Fly4free.pl

Kaliningrad niby odcięty po lotniczych sankcjach, a jednak loty wciąż się odbywają. Jak to możliwe?

Foto: Anton Gvozdikov / Shutterstock
Choć wszystkie kraje wokół obwodu kaliningradzkiego wprowadziły zakaz korzystania z przestrzeni powietrznej dla samolotów z Rosji, ruch lotniczy z Kaliningradu odbywa się dalej, choć nie bez przeszkód. Z czego to wynika?

Unijne sankcje blokujące dostęp dla samolotów z Rosji do przestrzeni powietrznej krajów UE, wprowadzone w związku z agresją na Ukrainę, sprawiły wiele kłopotów przewoźnikom z Rosji. Jak pisaliśmy na naszych łamach, Aerofłot odwołał wczoraj wszystkie loty do Europy oraz Ameryki Północnej i Środkowej, loty odwoływali też inni przewoźnicy. Najciekawsza w tym wszystkim pozostaje kwestia graniczącego z Polską obwodu kaliningradzkiego, który jest najdalej wysuniętym na zachód regionem Rosji. Jako eksklawa, jest on pozbawiony bezpośredniej łączności drogowej z główną częścią Rosji, więc bardzo duże znaczenie mają dla niego bezpośrednie połączenia lotnicze.

Teoretycznie więc wydawałoby się, że decyzja krajów UE o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla samolotów z Rosji oznacza blokadę lotniczą Kaliningradu. Tak się jednak nie stało, a wielu internautów zadaje sobie pytanie, dlaczego. Odpowiedź przynosi m.in. serwis Flightradar


Czytamy w nim, że rosyjskie samoloty korzystają z wąskiego przesmyku na Bałtyku między granicami narodowych przestrzeni powietrznych, który jednocześnie stanowi międzynarodową przestrzeń powietrzną. Dzięki temu w dalszym ciągu możliwe jest realizowanie lotów krajowych.

Foto: HELCOM

W efekcie linie lotnicze wciąż kontynuują loty z Kaliningradu, choć siłą rzeczy, są one mocno wydłużone, a przewoźnicy notują opóźnienia. Weźmy na przykład połączenia do Moskwy, które przed sankcjami realizowane były właściwie w prostej linii: przez przestrzeń powietrzną Litwy i Białorusi. Średni czas takiego lotu trwał około 90 minut.

Foto: Flightadar

Od momentu wprowadzenia sankcji rosyjskie linie latające na tej trasie muszą korzystać ze wspomnianej wyżej, okrężnej drogi, co wydłuża czas lotu o około godzinę.

Foto: Flightradar
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Jescze lepiej wygląda trasa Mińsk - Kaliningrad ;)
mdgaba718, 1 marca 2022, 17:02 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »