zatłoczonego lotniska chcą sprawdzić czy w ten sposób uda się rozładować kolejki.

Nową procedurę lotnisko wprowadziło na życzenie linii KLM (czyli największego przewoźnika w Amsterdamie), który narzekał na zbyt długie kolejki do kontroli bezpieczeństwa. Jest banalnie prosta: pasażerowie, którzy nie mają ze sobą bagażu podręcznego lub podróżują wyłącznie z małym plecakiem, torebką czy samym laptopem będą kierowani do osobnych stanowisk kontroli bezpieczeństwa. O tym, czy dany pasażer kwalifikuje się do szybszej odprawy, będą decydowali pracownicy lotniska.

Jest to jak najbardziej logiczne rozwiązanie. Z powodu rosnącego znaczenia tanich linii lotniczych i horrendalnych opłat za nadanie bagażu, coraz więcej pasażerów decyduje się na podróż tylko z bagażem podręcznym. A przy kontroli najwięcej czasu zajmuje wyjęcie laptopa, aparatu czy innej elektroniki z wypchanej po brzegi walizki, co znacznie wydłuża cały proces i sprawia, że musimy dłużej stać w kolejkach.

Problem jest poważny, bo Schiphol to trzecie największe lotnisko w Europie, które w 2016 roku obsłużyło aż 63,6 mln pasażerów – prawie o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Lotnisko jest więc bardzo zatłoczone – już wiosną zdarzały się dni, gdy przewijało się przez nie ponad 200 tys. pasażerów. Ci zaś tkwią w bardzo długich kolejkach do odprawy czy kontroli bezpieczeństwa, co niekoniecznie podoba się liniom lotniczym. Linia KLM regularnie prosi swoich pasażerów, którzy odlatują w porannym lub wieczornym szczycie o pojawianie się na lotnisku nawet na 3 godziny przed ich odlotem. Nie jest to prośba pozbawiona sensu, zważywszy na zaostrzone kontrole bezpieczeństwa na lotniskach w Europie.

Nowe bramki są wprowadzone testowo, tylko do końca sierpnia. Po zakończeniu testów lotnisko sprawdzi rezultaty i zdecyduje czy pozostaną one na lotnisku na stałe.

Linie lotnicze próbują się dostosować do tych regulacji, by ułatwić życie pasażerom.

W easyJet tanio nadasz bagaż podręczny

Brytyjska linia wprowadziła w Amsterdamie możliwość nadania swojego bagażu podręcznego na lotnisku za jedyne 5 euro. To znacznie mniej niż standardowa cena za nadanie bagażu rejestrowanego na lotnisku, która wynosi 200 PLN. Linia tłumaczy, że chodzi o komfort pasażerów, którzy dzięki nadaniu swojej walizki mogą przejść przez szybszą bramkę kontrolną.

Sądne lato dla Amsterdamu

Jak czytamy w depeszy agencji Bloomberg, przez 2 letnie miesiące lotnisko w Amsterdamie przyjmie aż 12,4 mln pasażerów. Dlatego lotnisko wprowadzi też szereg innych usprawnień: pojawi się 12 dodatkowych samoobsługowych bramek paszportowych dla pasażerów z Unii Europejskiej (w sumie będzie ich 78), lotnisko zatrudni też 350-400 dodatkowych pracowników.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Autorze: "najbardziej logiczne rozwiazanie", "metoda jest banalnie prosta" - nie trzeba publikowac komentarza, ale prosze poprawic bledy. (brak polskich znakow na klawiaturze)
jukatan, 3 lipca 2017, 15:42 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »