Które linie lotnicze mają najsilniejsze marki? Lider zaskoczył – pokonał gigantów z USA i Bliskiego Wschodu

Foto: Aeroflot
Firma konsultingowa Brand Finance opublikowała raport na temat najsilniejszych lotniczych marek świata. Zwycięzcą zostały rosyjskie linie lotnicze Aerofłot.

Umieszczenie rosyjskiej linii na pierwszym miejscu w zestawieniu trochę zaskakuje, bo przez lata do Aerofłotu przyczepiła się łatka linii archaicznej – z nieuprzejmą obsługą i starymi, niebezpiecznymi samolotami. Według Brand Finance to już przeszłość. Analitycy firmy docenili przede wszystkim sprawność marketingową i rozpoznawalność firmy, zwłaszcza w Azji, choć nie tylko (sponsoring Manchesteru United), a także dość nowoczesną flotę, która w dużej mierze została wymieniona kilka lat temu. W zestawieniu brano pod uwagę szereg innych kryteriów takich jak liczba pracowników, ratingi Skytrax czy IATA, wyniki finansowe i poziom bezpieczeństwa. Ta ostatnia kategoria jest szczególnie ważna dla rosyjskiej linii.

W okresie od 1945 do 1989 roku samoloty Aeroflot miały aż 721 wypadków czy kolizji, w których zginęło aż 8231 pasażerów. Z drugiej strony – teraz linia chwali się, że w ostatnich 20 latach miała tylko jeden wypadek, w którym śmierć ponieśli pasażerowie.

Rozwój linii widać też po liczbie przewiezionych pasażerów – w latach 90-tych pozycja przewoźnika była bardzo słaba, w 2003 r. linia przewiozła ledwie 5,9 mln pasażerów. Dla porównania – w zeszłym roku linia przewiozła aż 26 mln osób.

„To może być zaskoczenie dla wielu, ale Aeroflot zasłużył na miano najsilniejszej marki głównie dzięki swojej dominacji na ogromnym rosyjskim rynku. Linia zanotowała bardzo dobre wskaźniki w takich kategoriach jak rozpoznawalność czy lojalność klientów, zwłaszcza na tle silnych konkurentów z innych krajów” – czytamy w komunikacie Brand Finance.

Poniżej zestawienie 10 najsilniejszych lotniczych marek świata.

Źródło: Daily Telegraph

Rosjanie nie znaleźli się już w drugim zestawieniu, w którym Brand Finance przedstawiło najcenniejsze marki lotnicze na świecie. Podstawowym kryterium była wycena. Tu najsilniejsze okazały się amerykańskie linie lotnicze. Na pierwszym miejscu znalazły się linie American Airlines (wycena 9,8 mld USD), na drugim – Delta (9,2 mld USD), a na trzecim – United (7,1 mld USD).

Źródło: Daily Telegraph

Komentarze

na konto Fly4free, aby dodać komentarz.
Dziękujemy za nierozbicie artykułu na 5-6 slajdów
Tomo14, 17 lutego 2017, 17:37 | odpowiedz
:-))))) Za górami, za lasami :-)))))
Marcin, 17 lutego 2017, 17:58 | odpowiedz
Co za bzdury a QTR?Za sponsorowanie Isis,ezbollahu i Barcelony mają najsilniejszy PR ze wszystkich lini na swiecie
Gaduła, 17 lutego 2017, 18:16 | odpowiedz
Eh polityka
Antoni, 17 lutego 2017, 18:27 | odpowiedz
Patrzac na takie rankingi az chce sie rzec: niwazne kto gra, wazne kto liczy bramki
Konrsd, 17 lutego 2017, 19:32 | odpowiedz
Przecież to jest zestawienie alfabetyczne, nie jakościowe, więc nie gadajcie głupot...
Vey, 18 lutego 2017, 10:10 | odpowiedz
Sycylia plaża

Sycylia za 188 PLN

1 godzinę temu