Fly4free.pl

Linia musi zapłacić pasażerowi ponad 6 mln PLN odszkodowania za zgubiony bagaż!

Foto: T.W. van der Wolf / Shutterstock

Sąd w nigeryjskim Lagos nakazał linii Emirates zapłacić 1,63 mln USD odszkodowania za to, że przewoźnik 13 lat temu zgubił bardzo cenny bagaż lokalnego biznesmena.

Jak czytamy w brytyjskim “Independent”, sprawa dotyczy nigeryjskiego biznesmena Orji Prince Ikema, który w 2007 roku podróżował do Chin. Podróż odbywał z kilkoma przesiadkami: z Lagos przez Dubaj i Hong Kong do Guanghzou. Sprawa jest jednak dość zagadkowa i niejednoznaczna. Jak tłumaczy biznesmen, przed wylotem zgłosił, że podróżuje ze znaczną sumą pieniędzy – w bagażu podręcznym (podróżował z 2 sztukami) miał mieć 1,63 mln USD w gotówce

I tu sprawa robi się dość absurdalna: Ikem twierdzi, że gdy przebywał w lotniskowym saloniku tuż przed wylotem, podeszli do niego pracownicy linii Emirates i poprosili o przekazanie walizek, ponieważ zważywszy na dużą kwotę pieniędzy, z jaką podróżuje, będzie lepiej, jeśli bagaże znajdą się w specjalnym schowku. W zeznaniach biznesmena czytamy, że początkowo nie chciał się rozstać ze swoimi walizkami, ale zdecydował się na to, bo nie chciał spóźnić się na lot. Otrzymał jednocześnie dwa oficjalne pokwitowania nadania bagażu linii Emirates, a pracownicy przewoźnika poinformowali go, że otrzyma swoje walizki po wylądowaniu na miejscu. Biznesmen nigdy ich jednak nie zobaczył.

W nigeryjskich mediach czytamy, że biznesmen stoczył długą walkę  o zwrot bagaży, jednak nie udało mu się ich zlokalizować – policyjne śledztwo wykazało jedynie, że walizki nigdy nie opuściły Lagos. Sprawa trafiła więc do sądu: linia z Zatoki Perskiej twierdziła, że nie jest odpowiedzialna za zniknięcie walizek, bo wszelką odpowiedzialność ponosi Nigerian Aviation Handling Company, czyli agent handlingowy lotniska w Lagos.

Sąd w Lagos uznał jednak, że przewoźnik nie dołożył wszelkich starań, aby nie dopuścić do zagubienia walizek i uznał winą przewoźnika. W efekcie wydał wyrok, w ramach którego linia musi zwrócić 1,63 mln USD (ponad 6 mln PLN), a także zapłacić prawie 500 tys. PLN odszkodowania.

Linia Emirates zapowiada apelację, bo zdecydowanie nie zgadza się z wyrokiem sądu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Mnie Emirates nie zapłacił za 6 godzinne opóźnienie ponieważ nie  dotyczą go europejskie przepisy .... arabscy cwaniacy 
Michał Dauksza, 14 stycznia 2021, 0:59 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »