REKLAMA

Jedźcie do Mołdawii! W tym kraju właśnie uznano, że wino to nie alkohol

Foto: Paweł Kunz, Fly4free.pl
Lubicie wino, zwłaszcza mołdawskie? Od dziś możecie powiedzieć, że to nie jest alkohol... lecz produkt spożywczy.

Wielu z naszych czytelników zachwala Mołdawię, twierdząc że to jeden z ostatnich krajów w Europie, który nie poddał się masowej turystyce. Z czego słynie Mołdawia? Oczywiście z wina. I to właśnie tego napoju dotyczy najnowsza ustawa lokalnego parlamentu. Przyznajmy, dosyć interesująca.

Mołdawski parlament uznał (w drodze przyjętej ustawy), że wino to… nie alkohol. I wykreślił je z listy napojów alkoholowych. Od teraz wino jest „produktem spożywczym”. Ustawa doprecyzowuje, że ów produkt jest wytwarzany dzięki fermentacji części (bądź całych) mrożonych lub świeżych winogron. Po co ta zmiana? Cóż… w tle są duże pieniądze. Skreślenie wina z listy napojów alkoholowych jednocześnie oznacza, że nie dotyczą go wszelkie restrykcje, którym podlegają pozostałe alkohole. W tym zakaz reklamowania oraz obostrzenia związane ze sprzedażą w godzinach nocnych.

Czas ruszać do Mołdawii? Niezależnie od decyzji mołdawskiego parlamentu, szczerze rekomenduję odwiedziny w tym kraju, nawet na krótki czas. Gościnni ludzie, świetne wino, wszystko dostępne „na kieszeń” budżetowego turysty (czytajcie: jest tanio!). A bardzo blisko Kiszyniowa, czyli stolicy Mołdawii, położone jest miejsce, które zapada w pamięć tym wszystkim, którzy je odwiedzili.

Przyznam się, że będąc tam trzy lata temu… również uległem magii tego miejsca. Poznajcie zatem o Mileştii Mici (przepraszam jednocześnie za jakość niektórych zdjęć).

REKLAMA
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
i to jest news !! wiosna przyszla, czas na wyprawe do Moldawii :-)
rysiek z klanu, 22 marca 2017, 12:33 | odpowiedz
i przede wszystkim nie jest obity akcyza, ale ktoś zarobi.
Aloy, 22 marca 2017, 12:35 | odpowiedz
Ile kosztuje bilet na taką wycieczkę?
BaczekWawa, 22 marca 2017, 12:40 | odpowiedz
Raj...
teresa, 22 marca 2017, 12:42 | odpowiedz
Też bardzo polecam Mołdawię, bardzo dobre jedzenie i ceny (jeden z nielicznych krajów w których jest taniej niż u nas). Zdecydowanie kraj nieskażony turystami i całą tą europejskością. Zwiedzanie bez degustacji w zeszłym roku 200 MDL/os. - dojechaliśmy taksówką z Kiszyniowa i nią jeździliśmy wewnątrz (za kierowcę nie płaciliśmy)
pablo79, 22 marca 2017, 12:48 | odpowiedz
Fajnie. Lece za tydzień. Szkoda że nie można wwiez tego soku do Polski w nieograniczonych ilościach
rafgrzeg, 22 marca 2017, 12:52 | odpowiedz
BaczekWawa Ile kosztuje bilet na taką wycieczkę?
Zależy od tego, na którą opcję się zdecydujesz. Proponuję zerknąć na informacje i ceny, które są umieszczone tutaj >> http://www.milestii-mici.md/en/for-clients
Paweł Kunz, 22 marca 2017, 12:56 | odpowiedz
pablo79 Też bardzo polecam Mołdawię, bardzo dobre jedzenie i ceny (jeden z nielicznych krajów w których jest taniej niż u nas). Zdecydowanie kraj nieskażony turystami i całą tą europejskością.Zwiedzanie bez degustacji w zeszłym roku 200 MDL/os. – dojechaliśmy taksówką z Kiszyniowa i nią jeździliśmy wewnątrz (za kierowcę nie płaciliśmy)
W poniedziałek wróciłem z Mołdawii. Gdy czytam teksty o tym, że kraje takie jak Mołdawia są nieskażone europejskością i ktoś uznaje to za zaletę to ogarnia mnie pusty śmiech. Bo co to znaczy nieskażenie europejskością? Ja oprócz niskich cen i dobrego jedzenia widziałem tam rozsypujące się, wręcz zdewastowane bloki w których nadal mieszkają ludzie. Wszechobecną biedę i ludzi próbujących handlować na ulicy wszystkim włącznie z rozklekotanymi zabawkach z minionej epoki. Najnowsze modele Volvo zaparkowane obok starych, zdezelowanych Ład. Nie mówiąc o tym, że idąc ulicą czułem się jak w książkach Kapuścińskiego, który pisał np. w "Imperium", że ulice miast ZSRR są pełne smutnych, przygnębionych i cichych ludzi, co właśnie tam zastałem chodząc po np. Kiszyniowie. Wiele można zarzucić szeroko rozumianej Europie, ale są pewne granice. Nie twierdzę też, że mi się nie podobało, bo jestem zadowolony z wyjazdu. Lecz należy pamiętać o ludziach, dla których codziennością jest zmaganie się z mołdawską rzeczywistością, gdyż jestem pewien, że Oni byliby zadowoleni z tego "skażenia" europejskością.
Juventino, 22 marca 2017, 13:21 | odpowiedz
BaczekWawa Ile kosztuje bilet na taką wycieczkę?
milion
tyu, 22 marca 2017, 14:27 | odpowiedz
Czyli po winie można śmiało prowadzić po innych alkoholach już nie? ;D
pieo, 22 marca 2017, 14:48 | odpowiedz
Polecam każdemu podziemne spa w Branesti /3 km do klasztoru w Orhei ,skręt przed budynkami więzienia:) / coś niesamowitego!! a na wino koniecznie do Purcari ,Mimi,Migdał,Vartelli - cud miód:).Moldawskie wina to jedne z najlepszych na świecie a na pewno w całości ekologiczne.Alergikom polecam- sprawdzcie? Jeżeli macie pytania piszcie:)
W jak wino :), 22 marca 2017, 15:13 | odpowiedz
BaczekWawa Ile kosztuje bilet na taką wycieczkę?
W praktyce, to kosztuje tyle, ile Ci pali, bo wobec braku sprawnej komunikacji publicznej oraz słabej oferty wypożyczalni, najlepiej jechać z Polski swoim samochodem. Tzn. oczywiście są marszrutki, ale to dla tych co mają czas żeby iść 5 km do przystanku i potem czekać na nim pół dnia.
Chaczkar, 22 marca 2017, 15:14 | odpowiedz
Witam, ktoś był motocyklem przez Ukrainę (Lwów i Kamieniec Podolski)? Jak trasy? pozdrawiam
mr, 22 marca 2017, 15:33 | odpowiedz
pieo Czyli po winie można śmiało prowadzić po innych alkoholach już nie? ;D
No bez przesady:)
W jak wino :), 22 marca 2017, 15:38 | odpowiedz
mr Witam, ktoś był motocyklem przez Ukrainę (Lwów i Kamieniec Podolski)? Jak trasy? pozdrawiam
ja na Ukrainie ,ale przejechac można spokojnie
W jak wino :), 22 marca 2017, 15:39 | odpowiedz
W jak wino :)
mr Witam, ktoś był motocyklem przez Ukrainę (Lwów i Kamieniec Podolski)? Jak trasy? pozdrawiam
ja na Ukrainie ,ale przejechac można spokojnie
miało być jak na Ukrainie :) sorry literówka
W jak wino :), 22 marca 2017, 15:40 | odpowiedz
Paweł Kunz
drogo, samo zwiedzanie 200 MDL ~ 40 PLN
toto, 22 marca 2017, 16:13 | odpowiedz
Juventino
pablo79 Też bardzo polecam Mołdawię, bardzo dobre jedzenie i ceny (jeden z nielicznych krajów w których jest taniej niż u nas). Zdecydowanie kraj nieskażony turystami i całą tą europejskością.Zwiedzanie bez degustacji w zeszłym roku 200 MDL/os. – dojechaliśmy taksówką z Kiszyniowa i nią jeździliśmy wewnątrz (za kierowcę nie płaciliśmy)
W poniedziałek wróciłem z Mołdawii. Gdy czytam teksty o tym, że kraje takie jak Mołdawia są nieskażone europejskością i ktoś uznaje to za zaletę to ogarnia mnie pusty śmiech. Bo co to znaczy nieskażenie europejskością? Ja oprócz niskich cen i dobrego jedzenia widziałem tam rozsypujące się, wręcz zdewastowane bloki w których nadal mieszkają ludzie. Wszechobecną biedę i ludzi próbujących handlować na ulicy wszystkim włącznie z rozklekotanymi zabawkach z minionej epoki. Najnowsze modele Volvo zaparkowane obok starych, zdezelowanych Ład. Nie mówiąc o tym, że idąc ulicą czułem się jak w książkach Kapuścińskiego, który pisał np. w „Imperium”, że ulice miast ZSRR są pełne smutnych, przygnębionych i cichych ludzi, co właśnie tam zastałem chodząc po np. Kiszyniowie. Wiele można zarzucić szeroko rozumianej Europie, ale są pewne granice. Nie twierdzę też, że mi się nie podobało, bo jestem zadowolony z wyjazdu. Lecz należy pamiętać o ludziach, dla których codziennością jest zmaganie się z mołdawską rzeczywistością, gdyż jestem pewien, że Oni byliby zadowoleni z tego „skażenia” europejskością.
To nie jezdzij tam jak Ci się nie podoba
satek, 22 marca 2017, 17:20 | odpowiedz
W jak wino :) Polecam każdemu podziemne spa w Branesti /3 km do klasztoru w Orhei ,skręt przed budynkami więzienia:) / coś niesamowitego!! a na wino koniecznie do Purcari ,Mimi,Migdał,Vartelli – cud miód:).Moldawskie wina to jedne z najlepszych na świecie a na pewno w całości ekologiczne.Alergikom polecam- sprawdzcie? Jeżeli macie pytania piszcie:)
gosiacola 60, 22 marca 2017, 17:37 | odpowiedz
gosiacola 60
W jak wino ? Polecam każdemu podziemne spa w Branesti /3 km do klasztoru w Orhei ,skręt przed budynkami więzienia:) / coś niesamowitego!! a na wino koniecznie do Purcari ,Mimi,Migdał,Vartelli – cud miód:).Moldawskie wina to jedne z najlepszych na świecie a na pewno w całości ekologiczne.Alergikom polecam- sprawdzcie? Jeżeli macie pytania piszcie:)
Brzmi ciekawie.Jesli mozesz napisz cos wiecej na temat tego spa:)Dzieki:)
gosiacola60, 22 marca 2017, 17:39 | odpowiedz
Taniej jest sie nawalic pod biedronka.
as, 22 marca 2017, 17:51 | odpowiedz
Czy jest opcja zwiedzania kiedy nie posiadasz auta? Jeżeli np dojedziesz tam marszrutką? Czy jedynym wyjściem jest wynajęcie taksówki i nią przejazd?
Natalia, 22 marca 2017, 18:04 | odpowiedz
Juventino
pablo79 Też bardzo polecam Mołdawię, bardzo dobre jedzenie i ceny (jeden z nielicznych krajów w których jest taniej niż u nas). Zdecydowanie kraj nieskażony turystami i całą tą europejskością.Zwiedzanie bez degustacji w zeszłym roku 200 MDL/os. – dojechaliśmy taksówką z Kiszyniowa i nią jeździliśmy wewnątrz (za kierowcę nie płaciliśmy)
W poniedziałek wróciłem z Mołdawii. Gdy czytam teksty o tym, że kraje takie jak Mołdawia są nieskażone europejskością i ktoś uznaje to za zaletę to ogarnia mnie pusty śmiech. Bo co to znaczy nieskażenie europejskością? Ja oprócz niskich cen i dobrego jedzenia widziałem tam rozsypujące się, wręcz zdewastowane bloki w których nadal mieszkają ludzie. Wszechobecną biedę i ludzi próbujących handlować na ulicy wszystkim włącznie z rozklekotanymi zabawkach z minionej epoki. Najnowsze modele Volvo zaparkowane obok starych, zdezelowanych Ład. Nie mówiąc o tym, że idąc ulicą czułem się jak w książkach Kapuścińskiego, który pisał np. w „Imperium”, że ulice miast ZSRR są pełne smutnych, przygnębionych i cichych ludzi, co właśnie tam zastałem chodząc po np. Kiszyniowie. Wiele można zarzucić szeroko rozumianej Europie, ale są pewne granice. Nie twierdzę też, że mi się nie podobało, bo jestem zadowolony z wyjazdu. Lecz należy pamiętać o ludziach, dla których codziennością jest zmaganie się z mołdawską rzeczywistością, gdyż jestem pewien, że Oni byliby zadowoleni z tego „skażenia” europejskością.
Podpisuje sie pod tym co napisales obiema rekoma. Dodam od siebie, ze Moldawianie sa strasznie zazdrosni o kobiety wiec radze uwazac w tej kwestii bedac w tym kraju.
mathew, 22 marca 2017, 20:33 | odpowiedz

Do których krajów pojedziemy bez problemu? Wszystkie obostrzenia w jednym miejscu! »
REKLAMA
porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »
Akceptuję Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Czytaj więcej ›Technologię tę w ramach Fly4free.pl wykorzystują również nasi partnerzy, których listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej lub zakończyć korzystanie z Fly4free.pl. Pozostawienie komunikatu, dalsze przeglądanie Fly4free.pl lub kliknięcie w przycisk „Akceptuję” oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.