Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 57 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 22 Maj 2014 22:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2014
Posty: 196
Loty: 220
Kilometry: 384 906
Byłem w czerwcu ubiegłego roku w Pafos i dwukrotnie wybrałem się na teren Cypru północnego. Pierwszy raz na własną rękę do Nikozji a stamtąd do Kyreni. Na granicy żadnych problemów Turcy rozdają ulotki co i gdzie zwiedzać. Karteczkę z wizą dostaniecie od ręki, ja wolałem pamiątkę w postaci stempla w paszporcie. Nie ma się tam czego bać. Jest niby granica, ale bez przesady nie stacjonują tam czołgi i dywizje a celnicy w krótkich rękawkach. Do Kyrenii podróżowałem lokalnym transportem koszt z tego co pamiętam to przeliczeniu na euro 2,5e w dwie strony. Nikt mnie nie oszukał, nie miałem żadnej nieprzyjemnej sytuacji. Jedyną dziwną rzeczą było to, że przy wstępie do tureckiego muzeum "inwazji" mieszczącego się na terenie jednostki wojskowej trzeba było zostawić paszport na bramce. Drugi raz wybrałem się do Famangusty polecam bardzo zjawiskowe miejsce zarówno pod względem średniowiecznych zabytków jak i opuszczonego miasta Varosha. Ogółem północ posiada bardzo urokliwe tereny szczerze polecam. Jak macie pytania to chętnie wam pomogę, albo podeślę parę fotek.

Pamiętajcie tylko, że jest to teren poza UE więc celnicy przy powrocie na europejską stronę dokładnie sprawdzają co zabieracie ze sobą. Dozwolone jest zabranie ze sobą towarów do równowartości 120euro (mogę się mylić co do kwoty).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Urlop w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive za 2190 PLN. Wylot z Warszawy Urlop w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive za 2190 PLN. Wylot z Warszawy
United Airlines: bezpośrednie loty do Nowego Jorku z Berlina za 1576 PLN. Dużo terminów United Airlines: bezpośrednie loty do Nowego Jorku z Berlina za 1576 PLN. Dużo terminów
#22 PostWysłany: 22 Maj 2014 23:13 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3047
srebrny
To ją mam pytania: jaka tam jest waluta (turecka czy przyjmują ojro) i jak się przechodzi do Famagusty. W wakacje będę mieszkał w Kapparis, czyli rzut beretem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#23 PostWysłany: 22 Maj 2014 23:32 

Rejestracja: 20 Maj 2014
Posty: 42
Zbanowany
Przyjmują ojro, wydają resztę w lirach, traktując kurs wymiany 1:1 ;)
2 tygodnie spędziłem po stronie tureckiej, więc mogę coś pomóc w planie zwiedzania i poruszania się> PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#24 PostWysłany: 22 Maj 2014 23:42 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3047
srebrny
Ja zamierzam przejść na raptem kilka godzin, by tak trochę się rozejrzeć. Najbardziej mnie interesuje komunikacja publiczna. Z tego, co widzę ze stron angielskich miłośników, nie została ucywilizowana jak na południu, ale jeżdżą nieziemskie wynalazki, jak autobusy prawostronne z dorobionymi drugimi drzwiami po stronie lewej.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#25 PostWysłany: 22 Maj 2014 23:52 

Rejestracja: 20 Maj 2014
Posty: 42
Zbanowany
Bez przesady, porządne busiki z porządną muzyką jak w Turcji, płacisz wychodząc, kup liry w kantorze po północnej stronie, to za nic nie przepłacisz. Kantory nie pobierają prowizji, spread zdaje się 0.05EUR.
Możesz spokojnie i za grosze wybrać się na jednodniowe wycieczki do Kyrenii i Nikozji+okolice.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#26 PostWysłany: 23 Maj 2014 00:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2014
Posty: 196
Loty: 220
Kilometry: 384 906
Mniej więcej tak wygląda transport. Z Nikozji do Kyrenii i z powrotem 8lt.
Z Nikozji do Famangusty też na pewno coś jeździ podobnego.

