REKLAMA

Jak wjechać na Białoruś bez wizy? [PORADNIK] Od przyszłego roku bez wizy zobaczymy znacznie więcej

Foto: Eillen / Shutterstock
Białorusini są tak zachwyceni strefą bezwizową dla turystów, że w najbliższe wakacje chcą powiększyć jej obszar. Sprawdź, jak już teraz możesz wjechać na teren Białorusi bez tego dokumentu.

Białorusini zezwolili na turystyczne wjazdy bez wizy na kilku przejściach granicznych z Polską i Litwą pod koniec października. I z informacji agencji BelTA są tak zadowoleni z wprowadzenia strefy bezwizowej, że w kolejnym sezonie wakacyjnym znacznie powiększą obszar kraju, gdzie można wjeżdżać bez niej.

W myśl obecnych przepisów bez wizy można wjechać na Białoruś na 5 dni, ale zwiedzać można tylko białoruską część Kanału Augustowskiego oraz Grodno i okolice.

Mimo niejasnych informacji o zniesieniu wiz dla turystów w ciągu pierwszych 2 miesięcy granicę przekroczyło w ten sposób ponad 2 tys. turystów (zarówno turystów z Polski, Litwy jak i Białorusinów wjeżdżających do Polski i na Litwę). A będzie ich jeszcze więcej, bo jak zapowiedział gubernator obwodu grodnieńskiego Władimir Krawcow, trwają prace nad powiększeniem terenu objętego ruchem bezwizowym. A także stworzeniem nowego przejścia granicznego Sofijewo-Lipczany, które rozładuje ruch na przejściu Kuźnica-Bruzgi. To jedyne objęte bezwizowym ruchem turystycznym przejście graniczne, przez które możemy wjechać samochodem (oprócz niego granicę można też sezonowo przekraczać na wodnym przejściu Rudawka-Lesnaja)

A jak w ogóle wygląda procedura takiego turystycznego wjazdu na Białoruś? Nasz czytelnik Andrzej Ludkiewicz przesłał nam poradnik.

Aby wybrać się na Białoruś musimy mieć paszport, ważne na terenie Białorusi ubezpieczenie zdrowotne, pieniądze (minimum 92 PLN na każdy dzień pobytu) oraz wydrukowane zezwolenie. Zdobędziemy je za pośrednictwem jednego z wielu biur podróży (ich listę znajdziecie tutaj).

Najwygodniej zezwolenie można zrobić wchodząc na stronę internetową jednego z biur, np. http://bezviz.by/pl . Tam wypełniamy formularz i płacimy za usługę przelewem. Koszt wynosi 40-50 PLN w zależności od liczby turystów, których chcemy zgłosić do uzyskania przepustki. Biuro zapewnia, że przepustkę otrzymamy w ciągu 5 minut od wpłynięcia przelewu na konto.

grodno2

Przepustkę można też otrzymać pisząc maila do biur podróży. Na przykład Expert Tour. W takim przypadku na adres biuro@extur.by powinniśmy wysłać (można w języku polskim) nasze dane: imię i nazwisko, datę urodzenia, seria i numer paszportu, płeć, skan/zdjęcie paszportu, informacje o przejściu granicznym i terminie wjazdu i wyjazdu z Białorusi.

W odpowiedzi na maila otrzymamy dokument, który trzeba wydrukować i pokazać na granicy. W tym przypadku musimy zapłacić 12 EUR.

Jak najtaniej dojechać do Grodna?

Niestety, bezwizowy wjazd do Grodna nie dotyczy podróży pociągiem, więc do wyboru mamy tylko własny rower, samochód lub autobus.

W tym ostatnim przypadku mamy dość spory wybór przewoźników kursujących z Polski na tej trasie. Ile to kosztuje? Normalna cena biletu na trasie Białystok-Grodno wynosi 35 PLN.

grodno

Ale jeśli nie kupimy go w dworcowej kasie, ale np. na stronie internetowej biletbus.pl i od razu zakupimy bilet w obie strony, dostaniemy rabat nawet do 60 proc.

Dla podróżujących z Warszawy można wybrać bezpośrednie połączenie Warszawa – Grodno, przez przewoźnika gajaexpress.pl który kursuje z Warszawy do Grodna 2 razy dziennie.

grodno1

Podróż samochodem

Najważniejszą rzeczą, o której musimy pamiętać, jest posiadanie Zielonej Karty. Po dojechaniu na przejście graniczne Kuźnica-Bruzgi trzeba koniecznie wypełnić deklarację celną. Czas oczekiwania na przejściu granicznym waha się w zależności od pory dnia od kilkunastu minut do ponad godziny. Można go na bieżąco sprawdzić choćby TUTAJ.
Pamiętajcie też, że na Białorusi są płatne drogi. Dlatego od razu po przekroczeniu granicy trzeba pojechać do centrum obsługi klienta BellToll, gdzie po uiszczeniu kaucji dostaniemy urządzenie do poboru opłat drogowych (kaucję otrzymamy z powrotem, gdy będziemy wracać i oddamy urządzenie).

Wkrótce do Mińska bez wiz?

Być może już w przyszłym roku bez wizy będziemy mogli zwiedzić także Mińsk, a niewykluczone, że także resztę kraju. Kilkanaście dni temu ministerstwo sportu i turystyki podało, że wkrótce rząd podejmie decyzję w sprawie wprowadzenie ruchu bezwizowego dla obcokrajowców, którzy przybywają na Białoruś samolotem i lądują na lotnisku w Mińsku. Powodem jest oczywiście chęć zwiększenia liczby turystów. Według informacji resortu, od czasu zniesienia ograniczeń wizowych liczba turystów z Izraela wzrosła dwukrotnie, jest też coraz więcej turystów z Turcji i Chin.

REKLAMA
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Własnie wróciłam z Grodna ;) Droga z granicy do Grodna jest grodą niepłatną. Polecam także stronę bezviz.by do zdobycia dokumentu uprawniającego do wjazdu. A, ważne info: Ten dokument trzeba wykupić przynajmniej na 24 godziny przed planowanym przekroczeniem granicy
n, 2 stycznia 2017, 16:57 | odpowiedz
Jest jeszcze tu opcja http://zetgrodno.com/bezwizowy-wjazd-do-grodna-pytania-i-odpowiedzi Ale genralnie teoria jest piękna tylko praktyka gorzej. Trzeba wykupić 2 wycieczki obowiazkowe bo tak mogą się przyczepić. Samochodem tola nie trzeba kupować chyba że nie zauważysz wjazdu na autostrade. Bez łapówki samochodem nie wyjedziesz no chyba że jest stan jest idealny a i nasza kochana słuzba celna rozkręci ci go porządnie w poszukiwabiu kontrabandy. Strefa jest mała a jak się policzy wszytsko lepiej załatwiać wizę prywatna taniej wyjdzie i bez ograniczeń do danych przejść
Adames, 2 stycznia 2017, 17:29 | odpowiedz
Zapraszam !
oleksand łukaszenka, 2 stycznia 2017, 17:33 | odpowiedz
Dopóki nie zniosą wiz wybieram inne kraje, od tego roku Kazachstan i Kirgistan. Rozumiem Afryka, ale kraj w Europie robi tak pod górę, że szkoda mi energii na papiery.
Aldik, 2 stycznia 2017, 17:51 | odpowiedz
Tyle problemów żeby wjechać do jakiegoś śmiesznego kraiku, w którym nie ma nic ciekawego. Nie skorzystam bo są ciekawsze kraje i można do nich wjechać bez żadnych problemów
Polak, 2 stycznia 2017, 17:55 | odpowiedz
Bardzo fajny pomysł z tym poradnikiem! Mam propozycję żeby na stronie zamieścić sekcję poradników jako stały element, podobnie jak zrobiliście z informacją dot. wiz.
jaro, 2 stycznia 2017, 18:13 | odpowiedz
W każdym biurze trzeba jakąś opłatę uiścić czy da się jakoś za darmo wizę dostać?
rafgrzeg, 2 stycznia 2017, 19:06 | odpowiedz
rafgrzeg W każdym biurze trzeba jakąś opłatę uiścić czy da się jakoś za darmo wizę dostać?
Trzeba wykupić dokument uprawniający do wjazdu, nie da się za darmo
n, 2 stycznia 2017, 21:14 | odpowiedz
Polak Tyle problemów żeby wjechać do jakiegoś śmiesznego kraiku, w którym nie ma nic ciekawego. Nie skorzystam bo są ciekawsze kraje i można do nich wjechać bez żadnych problemów
Nikt Cię tam nie chce.
czytelnik, 2 stycznia 2017, 21:37 | odpowiedz
No niestety trzeba wykupić minimum 2 wycieczki-raz to sprawdzaja raz nie ale tak jest ryzyko że cię nie wpuszczą. Jak sie podliczy to specjalnie tanio nie jest i czasami lepiej wize normalną prywatna zapłacić a wjazd samochodem to porażka-przy wyjeździe wziatka albo na kanał a nasi sprawdzaja mega długo
Fredis, 3 stycznia 2017, 8:36 | odpowiedz
Trzeba też wykupić ubezpieczenie na wyjazd honorowane na Białoruś bo nie każde jest i to skrupulatnie sprawdzają
Adames, 3 stycznia 2017, 8:51 | odpowiedz
oleksand łukaszenka Zapraszam !
JAREK, 3 stycznia 2017, 9:15 | odpowiedz
Koszt przepustki 8,5 EUR od osoby, nie trzeba wykupić obowiązkowych wycieczek. Najlepszą opcją jest zamówienie pieszej wycieczki po Grodnie...
JAREK, 3 stycznia 2017, 9:19 | odpowiedz
A o co chodzi z tym minimum 92 PLN na dzień?
elliott, 3 stycznia 2017, 9:28 | odpowiedz
elliott A o co chodzi z tym minimum 92 PLN na dzień?
Trzeba dysponować minimum taką kwotą na każdy dzień pobytu. Chcą w ten sposób się upewnić, że jesteś w stanie się utrzymać podczas pobytu na BIaorusi. W praktyce - nikt tego nie sprawdza
n, 3 stycznia 2017, 10:21 | odpowiedz
Lipszczany a nie Lipczany - chodzi o starą polską drogę drogę Augustów-Grodno
eddy2, 3 stycznia 2017, 11:57 | odpowiedz
JAREK-Gdzie za 8,50 Euro da się to załatwić w jakim biurze. No i na info jest że trzeba minimum 2 wycieczki-da się to obejść i ewentualnie ilo to kosztuje bo nigdzie info nie ma
Fidel, 3 stycznia 2017, 12:21 | odpowiedz
Wybacz Adamie, ale mylisz się. Owszem - wykupienie dwóch atrakcji - jak to nazywają - turystycznych jest obowiązkowe, ale ich cena jest zawarta w opłacie biura podróży. zatem żadnych dodatkowych kosztów. Ponadto - wspomnianą przepustkę wyrobisz z domu z dowolnego miejsca w Polsce w przeciągu 3-4 godzin, zaś po wizę, w cenie 25 euro, musisz się pofatygować do Warszawy Gdańska albo Białegostoku, gdzie znajdują się konsulaty, a jej wyrobienie trwa 5 dni roboczych. W jedym masz rację - z wizą wjedziesz przez każde przejście i możesz być ma Białorusi dłużej niż pięć dni. Ale IMHO na weekendowy wypad do Grodna sposób bezwizowy najtańszy i najlepszy ;)
Adames Jest jeszcze tu opcja http://zetgrodno.com/bezwizowy-wjazd-do-grodna-pytania-i-odpowiedzi Ale genralnie teoria jest piękna tylko praktyka gorzej. Trzeba wykupić 2 wycieczki obowiazkowe bo tak mogą się przyczepić. Samochodem tola nie trzeba kupować chyba że nie zauważysz wjazdu na autostrade. Bez łapówki samochodem nie wyjedziesz no chyba że jest stan jest idealny a i nasza kochana słuzba celna rozkręci ci go porządnie w poszukiwabiu kontrabandy. Strefa jest mała a jak się policzy wszytsko lepiej załatwiać wizę prywatna taniej wyjdzie i bez ograniczeń do danych przejść
Marcines70, 4 stycznia 2017, 0:00 | odpowiedz
Marcines70-dzięki za rzeczowe wyjaśnienia. No właśnie nie jestem pewien czy w tej opłacie mieszczą się te 2 atrakcje turystyczne bo inne biura wymagają ich zaznaczenia. Jeżeli tak to ok ale pewny nie jestem. Być może dysponujesz wiedzą której nie mam byłem tylko raz.Co do wyrobienia-masz rację akurat mieszkam w takim mieście to nie jest to problem a w konsulacie białoruskim jest pusto szybko wystawiają. Przewaga wizy jest jedna możesz pojechać nie tylko do Grodna ale też np. do Brześcia czy Nieświerza
Adames, 4 stycznia 2017, 10:15 | odpowiedz
Zapraszam!
Kola Łukaszenka, 5 stycznia 2017, 13:46 | odpowiedz
n - czy możesz mi dokładnie opisać co trzeba zrobić, żeby wjechac do Grodna samochodem bez wizy. Mam tam przyjaciół i chciałbym ich odwiedzic na wiosnę. Pozdrawiam i czekam na info
Jaro, 8 lutego 2017, 12:56 | odpowiedz
czytelnik
Polak Tyle problemów żeby wjechać do jakiegoś śmiesznego kraiku, w którym nie ma nic ciekawego. Nie skorzystam bo są ciekawsze kraje i można do nich wjechać bez żadnych problemów
Nikt Cię tam nie chce.
Pewnie nie pchaj się tam gdzie nie chcesz . Tylko twoja strata. Takie pewne trudności w dojściu do celu mają swój pozytywny kontekst , a jak sie to po latach wspomina jak już nie ma sladu po tych trudnościach - smaczek ! ! ! Jasne jedź tam gdzied wszystko tobie pod nos podsuną i ..... a dasz sobie radę w trudniejszych sytuacjach , które zawsze i wszędzie się mogą zdarzyc . Ja bym wątpił ! ?
jaceksr, 17 marca 2017, 18:59 | odpowiedz
Fredis No niestety trzeba wykupić minimum 2 wycieczki-raz to sprawdzaja raz nie ale tak jest ryzyko że cię nie wpuszczą. Jak sie podliczy to specjalnie tanio nie jest i czasami lepiej wize normalną prywatna zapłacić a wjazd samochodem to porażka-przy wyjeździe wziatka albo na kanał a nasi sprawdzaja mega długo
Nic nie trzeba wykupywac. Płacisz w biurze ok 45-50 zł i tam na pozwoleniu masz te wycieczki już wpisane. nie wprowadzaj w błąd i nie ściemniaj.
Mariusz, 10 kwietnia 2017, 15:52 | odpowiedz
Faktycznie są takie problemy dot.rozbierania samochodów na granicy bo mam wątpliwości, jeżeli tak jest to mam ten wyjazd gdzieś? Czy ktoś może sprecyzować te opłaty jakie należy opłacić ile jest od osoby i czy dzieci mają jakieś zniżki?
E, 17 kwietnia 2017, 18:35 | odpowiedz
Fidel JAREK-Gdzie za 8,50 Euro da się to załatwić w jakim biurze. No i na info jest że trzeba minimum 2 wycieczki-da się to obejść i ewentualnie ilo to kosztuje bo nigdzie info nie ma
Jarek, 6 czerwca 2017, 12:07 | odpowiedz
Jarek
Fidel JAREK-Gdzie za 8,50 Euro da się to załatwić w jakim biurze. No i na info jest że trzeba minimum 2 wycieczki-da się to obejść i ewentualnie ilo to kosztuje bo nigdzie info nie ma
Jarek, 6 czerwca 2017, 12:08 | odpowiedz
Za 8,5 EUR od osoby można kupić na www.studiaotdyha.by .Niestety ostatnio mieli problem z przyjmowaniem płatności w EUR przelewem, więc zaproponowali mi abym zapłacił za przepustki.....po przyjeździe do Grodna. Niezwykłe....ale dostałem na e-maila dokumenty uprawniające do przekroczenia granicy.Wjechałem bez problemu, równowartość 8,5 Euro zapłaciłem po przyjeździe do Grodna w ich biurze, w jednym z centrów handlowych. Po raz kolejny zamówiłem piesze zwiedzanie Grodna przez 4 dni, więc sprawdziłem, że nie ma obowiązku wykupienia dodatkowych wycieczek.
Jarek, 6 czerwca 2017, 12:16 | odpowiedz
Aldik Dopóki nie zniosą wiz wybieram inne kraje, od tego roku Kazachstan i Kirgistan. Rozumiem Afryka, ale kraj w Europie robi tak pod górę, że szkoda mi energii na papiery.
Ale przecież to żadna rużnica, zmiana nazwy tylko. Nie wyrabiasz wizy ale wyrabiasz przepustkę, za wizę płacisz, za przepustkę płacisz , zezwolenie musisz wyrobić też za to płacisz, ubezpieczenie wykupujesz tak samo jak bierzesz wizę jak i bez wizy , i jeszcze za drogi płacić, nie za autostrady za za DROGI ., wszędzie jest taniej , WSZĘDZIE.JEST TANIEJ POJECHAĆ NIŻ NA BIAŁORUŚ
czeczotki, 16 czerwca 2017, 12:59 | odpowiedz

Do których krajów pojedziemy bez problemu? Wszystkie obostrzenia w jednym miejscu! »
REKLAMA
porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »
Akceptuję Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Czytaj więcej ›Technologię tę w ramach Fly4free.pl wykorzystują również nasi partnerzy, których listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej lub zakończyć korzystanie z Fly4free.pl. Pozostawienie komunikatu, dalsze przeglądanie Fly4free.pl lub kliknięcie w przycisk „Akceptuję” oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.