Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 40 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 29 Lis 2019 21:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Wrz 2019
Posty: 5
Witam, czytałem w internetach, że nie jest dobrze zostawiać paszport w recepcji, czy też tak uważacie i czy często wymagają abyście to czynili ? Jeśli rzeczywiście to jest dość ryzykowne, to jak mógłbym wytłumaczyć właścicielowi hotelowemu, że nie chcę zostawić mojego paszportu w recepcji? Macie jakiś pomysł na kulturalną perswazję w stosunku do stanowczego recepcjonisty (tym bardziej gdy mam barierę językową). Może jakieś zdanie klucz po angielsku - które mogłoby jak najbardziej przekonać hotelowego oponenta ? taki jak najlepiej trafiający do rozmówcy koronny argument, po którym rozmówca zostaje przekonany i oddaje paszport właścicielowi, rozumiejąc jego naturalne obawy... np. w jeszcze jakimś obskurnym hostelu na dodatek :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Warto! Loty (z bagażem) do Paragwaju z Krakowa i Warszawy od 2413 PLN. Podróże first minute Warto! Loty (z bagażem) do Paragwaju z Krakowa i Warszawy od 2413 PLN. Podróże first minute
Wyjazd na Maderę za 1626 PLN. Loty (dla wszystkich) z Warszawy i 4 noce w 4* hotelu Wyjazd na Maderę za 1626 PLN. Loty (dla wszystkich) z Warszawy i 4 noce w 4* hotelu
#2 PostWysłany: 29 Lis 2019 22:20 

Rejestracja: 07 Maj 2014
Posty: 1143
Loty: 40
Kilometry: 24 863
niebieski
Ja nie pozwalam na takie czynności poza UE. Jak ktoś che mi go zabrać i na dłużej niż konieczne to do meldunku zatrzymać nie wyrażam zgody. Jest to Twój podstawowy dokument tożsamości za granicą. Owszem z użyciem innych ważnych dokumentów tożsamości byłbyś w stanie z pomocą ambasady opuścić ów kraj, ale nie bez trudności i pewnych formalności.
Poza tym w razie wyrywkowej kontroli twojej tożsamości w danym kraju musisz mieć przy sobie ów dokument i uprawnienia do przebywania (wiza).
Góra
 Profil Relacje PM off
Maciek7777 uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 29 Lis 2019 22:22 

Rejestracja: 25 Paź 2012
Posty: 1023
niebieski
Ależ w recepcjach proszą o dokument tożsamości, czasem go kserują i oddają. Nie możesz tak po prostu zostawić tego. Przecież musisz go mieć przy sobie, w razie czego :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 29 Lis 2019 22:35 

Rejestracja: 16 Sie 2019
Posty: 66
Zbanowany
@Maciek7777 - ja zawsze przy sobie wożę kilka kserokopii paszportu. Jeśli w hotelu potrzebują mojego paszportu, to oczywiście go pokazuję, ale go nie oddaję, a do ręki przekazuję jedną z kserokopii paszportu. Reakcja po drugiej stronie zawsze była pozytywna.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 30 Lis 2019 11:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Wrz 2019
Posty: 5
Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc :) Pomysł z zabraniem ze sobą ksera paszportu wydaje mi się bardzo dobrym wyjściem w razie takich okoliczności :)
Takie sytuacje pamiętam ze starych filmów, że po wejściu do hotelu brało się kluczyk pozostawiając zdeponowany paszport w recepcji, a kiedy wychodziło się na miasto oddawało się kluczyk i odbierało dokument :)
Opis w podobnym stylu o zatrzymywanych paszportach napotkałem też w sieci, ale cieszę się, że tutaj nikomu to się nie przytrafiło i będę brał te kserokopie w poczuciu, że jeden problem mniej :) jeszcze raz dziękuję za podpowiedź :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 30 Lis 2019 11:59 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8584
złoty
Zrób sobie kolorowe ksero głównej strony i zalaminuj - w niektórych miejscach nawet nie pomyślą, że to nie jest paszport.
Góra
 Profil Relacje PM off
PawelGa lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 30 Lis 2019 12:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Paź 2016
Posty: 1194
Loty: 399
Kilometry: 662 743
srebrny
Nigdy mi się nie zdarzyło by w hotelu ktoś życzył sobie pozostawienia paszportu. Ale np w Turcji, do której podróżuję służbowo, proszono mnie o pozostawienie paszportu przy wejściu na teren siedzib firm. Pozostawienie paszportu było dla mnie nie do pomyślenia a nie miałam kopii. Na szczęście równie dobra była wizytówka.
Niemniej, na stoliku ochrony leżała sobie całkiem spora kolekcja paszportów. Aż dziw bierze że ludzie tak beztrosko pozostawiają swoje dokumenty.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 30 Lis 2019 15:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2013
Posty: 1608
platynowy
maginiak napisał(a):
np w Turcji, do której podróżuję służbowo, proszono mnie o pozostawienie paszportu przy wejściu na teren siedzib firm. (...) Aż dziw bierze że ludzie tak beztrosko pozostawiają swoje dokumenty.

W Ameryce Łacińskiej to norma - przy wejściu do firmy, na teren fabryki osoby stamtąd zostawiają swoje DNI (dowód osobisty), a obcokrajowcy paszport. To jeszcze nic: jeśli trafisz do jakiejś kliniki/przychodni to na ekranach masz kolejkę z: Twoim imieniem i nazwiskiem, numerem DNI/paszportu, datą i miejscem urodzenia - i tak każdy sobie na to patrzy. Przepisy tam nie chronią danych osobowych tak jak w UE.
Co do paszportu w recepcji to czasami mnie proszono przy meldunku do spisania danych (niektóre hotele BEZ ksero) - czasami stałam przy recepcji 10 minut, a jak nie to wchodziłam do pokoju i ktoś mi go po chwili przynosił (bo taką dyspozycję dawałam w recepcji).
Góra
 Profil Relacje PM off
e-prezes lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 01 Gru 2019 14:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lip 2010
Posty: 3225
srebrny
Maciek7777 napisał(a):
taki jak najlepiej trafiający do rozmówcy koronny argument, po którym rozmówca zostaje przekonany i oddaje paszport właścicielowi, rozumiejąc jego naturalne obawy...


ja wtedy zawsze mówię are you fuckin nuts???!!!
_________________
"lepiej nie jechać i nie żałować niż jechać i żałować" - Tony Halik
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 01 Gru 2019 14:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3534
srebrny
Maćku nie skupiaj się na pierdołach
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 01 Gru 2019 17:57 

Rejestracja: 27 Mar 2014
Posty: 4057
złoty
Mi się zdarzyły takie sytuacje kilka razy i nie przyszło mi do głowy, by się wykłócać. Oddałem paszport i poszedłem beztrosko w miasto.


Ostatnio edytowany przez Abcn, 01 Gru 2019 21:40, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 01 Gru 2019 18:06 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8584
złoty
rw30 napisał(a):

ja wtedy zawsze mówię are you fuckin nuts???!!!

I jak reagują na takie epatowanie kulturą osobistą?
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 01 Gru 2019 18:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2012
Posty: 710
Loty: 148
Kilometry: 169 311
niebieski
Zazwyczaj w recepcjach odmowa zostawienia dowodu jest akceptowana, ale w Belfaście poległem. W hostelu, który był całkiem cywilizowany, usłyszałem, że bez zostawienia dowodu, nie zostanę zameldowany. Długa dyskusja nic nie dała. Było to o tyle dziwne, że brałem jedynkę. Ostatecznie odpuściłem, m.in. z powodu wieczorowej pory.
_________________
Piłkarskie podróże - groundhopping i groundspotting
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 01 Gru 2019 18:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3534
srebrny
a właściwie to czego się boicie?
bo nie rozumiem
ze ktoś chwilówkę weźmie na was na drugim końca świata :?:
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#15 PostWysłany: 01 Gru 2019 19:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Lis 2015
Posty: 67
Loty: 91
Kilometry: 139 677
Też jestem ciekawa, jak można sobie poradzić w takich sytuacjach. Raz mi się zdarzyło, że pokazałam ksero, ale i tak chcieli paszport. Oddali mi go dopiero przy wymeldowaniu, trochę niekomfortowo się z tym czułam, ale co tak właściwie można zrobić? Przecież nie wyjdę i nie zostanę sama w obcym miejscu bez noclegu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 01 Gru 2019 21:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Paź 2015
Posty: 432
@becek chociażby tego że mój paszport zniknie w niewyjaśnionych okolicznościach a ja będę miał problemy z opuszczeniem kraju albo coś się stanie a ja nie będę miał go przy sobie.
Dla mnie wystarczające argumenty by mieć go zawsze przy sobie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 01 Gru 2019 21:28 

Rejestracja: 20 Paź 2018
Posty: 770
Zbanowany
Donovaninho napisał(a):
Zazwyczaj w recepcjach odmowa zostawienia dowodu jest akceptowana, ale w Belfaście poległem. W hostelu, który był całkiem cywilizowany, usłyszałem, że bez zostawienia dowodu, nie zostanę zameldowany. Długa dyskusja nic nie dała. Było to o tyle dziwne, że brałem jedynkę. Ostatecznie odpuściłem, m.in. z powodu wieczorowej pory.



Można wiedzieć w którym?
_________________
Uważać na forumowych prawników, którzy bez umowy czy przyrzeczenia chcą jakieś pieniądze!

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 01 Gru 2019 21:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3534
srebrny
@peta, może ci zniknąć z kieszeni,pokoju, z każdego miejsca
oni nie biorą go żeby zgubić
może lepiej nie bierz paszportu z domu :idea:
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
boots uważa post za pomocny.
 
      
#19 PostWysłany: 01 Gru 2019 21:53 

Rejestracja: 24 Lut 2014
Posty: 627
Zbanowany
To po co biorą ? Podaj racjonalny powód.
Do wglądu, ewentualnie ksero można zostawić.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 01 Gru 2019 22:25 

Rejestracja: 27 Cze 2013
Posty: 204
niebieski
Maciek7777 napisał(a):
Pomysł z zabraniem ze sobą ksera paszportu wydaje mi się bardzo dobrym wyjściem w razie takich okoliczności :)

Nie zawsze będzie to takie praktyczne, ponieważ wiele hoteli bierze paszport po to aby sprawdzić czy przebywasz na terytorium danego państwa legalnie na podstawie wizy, którą dostajesz na lotnisku.
Tak więc zrobienie ksera w domu kiedy jeszcze nie masz wizy w paszporcie będzie bez sensu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 40 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group