Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 31 Paź 2019 19:41 
Awatar użytkownika

Loty: 118
Kilometry: 370 407
niebieski
Nie wiedziałem czy pisać tutaj czy w "Jedzeniu" więc ew. proszę adminów o przeniesienie tematu :)

Jak wiadomo ceny jedzenia w USA czy napojów są dość wysokie, w tym także zwykłej wody mineralnej. Właśnie wróciłem z podróży po USA (standardowe wschodnie wybrzeże + Floryda) i zwróciłem uwagę, iż wszędzie jest dostępna darmowa woda pitna. W każdym muzeum, hotelu, hostelu, domu, etc. są jakieś specjalne dystrybutory, maszyny, krany z wodą czy - przede wszystkim - takie "stoiska" jak poniżej na zdjęciu.
Można z nich śmiało pić i nie ma żadnych problemów po takiej wodzie - przez 2 tygodnie 4 osoby tak robiły i nie było żadnych problemów żołądkowych (mimo, iż - patrząc przez pryzmat podróży do Azji czy Afryki - niektórzy mają dość wrażliwe żołądki).
Z tych kraników jak poniżej (i innych - często są nawet specjalne automaty do napełniania butelek, który pokazuje ile tysięcy butelek już ten automat napełnił) można sobie śmiało nalewać wodę do butelki plastikowej - wiele osób tak robi i jest to całkowicie normalne.
Co ciekawe - te nalewaki do wody były nawet np. w parku Disneya, gdzie komercja wylewa się na boki i próbują Ci wepchnąć wszystko za olbrzymią cenę, ale wodę jednak dają za darmo :D

P.S.
Uprzedzając ew. uwagi co do "januszowania" na wodzie - nie zawsze ma się czas żeby iść kupić mineralkę, nie zawsze jest jakiś sklep obok a poza tym w USA bardzo dużo osób z tego korzysta. Ponadto 4 osoby przy 2-tygodniowym wyjeździe oszczędzają około 1000 zł :D (proste wyliczenie: 5 USD dziennie na 2/3 butelki wody na osobę x 4 osoby x 14 dni).

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
 Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.

#2 PostWysłany: 01 Lis 2019 07:35 

poszwin napisał(a):
Nie wiedziałem czy pisać tutaj czy w "Jedzeniu" więc ew. proszę adminów o przeniesienie tematu :)

P.S.
Uprzedzając ew. uwagi co do "januszowania" na wodzie - nie zawsze ma się czas żeby iść kupić mineralkę, nie zawsze jest jakiś sklep obok a poza tym w USA bardzo dużo osób z tego korzysta. Ponadto 4 osoby przy 2-tygodniowym wyjeździe oszczędzają około 1000 zł :D (proste wyliczenie: 5 USD dziennie na 2/3 butelki wody na osobę x 4 osoby x 14 dni).

To nie jest “januszowanie”. To kupowanie wody w butelkach jest dziwne ;)

W Australii tez chodzisz do pracy czy szkoly ze swoja butelka i uzupelniasz w tych fontannach.
Dodam jeszcze, ze tutaj (w Au) wode z kranu pije sie nie tylko w domu, ale i w restauracjach ja podaja, najczesciej za darmo.
 Relacje PM off  

#3 PostWysłany: 01 Lis 2019 09:42 

niebieski
W USA w knajpach też zawsze dostajesz wodę z kraju za darmo i nikt Cię nie zmusza do kupowania dodatkowych napojów do posiłku, jeśli chcesz zaoszczędzić trochę $

Zresztą my w Warszawie też pijemy tylko wodę z kranu. Jest bardzo dobra. Moje córki mają swoje butelki i codziennie napełniają je przed wyjściem do szkoły.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 Relacje PM off  

#4 PostWysłany: 01 Lis 2019 09:44 

niebieski
W USA w każdej restauracji z obsługą (w fastfoodowych - nie) też dostaje się wodę za darmo.
 Relacje PM off  

#5 PostWysłany: 01 Lis 2019 11:22 
Moderator forum
Awatar użytkownika

W fast foodach też. Co najlepsze dostaje się darmowy kubek, choć teoretycznie możliwym jest nalanie do niego innego napoju z dyspensera (czego nie polecam, bądźmy uczciwi).
 Relacje PM off  

#6 PostWysłany: 01 Lis 2019 11:38 

niebieski
@dmirstek w jakich fastfoodach próbowałeś?
 Relacje PM off  

#7 PostWysłany: 01 Lis 2019 11:43 
Moderator forum
Awatar użytkownika

@NBE322 W sumie w każdym, w którym byłem - na pewno Chipotle, Popeyes, Subway, Jack in the box, pewnie też inne, ale też mało zwracałem na nie uwagę - w każdym razie albo sami proponują albo "may I have a cup for water?" i po robocie. Ogólnie w USA bardzo biorą sobie do serca maksymę "stay hydrated" i w sumie wodę pitną można otrzymać absolutnie wszędize, z uśmiechem na twarzy i poczuciem dobrze spełnionej misji przez obsługę :)
 Relacje PM off
NBE322 uważa post za pomocny.

#8 PostWysłany: 01 Lis 2019 12:30 
Awatar użytkownika

Loty: 118
Kilometry: 370 407
niebieski
W sumie w Europie Zachodniej/Południowej też w miarę popularne jest dawanie darmowej wody na starcie. W Polsce niestety jesteśmy nadal zacofani i wszędzie próbują Ci wcisnąć wodę za grubą kasę, która de facto jest przecież darmowa (w większości z miast można chyba u nas pić na spokoju wodę z kranu).

Co do USA to - tak jak wspomnieli poprzednicy - w każdej knajpie z obsługą jest darmowa woda
i to chyba faktycznie wszędzie - czy to w jakichś lepszych, wyszukanych restauracjach na Manhattanie czy w zwykłych sieciówkach (Bubba Gump, TGI Fridays, itd.).
W niektórych/lepszych knajpach pytają na starcie czy chcesz wodę butelkowaną czy "kranówkę". Wystarczy tylko poprosić przy składaniu zamówienia o "kranówkę" czyli "tap water". W USA to całkowicie normalne i nie ma się co wstydzić poprzez przywiązanie do jakichś polskich zwyczajów ;) Jeżeli Ci się kończy woda w szklance (chociaż te szklanki są dość duże) to zazwyczaj pilnują i cały czas Ci dolewają, a jak nie - prosisz o "tap water" i tyle :D

Ostatnio edytowany przez Abcn, 02 Lis 2019 18:05, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
 Relacje PM off
NBE322 lubi ten post.

#9 PostWysłany: 02 Lis 2019 02:20 
Awatar użytkownika

Loty: 138
Kilometry: 372 938
Ostrzeżenia: 1
złoty
@dmirstek
Byłem w wielu Subwayach w USA (strzelam, że od 2004 r. do dzisiaj w kilkudziesięciu) ale nie przypominam sobie, abym dostał kubek na darmową wodę. Musiałeś mieć dużo szczęścia bo - jak doczytałem - to, czy w Subwayu dostaniesz za darmo wodę na wyraźne życzenie (a nie standardowo) zależy od właściciela danej placówki.

Niewielu wie (a ja to wiem z artykułu na Onecie, który opublikowano kilka miesięcy temu :D ), że najczystszą "kranówkę" ma Singapur a na drugim miejscu na świecie jest... Kraków. Generalnie w Polsce prawie wszędzie można spokojnie pić "kranówkę", która zawiera ponoć więcej minerałów od popularnych na naszym rynku wód mineralnych.
 Relacje PM off  

[ 9 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 3 gości