Fly4free.pl

Francja wykreślona z listy zakazu lotów do Polski! Ale żeby lecieć, trzeba się przetestować

Para w Paryżu
Foto: midge / Shutterstock

Francja wprowadziła rozwiązania gwarantujące, że na pokład samolotów lecących do Polski przyjmowani będą tylko pasażerowie z negatywnym wynikiem testu na COVID-19. W efekcie została wykreślona z listy zakazu lotów do Polski – informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Zakaz lotów z Francji do Polski obowiązuje od 16 września, gdy weszło w życie nowe rozporządzenie w tej sprawie z 30 krajami na liście. Jednak dzisiaj MSZ poinformował, że z listy tej wyłączona została Francja, która zagwarantowała, że na pokład samolotów lecących do Polski będą przyjmowani tylko pasażerowie z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa.

Jest to jednocześnie pierwszy przypadek, gdy wykorzystano wyjątek w nowym rozporządzeniu, w myśl którego zakaz nie obejmuje rejsów z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczpospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2”.

Czy wykreślenie Francji z listy zmienia znacząco sytuację? Trudno powiedzieć, bo linie zdążyły już pozawieszać swoje połączenia z Polski do Francji w okresie do 29 września. Wizz Air poinformował w komunikacie, że w tym okresie nie odbędą się połączenia do tego kraju i niewiele wskazuje na to, aby miał je wznawiać. Nawet LOT, który lata z Warszawy do Nicei i Paryża, nie jest jeszcze pewien czy w okresie trwania aktualnego rozporządzenia będzie wznawiał rejsy do Francji.

– Na razie analizujemy sytuację i rozważamy czy i kiedy rejsy zostaną wznowione – mówi Krzysztof Moczulski, rzecznik prasowy LOT.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »