Fly4free.pl

Hotele po koronawirusie czeka rewolucja! Zobacz jak zmieni się twój urlop

Foto: Gumpanat / Shutterstock

W środę rząd ma ogłosić drugi etap odmrażania gospodarki, w ramach którego znajdują się m.in. ponowne otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych. Prawdopodobnie będą one otwarte od połowy maja, ale wszystko wskazuje na to, że z licznymi ograniczeniami, których celem ma być zminimalizowanie ryzyka zarażenia koronawirusem. Jakie mogą zajść zmiany? Własne propozycje przedstawiła branża hotelarska.

Teoretycznie hotele w naszym kraju zostały zamknięte 31 marca, jednak w praktyce wiele z nich nie działało już ponad 2 tygodnie wcześniej, gdy ogłoszono pierwsze restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Generuje to ogromne straty dla branży, która szacuje, że każdy miesiąc zamknięcia hoteli kosztuje ją nawet do 1 mld PLN. Wiele wskazuje na to, że już niedługo hotele w naszym kraju mogą zostać otwarte. Kiedy? Ma to ogłosić premier na środowej konferencji prasowej – prawdopodobnie stanie się to od 4 lub 11 maja, a do tego będzie się wiązało z licznymi ograniczeniami. Ale i tak dla branży i siedzących w domach Polaków jest to z pewnością powód do radości.

Oczywiście, hotele będą podlegały liczny restrykcjom i ograniczeniom, choć szczegóły nie są jeszcze znane. Swoje propozycje wytycznych wysłali już przedstawiciele branży turystycznej i hotelarskiej z grupy TUgether, w skłąd której wchodzi m.in. Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego. Wraz z kilkudziesięcioma innymi organizacjami określiła ona główne punkty, według których zobowiązali się do otwierania hoteli. Dotyczą one głównie kwestii sanitarnych i zminimalizowania ryzyka zakażeniem. Jakie więc zmiany czekają nas w hotelach?

Ibis Wroclaw Centrum
Foto: Ibis

Jak czytamy w “Rzeczpospolitej” zmiany czekają nas już przy wejściu: hotelarze będą mierzyć swoim gościom temperaturę, a przed zakwaterowaniem w hotelu będziemy musieli podpisać specjalne oświadczenie dotyczące naszego stanu zdrowia. W przeciwnym wypadku hotel może nam odmówić zakwaterowania.

Jednocześnie hotelarze chcieliby też zminimalizować czas przebywania gości w obszarze recepcyjnym i hotelowym lobby, więc zniknie cała towarzyska otoczka związana z hotelami. Tym bardziej, że w dalszym punkcie czytamy o “bezwzględnym zakazie przebywania w obiekcie osób, które nie są w nim zakwaterowane”, co dość mocno ogranicza możliwość np. Spotkań biznesowych.

Kolejne samoograniczenie, jakie chce wprowadzić branża, to przyjmowanie maksymalnie dwóch osób do jednego pokoju. Ma to potencjalnie zmniejszyć liczbę gości w hotelu, choć przedstawiciele branży od razu dodają, że nie dotyczy to np. Rodzin z dziećmi, które dalej mogłyby rezerwować pokoje dla większej liczby gości. W tym miejscu dochodzimy do pierwszego dylematu branży, czyli kwestii posiłków.

Foto: Ksenya Tonyechkina / Shutterstock

Restauracje z limitem osób czy tylko room service?

W temacie posiłków branża jak na razie zgadza się, że powinny być one wydawane w ścisłym reżimie sanitarnym. W tym przypadku oznacza to rezygnację z bufetów czy tez popularnych szwedzkich stołów. I choć być może część klientów hoteli się zmartwi, to z drugiej strony – oprócz większego bezpieczeństwa, sprawi to, że hotele zmniejszą gigantyczny problem z wyrzucaniem jedzenia, o czym pisaliśmy niedawno na łamach Fly4free.pl.

A jeśli nie bufet, to co? Prawdopodobnie będziemy mieli do wyboru pozycje z menu, które będziemy wybierać i które będą nam donoszone… no właśnie, dokąd? To w sumie największa niewiadoma “nowego hotelowego ładu”. Sami hotelarze chcieliby, aby hotelowe restauracji były otwarte tylko dla gości hotelowych przy jednoczesnym ograniczeniu maksymalnej liczby osób o połowę (z zachowaniem zasad dystansu społecznego), co oznacza m.in. większe odległości między stolikami plus ewentualne wyznaczanie klientom hotelu konkretnych godzin na spożycie posiłku. Hotelarze uzasadniają, że jest to jeden z kluczowych czynników dla potencjalnych klientów, ale z drugiej strony – wszelkie obiekty restauracyjne miały być otwarte dopiero w III etapie odmrażania gospodarki.

Zostaje więc opcja druga, czyli obowiązkowy room service, a więc zamawianie posiłków przez telefon i odbieranie ich od obsługi pod drzwiami naszego pokoju.

To z pewnością bezpieczne rozwiązanie, ale branża kręci na nie nosem.

– Turyści nie będą chcieli jeść na kolanie, tylko zejść do restauracji – mówi Bartosz Bieszyński z TUgether.

Hotelarze chcą też uruchomienia sal konferencyjnych, ale w takim samym reżimie jak obiekty sakralne (czyli 15 metrów kwadratowych na 1 osobę). Niestety, o indywidualnym wejściu na hotelowy basen czy saunę możemy pewnie na razie zapomnieć – plan hotelarzy zakłada początkowo możliwość wynajmu elementów infrastruktury obiektu na wyłączność dla osób wspólnie zakwaterowanych, po ich użyciu zaś ma mieć miejsce natychmiastowa dezynfekcja.

Plan zakłada też sprzątanie pokoi zgodne z reżimem szpitalnym, a także obowiązek opuszczania pokoi w momencie, gdy pojawia się tam personel sprzątający.

Z całą pewnością możemy się też spodziewać, że… w pierwszym okresie nie będzie łatwo o wolny pokój w wielu obiektach.

– Badania pokazują, że niemal każdy deklaruje chęć wyjazdu natychmiast po zniesieniu ograniczeń – mówi Marcin Mączyński z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
To co z obiektami typu Hotel SPA? Ceny będą takie jak z przed epidemii ale z znacznej części usług hotelowych nie będzie można skorzystać... przeciez hotel to nie tylko pokój i łóżko... do d.... z takim rozwiązaniem
tomato84p, 29 kwietnia 2020, 1:00 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »