Fly4free.pl

Kraje UE jeszcze mocniej skracają ważność paszportów COVID! Będą ważne krócej niż w Polsce

Foto: Girts Ragelis / Shutterstock
Od 15 lutego certyfikat zaszczepienia na Węgrzech będzie ważny tylko dla osób, które zaszczepiły się dawką przypominającą lub dla tych, którzy zakończyli pierwszy cykl szczepień nie dłużej niż sześć miesięcy wcześniej – ogłosił węgierski rząd. To kolejny kraj, który skraca ważność paszportu COVID dużo bardziej niż sugestia Komisji Europejskiej.


W grudniu Komisja Europejska poinformowała, że kraje UE uzgodniły skrócenie ważności unijnego certyfikatu COVID dla osób zaszczepionychdo 9 miesięcy od momentu zakończenia pełnego cyklu szczepień. W większości krajów UE, w tym w Polsce, takie zmiany wejdą w życie od lutego. Są jednak państwa, które zdecydowały się na jeszcze większe skrócenie ważności certyfikatów COVID. Najpewniej dlatego, aby zachęcić swoich obywateli do szczepienia się dawkami przypominającymi.
Jednym z takich krajów są Węgry. W piątek tamtejszy rząd poinformował o skróceniu terminu ważności certyfikatów. Jak będą wyglądały zmiany?

Jak informuje Gergely Gulyas z węgierskiego rządu, od 15 lutego certyfikaty będą wystawiane tylko osobom, które przyjęły dawkę przypominającą. Jednocześnie paszporty szczepionkowe będą wciąż ważne dla osób, które przyjęły drugą dawkę szczepionki w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

„Omikron zmienił naszą strategię dotyczącą skuteczności szczepień. Uważamy że szczepionki lepiej chronią przed zachorowaniem niż samo przechorowanie choroby i status ozdrowieńca” – czytamy w komunikacie rządowym.

Węgry nie są jedynym krajem w UE, który skrócił ważność certyfikatu jeszcze bardziej niż sugestia Komisji Europejskiej. Od 1 lutego certyfikaty COVID w Grecji będą ważne jedynie 7 miesięcy od momentu zakończenia pełnego cyklu szczepień (niezależnie od tego czy była to szczepionka jedno czy dwudawkowa). Jeszcze w inną stronę podążyła Łotwa, która skróci ważność certyfikatu do 5 miesięcy, ale tylko dla zaszczepionych jednodawkową szczepionką Janssen. Co ważne, dla osób zaszczepionych dwiema dawkami ważność certyfikatu wynosi 9 miesięcy. W tym miejscu trzeba jednak wprowadzić ważne rozróżnienie – certyfikaty przybywających z zagranicy są ważne 9 miesięcy od momentu zakończenia pełnego cyklu szczepień i niezależnie od rodzaju szczepionki (a więc także dla szczepień jednodawkowych).

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Na Litwie maiłem w ubiegłym tygodniu  problem z wejściem do centrum handlowego, bo się okazało że ważność certyfikatów jest od grudnia skrócona do 7 miesięcy (210 dni)! Mimo, że sprawdzałem wymagania przed wyjazdem, to informacji o skróceniu certyfikatu nie znalazłem. Dopiero później na stronach lokalnych: https://eimin.lrv.lt/en/important-information-for-business-on-coronavirus-3/national-certificate
Wasylll, 17 stycznia 2022, 13:02 | odpowiedz
Iks de
Mikołaj Pawlak, 18 stycznia 2022, 10:22 | odpowiedz
Zaraz będą walić w żyłe co tydzień jak narkomani
rafal525_63, 19 stycznia 2022, 17:45 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »