Kraków „polską stolicą” Ryanaira. Co jeszcze wiemy o jego planach rozwoju w Polsce?

13 września 2017, 17:30||komentarzy 6
Kraków „polską stolicą” Ryanaira. Co jeszcze wiemy o jego planach rozwoju w Polsce?

Ryanair kontynuuje swój rozwój w Polsce. Na dzisiejszej konferencji prasowej w Krakowie irlandzki przewoźnik ogłosił nowy rozkład lotów na lato 2018. W efekcie lotnisko w Balicach zostało największą polską bazą Ryanaira.

Szukasz lotu? Nie przegap następnej okazji - włącz powiadomienia! Obserwuj: #ryanair

Lotnisko w Modlinie od sezonu letniego utraci miano „matecznika” Ryanaira w naszym kraju. Irlandzki przewoźnik postanowił przekształcić kierunki sezonowe, które figurowały w ofercie krakowskiego lotniska – w całoroczne. Liczby są imponujące. Kraków staje się tym samym największą bazą tej linii w Polsce, z 56 trasami i 192 lotami tygodniowo w ofercie.

Oznacza to, że w sezonie letnim 2018 z Krakowa polecimy m.in. dwa razy w tygodniu do Aten, Glasgow, Lizbony, Marrakeszu, Marsylii, Neapolu, Pragi, Sewilli i Tel Awiwu.

Z kolei do: Barcelony, Berlina, Goteborga, Malmo i Norymbergi loty będą odbywać się trzy razy w tygodniu, a połączenie z Frankfurtem będzie realizowane codziennie. Miłośników podróży na trasach krajowych zapewne ucieszy informacja, że w sezonie letnim utrzymana zostanie częstotliwość połączeń między Krakowem a Gdańskiem – samoloty Ryanaira będą pokonywać trasę nad morze 3 razy w tygodniu.

Fot. Paweł Kunz, Fly4free.pl

Jednak patrząc na to chłodnym okiem, widzimy, że… nic się nie zmieniło. Nie doszła żadna nowa trasa – zaprezentowane nowości to tylko utrzymanie w sezonie letnim połączeń, które zostaną uruchomione w najbliższym czasie. Detronizacja Modlina jako największej dotychczas bazy Ryanaira w Polsce nasuwa od razu pytanie: czy jest to spowodowane problemami związanymi z ewentualną rozbudową podwarszawskiego lotniska? W lutym na naszych łamach informowaliśmy, że Modlin jest pod presją Ryanaira, który chciałby, aby terminal został rozbudowany do lata 2018 roku.

Przedstawiciele Ryanaira zapowiedzieli jednakże, że w przyszłym tygodniu ogłoszony zostanie nowy kierunek, którym będzie „nietypowa dla Polaków destynacja wakacyjna”. Ciekawi jesteśmy, do jakiego kraju będzie latać z Krakowa samolot irlandzkiego przewoźnika.

Fot. Paweł Kunz, Fly4free.pl

Patrząc na rozwój siatki połączeń, możemy zapytać: co ze wschodem Europy? Po fiasku ekspansji na rynek ukraiński (przypomnijmy, bilety na połączenia do Kijowa i Lwowa, m.in. z Polski były już w sprzedaży), Ryanair nie składa broni i nie zamierza odpuszczać tego rynku. Przedstawiciele przewoźnika enigmatycznie mówią o dalszych staraniach, związanych z uruchomieniem lotów na Ukrainę. Ale na horyzoncie majaczy też ewentualnie inne miasto, które (nie tylko przez wzgląd na kwestie historyczne) jest mocno związane z Polską. O jakim mieście mowa? O stolicy Litwy, Wilnie – z którego Ryanair operuje już na trasach do: Rzymu, Mediolanu, Londynu, Madrytu czy Brukseli. Loty z Krakowa do stolicy Litwy są więc jak najbardziej możliwe.

Interesująco wygląda również przyszła wojna na rynku łączonych biletów na dalekie trasy – easyJet właśnie ogłosił, iż z Norwegianem i innymi przewoźnikami wprowadza taką usługę. Ryanair już dawno anonsował, że jako pierwszy będzie sprzedawał bilety łączone dla Norwegiana i Aer Lingus. Projekt miał wystartować wiosną, potem przed letnim szczytem, a ostatnio znów jest opóźniony z powodu problemów technicznych. Przedstawiciele przewoźnika wskazują na problemy związane z synchronizacją systemów informatycznych, które muszą zostać rozwiązane.

Foto: Ryanair.com

Szukasz inspiracji na kolejną podróż?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby skomentować.

Komentarze 6 komentarzy

 1. +20 Dobre Słabe Odpowiedz
  Kashpir 13 września 2017, 18:27

  Jeśli nietypowa, to obstawiam Rumunię

 2. +7 Dobre Słabe Odpowiedz
  grindavik 13 września 2017, 20:10

  Jaką „nietypową destynację” obstawiacie? Może Azory? Ale by była bomba..A z bardziej prawdopodobnych stawiam na Biarritz albo Carcassonne.Chociaż wystarczyłaby mi Konstanta w Rumuni 🙂

 3. +1 Dobre Słabe Odpowiedz
  criss195 13 września 2017, 20:23

  „nietypowa dla Polaków destynacja wakacyjna” Słowenia? :p

 4. +13 Dobre Słabe Odpowiedz
  dominik3335 13 września 2017, 20:30

  Moze Albania? lotnisko Kukës – wybudowane pod tanie linie w koncu…

 5. +5 Dobre Słabe Odpowiedz
  preseant 13 września 2017, 20:53

  Mam nadzieję, że „nietypowa” oznacza nareszcie Maderę 🙂

 6. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  str84peter 13 września 2017, 21:00

  Do Berlina nie 3 razy w tygodniu, tylko codziennie, tak jak do FFM.

Zobacz także

Tanie loty czarterowe na Sri Lankę lub do Panamy z Warszawy od 1449 PLN

22 lutego 2018, 15:20||Dodaj komentarz

Tanie loty czarterowe na Sri Lankę lub do Panamy z Warszawy od 1449 PLN

4* hotel z all inclusive na Wyspach Zielonego Przylądka za 2314 PLN (wylot z Katowic)

22 lutego 2018, 14:26||Dodaj komentarz

4* hotel z all inclusive na Wyspach Zielonego Przylądka za 2314 PLN (wylot z Katowic)

Latamy coraz więcej. Polska drugim najszybciej rosnącym rynkiem lotniczym na świecie

22 lutego 2018, 12:20||komentarze 3

Latamy coraz więcej. Polska drugim najszybciej rosnącym rynkiem lotniczym na świecie

Loty nad Morze Czerwone z Warszawy od 118 PLN

22 lutego 2018, 11:45||komentarze 3

Loty nad Morze Czerwone z Warszawy od 118 PLN

Tanie loty do Kazachstanu w wakacje – Ałmaty z Warszawy i Berlina od 998 PLN

22 lutego 2018, 11:08||komentarzy 6

Tanie loty do Kazachstanu w wakacje – Ałmaty z Warszawy i Berlina od 998 PLN