Fly4free.pl

LOT blokuje połowę foteli w samolotach! To samo czeka wszystkie linie latające z Polski?

Foto: fotokon / Shutterstock

– Ktoś poszedł z restrykcjami za daleko i zapomniał wrócić. Apelujemy do władz o poluzowanie ograniczeń dotyczących wolnej liczby foteli – mówi Michal Leman, dyrektor autobusowego FlixBusa, który na nowych trasach będzie mógł sprzedawać pasażerom tylko połowę dostępnych miejsc. Czy tak samo będzie w samolotach? Z rządowych zapowiedzi wynika, że tak – LOT już teraz “prewencyjnie” blokuje połowę miejsc w swoich samolotach na trasach krajowych. Planami zmian zaniepokojony jest też Ryanair.

To była w gruncie rzeczy pozytywna konferencja – FlixBus ogłosił w poniedziałek przywrócenie części połączeń autokarowych, choć od razu pojawiło się pytanie – dlaczego tylko tylu i skoro czerwiec za pasem, to kiedy linia ogłosi nowe, typowo wakacyjne trasy?

– Gdyby nie restrykcje, z powodu których jesteśmy zmuszeni zaoferować pasażerom tylko 50 procent dostępnej liczby miejsc w autokarze, zaprezentowalibyśmy więcej połączeń, ale matematyka jest nieubłagana. Wiemy, że w te wakacje wielką popularnością będą się cieszyły rejsy w polskie góry i nad morze, bo 80-90 procent Polaków chce spędzić tegoroczne wakacje w kraju. I jesteśmy w stanie otworzyć wiele takich połączeń, ale przy ograniczeniu dopuszczalnej liczby pasażerów, nie będzie to rentowne i myślę, że inni przewoźnicy postąpią tak samo. W przeciwnym przypadku zafundujemy pasażerom najdroższe wakacje w życiu – mówił w poniedziałek Michał Leman.

Kluczową sprawą nie jest dystans i blokowanie foteli, tylko rozsądne i bezpieczne zachowanie się pasażerów. Wznawiając nasze kursy, przedstawiliśmy szereg obostrzeń i restrykcji, które gwarantują pasażerom bezpieczeństwo – przestrzeganie zasad higieny, noszenie maseczek i unikanie kontaktu fizycznego. Do tego w przypadku jakiejkolwiek groźnej sytuacji jesteśmy w stanie szybko identyfikować osoby, z którymi dana osoba miała styczność. Jeżeli usiądziecie państwo w restauracji, to nikt nie będzie sprawdzał, kto siedział stolik obok. Tak samo na ulicy – ludzie mają się nie mijać? Jest to pewnego rodzaju fikcja. Mam nadzieję, że pasażerowie będą się racjonalnie zachowywali i przestrzegali naszych wytycznych, by podróże odbywały się w bezpieczny sposób – stwierdził Leman.

Jak dodał, FlixBus i inni przewoźnicy apelują do rządu o poluzowanie limitu miejsc, jednak na razie nie ma żadnej decyzji w tej sprawie.

– Widzimy przykłady innych krajów w Europie, gdzie w większości takich restrykcji nie ma. Blokowanie foteli nie jest rekomendowaną metodą we wszystkich środkach transportu zbiorowego, zalecane są raczej inne środki ochrony osobistej, w tym maseczki – mówi Konrad Bąbliński, dyrektor ds. bezpieczeństwa we FlixMobility.

– Chcielibyśmy iść w kierunku zwiększania podaży miejsc dostępnych w sprzedaży. Mamy wrażenie, że w przypadku Polski ktoś pobiegł za daleko, ale zapomniał wrócić. Bez zniesienia restrykcji dobijemy transport publiczny, a tym samym doprowadzimy kilka milionów ludzi do wykluczenia komunikacyjnego – dodaje Leman.

Foto: Grand Warszawski / Shutterstock

Co z samolotami? LOT już blokuje połowę miejsc

Tyle odnośnie limitów miejsc w autokarach, choć wiele wskazuje na to, że tak samo będzie w przypadku samolotów. Tu jednak musimy jeszcze poczekać na oficjalne wytyczne Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla lotnisk i portów lotniczych. Mają być one oparte m.in. na wytycznych EASA, o których pisaliśmy kilka dni temu. Czy będzie tam mowa na temat blokowania miejsc? Rzeczniczka ULC Karina Lisowska poinformowała nas, że oficjalny dokument na pewno zostanie opublikowany przed 1 czerwca, gdy LOT wznowi połączenia krajowe. Jednak w sobotę blokowanie miejsc zapowiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała. W swoim wystąpieniu na temat odmrażania ruchu lotniczego w Polsce mówił on o “zachowaniu odpowiednich dystansów na terenie lotnisk jak i samych samolotach”.

– Część miejsc będzie niedostępna do rezerwacji tak, aby odstępy zostały zachowane – mówił Horała.

Jak będzie to wyglądało w praktyce? Niewykluczone, że tak jak w LOT, który sprzedając bilety na loty krajowe, zablokował wcześniej połowę foteli w systemach rezerwacyjnych.

Foto: LOT.com

Jak tłumaczy rzecznik LOT, Michał Czernicki, narodowy przewoźnik zrobił to zapobiegawczo.

W tym momencie oczekujemy na wytyczne Urzędu Lotnictwa Cywilnego związane z możliwością ewentualnego wprowadzenia zasad dystansu przestrzennego. Dlatego też prewencyjnie w naszych systemach rezerwacyjnych zablokowaliśmy część miejsc, a zatem ograniczyliśmy liczbę sprzedawanych biletów, aby jeśli takie regulacje zostałyby wprowadzone, nie musieć tworzyć zjawiska zwanego overbookingiem – mówi Czernicki.

Jak widzimy w systemach rezerwacyjnych, zablokowane miejsca dotyczą zarówno mniejszych samolotów z układem foteli 2×2, jak i większych z układem 3×3. Takich jak Boeing 737-800 LOT, gdzie układ wolnych foteli będzie przypominał szachownicę – w kolejnych rzędach będzie mogło usiąść po 1 lub 2 pasażerów.

Foto: LOT.com

Tanie linie nastawione krytycznie

Kwestia blokady foteli przewija się w mediach od kilku tygodni – zaczęło się od deklaracji niektórych przewoźników, że w imię bezpieczeństwa pasażerów, będą blokować środkowe fotele w swoich samolotach. Jednak w oficjalnych wytycznych EASA nie znalazła się informacja dotycząca nakazu blokowania foteli. Agencja wskazuje jedynie, by na pokładzie linie lotnicze stosowały zasady dystansu, “tak bardzo jak to możliwe”, a jeśli nie pozwala na to na przykład większa liczba pasażerów na pokładzie, to należy “zachować szczególne środki ostrożności”, a więc przede wszystkim maseczkę, która należy mieć na sobie od momentu wejścia do terminala, przez cały lot aż do momentu, gdy wyjdziemy z lotniska docelowego. EASA zdecydowała się pójść na rękę w stronę przewoźników, którzy wskazywali na to, że blokada 1/3 foteli sprawi, że ceny biletów wzrosną przynajmniej o 50 procent lub więcej, co będzie miało fatalny wpływ na ich kondycję finansową. Przy okazji zdaniem ekspertów, takie blokowanie foteli w żaden sposób nie chroni przed zarażeniem koronawirusem, a skuteczniejszą metodą są np. wspomniane wcześniej maseczki.

Tanie linie dostosowały się do tej polityki – Wizz Air i Ryanair sprzedają bilety na swoje loty bez blokady foteli. Irlandzka linia jest zresztą największym przeciwnikiem tej metody stosowania dystansu społecznego – swego czasu mocno krytykował ją Michael O’Leary.

I choć na oficjalne wytyczne musimy jeszcze poczekać, Ryanair już teraz jest krytycznie nastawionych do pomysłów blokowania foteli.

– Pomimo wydanych w zeszłym tygodniu EASA i ECDC [Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób – przyp. mp], w sobotę dowiedzieliśmy się, że Ministerstwo pracuje nad swoimi zaleceniami. Ze wstępnych informacji wynika, że będą ona znacząco odbiegać od tych wydanych przez EASA i ECDC. Oczywiście branża nie została zaproszona do jakichkolwiek konsultacji – komentuje Michał Kaczmarzyk, dyrektor generalny Buzz, czyli polskiej spółki-córki Ryanaira.

– Tylko ktoś, kto nigdy nie podróżował samolotem może wierzyć w to, że separacja pasażerów poprzez blokowanie miejsc może być skuteczna. Konstrukcja kabin pasażerskich uniemożliwia stosowanie fizycznych barier, proces zajmowania miejsc na pokładzie wyklucza również zasadność stosowania separacji w ramach danego rzędu. Po to właśnie EASA zaleciła wprowadzenie dodatkowych procedur kontroli pasażera na lotnisku, a wiec przed wejściem do samolotu, oraz stosowanie maseczek i wprowadzenie ograniczeń w zakresie sprzedaży pokładowej. Blokada sprzedaży miejsc i separacja pasażerów na pokładzie to wyłącznie propaganda nie mająca nic wspólnego z rzetelnymi badaniami i analizami – mówi Kaczmarzyk.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Na szczęście do Berlina mam 100 km a więc ULC może mi skoczyc
piksel, 26 maja 2020, 19:39 | odpowiedz
Bezsens. Blokowanie środkowa fotela to totalny bezsens. 
wiks91, 26 maja 2020, 23:00 | odpowiedz
Totalny idiotyzm. Ale czego oczekiwać od osób decyzyjnych w tym kraju. W samolocie i tak wszyscy się o siebie ocieraja co 5 min. 
wiks91 Bezsens. Blokowanie środkowa fotela to totalny bezsens. 
edek_z_krainy_kredek, 27 maja 2020, 8:55 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »