Fly4free.pl

LOT ma zielone światło na loty do Bangkoku, a Ryanair chce 17 nowych tras z Warszawy! Znamy plany linii

Foto: Day2505 / Shutterstock
Z raportu firmy ACL wynika, że LOT otrzymał na przyszłoroczny sezon letni sloty na uruchomienie regularnych połączeń z Warszawy do stolicy Tajlandii. Z kolei Ryanair otrzymał zielone światło na uruchomienie 17 nowych tras z Lotniska Chopina. Największym potencjalnym hitem jest jednak kolejne potwierdzenie dużego zainteresowania lotami do Warszawy ze strony linii Ethiopian Airlines.

Jak co roku, firma ACL opublikowała raport slotowy dla Lotniska Chopina, w którym informuje o planach przewoźników i ewentualnych zgodach na uruchomienie przez nich danych połączeń. Skąd takie raporty dla warszawskiego portu? Lotnisko Chopina jest portem koordynowanym, co oznacza, że z uwagi na duże wypełnienie przepustowości lotniska koordynacją jego regularnych operacji lotniczych zajmuje się zewnętrzny podmiot. W przypadku Chopina jest to właśnie firma ACL, która w Polsce koordynuje też sloty (czyli konkretne godziny startów i lądowań) dla lotniska w Poznaniu. Co wynika z najnowszego raportu slotowego dla Warszawy?

Ryanair wciąż walczy o nowe trasy

W raporcie ACL widzimy więc, że Ryanair wciąż aktywnie składa wnioski o nowe trasy z Warszawy. I na wiele z nich linia otrzymała zielone światło. Na przyszłoroczny sezon letni irlandzki przewoźnik otrzymał bowiem sloty uprawniające do uruchomienia aż 17 nowych tras z Warszawy. Są to m.in. połączenia do Bolonii, Bristolu, Edynburga, Helsinek, Kolonii, Londynu Stansted, Londynu Gatwick, Rzymu, Puli, Teneryfy, Madrytu i Mediolanu-Bergamo.

Które z tych tras uruchomi Ryanair? Czas pokaże. Pamiętajmy przy tym, że od wiosny irlandzka linia wróciła na Lotnisko Chopina. Obecnie z największego polskiego lotniska Ryanair lata do Wiednia, Pafos, Brukseli-Charleroi, Manchesteru, Alicante oraz Palma de Mallorca. Ryanair zresztą co sezon składa „zamówienie” na dużą liczbę slotów z Warszawy, niejako testując rynek. Tym razem sytuacja jest o tyle inna, że irlandzki przewoźnik nie doszedł do porozumienia z władzami lotniska w Modlinie na temat wieloletniej umowy i może chcieć zwiększyć swoją obecność na Chopinie kosztem podwarszawskiego lotniska. Choć oczywiście musimy pamiętać, że otrzymanie slotów nie musi być równoznaczne z uruchomieniem lotów na danej trasie.

Foto: Shutterstock

LOT dostał zgodę na loty do Bangkoku

Najciekawsze sloty, jakie otrzymał na Chopinie narodowy przewoźnik na przyszłoroczny sezon letni, dotyczą uruchomienia połączenia do Bangkoku. Nie wiemy jednak czy chodzi o połączenie regularne czy czarterowe – wiadomo jednak, że stolica Tajlandii znajduje się na liście kierunków, które LOT chciałby uruchomić w swojej strategii rozwoju do 2028 roku. Warto też dodać, że jest to potencjalnie jedyna daleka trasa, jaką LOT może uruchomić z Warszawy w przyszłym roku – narodowy przewoźnik zrezygnował bowiem z przyznanych mu wcześniej slotów na uruchomienie połączeń do San Francisco, Waszyngtonu i Singapuru.

LOT otrzymał też dodatkowe sloty, uprawniające go do zwiększenia częstotliwości lotów na takich trasach z Warszawy jak Billund, Bejrut, Kluż-Napoka, Lublin, Astana czy Wenecja. Przewoźnik otrzymał też większą liczbę slotów pod potencjalne uruchomienie lotów z Warszawy na lotnisko Mediolan Linate, a także sloty umożliwiające kontynuację sezonowej trasy do Dubaju także w przyszłorocznym sezonie letnim.

Ethiopian też dostał sloty. Nowa trasa już od lipca?

W przyszłorocznym letnim rozkładzie lotów sloty otrzymała też linia Ethiopian Airlines, która od dłuższego czasu sygnalizuje zainteresowanie uruchomieniem lotów z Warszawy do Addis Abeby. Etiopski przewoźnik otrzymał w sumie 134 sloty, co oznacza, że teoretycznie linia mogłaby od końca marca latać na tej trasie po 2-3 razy w tygodniu. Wiemy jednak, że wczesną wiosną raczej nie ma co liczyć na uruchomienie tej trasy. Jak nieoficjalnie udało się nam ustalić, etiopski przewoźnik planuje uruchomienie połączenia od lipca przyszłego roku. Tak jak pisaliśmy, prawdopodobnie będą to loty z międzylądowaniem, a jednym z rozważanych lotnisk, na których miałby lądować samolot Ethiopian Airlines, są Ateny.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Etiopia marzy mi się od dawna..choć medycznie tam trzeba uważać - 20 milionów Etiopczyków nie ma toalet i załatwia się gdzie popadnie...tydzien temu 23 osoby zmarły na cholerę..
jp1, 6 grudnia 2023, 11:46 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »