Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 12 Kwi 2017 14:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2011
Posty: 1054
niebieski
Dzisiaj na stronie głównej pojawił się artykuł, który dosyć mocno dotyka kwestii idei taniego podróżowania i „zarabiania” w jej trakcie. Lub też, nazwijmy sprawę po imieniu, żebrania, jeżeli w ślad za kartonem z wypisaną prośbą o pieniądze na dalszą podróż, nie idzie nic innego. Swoje zdanie na ten temat w miarę jasno postarałem się wyartykułować. Natomiast jestem BARDZO CIEKAW, jakie jest Wasze zdanie na ten temat:

Akceptujecie beg-packersów? Czy macie do nich negatywne podejście?

http://www.fly4free.pl/zebro-turysci-cz ... jest-cool/


Ostatnio edytowany przez OradeaOrbea, 12 Kwi 2017 14:25, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
Biko lubi ten post.
 
      
Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa
Rejs (w kajucie z balkonem) z Barcelony przez Majorkę i Sycylię do Rzymu oraz loty z Krakowa za 2218 PLN Rejs (w kajucie z balkonem) z Barcelony przez Majorkę i Sycylię do Rzymu oraz loty z Krakowa za 2218 PLN
#2 PostWysłany: 12 Kwi 2017 14:22 

Rejestracja: 20 Lis 2014
Posty: 3354
złoty
wg mnie dopóki nikomu nie robia krzywdy to moga tak siedziec....

Wysłane przy użyciu Tapatalka


Ostatnio edytowany przez brzemia, 12 Kwi 2017 18:39, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 12 Kwi 2017 14:25 

Ja takich "turystów" o cygańskiej aparycji systematycznie zgłaszam, bo lubią grasować w tramwajach jadących po ul. Puławskiej. Chyba, że na czymś grają (organki, harmonia) - wtedy jestem bezradny, ponieważ to jest dozwolone. Natomiast jeśli "grą" jest jedynie ryk dziecka trzymanego na ręku, to dzwonię po służby miejskie bez zawahania.

A co do samego żebrania, jeśli człowiek zdrowy, to uważam że jest uwłaczające ludzkiej godności. W podróży także i powinny być za to deportacje.
Góra
 PM off
namteH lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 12 Kwi 2017 14:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1868
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
Jak dla mnie jeśli ich zamiary są faktycznie szczere i zbierają na podróż prosząc wprost o kasę albo poprzez granie/śpiewanie/taniec/sprzedaż czegoś to ok jest to w mojej opinii akceptowalne. Nie jest to mój styl (chociaż podróżowałem autostopem więc w jakimś stopniu też prosiłem o pomoc w podróży, ale nie było to proszenie bezpośrednio o kasę), ale nie jest to też coś co bym piętnował. Co innego gdy zaczepia nas ktoś kto rzekomo zbiera kasę na bilet, a tak naprawdę zbiera na coś innego. Nie mówię już o innych przypadkach.
Jakiś czas temu Kossakowski w jednym ze swoich programów udawał na dworcu bodajże w Krakowie osobę zbierającą na bilet do Rzeszowa. W 2-3 godziny uzbierał chyba 50 zł pokazując, że w ten sposób można również dorabiać.
Niestety jak dla mnie w takich sytuacjach bardzo często spotykamy się ze zwykłym naciąganiem i tyle.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 12 Kwi 2017 14:47 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5133
srebrny
szczerze mowiac to jestem przeciw. ludzie z bogatych krajow np. Holandia prosze o jakies grosze na dalsza podroz w
biednych krajach Azji ? toz to jakas paranoja, trzeba bylo przed wyjazdem pojsc do pracy i na podroz uzbierac.
co innego sytuacja podbramkowe w stylu kogos okradli i wszystko stracil itd...
Góra
 Profil Relacje PM off
17 ludzi lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 12 Kwi 2017 15:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Kwi 2016
Posty: 1525
Loty: 184
Kilometry: 334 002
platynowy
generalnie zgadzam się ze wszystkim co napisałeś w artykule, zresztą jak zazwyczaj ;)

jeśli chodzi o granie, śpiewanie, puszczanie baniek itp. - czemu nie? jeśli ktoś doceni to co robimy i sprawimy komuś przyjemność dostając jednocześnie jakiś grosz za to to nie mam nic przeciwko. pewnie sam bym tego kiedyś spróbował gdybym nie był artystycznym beztalenciem :D w większości przypadków to są młode osoby, często studenci którym nie wpada co miesiąc kilkucyfrowa sumka na konto, a jednocześnie mają "coś" na start i chcą przeżyć fajną przygodę nie wykorzystując przy tym nikogo. przytoczony przykład Holendrów jest po prostu skrajny, ale skrajności są wszędzie i we wszystkich dziedzinach życia i zawsze je ignoruję i piętnuję zdając sobie sprawę, że i tak będą istnieć.

jeśli chodzi o CS, to jest to temat rzeka. portal jest już masowy, a gdy coś staje się masowe to zawsze straci swój pierwotny, nieco wyidealizowany kształt. co raz więcej osób myśli o couchu tylko jako darmowej kimie, a z drugiej strony co raz więcej osób oferuje nocleg i oczekuje za to pieniedzy nie wspominając o tym na początku...

najsmutniejsze dla mnie jest to, że dla niektórych celem samym w sobie jest oczekiwanie, że ludzie w danym kraju mnie ugoszczą, napoją, nakarmią, przenocują, a przed snem walną jeszcze lufę. potem wracają do kraju i opowiadają jacy to ludzie są cudowni, a świat jest piękny. kwestia godności
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 12 Kwi 2017 15:17 

Rejestracja: 03 Lip 2012
Posty: 1283
niebieski
Ubieganie się o jałmużnę (nie daję nic w zamian; nie jest to wynagrodzenie za jakąś pracę) na zaspokojenie swoich potrzeb wyższego rzędu (nie głoduję, ale mam zachciankę, żeby objechać świat, tylko nie chciało mi się odpowiednio przygotować) uważam za moralnie wątpliwe.
Góra
 Profil Relacje PM off
17 ludzi lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 12 Kwi 2017 15:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Maj 2012
Posty: 460
srebrny
Zgadzam się. Nasunęło mi się skojarzenie z fragmentem obejrzanego odcinka "Azja Express", gdzie grupka osób usiłuje wyżebrać nocleg i darmowy transport u miejscowych (rozumiem, taka formuła programu).
Mister, mister, pliz, pliz help us - z zażenowania zakładam papierową torbę na głowę i wyłączam telewizor.

Czym innym jest nagła, awaryjna sytuacja w podróży, kradzież, rozbój i konieczność zorganizowania powrotu do kraju, a czym innym żerowanie na kimś, kto przykładowo przez 12 godzin sprzedaje ryż w jakiejś garkuchni po to, żeby wieczorem móc pozwolić sobie na swoją własną miseczkę.
_________________
Ніночка
Góra
 Profil Relacje PM off
9 ludzi lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 12 Kwi 2017 15:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Fajnie, że poruszyłeś kwestię couchsurfingu. Właśnie przez takich żebro-turystów zraziłem się do tego portalu i zlikwidowałem konto, a kiedyś sporo się tam udzielałem i udostępniłem swoją "kanapę" wielu osobom. Pozwolę sobie wysunąć śmiałe stwierdzenie - dla większości liczył się tylko darmowy nocleg, a teorie o "poznawaniu innej kultury", "rozmowach z hostem przy kominku", można włożyć między bajki. Ani razu nie zdarzyło się, żeby zaproponowano mi np. wspólne przygotowanie obiadu. Zamiast tego kilkukrotnie zostawałem z pustą lodówką, którą traktowali dosłownie jak swoją. Jeśli chodzi o narodowości to nie było reguły - zdarzali się tacy "turyści" i z Anglii, i z Rosji.
Dlatego jak widzę na forum ogłoszenia typu "szukamy towarzyszy na budżetowy trip, autostop, spanie couchsurfing", to wewnątrz mnie zalewa, bo wiem, co pod tym może się kryć. Nie mówię, że tak jest w każdym przypadku, ale czasami takie wnioski są nader wyraźne do wyczytania między wierszami.
PS - autostopem też trochę jeździłem, po Mołdawii, Ukrainie, Bałkanach. Zawsze na koniec pytałem, ile się należy, w 90% kierowcy nie chcieli nic. W pozostałych przypadkach, głównie w Rumunii, gdzie zasadniczo oczekuje się od autostopowiczów jakiś drobnych kwot, płaciłem nie więcej niż równowartość biletu autobusowego na tej trasie.
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
22 ludzi lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 12 Kwi 2017 15:44 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4051
@‌OradeaOrbea‌ wkładasz kij w mrowisko ;)
Fani autostopu i couchsurfing'u mogą się obrazić.
Niby w obu tych przypadkach nikt nikogo do niczego nie zmusza - obie strony się godzą na współpracę bez pieniędzy.
Pewnie tak samo jest z żebraniem na ulicy (na podróże). Nie chcesz, nie dajesz. Chcesz to dajesz.

Przyznam szczerze, że w latach młodzieńczych sama jeździłam po Europie i spałam za friko, a na rynku w Gdańsku grałam na tamburynie zbierając kasę na bułki i mleko (i piwo). A w Jarocinie to sępiłam tak jak małe Cyganiątko a potem np. wysępione fajki odsprzedawałam. I to właśnie są uroki młodości. Och, kiedyś człowiek był piękny młody i miał fantazję :lol:

Ale....
wszyscy jak jeden mąż krytykowaliśmy program Azja Szybki Pociąg, że celebryci za dużą kasę (którą dostali za udział w programie) żebrali jedzenie, spanie i podwózkę w kraju, gdzie bieda aż świszczy.

Podobnie pewnie możemy teraz uważać, że takie zachowania są amoralne.
Ale czy tacy turyści żebrzą od miejscowych, czy od innych bogatych turystów? Jak od miejscowych - to żenuła. Jak od bogatych innych turystów - OK.

Ja osobiście mam mieszane uczucia. Z jednej strony to mam to gdzieś. A z drugiej strony czuję niesmak.
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off
Ninoczka lubi ten post.
 
      
#11 PostWysłany: 12 Kwi 2017 15:47 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5133
srebrny
krasnal napisał(a):
PS - autostopem też trochę jeździłem, po Mołdawii, Ukrainie, Bałkanach. Zawsze na koniec pytałem, ile się należy, w 90% kierowcy nie chcieli nic. W pozostałych przypadkach, głównie w Rumunii, gdzie zasadniczo oczekuje się od autostopowiczów jakiś drobnych kwot, płaciłem nie więcej niż równowartość biletu autobusowego na tej trasie.

hmm... jesli dobrze kojarze to wlasnei na Ukrainie za stopa sie zwyczajowo placi :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 12 Kwi 2017 15:55 

A ja powiem szczerze , że mam takich "dziadów" po dziurki w nosie.
W zeszłym roku byłem w BiH w Tuzli. Jeden nocleg w Tuzli, w kwaterze prywatnej. Póżniej przejazd do Sarajewa na 3 dni i znowu powrót do tego samego lokum w Tuzli, na jedną noc przed odlotem. Były w tym domu tylko 2 czy 3 pokoje. I wspólna kuchnia z lodówką. Jako , że nakupiliśmy w pierwszy dzień sporo alko. Piwa , wina, jakieś paczki ciastek itp zostawiliśmy to wszystko w lodówce , żeby tego nie targać ze sobą. Przecież za 3 dni wracamy. Półki w lodówce opisane nr pokoju. Dodałem swoje imię na karteczce. Wracamy i.... NIE MA NIC :o

Wszystko zeżarte i wypite. Właściciel ??? Bośniak. Może on , albo ktoś z gości.
Dla mnie to zdziczenie obyczajów. Backpackersi cholerni.
Nie Twoje , Nie ruszaj... I wszystkie nasze wyobrażenia o fajnych ludziach się ulotniły.

O, w tym "Chardaku" w Tuzli, kradną... :(

https://goo.gl/ylHMzc


Ostatnio edytowany przez krasnal, 12 Kwi 2017 16:04, edytowano w sumie 1 raz
skrócenie URL
Góra
 PM off  
      
#13 PostWysłany: 12 Kwi 2017 16:14 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5133
srebrny
no niestety, to pewnie inni ''backpackersi'', w Pradze pamietam tez mi okradziono zawartosc mojej polki
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 12 Kwi 2017 16:25 

Rejestracja: 16 Wrz 2015
Posty: 79
Mam takie samo zdanie jak przedstawione w artykule, proszenie o kasę na dalszą podróż nie wykazując przy tym żadnej inicjatywy jest dla mnie nie do przyjęcia. Albo tak wyliczam koszty żeby mi starczyło, albo nie jadę i zbieram dalej. Owszem są sytuacje wyjątkowe typu kradzież, ale wtedy zbieram na bilet powrotny do domu a nie na dlaszą wyprawę.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
#15 PostWysłany: 12 Kwi 2017 16:27 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22328
E @‌Japonka76‌ nie obrazimy się :)

Byłem suferem i hostem przez wiele lat, i kochałem couch. Miałem okazje spotkać naprawdę wiele fajnych ludzi i mam kontakt do dziś przez CS. W Krakowie także sporo organizowaliśmy tego typu imprez.

Ale jak @‌tunczaj‌ napisał, CS poszedł na masową skalę i powstał "free hostel" albo jak Grecy porobili poradniki, jak mieć "couch sex" i od 3 lat już przestałem używać coucha, odkąd dostawałem maile o spaniu na 4h bo taką przesiadkę albo uczniów którzy przyjeżdżają na nockę przed rekrutacją i szkoda im 20 zeta za hostel.

Fajną stronę żeby się pośmiać jest na face Nomads, i takie perełki można dorwać

Załączniki:
nomads.png
nomads.png [ 528.93 KiB | Obejrzany 1974 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
8 ludzi lubi ten post.
 
      
#16 PostWysłany: 12 Kwi 2017 16:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
nie szanuje się rzeczy dostawanych za darmo
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#17 PostWysłany: 12 Kwi 2017 16:40 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5133
srebrny
Zeus napisał(a):
Fajną stronę żeby się pośmiać jest na face Nomads, i takie perełki można dorwać

widzialem tez ten post na nomads :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 12 Kwi 2017 16:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Kwi 2016
Posty: 1525
Loty: 184
Kilometry: 334 002
platynowy
Ale akurat ten post to czysty trolling :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 12 Kwi 2017 16:51 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22328
Ogólnie cały nomads, kręci się podobnymi postami.
Kto mnie przenocuje za free itd. itd.

Nie wspominać kick-startery
"Skończyliśmy studia, i nasze marzenie to podróż do Azji, ale ze jesteśmy biednymi studentami zbieramy kasę na spełnienie marzenia"
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 12 Kwi 2017 17:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lut 2012
Posty: 235
Loty: 117
Kilometry: 260 316
niebieski
Anonymous napisał(a):
Piwa , wina, jakieś paczki ciastek itp zostawiliśmy to wszystko w lodówce , żeby tego nie targać ze sobą. Przecież za 3 dni wracamy. Półki w lodówce opisane nr pokoju. Dodałem swoje imię na karteczce. Wracamy i.... NIE MA NIC :o ....

kradną... :(

https://goo.gl/ylHMzc


Skąd to przekonanie o złych intencjach i zamiarze kradzieży. W sumie to mogło być tak, że ktoś przyjechał do twojego pokoju (ten sam numer i półka w lodówce), a tam prowiant po poprzedniku. Poprzednik wyjechał, nie przejadł wszystkiego co zakupił to po co ma się marnować.
Albo obsługa czyści wszystko z lodówki po wyjeździe gościa. Nie po to by go okraść, ale po to by lodówka nie przerodziła się w magazyn niepotrzebnej nikomu żywności.
_________________
Góra
 Profil Relacje PM off
grens lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group