Fly4free.pl

Korea Północna otwiera się na turystów? Chcą zbudować kurort na wzór znanego hiszpańskiego resortu

Foto: John Walker / Shutterstock
Przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un postanowił ściągnąć do swojego kraju turystów. Wonsan zlokalizowany na wschodnim wybrzeżu kraju ma być nowym celem podróżników z całego świata. W niewiele ponad rok dyktator chce zbudować nadmorski kompleks na wzór hiszpańskich kurortów.

Zaskakujący plan Korei Północnej został poprzedzony odpowiednimi przygotowaniami. Kim Dzong Un wysłał swoich przedstawicieli w miesięczną podróż, by osobiście sprawdzili ofertę hiszpańskiej turystyki i poszukali inspiracji. Na początku, 20-osobowa delegacja odwiedziła Barcelonę i Walencję, ale urzędnicy byli nieco rozczarowani. Strzałem w dziesiątkę okazała się być dopiero Costa Blanca, a przede wszystkim nadmorska miejscowość Benidorm. Popularny kurort zachwycił wysłanników z Pjongjangu.

To na jego wzór Kim Dzong Un chce zbudować w Wonsan północnokoreański odpowiednik, który według planu przyciągnie turystów z kraju i zagranicy. Przedstawiciele Korei podkreślają, że oba miasta są do siebie bardzo podobne, m.in. dlatego, że leżą na wybrzeżu i mają portowy rodowód.

Kurort ma być gotowy już w połowie 2018 roku. Plaże będą kontrolowane przez tajną policję i na razie nie ma mowy o wielopiętrowych hotelach międzynarodowych sieci. Matias Perez – organizator wycieczki dla koreańskiej delegacji, zdradził w El Confidencial, że urzędnicy byli zainteresowani przede wszystkim kempingami.

To logiczne, że jeśli chcą rozpocząć rozwój turystyki, zaczynają od kempingów, a nie 55-piętrowych hoteli – mówił –  Ale to bardzo pozytywne, że chcą przestać być jednym z najbardziej hermetycznych krajów świata – ocenił.

Podczas miesięcznej podróży po Hiszpanii, delegacja zainteresowała się też parkiem rozrywki Terra Mitica, którego motywem przewodnim są najważniejsze cywilizacje, m.in.: Egipt, Grecja czy Rzym. – Byłoby ciekawie zastosować ten pomysł u nas i pokazać cywilizacje azjatyckie – przyznał w rozmowie z El Pais, sekretarz ambasady Korei Północnej w Madrycie.

Choć istnieją biura podróży, które oferują wyjazdy do kraju Kim Dzong Una, niewielu turystów chce skorzystać z takiej możliwości. Łatwo bowiem narazić się komunistycznym władzom, chociażby robiąc zdjęcia w niewłaściwych miejscach czy zakupy w sklepach nie przeznaczonych dla obcokrajowców. Stany Zjednoczone rozważają nawet wprowadzenie zakazu podróżowania do Korei Północnej dla swoich obywateli. Aktualnie kraj ten odwiedza 6 tysięcy osób rocznie, z czego 90% to Chińczycy.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Nie wiem co powiedzieć? Może lepiej zacząć od delegalizacji przymusowych obozów pracy i egzekucji za nic?
Maja, 5 lipca 2017, 17:36 | odpowiedz
Kolejne pomysly dyktatora ktore doprowadza do smierci tysiecy ludzi zmuszonych do niewolniczej pracy. 21 wiek , że też ktoś tego nie skończy to aż dziw bierze.
kub, 5 lipca 2017, 18:18 | odpowiedz
Świetna wiadomość! Wczasy powinny być tanie, bo lot będzie tylko w jedną stronę
Wiśnia, 5 lipca 2017, 18:20 | odpowiedz
Pewnie znajdzie się gromada głupków, którzy chętnie się wybiorą pooglądać nieszczęście innych i dostarczą dewiz dyktatorowi. Cała nadzieja w tym, że już nie wrócą.
Arek, 5 lipca 2017, 18:45 | odpowiedz
potrzeba zakładników, ewentualnie żywych tarcz na wypadek wojny
eskie, 5 lipca 2017, 20:39 | odpowiedz
kub Kolejne pomysly dyktatora ktore doprowadza do smierci tysiecy ludzi zmuszonych do niewolniczej pracy. 21 wiek , że też ktoś tego nie skończy to aż dziw bierze.
Tam nie ma ropy, ani nic cennego. Więc nie ma za bardzo po co się tam pchać z wojskiem.
Mia, 5 lipca 2017, 20:54 | odpowiedz
kub Kolejne pomysly dyktatora ktore doprowadza do smierci tysiecy ludzi zmuszonych do niewolniczej pracy. 21 wiek , że też ktoś tego nie skończy to aż dziw bierze.
Cośtam cośtam broń atomowa.
jacek, 6 lipca 2017, 0:34 | odpowiedz
Typowe podejście polaczka. Co Was obchodzi co robi Kim z narodem. Naród się na to godzi. Widocznie mu się podoba i się nie buntuje, uważa że to normalne. Raczej popatrzcie na coś innego. Tam nie ma turystyki indywidualnej. Tam można tylko podróżować w sposób zorganizowany. Na dodatek pokazują to co oni chcą pokazać.
stefkaB, 6 lipca 2017, 6:28 | odpowiedz
Zakupy w sklepach nieprzeznaczonych dla obcokrajowców. Ale co tam można kupić?
obibok, 6 lipca 2017, 9:10 | odpowiedz
trzeba uważać tylko na jad kiełbasiany
becek, 6 lipca 2017, 9:28 | odpowiedz
Arek Pewnie znajdzie się gromada głupków, którzy chętnie się wybiorą pooglądać nieszczęście innych i dostarczą dewiz dyktatorowi. Cała nadzieja w tym, że już nie wrócą.
Skoro lataja w inne czesci świata gdzie zaraz za hotelem zaczynaja sie slumsy .... Tu nieszczęscie ludzi, tam nieszczęscie ludzi, co za roznica.
Madar, 6 lipca 2017, 17:46 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »