Fly4free.pl

Jednak nie tylko dla zaszczepionych! Anglia luzuje przepisy dla wszystkich. Znamy też datę

londyn stansted
Foto: Christian Mueller / Shutterstock
Już od 11 lutego zmienią się przepisy wjazdowe do Wielkiej Brytanii. Rząd, zgodnie z wczorajszą zapowiedzią, zrezygnuje z testowania podróżnych zaszczepionych i z kwarantanny dla niezaszczepionych. W efekcie i jedni i drudzy wreszcie będą mieć znacznie ułatwioną drogę do podróżowania.

Zaledwie wczoraj Boris Johnson ogłosił, że lada moment Anglia zrezygnuje z obowiązku testów stosowanego wobec osób przyjeżdżających do kraju. Początkowo mówiło się o tym, że to luzowanie obostrzeń obejmie wyłącznie osoby zaszczepione, ale jak się okazuje – zmiany wyjdą na dobre również tym, którzy nie mają za sobą szczepienia. Sprawdźmy więc co i dla kogo się zmienia.

Zacznijmy od osób zaszczepionych. Do tej pory tacy pasażerowie musieli wykonać test antygenowy najpóźniej w 2. dniu pobytu w Wielkiej Brytanii i wypełnić formularz wjazdowy. Teraz testy znikną. Zostaje więc jedynie wypełnienie formularza i możemy podróżować bez przeszkód.

Osoby niezaszczepione były w dużo gorszej sytuacji. Chcąc wjechać do Wielkiej Brytanii musiały wykonać aż trzy testy (przed przylotem, w 2. i 8. dniu pobytu) oraz odbyć 10-dniową kwarantannę. Teraz rząd likwiduje obowiązek kwarantanny i ten ostatni test. W efekcie, niezaszczepieni podróżni muszą zrobić dwa testy – jeden przed przyjazdem (antygenowy lub PCR) i drugi najpóźniej w drugim dniu pobytu (PCR).

Nowe zasady będą obowiązywać już piątku, 11 lutego. A dokładnie od 4 rano. Na razie pewne jest, że obejmą Anglię, ale lada moment mają również zostać wprowadzone w Irlandii Północnej, Szkocji i Walii.

– Jest to proporcjonalny system, który przybliża nas o krok do normalności, przy jednoczesnym zachowaniu niezbędnej ochrony zdrowia publicznego –podsumował decyzję Grant Shapps, sekretarz stanu ds. transportu.

Tak duża zmiana w przepisach to świetna wiadomość dla całej brytyjskiej branży turystycznej. O takie luzowanie obostrzeń apelowali od wielu miesięcy zarówno przedstawiciele lotnisk, jak i biur podróży i linii lotniczych.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Już wiem gdzie spędze wakacje - wreszcie powiew normalności w ogłupiałmym na maxa świecie. BRAVO
Grażyna Buła, 25 stycznia 2022, 20:10 | odpowiedz
Wie ktoś może jak wygląda definicja zaszczepionego? 270 dni od drugiej dawki, 365 (w końcu to nie UE)? 
Sław3k, 31 stycznia 2022, 19:42 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »