Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 21 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 02 Kwi 2014 13:29 

Rejestracja: 10 Mar 2014
Posty: 218
Witam,
dziś chciałem kupić bilety lotnicze (linia EasyJet). Mam jednak problem z nazwiskiem żony (i ewentualnie numerem dowodu osobistego - jeśli takowy się podaje). Ślub braliśmy już niemal pół roku temu, ale do dziś nie zdążyła ona wymienić dowodu osobistego (przepisy rodem z PRL, przez które trzeba 2 razy jechać przez pół Polski złożyć podpis w ten sposób, żeby Pani w urzędzie widziała kto podpisuje). Teraz żona ma możliwość wymiany dowodu (i warto z niej skorzystać, bo teoretycznie miała na to 14 dni od ślubu, a nie wiadomo kiedy zdarzy się kolejna taka możliwość).

Czy w związku z powyższym istnieje możliwość zakupu biletu na stare dane (tzn nazwisko i ewentualnie nr DO), a następnie zmiany tych danych po wymianie dowodu? Jeśli tak to czy linia EasyJet pobiera za to jakąś opłatę? Rozumiem, że w przypadku zakupu na stare nazwisko, a okazania DO z nowym na lotnisku będą problemy? Planowaliśmy wylot z Berlina, a nasz poziom znajomości niemieckiego jest daleki od akceptowalnego, więc każdy taki problem przy odprawie zdecydowanie zwiększa stres.

Ewentualnie - czy problemem byłaby podróż na nieaktualnym dowodzie osobistym?

Z góry przepraszam, jeśli pytania są głupie, ale lecimy pierwszy raz, więc absolutny brak doświadczenia....
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 02 Kwi 2014 13:33 

Rejestracja: 28 Lis 2012
Posty: 60
Loty: 35
Kilometry: 85 625
Ja w podobnej sytuacji (wyjazd do Ameryki Płd + paszport) kupiłam po prostu bilet na stare nazwisko i starym paszportem się legitymowałam. Myślę, że akurat w takiej sytuacji jest mnóstwo młodych małżeństw udających sie gdzieś za granicę w podróż poślubną.
Ale nie do końca wiem, czy to jest zgodne z prawem...
_________________
http://picasaweb.google.com/rodzina.nawrockich
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 02 Kwi 2014 13:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2013
Posty: 836
Loty: 204
Kilometry: 285 320
niebieski
I żona i siostra miały podobny problem. Tak więc przerabialiśmy to 2 razy. Obie wymieniły (tak jak to napisano w paragrafie "niezwłocznie") dowody osobiste. Z wymianą paszportu poczekały i poleciały normalnie na stare nazwisko. Siostra jeśli dobrze pamiętam latała na stary paszport jeszcze kilka razy przez ponad rok, aż się jej skończyła ważność (loty w UE i poza).
Na wszelki wypadek warto przy sobie mieć akt małżeństwa, ale u obu wspomnianych przeze mnie pań, nigdy nie było potrzeby jego okazywania komukolwiek.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 02 Kwi 2014 13:47 

Rejestracja: 10 Mar 2014
Posty: 218
Dzięki za informację,
u nas dodatkowym problemem jest to, że paszport żony utracił ważność już jakiś czas temu, więc nie ma opcji posłużenia się nim....
No cóż, zagapiliśmy się ze zmianą to pewnie trzeba będzie robić wszystko na ostatnią chwilę;/

W takim razie jeszcze jedno pytanie: czy przy kupowaniu biletów lotniczych trzeba podać nr dowodu osobistego? bo w zasadzie jeśli nie, to mogę kupić bilety od razu na nowe nazwisko, a do czasu wyjazdu dowód już będzie wydany i wszystko będzie się zgadzać.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 02 Kwi 2014 14:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
W Easyjet nie podajesz numeru dowodu/paszportu w momencie zakupu biletu. Jest on potrzebny dopiero przy check-in.
W przypadku niektórych innych linii dane paszportu podaje się już w momencie zakupu (np. w Air Asia kiedyś na pewno tak było, ale też luz bo potem najczęściej numer paszportu można zmienić bezpłatnie - tylko numer, nazwisko itp. już nie), ale Ty nie masz się czym przejmować.
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 02 Kwi 2014 15:14 

Rejestracja: 10 Mar 2014
Posty: 218
Dzięki, uspokoiłeś mnie :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 11 Mar 2015 00:01 

Rejestracja: 28 Lut 2015
Posty: 5
Witam,
odkopuje temat. Zarezerwowałem miesiac temu bilety na 28 maj do Barcelony, liniami Norwegian, Niestety mój dowód rozpadł sie na dwie czesci. Pytanie czy musze cos pisac, zgłaszac do linii lotnicznych że bede miał nowy dowód osobisty z nowym numerem, pesel pozostanie ten sam. Na potwierdzeniu rezerwacji nie widze aby gdzies był wpisany mój numer dowodu osobistego czy pesel, z tego co czytałem to norwegian karte pokładową udostepnia jakos pare dni przed lotem. Prosze o odpowiedz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 11 Mar 2015 00:22 

Rejestracja: 22 Sty 2014
Posty: 833
Nie musisz. ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
pazdzioch uważa post za pomocny.
 
      
#9 PostWysłany: 11 Mar 2015 00:25 

Rejestracja: 28 Lut 2015
Posty: 5
dzieki za szybkie info :) jeden problem z głowy, teraz do biura podróży musze napisac a tam raczej bedzie potrzebny jakis aneks bo widnieje mój numer dowodu.
Pozdawiam
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 11 Mar 2015 00:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Kwi 2011
Posty: 1416
niebieski
Zrób skan obu dowodów, dopisz krótkie objaśnienie, co zaszło.
W sumie na Twoim miejscu to zabrałbym ten skan ze sobą w podróż, ale nie pisał do biuro podróży itp.
Bo kogo to interesuje?
W chwili zawarcia umowy miałeś dowód, który się zniszczył i w zgodzie z prawem zdążyłeś wyrobić nowy, który wciąż określa Cię jako tę samą osobę.
Pesel Ci się nie zmienił.
Biuro podróży potrzebuje nr dokumentu tożsamości, żeby zidentyfikować osobę a że dokument się zmienił, to nie znaczy jeszcze, że osoba inna.
Zabierz skany na wszelki wypadek i to wystarczy.
Góra
 Profil Relacje PM off
pazdzioch uważa post za pomocny.
 
      
#11 PostWysłany: 11 Mar 2015 00:39 

Nic nie musisz nikomu zgłaszać (rozumiem, że biuro podróży za opłatą jedynie dokonało Ci rezerwacji biletów norwegian, bo sam nie czułeś się na siłach zarezerwować na stronie norwegian): masz wydrukowane potwierdzenie rezerwacji i z nim oraz wymienionym dowodem osobistym na 2 godziny przed lotem zapewne na lotnisku Warszawa Chopin podchodzisz do stanowisk Norwegian nadawania bagażu rejestrowanego i tam cię odprawią i wręczą karty pokładowe
norwegian-odprawa-i-inne-problemy,225,35138
Góra
 PM off
pazdzioch uważa post za pomocny.
 
      
#12 PostWysłany: 11 Mar 2015 00:40 

Jezeli dokonywałeś rezerwacji Norwegian za pośrednictwem jakiegoś biura podróży to nr twojego dowodu został zapisany jedynie dla potrzeb tego biura,W rezerwacji Norwegian nie wymaga poświadczenia danych z dowodu oprócz imienia i nazwiska. Kartę pokładową mozesz odebrać za okazaniem swojego nowego już dowodu bezpośrednio na lotnisku 2 godz przed odlotem.Możesz też wydrukować sam w automacie na okreslonych lotniskach. Z biura napewno dostaniesz tylko wydruk potwierdzenia rezerwacji.
Góra
 PM off
pazdzioch uważa post za pomocny.
 
      
#13 PostWysłany: 11 Mar 2015 16:20 

Rejestracja: 28 Lut 2015
Posty: 5
Ale na nowym dowodzie osobistym nie bedzie adresu zameldowania. Dzwonilem do babeczki z urzedu w sprawie nowego dowodu i powiedziala ze moge miec problemy i radzi mi wyrobic paszport, a to mi sie nie widzi , raz ze koszta a po drugie nie bedzie mi potrzebny. Pytanie czy taka babeczka ma racje
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 11 Mar 2015 16:26 

pytanie brzmi: a po co ci ten adres będzie potrzebny? (bo na pewno nie po to by się odprawić i polecieć oraz miło spędzić czas w Barcelonie)
Ważna jest tylko data ważności dokumentu, by dokument podróży tj. w ramach UE paszport lub dowód osobisty były ważne na cały czas podróży
Góra
 PM off  
      
#15 PostWysłany: 11 Mar 2015 16:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Kwi 2012
Posty: 1839
Loty: 266
Kilometry: 487 169
niebieski
Trzeba też pamiętać o jednym, iż w przypadku zmiany danych, które widnieją na dowodzie ( mówie o starych dowodach, gdyż z tego co mi wiadomo, w nowym dowodzie nie ma danych zmiennych jak adres zameldowania itp. dodatkowo zmiana wizerunku - aktualne w obecnym dowodzie) - dowód taki jest ważny tylko przez 4 miesiące, od momentu zaistnienia zmiany, potem traci ważność, inna sprawa, iż mało kto to sprawdza, ale przestrzegam przed zbyt dużym ociąganiem się z wyrobieniem dowodu. Bo np. jeśli ktoś nas sprawdzi np. bank czy inna instytucja - że np. jesteśmy zameldowani w innym miejscu niż ten wskazany w dowodzie, to może uznać, iż taki dokument stracił ważność i zażądać wylegitymowania się innym dokumentem tożsamości (czyli paszportem).
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 10 Maj 2018 19:48 

Rejestracja: 07 Wrz 2016
Posty: 21
witam, zakupilam miesiac temu bilety do Barcelony (Vueling) na wrzesien. Problem w tym ze podawalam swoje dane oraz nr dowodu. Niestety przeoczylam ze waznosc dowodu konczy sie w lipcu i bede wyrabiac nowy. Posiadam tez paszport ale w Hiszpania jest w UE no to siegnelam po dowod. Czy z tego tytulu bede miala jakies problemy? Prosze o pomoc co robic???
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 10 Maj 2018 20:13 

Rejestracja: 14 Mar 2014
Posty: 1239
Loty: 114
Kilometry: 156 105
niebieski
Moniko sięgnęłam ....po paszport i Twoje dokumenty potwierdzające tożsamość wystarczą.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 10 Maj 2018 20:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
@monika900 mozesz wejsc na "Manage Booking" i sprawdzic czy jest mozliwosc dopasowania numeru dowodu w danych personalnych.
Pozdr.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 17 Maj 2018 18:34 

Rejestracja: 15 Mar 2015
Posty: 1
Ale gdy odprawa jest zrobiona to tez nie będzie problem?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 17 Maj 2018 20:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
@Moniaip1, nie bedzie problemu o ile mozliwosc zmiany danych jest dostepna.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 21 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group