Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 32 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 20 Lis 2013 14:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Sie 2013
Posty: 74
Zawsze byłem fanem Survivor - reality show ze Stanów.

Polska edycja zakończyła się po drugiej edycji, a w Stanach trwa dalej. Jedna z serii odbywała się na Palau - kolejnej rajskiej wyspie.
Niby to samo co wszędzie - piękna natura, zwierzaki, rafa koralowa itp. Jednak Palau ma do zaoferowania coś nadzwyczajnego - pływanie w meduzami.

Image
Tablice rejestracyjne mieli tylko z tyłu

Szybko zdecydowałem, że jeśli będę w pobliżu, to polecę - chociaż na parę dni.
Ktoś powie - tylko parę dni - po co, bez sensu.... Dla mnie bez sensu jest marzenie - bez próby jego realizacji.

Image

Bezpośrednie loty na Palau są tylko z Tokyo, Seulu, Tajwanu i Manili - przynajmniej ja o takich wiem.

Wyspa dezinformacji gdyż już na samym początku gdy próbowałem skontaktować się z informacją turystyczną - nie otrzymałem żadnej informacji. Wszystkie oficjalne źródła kierują na płatne wycieczki.
Mnie się udało zdobyć trochę informacji i jakieś lokalne kontakty.
http://www.visit-palau.com/

Image
Informacja turystyczna na Palau - Koror

Swoją relację podzielę na kilka 'rozdziałów' - przepraszam, jeśli chaotycznie ale cały czas jestem w podróży.

Image
Witamy na Palau


Rozdział I - przygotowanie
Po obejrzeniu sezonu Survivor miałem myśl - muszę tam pojechać, następnie przyszedł czas na sprawdzenie gdzie to jest i jak się tam dostać oraz ceny.
Palau leży na Pacyfiku i jest częścią Mikronezji, oddalona ponad 1500 km na wschód od Filipin i od 1994 roku jest niepodległym państwem (stolica - Melekeong).
Okupowani byli przez Japonię, a po II WŚ stali się częścią USA. Mieszkańcy władają swoim językim oraz posługują się angielskim a waluta to USD.
Na tej rajskiej wyspie klimat jest fantastyczny - nawet w pochmurny dzień człowiek jest cały mokry nie wchodząc do wody:-)
Przygotowanie, to na pewno sprzęt do snorkelingu lub nurkowania oraz krem do opalania i coś na głowę - warto też zabrać trochę gotówki, gdyż nie wszędzie można płacić kartą, a za wypłatę z bankomatu pobierana jest lokalna prowizja.
Najbardziej zaludniona jest część KOROR składająca się z 3 wysepek, a dość ciekawa jest wyspa Peleliu gdzie nadal są pozostałości po II WŚ - tam mnie jeszcze nie było.

Image

Image
Jedna z wysepek

Image
Bezpłatna plaża
_________________
Nawet najdalsza podróż, zaczyna się od najmniejszego kroku.....

http://www.globtr.blogspot.com


Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
BusinessClass uważa post za pomocny.
 
      
Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast
Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel
#2 PostWysłany: 20 Lis 2013 15:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Cze 2012
Posty: 3396
Loty: 67
Kilometry: 146 355
srebrny
Czytam z zaciekawieniem :)

Jezioro meduz na Palau jest jednym z ciekawszych miejsc na ziemi według mnie, a same meduzy bardzo ciekawym przykładem przystosowania ewolucyjnego organizmów praktycznie odciętych od reszty świata. Jako, że są jedynym gatunkiem zamieszkującym jezioro, straciły potrzebę posiadania parzydełek, więc bezpiecznie można z nimi pływać (acz nie można nurkować za głęboko). Dodatkowo żyją w symbiozie z pewnym gatunkiem glonów, które fotosyntezując w ich ciele dostarczają im energii - dlatego cała populacja meduz codziennie wędruje z jednej strony jeziora na drugą, podążając za słońcem.

Masz moją uwagę, bo to miejsce jest i u mnie na liście rzeczy do zobaczenia :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 20 Lis 2013 15:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Sie 2013
Posty: 74
Pracuję nad resztą.
Co do meduz, to, z tego co mi przewodnik opowiadał, to one mają parzydełka jednak są nie odczuwalne dla człowieka, dzięki czemu nie stwarzają dla nas żadnego zagrożenia.
To prawda nie można tam nurkować, stężenie siarkowodoru poniżej 15m jest śmiertelne.
Populacja meduz dopiero co wróciła do normy. Poprzednie El Nino spowodało wymarcie wielu z nich wraz z ociepleniem wody i wymarciem glonów. Na szczęscie przetrwały.
_________________
Nawet najdalsza podróż, zaczyna się od najmniejszego kroku.....

http://www.globtr.blogspot.com


Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 20 Lis 2013 16:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Sie 2013
Posty: 74
Rozdział II - spędzanie czasu

Palau to raj dla osób, które uwielbiają wodę, niestety ja wiem tylko o dwóch dostępnych, bezpłatnych miejscach do pływania. Long Island Recreation Area i Ice Box Park.

Image
Long Island Recreation Area

Reszta to albo prywatne plaże hotelowe (płatne dla osób z zewnątrz) albo miejsca gdzie jest duży ruch motorówek.
Ceny za prywatne plaże są od 5 USD do 50 USD.
Resztę czasu można spędzić na jednodniowych wycieczkach, wynająć kajak lub wybrać się na wyspę Peleliu promem lub szybką łodzią.
Warto w jakiejkolwiek firmie wykupić JellyFish Lake Permit - pozwala poruszać się po Rocks Islands, koszt to 100USD Jest też Rock Island Permit za 50USD ale nie upoważnia do odwiedzenia Jellyfish Lake.
Byłem na dwóch wycieczkach z różnymi firmami - każda zapewnia transport z i do hotelu.
Firma Impac daje 5% zniżki gdy rezerwuje się online na stronie http://www.palau-impac.com/english/index.html

Kajak plus Jellyfish Lake 100USD - Tą wycieczkę wybrałem z Impac. W zasadzie to 98% wycieczki to byli Japończycy, ale firma zadbała by był też przewodnik znający angielski.
Bardzo fajna i spokojna wycieczka, która zaczęła się od 'Milkyway', fajne miejsce gdzie może za dużo w wodzie nie widać, ale można się pomazać glinką.

Image
Milkyway Lagoon

Image
Kąpiel po kuracji błotnej

Podobno dobrze działa na cerę. Jak zwykle przy takiej okazji było mnóstwo frajdy i zabawy. Z racji tego, że przy kajakach był za niski poziom wody, udaliśmy się na rajską wyspę na lunch, gdzie można było popływać sobie z ciekawymi rybami.
Jedzenie dobrze zorganizowane, na wyspie toalety i zacienione miejsca.

Image

Image

Image
Jedna z wysepek

Kajaki może nie były za ciekawe gdyż nie udało się zobaczyć żadnej płaszczki - podobno w tym miejscu one bywają, a wieczorami -jak mawiał mój przewodnik- można spotkać tu krokodyle.

Image
Japoński strój kajakowy :-)

Przed głównym punktem programu było jeszcze jedno pływanie z rybami.
Co ciekawe angielski przewodnik poganiał mnie zawsze by być przed japońskimi turystami.

Image
Ryby :-)

Image

Image

Image

Image

Na Jellyfish Lake było zatem więcej czasu i jest to miejsce do którego chętnie wrócę.
Tu sprawdzają strażnicy czy ma się pozwolenie o którym wspomniałem wcześniej.
Łódka cumuje do pomostu, w budce oddaje się permit i idzie schodami do góry i potem w dół do jeziora gdzie zaczyna się atrakcja.

Image
To był dopiero początek

Image

Jezioro jest spore i meduzy są dopiero w pewnej odległości od brzegu.
Wszystkim zaleca się by pływali w kamizelkach.
Mój przewodnik po pewnym czasie zaproponował bym swojej się 'pozbył'.

Image
Troszkę zejść pod wodę można:-)

Image

Image
Wszędzie meduzy

Image


Jak dla mnie trudno jest opisać wrażenie jakie robi pływanie z meduzami ale jest to coś niesamowitego zwłaszcza, że jest tam ich ogromna ilość. Najpierw następuje małe przerażenie, że przecież to meduzy i zaraz mnie oparzą, a potem następuje niesamowita ekscytacja i radość. Meduzy pływają sobie, nie przejmując się niczym, obijają się o ciało, podpływają do twarzy, muskają człowieka i gdzie się nie obejrzeć są meduzy.


Udało mi się również nakręcić krótki filmik - kiedyś się nauczę kręcić filmy pod wodą.

Jak już zostało wspomniane jest to ewenement na skalę globu - miejsce to jest zaliczane jako jeden z 7 przyrodniczych cudów świata.
CDN :-)
_________________
Nawet najdalsza podróż, zaczyna się od najmniejszego kroku.....

http://www.globtr.blogspot.com


Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 21 Lis 2013 02:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Sie 2013
Posty: 74
CD Rozdział II

Rock Islands i Giant Clam City z Palau Sanctuary 80USD http://www.belautour.com -
Na tej wycieczce były nas tylko 4 osoby, więc mieliśmy prawie prywatną wycieczkę:-)

Image
Ogromne małże

Image
I mała

Główny cel wycieczki to wielkie małże. Myślałem, że będzie ich więcej ale i tak zrobiły dość spore wrażenie.

Image

Z racji, że byliśmy małą grupą - udało się przekonać przewodnika by lunch był na wyspie Ulong - miejscu gdzie był kręcony Survivor.

Image
Wyspa Ulong

Image

Image
Fajne miejsce z rybami

Image
Ryby były skore do zabawy

Załoga przygotowała wspaniałego grilla. Dodatkowo, gdy przyniosłem kokosa, to bez problemu go otworzyli i mogłem delektować się wspaniałym mleczkiem kokosowym na kolejnym rajskim zakątku.
W zasadzie byli bardzo otwarci na różne sugestie, zabrali nas do zatopionego amerykańskiego bombowca i pokazali ciekawe miejsca do pływania.

Image
Małża

Image
Fragment bombowca

Palau Pacific Resort (PPR) - jeden z hoteli posiadających własną plażę - mają małą hodowlę małż i ciekawe rybki. Wejście na plażę na cały dzień kosztuje 50USD w pakiecie jest 5 min masażu karku, 20USD bon na wykorzystanie w obiekcie (można coś zjeść lub wypożyczyć sprzęt).

Image
Plaża PPR

Image

Image
Basen w PPR

Image

Image

Image

Czasem można tu wypatrzyć Zebra Lionfish. Ja spędziłem tu ponad 5 godzin pływając w morzu lub w basenie.
Dojazd z centrum Kororu kosztuje 7USD ale jak się idzie to można złapać stopa.

Rozdział III - ceny

Image

Przelot nie należy do najtańszych, z Manili 450Euro z United. Ech, przegapiłem moment, kiedy United sprzedawał bilety po 5USD za sztukę przez 2 godziny.
Noclegi na wyspie nie należą do najtańszych. Na booking.com najtaniej wychodził DW Motel 65 USD za noc. Transfer z lotniska dodatkowo płatny. Na miejscu można znaleźć coś za połowę tej ceny.
Noclegi na miejscu można znaleźć za ok 35USD za noc.
Taxi z lotniska do Koror to 20USD - stawka dzienna.
Wypożyczenie sedana to koszt ok 50 USD za dzień.
Wycieczki całodniowe od 80USD do 140 USD
7 godzin internetu z Palau Telecom 10 USD
Obiad w restauracji od 10USD
Wypożyczenie kajaku na cały dzień to 35USD
Znaczek na kartkę pocztową 1,1USD
Kartka pocztowa 1USD
Opłata wylotowa z Palau 20USD plus 30USD Environmental fee


Image
_________________
Nawet najdalsza podróż, zaczyna się od najmniejszego kroku.....

http://www.globtr.blogspot.com


Image
Góra
 Profil Relacje PM off
alecrim lubi ten post.
DMW uważa post za pomocny.
 
      
#6 PostWysłany: 21 Lis 2013 03:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2013
Posty: 1608
platynowy
Świetna relacja!! Do tego stopnia, że poważnie zastanawiam się czy się nie wybrać: mieszkam w zasadzie nie tak daleko, a jakoś nigdy wcześniej nie brałam go pod uwagę.

Dzięki! 8-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 21 Lis 2013 03:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Sie 2013
Posty: 74
Rozdział - IV (ostatni) podsumowanie

Ogólnie wyspa nie należy do najtańszych - może też przez fakt, że odwiedza ją sporo turystów z Japonii.
Ludzie mili i przyjaźni, jak szedłem gdzieś spacerem to zawsze oferowali, że podwiozą:-)
Internet jest płatny - kupuje się karty z 4 godzinnym lub 7 godzinnym dostępem do netu. Koror jest najbardziej popularnym miejscem, mimo że lotnisko jest na drugiej wyspie.
Polecam ten blog gdyż wynika iż można tam spędzić czas za mniejsze pieniądze niż ja tam byłem. Następnym razem może mi się uda z jakąś ekipą taki wypad.
http://kayakingpalau.blogspot.com/
Ciekawostką jest, że ulice nie mają tu nazw - jest jedna główna - Main street a reszta to ulice prowadzące w dane miejsce np. Street to PPR.

Image

Image

Image
Trafiłem tu na wybory

Image

Image


Jako, że leciałem z United to kontrola w Manili była niesamowita, sprawdzali wszystko i to bardzo dokładnie. Nawet w ręku ważyli czy buty ważą tyle samo. Przeszukali każdy zakamarek bagażu podręcznego i głównego:-)

Jeśli ktoś czuje niedosyt, to przykro mi bardzo, jeśli tylko będę mógł, to odpowiem na wszelkie pytania.
Jako, że udało mi się poznać miejscowych ludzi mam ogromną nadzieję, że szybko tam wrócę i będę mógł napisać coś więcej i dać więcej rad jak taniej odwiedzić ten zakątek.

Image

Image
A to zobaczycie na pożegnanie:-)
_________________
Nawet najdalsza podróż, zaczyna się od najmniejszego kroku.....

http://www.globtr.blogspot.com


Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 21 Lis 2013 03:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Sie 2013
Posty: 74
billabong napisał(a):
Świetna relacja!! Do tego stopnia, że poważnie zastanawiam się czy się nie wybrać: mieszkam w zasadzie nie tak daleko, a jakoś nigdy wcześniej nie brałam go pod uwagę.

Dzięki! 8-)



Jeśli mieszkasz blisko, to szukaj lotów i w drogę - jest to naprawdę urocze miejsce i zostało mi tam jeszcze sporo do zobaczenia, więc będę się starał również tam wrócić.
_________________
Nawet najdalsza podróż, zaczyna się od najmniejszego kroku.....

http://www.globtr.blogspot.com


Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 21 Lis 2013 09:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Gru 2011
Posty: 1983
srebrny
Bardzo wciągające!
A jezioro meduz tak mnie zainteresowało, że przeczesuje inne strony w poszukiwaniu info o nim.
Dzieki za relacje!

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 21 Lis 2013 10:41 

Rejestracja: 29 Sie 2012
Posty: 38
Loty: 106
Kilometry: 289 447
Świetna relacja, Palau to takie moje małe marzenie, które mam nadzieje w przyszłości się spełni :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 21 Lis 2013 14:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Sie 2013
Posty: 74
To miło, że moja skromna relacja się Wam podobała.

jak na początku wspomniałem ja dowiedziałem się o wyspie dzięki programowi Survivor i jak byłem na wyspie to mój przewodnik stwierdził, że 'pojawili się na mapie świata po emisji tego reality show'. NIe określił jednak jaki był wzrost turystów.

W jednym z większych marketów na miejscu można kupić ciekawą mapę Palau - Franko's Republic of palau, Adventure & Dive Guide
_________________
Nawet najdalsza podróż, zaczyna się od najmniejszego kroku.....

http://www.globtr.blogspot.com


Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 21 Lis 2013 18:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Sie 2013
Posty: 74
Mateusz napisał(a):
Mógłbyś zrobić krótkie podsumowanie kosztów?


Mateusz - tak na szybko, ale w miarę szczegółowo 4 dni na Palau:
- Przelot z Manili kosztował mnie 450euro - z Manili, gdyż Palau jest częścią dłuższego wyjazdu, który pewnie skończę w kwietniu,
- Atrakcje (permit, dwie wycieczki i plaża w PPR) 325 USD,
- Śniadania (chleb, jakieś soki i filadelfia oraz wędliny) 14 USD
- Lunch był na wycieczkach więc wliczone w atrakcje,
- Wieczorne obiady w barach 35 USD,
- mapy, koszulka, pocztówki 40 USD,
- 7 znaczków do europy 7,7 USD,
- 2x internet 7 godzin 18 USD,
- 4 noce w motelu za pokój 260USD,
- Taxi do PPR i transfer z lotniska 27 USD,
- Opłata wylotowa z Palau 50 USD
RAZEM 776,7 USD + przelot
-o kurcze, zaszalałem:-)

Pamiętaj jednak, że każdy żywi się i wydaje na pamiątki lub atrakcje w swój własny subiektywny sposób.
_________________
Nawet najdalsza podróż, zaczyna się od najmniejszego kroku.....

http://www.globtr.blogspot.com


Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 21 Lis 2013 21:55 

Rejestracja: 21 Maj 2012
Posty: 809
Zbanowany
Ciekawa relacja i fajny ten japoński strój kajakowy ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 22 Lis 2013 00:25 

Rejestracja: 20 Sty 2012
Posty: 256
Tylko pozazdrościć że ktoś od nas poszedł w ślady Stephanie, Toma i Iana ;)
To co, teraz czas na Cook Island, Samoa i Filipiny :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 22 Lis 2013 06:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Sie 2013
Posty: 74
Maciek25 napisał(a):
Tylko pozazdrościć że ktoś od nas poszedł w ślady Stephanie, Toma i Iana ;)
To co, teraz czas na Cook Island, Samoa i Filipiny :)



Obecnie jestem w El Nido - Filipiny, a Cook Island i Samoa - zobaczymy jak się trasa podróży ułoży:-)
_________________
Nawet najdalsza podróż, zaczyna się od najmniejszego kroku.....

http://www.globtr.blogspot.com


Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 03 Gru 2013 20:26 

Rejestracja: 13 Lis 2013
Posty: 3
Zbanowany
Uwielbiam oglądać takie zdjęcia.. Niesamowite ujęcia:)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 03 Gru 2013 22:59 

Rejestracja: 03 Gru 2013
Posty: 2
Też byłam na Palau! Przepiękny archipelag, i rzeczywiście pływanie z meduzami jest niesamowite! :)
Dla tych co chcą się wybrać na ciut dłużej polecam domki u Arlene na wyspie Badeldaob! http://www.marivsidebungalows.com/

Jedna rzecz o której warto wspomnieć to, że większość polskich sieci nie ma zasięgu na Palau, a internet w większości miejscach jest bardzo wolny: przygotujcie się na prawdziwy wypoczynek! :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 03 Gru 2013 23:02 

Rejestracja: 03 Gru 2013
Posty: 2
Jedyny przewodnik jaki mogłam znaleść dwa lata temu był ten : http://www.amazon.com/Papa-Mikes-Palau- ... 059537607X

trochę nieaktualny ale bardzo interesujący i przydatny!
Góra
 Profil Relacje PM off
Elżbieta Żaworonek uważa post za pomocny.
 
      
#19 PostWysłany: 04 Gru 2013 17:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Sie 2013
Posty: 74
pxk021 napisał(a):
Też byłam na Palau! Przepiękny archipelag, i rzeczywiście pływanie z meduzami jest niesamowite! :)
Dla tych co chcą się wybrać na ciut dłużej polecam domki u Arlene na wyspie Badeldaob! http://www.marivsidebungalows.com/

Jedna rzecz o której warto wspomnieć to, że większość polskich sieci nie ma zasięgu na Palau, a internet w większości miejscach jest bardzo wolny: przygotujcie się na prawdziwy wypoczynek! :)



Ja wykupiłem internet i działał znośnie. Na bloga dawało się wstawiać rzeczy, ładować zdjęcia również
_________________
Nawet najdalsza podróż, zaczyna się od najmniejszego kroku.....

http://www.globtr.blogspot.com


Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 13 Sty 2014 22:57 

Rejestracja: 19 Lis 2013
Posty: 4
Ile bym dała żeby wybrać się w taką podróż :) Te zdjęcia wysepek są genialne :) Świetny widok:)

____________________
Wejdź, a nie pożałujesz. http://przytulnydom.blog.co.uk/ Musisz nas sprawdzić.


Ostatnio edytowany przez ibuster1466, 23 Cze 2014 10:59, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 32 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group