Fly4free.pl

Kolejny kraj UE znosi kwarantannę dla ozdrowieńców i zaszczepionych na COVID-19

Foto: Julius Jannson / Unsplash

Od 1 lutego Estonia ogłosiła zniesienie kwarantannych dla wszystkich, którzy zaszczepili się już na koronawirusa lub są ozdrowieńcami i wyzdrowieli w ciągu ostatnich 6 miesięcy – informuje estoński nadawca publiczny ERR. Co ciekawe, podejście Estonii w sprawie szczepionek jest znacznie bardziej liberalne niż w innych krajach UE.

Estonia jest kolejnym krajem UE, który wprowadza tego typu ułatwienia dla podróżnych m.in. po Cyprze i Rumunii. Do tej pory wszyscy podróżni z krajów “wysokiego ryzyka” do Estonii musieli poddawać się 10-dniowej kwarantannie (w przypadku Wielkiej Brytanii nawet 14-dniowej), a w Europie nieliczne wyjątki od tej zasady to osoby przybywające z Grecji, Islandii, Norwegii, Finlandii i Bułgarii. Ewentualną możliwością skrócenia kwarantanny jest zrobienie testu (do 72 godzin przed podróżą lub tuż po przybyciu do Estonii) i powtórzenie go szóstego dnia kwarantanny. W przypadku, gdy oba wyniki są negatywne, kwarantanna jest skracana.

Teraz reguły nieco się zmieniają – od 1 lutego kwarantanna może być zniesiona w dwóch przypadkach. Pierwszy dotyczy osób zaszczepionych na koronawirusa, drugi – ozdrowieńców, czyli osób, które już przechorowały COVID-19 i są w stanie to udowodnić. W obu przypadkach zwolnienie z kwarantanny jest ważne przez 6 miesięcy – zarówno od momentu zaszczepienia jak i stwierdzenie pokonania choroby.

Certyfikat zaszczepienia musi być wystawiony po angielsku, estońsku lub rosyjsku i muszą się tam znaleźć dane osobowe podróżnego, a także informacje m.in. o rodzaju szczepionki. Co ciekawe, choć Unia Europejska dopuściła jedynie 3 rodzaje szczepionek (Moderny, brytyjskiej firmy AstraZeneca oraz Pfizer/BioNTech), Estonia zapowiedziała, że uznawać będzie także szczepionki innych producentów (choć nie wszystkich, bo na razie nie obejmuje ona np. rosyjskiej szczepionki Sputnik V).

Z kolei w przypadku ozdrowieńców potrzebne jest zaświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu, w którym znajdą się informacje dotyczące miejsca i czasu przeprowadzonej analizy, jej rezultat oraz informacje o instytucji, która przeprowadziła analizę. Nie obędzie się też bez negatywnego wyniku testu na koronawirusa (wykonanego tuż przed podróżą). Więcej szczegółów znajdziecie na oficjalnych rządowych stronach

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »