Fly4free.pl

Jedno z najdłużej zamkniętych państw pozwoli na pierwsze podróże. Ale tylko do jednego kraju!

nowa zelandia
Foto: gregorioa / Shutterstock

Po wielu miesiącach zapowiedzi i zapewnień, że choćby minimalne otwarcie granic jest tuż, tuż – wreszcie pojawiła się konkretna informacja. Australia, czyli kraj, który od czasu pojawienia się pandemii należy do najdłużej i najmocniej zamkniętych na świecie, teraz pozwoli swoim obywatelom na pierwsze zagraniczne podróże od ponad 12 miesięcy. Ale na razie tylko do jednego kraju.

Turystyczna bańka czy też korytarz powietrzny to umowa, która pozwala obywatelom dwóch krajów podróżować pomiędzy nimi bez większych problemów. W dobie pandemii na takie bańki wielu wyczekiwało z niecierpliwością – a jedną z pierwszych od samego początku miała być ta pomiędzy Australią i Nową Zelandią. Jednym i drugim obywatelom przyszło jednak poczekać ponad rok na realizację zapowiedzi.

Obecnie zarówno w Nowej Zelandii jak i w Australii granice są niemal całkowicie zamknięte od marca 2020 roku. Co prawda już pod koniec ubiegłego miesiąca niektórzy obywatele mogli podróżować do Nowej Zelandii (pod warunkiem, że nie przebywali w żadnym innym kraju w ciągu ostatnich 14 dni), ale i tak czekała tam na nich 14-dniowa kwarantanna, więc mało kto decydował się na ten krok. W drugą stronę też nie było lekko – co prawda Nowozelandczycy mogli wyjechać do Australii, ale także musieli przejść 14-dniową kwarantannę, tyle że po powrocie do domu.

Ale już za niespełna dwa tygodnie, pomiędzy Nową Zelandią i Australią zasady zmienią się diametralnie. Podróże zostaną dozwolone zarówno z Nowej Zelandii do Australii jak i odwrotnie i nie będą objęte żadnymi obostrzeniami. Nie trzeba więc wykonywać testów ani przechodzić kwarantanny. Nowe przepisy wejdą w życie 18 kwietnia o 23:59. To oznacza, że już od 19 kwietnia, wszyscy chętni mogą wybrać się z Australii do Nowej Zelandii i odwrotnie.

Wrócą też niemal wszystkie połączenia lotnicze. Qantas zapowiedział bowiem, że będzie wykonywać 17 lotów dziennie pomiędzy Australią, a Nową Zelandią. To oznacza tylko 4 loty mniej niż w czasach przed pandemią. Rządy obu krajów liczą, że dzięki decyzji, ruch turystyczny może osiągnąć 80 proc. poziomu sprzed marca 2020 roku.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »