Fly4free.pl

Grecja zaostrza restrykcje i chce wprowadzenia ważnej zmiany w paszportach COVID dla wszystkich!

Foto: Sven Hansche / Shutterstock
Od poniedziałku w Grecji będą obowiązywać nowe obostrzenia w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, w tym zakaz wstępu dla niezaszczepionych do kin, muzeów czy siłowni.

Grecja jest kolejnym krajem, który mocno ogranicza dostęp do obiektów zamkniętych dla osób, które nie zostały zaszczepione ani nie są ozdrowieńcami, ograniczając do nich dostęp dla osób z negatywnym wynikiem testu. Na tej liście znalazły się restauracje, muzea, teatry, kina, siłownie, sale koncertowe oraz stadiony – od poniedziałku wstęp na nie będą miały tylko osoby w pełni zaszczepione lub ozdrowieńcy (w ciągu pół roku od zachorowania).

W drugiej kategorii znalazły się centra handlowe, salony urody i fryzjerzy, kawiarnie i bary z miejscami na zewnątrz, a także szkoły i kościoły – tu wstęp będą mieli oprócz zaszczepionych i ozdrowieńców także ludzie z negatywnym wynikiem testu PCR (ważnego 72 godziny od wykonania) lub antygenowego (ważnego 48 godzin). Wolny dostęp dla wszystkich (z obowiązkowym noszeniem maseczek) będzie obowiązywał tylko w supermarketach i aptekach.

Tak jak w innych krajach, celem nowych restrykcji jest zachęcenie Greków do szczepień – tylko 62 procent mieszkańców tego kraju jest zaszczepionych. Szczególnie duży nacisk będzie położony na szczepienia przypominające dla osób w wieku powyżej 60 lat – w czwartek premier tego kraju Kyriakos Mitsotakis powiedział, że będą oni mieli miesiąc na przyjęcie dawki przypominającej po upływie ważności ich certyfikatu (pół roku od podania drugiej dawki). Jeśli tego nie zrobią, ich certyfikaty covidowe stracą ważność.

Grecki premier zapowiedział też, że będą obowiązywać zróżnicowane godziny pracy, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, co ma zapobiec tłumom w transporcie publicznym i przebywaniu zbyt wielu pracowników w tym samym czasie w jednym miejscu. Ma być też więcej kontroli sprawdzających przestrzeganie obostrzeń.

Jednocześnie Grecja mocno lobbuje w Komisji Europejskiej, aby unijny paszport szczepionkowy zawierał też informację o dawce przypominającej (czyli trzecim zastrzyku lub w przypadku szczepionki Johnson&Johnson – drugim), która automatycznie przedłużałaby jego ważność. Obecnie takie unijne certyfikaty są ważne 12 miesięcy od momentu zakończenia pełnego cyklu szczepień, ale w związku z kolejną falą pandemii wiele krajów UE już teraz rozpoczęło kampanię szczepień przypominających. Niektóre kraje, jak Polska – wprowadziły już zresztą samodzielnie zmiany w unjnym certyfikacie: przyjęcie trzeciej dawki szczepionki automatycznie przedłuża ważność paszportu o rok. Brakuje jednak ogólnounijnych wytycznych, które być może zostaną opracowane teraz. To dość ważne, bo propozycja Greków różni się od wstępnej propozycji KE – zakłada ona, by dawka przypominająca szczepionki była podawana już po sześciu miesiącach od przyjęcia drugiej dawki. Z kolei Bruksela zakładała, że dawki przypominające miałyby być podawane po 12 miesiącach. Która wykadnia zostanie zastosowana – przekonamy się w najbliższych dniach. Ważne jednak, aby w każdym kraju UE przepisy były takie same, co znacząco ułatwi m.in. podróże.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Dobór słownictwa mnie osłabia - „zachęcenie  Greków do szczepień”. Hahaha to chyba powinno brzmieć „zmuszenie Greków do szczepień”. Kiedy skończy się ta obłuda?
agniecha973, 21 listopada 2021, 17:35 | odpowiedz
Nigdy się nie skończy. Docinka na maxa. Dobrze że mieszkamy w Polsce,gdzie lewactwo nie zryło beretów jeszcze wszystkim.Anglia Niemcy włochy francja Austria czy to jest normalne co tam się dzieje.??
agniecha973 Dobór słownictwa mnie osłabia - „zachęcenie  Greków do szczepień”. Hahaha to chyba powinno brzmieć „zmuszenie Greków do szczepień”. Kiedy skończy się ta obłuda?
Marcin Lipsa, 21 listopada 2021, 22:35 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »