Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 09 Sty 2019 15:13 

Rejestracja: 30 Sty 2011
Posty: 203
niebieski
Czesc,
bardzo proszę o pomoc w zaplanowaniu optymalnej trasy i miejscowosci noclegowych:

- 25 mają wylot z Polski do Bergamo, 3 czerwca powrót do Polski z Pizy, łącznie 10 dni, 9 noclegów
- jadę z żoną, teściami i 2 niemowlaków
- dzieci są dosyć marudne a teściowie chodzą o kulach więc nie licząc auta mamy dosyć ograniczona mobilnosc
- wynajmujemy 7-osobowe auto w Bergamo, zwracamy w Pizie
- objechaliśmy w grudniu w tym składzie środkowe i południowe Maroko
- zależy nam na zobaczeniu najciekawszych miejsc, bardziej ogrody, parki niż wystawy sztuki czy muzea
- do Pizy chcemy wpaść zobaczyć wieże max na godzinkę, bardziej zastanawiamy się czy warto zahaczyć o Wenecję, San Marino czy Wyspę Elbę
- dobrze byłoby nie robić miliona km i codziennie innego noclegu
- teściowie mogą przejść na kulach max kilkaset metrów, jak gdzieś nie ma dorożek/melexow lub ciężko wjechać samochodem to może być problem
- świat jest zbyt duży więc nie będziemy w przyszłości wracać do tej części Włoch, bardziej środkowe, południowe lub Sycylia/Korsyka więc chcielibyśmy zobaczyć najciekawsze miejsca w tej części Italii

Czy doradzicie i pomożecie w ogarnięciu optymalnej trasy?

Z góry bardzo dziękuję! :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Boże Ciało w Nowym Jorku za 3673 PLN. Loty z Berlina i noclegi w hotelu Boże Ciało w Nowym Jorku za 3673 PLN. Loty z Berlina i noclegi w hotelu
Wycieczka na wybrzeże Cinque Terre za 1219 PLN. Loty do Włoch z Warszawy, noclegi i auto Wycieczka na wybrzeże Cinque Terre za 1219 PLN. Loty do Włoch z Warszawy, noclegi i auto
#2 PostWysłany: 11 Sty 2019 19:57 

Rejestracja: 30 Sty 2011
Posty: 203
niebieski
1 dzień: przylot o 16.45- nocleg w Bergamo (Alta i San Vigilio)
2 dzień: Bergamo + wyskok do Mediolanu
3 dzień: Como
4 dzień: Padwa + Werona + Wenecja (1 lub 2 noclegi w tamtej okolicy)

i strzała potem do Florencji + San Gimignano, Siena + Cinque Terre. Warto zahaczyć o wyspę Elbę, Piza wystarczy godzinka- myślę? 10 dni, 9 noclegów- 2 noclegi Bergamo i 2 noclegi w pobliżu Wenecji- czy będzie OK? Czy może lepiej 1 nocleg Bergamo i 1 nocleg Como? Czy może lepiej olać Como i postawić na Gardę- jest po drodze do Wenecji a może dać sobie spokój z jeziorami i uderzać od razu w stronę Wenecji? A może olać jeziora i Wenecję i uderzać do Turynu, Genui i skupić się na zachodnim wybrzeżu? Nocleg codziennie w innym miejscu jest tak samo męczący jak codziennie wracanie się do bazy wypadowej- tak myślę.

Jaka trasa i jak rozdzielić noclegi żeby postawić tylko na najciekawsze miejsca?

:D

PS. Podróżowanie z dziećmi i z teściami to co innego niż z samą partnerką, więc potrzebna Wasza pomoc.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 11 Sty 2019 20:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Wrz 2014
Posty: 1629
niebieski
Powiem Ci, że z tak ograniczoną mobilnością to wiele miejsc słabo widzę:
- Wenecja - w ścisłe centrum autem nie wjedziesz;
- Cinque Terre - większość miasteczek jest bardzo ograniczona pod względem dojazdu autem, a nawet jeżeli gdzieś byś dojechał, to różnice poziomów są bardzo duże (miasteczka "schodzą" w stronę wody); zostaje chyba tylko Monterosso;
- Genua - również wielopoziomowe miasto;
- Elba - jak wyżej - są spore różnice poziomów;
- Bolonia, Florencja, Siena - bardzo ograniczone możliwości wjazdu do centrum (poczytaj wątek o mandatach we Włoszech), trzeba więcej niż kilkaset metrów przejść po zaparkowaniu.

Za to w porządku wydają się być miasteczka przy Como (Como, Lecco, Vernazza) - jak do nich dojedziesz i zaparkujesz w miarę blisko centrum, to już dalej jest po płaskim. Obok Pizy jest piękna i w miarę płaska Lukka. Poza tym może wybrzeże koło La Spezii? Portovenere, San Terenzo, Lerici? Łatwo podjechać, stanąć, iść na krótki spacer.
_________________
Metia jest kobietą, powtarzam, metia jest kobietą.


Ostatnio edytowany przez metia, 11 Sty 2019 22:18, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 11 Sty 2019 20:53 

Rejestracja: 30 Sty 2011
Posty: 203
niebieski
A jakby wysadzać ekipę w ścisłym centrum i parkować gdzieś dalej? Może są w miastach jakieś bryczki lub melexy? Muszą być chyba jakieś udogodnienia dla niepełnosprawnych? Jakieś miejsca ze znaczkiem inwalidzkim itp.? Rodzice są w stanie przejść max koło 1 km łącznie w 2 strony, my z dzieciakami z wózkami bez limitów w sumie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 11 Sty 2019 21:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Wrz 2014
Posty: 1629
niebieski
Problem w tym, że w wielu włoskich miastach autem z wypożyczalni czy swoim własnym po prostu nie wjedziesz, bo miejsca parkingowe w centrum są przeznaczone dla mieszkańców. Każdy wjazd do takiej strefy (tzw. Zona a Traffico Limitato) = mandat (poczytaj wątek, który Ci podałam). Musisz szukać informacji o parkowaniu dla poszczególnych miast lub rozejrzeć się za hotelami, które parking gościom oferują (wtedy hotel może skomunikować się zawczasu z policją i dodać twoje numery rejestracyjne do listy pojazdów uprawnionych do wjazdu). Ewentualnie zapytaj w wypożyczalni, co zrobić, żeby auto było uznawane za auto dla niepełnosprawnych (pytanie, czy wystarczy do tego pasażer o ograniczonej ruchomości?).

Poza tym w żadnych z wymienionych przeze mnie miast bryczek czy meleksów nie przypominam sobie, ale w Toskanii byłam w sumie dobrych kilka lat temu. Może ktoś z nowszymi doświadczeniami się wypowie.
_________________
Metia jest kobietą, powtarzam, metia jest kobietą.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 11 Sty 2019 22:11 

Rejestracja: 03 Sty 2017
Posty: 678
Loty: 34
Kilometry: 47 914
niebieski
Ja nawet Lukki nie widzę przy ograniczeniu Rodziców. Najbliższy murów parking jest jakieś 200-250 m od wejścia w miasto, wewnątrz murów. W środku nie widziałam żadnych meleksów itp. pojazdów do poruszania się. Spora część ulic jest kamienna, więc z kulami ciężko też będzie....

Siena - strefa ZTL nie ma szans wjechać, mandat to 100 eur za każde przekroczenie znaku zakazu wjazdu, przy znakach system kamer (tak jest w większości miast włoskich jak jest strefa ZTL). Podjeście do słynnego placu cały czas lekko pod górkę, wąskimi uliczkami i zajmie w tempie dorosłej osoby bez ograniczeń ruchowych ok. 10 min....

San Gimignano - parking jest pod samymi murami, trochę niżej duży parking. Spacer po mieście jest kamiennymi uliczkami.... Jeśli to niestraszne to do zrealizowania. Wewnątrz murów zero ruchu kołowego.

Padwa - zaparkujesz blisko wieży lub wysadzisz gromadkę, a sam podjedziesz i zostawisz auto na ulicach z darmowym parkowaniem. Płasko. Jak zaparujesz przy bramie wjazdowej obok wieży to do przejścia będzie ok. 200-300 m. Tu widziałam coś w rodzaju meleksów.

Wenecja - zapomnij. Parkowanie na głównym parkingu i dojście do stacji Vaporetto to ok. 300 m w tłumie. Centrum to mega tłumy. Opcja to vapotetto z Punta Sabbioni (z biletem 24h), płyniesz na Murano, chwilę pochodzicie i do vaporetto. Potem Burano i tak samo, potem podpływasz pod Plac Św. Marka Do przejścia od przystani będzie 300-500 m i tłumie. Po drodze Most Westchnień i jesteś na Placu i pod Katedrą.

Może Werona? w samo centrum też nie wjedziesz, ale dośc blisko. Tylko nie wiem jak tam z meleksami, nie rzuciły mi się w oczy.
W Padwie zaparkujesz pod samym kościołem Św. Justyny i jesteś na głównym Placu. Stąd po kościół św. Antoniego powinniście dać radę dojść.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 14 Sty 2019 20:17 

Rejestracja: 30 Sty 2011
Posty: 203
niebieski
Dziękuję za wszystkie informacje. Myślę, że powinniśmy omijać po prostu większość dużych miast, bo nie są one do końca dobrym wyborem jeżeli jedzie się z małymi dziećmi i rodzicami chodzącymi o kulach. Myślę, że musimy postawić na przyrodę i omijać galerie sztuki, kościoły czy muzea. Skupić się bardziej na mniejszych urokliwych miejscowościach gdzie łatwiej będzie zaparkować i mniejsze dystanse będą do przejścia od parkingu do centrum.

Co myślicie o takim planie samochodem?

25.05 (sobota)- przylot do Bergamo o 16.45- zwiedzanie górnego miasta + szczyt San Vigilio (nocleg Bergamo)
26.05 (niedziela)- Bergamo jeżeli nam się spodoba lub cały dzień- Jezioro Como (Menaggio lub Bellagio) (nocleg Bergamo)
27.05 (poniedziałek)- Werona (nocleg Werona)
28.05 (wtorek)- Wenecja (płynięcie do centrum na Vaporetto)- cały dzień w Wenencji (nocleg Werona)
29.05 (środa)- Toskania* (nocleg Chianti)
30.05 (czwartek)- Toskania* (nocleg Chianti)
31.05 (piątek)- Toskania* (nocleg Chianti)
01.06 (sobota)- Toskania* (nocleg Chianti)
02.06 (niedziela)- Toskania* (nocleg Chianti)
03.06 (poniedziałek)- Wylot - Piza - 09:50

* Toskania- myślimy o jeżdżeniu po miasteczkach takich jak: Volterra, Montepulciano, Campilia Marittima, San Gimignano, Castellina in Chianti, Vinci, Pitigliano, Savona, Pienza, Sant'Antimo, Monteriggioni, Arezzo, Monterosso (Cinque Terre). Nie wiem czy warto zajeżdżać do Florencji czy Lukki- w naszym wypadku. Nie wiem czy warto zahaczyć o jezioro Garda lub Iseo- nie wiem gdzie najlepsze są widoki a jednocześnie nie ma tłumów.

Nie wiem czy nie dodać np. ostatniego dnia jakiejś ładnej plaży gdzie można spędzić cały dzień, posnurkować. Myślałem o wyspie Elbie, ale wypożyczalnia chyba nie pozwala żeby auto płynęło promem.

Co w tym planie warto poprawić?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 14 Sty 2019 22:43 

Rejestracja: 03 Sty 2017
Posty: 678
Loty: 34
Kilometry: 47 914
niebieski
Jeśli chodzi o Volterra - to miasto na szczycie wzgórza, ale jest opcja podjechania pod samo centrum, wysadzenia tam rodzinki https://www.google.com/maps/@43.4009304 ... 312!8i6656 i zaparkowania tam na płatnym parkingu albo podjedziesz na bezpłatny parking (https://www.google.com/maps/@43.4034899 ... 312!8i6656) i w ciągu max 10 min. będziesz z rodziną. Uwaga Volterra to jednak strome uliczki, ale przy katedrze Rodzice mogą się pokręcić...

Co do snurkowania: na wybrzeżu zapomnij o tym, po prostu piach w morzu i nic nie widać....
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 14 Sty 2019 23:10 

Rejestracja: 10 Wrz 2015
Posty: 309
niebieski
Temat wątku trochę niesamowity.Nie wiadomo o co chodzi w tym wyjeździe; objechać wszystko, zwiedzić coś, wypocząć?

Kiedyś zaplanowałem podobnie i okazało się,że dzieci (najmłodszy wtedy 2 lata) miały chorobę lokomocyjną i objazdy Chianti, i inne, były koszmarem (dla żony, ja prowadziłem).

"Toskania- myślimy o jeżdżeniu po miasteczkach"
Niestety przed każdym z nich musisz znaleźć miejsce parkingowe i udać się do miasteczka, przeważnie w górę pieszo.

Monteriggioni i Pitigiliano, choć daleko, warto.

Z naszej trasy przekazywałem już noclegi
- http://www.albergo-primavera.it, (na stronie dobry opis opcji/możliwości dojazdów)
Tylko 10 min busem spod hotelu na wyspę.Dla zmotoryzowanych parking gratis.Standard pokojów skromny.Na dole restauracja-pizzeria (b.smacznie). Z Parku (rekreacyjnego) San Guliano ładne widoki Wenecji.

- bardzo dobrze wspominam noclegi we Viareggio. Tam jest odbudowany klasztor(http://prowincja.panewniki.pl/klasztor,40,s,sub2.html), gdzie polscy ojcowie muszą go utrzymać, stąd wysłałem zapytanie
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 15 Sty 2019 10:02 

Rejestracja: 30 Sty 2011
Posty: 203
niebieski
Cytuj:
Temat wątku trochę niesamowity.Nie wiadomo o co chodzi w tym wyjeździe; objechać wszystko, zwiedzić coś, wypocząć?


Chcemy znaleźć złoty środek- pozwiedzać, objechać i odpocząć- trochę taki aktywny wypoczynek. W takim samym składzie objechaliśmy środkowe i południowe Maroko w listopadzie, więc nie jesteśmy żółtodziobami. Fajnie byłoby w 10 dni zaliczyć najciekawsze miejsca w Lombardii i Toskanii, ale w formie "slow travel" :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group