Sprawdziłem Kapparis na szybko na mapie i wydaje mi się, że do Famangusty będziesz musiał objechać trochę na około przez przejście graniczne na terenie brytyjskiej bazy wojskowej.

Załączniki:
539.JPG
539.JPG [ 171.8 KiB | Obejrzany 4846 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#27 PostWysłany: 23 Maj 2014 06:50 

Rejestracja: 03 Lis 2012
Posty: 2792
Loty: 154
Kilometry: 151 837
niebieski
A czy nie ma problemu z poruszaniem się wypożyczonym na południu autem po północnej stronie?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#28 PostWysłany: 23 Maj 2014 07:27 

Rejestracja: 20 Maj 2014
Posty: 42
Zbanowany
Musisz wykupić dodatkowe ubezpieczenie, poza tym jest wypożyczenie na południu o wiele droższe niż na północy.
Zresztą przy tych cenach komunikacji publicznej...
Krótko mówiąc: jeżeli chcesz jeździć po północy, wypożycz auto na na północy,również ze względów finansowych, za nowiutkiego hyundaia i30 płaciłem w październiku ~20EUR z podstawieniem pod hotel.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#29 PostWysłany: 23 Maj 2014 08:36 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3047
srebrny
mietek09 napisał(a):
Bez przesady, porządne busiki z porządną muzyką jak w Turcji, płacisz wychodząc,

Ja bym busików z muzyką nie nazwał cywilizowaną komunikacją. To zjawisko typowe dla krajów "trzeciego świata", w tym Polski. A płacenie przy wysiadaniu kojarzy mi się z tą dziczą na poziomie Ugandy w Tatrach. Dobra, nieważne. Cypr jest i tak fajny, a im bardziej to wszystko dzikie, tym bardziej ma swój klimat.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 23 Maj 2014 09:20 

Rejestracja: 15 Maj 2014
Posty: 2
Też daleki byłbym od stwierdzenia, że busiki na północnej stronie są porządne. Raczej kiepskie, bez klimy, zatłoczone. Co ciekawe- jechałem takim, w którym rozkłada się dodatkowy rząd siedzeń, który zastępuje autobusowy 'korytarz'. I kiedy w takim pojeździe wszystkie siedzenia za zajęte, w środku robi się niesamowicie parno i duszno.
Ale wspomnienia są niesamowite!

Wysłane z mojego LG-P880 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#31 PostWysłany: 23 Maj 2014 10:24 

Rejestracja: 20 Maj 2014
Posty: 42
Zbanowany
obibok napisał(a):
mietek09 napisał(a):
Bez przesady, porządne busiki z porządną muzyką jak w Turcji, płacisz wychodząc,

Ja bym busików z muzyką nie nazwał cywilizowaną komunikacją. To zjawisko typowe dla krajów "trzeciego świata", w tym Polski. A płacenie przy wysiadaniu kojarzy mi się z tą dziczą na poziomie Ugandy w Tatrach. Dobra, nieważne. Cypr jest i tak fajny, a im bardziej to wszystko dzikie, tym bardziej ma swój klimat.

Chyba zacznę używać wykrzykników i emotek, by zaznaczać drugie dno moich wypowiedzi :mrgreen:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#32 PostWysłany: 23 Maj 2014 10:38 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3047
srebrny
mietek09 napisał(a):
Chyba zacznę używać wykrzykników i emotek, by zaznaczać drugie dno moich wypowiedzi :mrgreen:

Oszczędź sobie trudu - ja jestem człowiek starej daty, więc emotek nie stosuję, nie zauważam i nie rozumiem. A co do meritum, chodziło mi właśnie o to, że te autobusy (np. częściowo przerobione na lewostronne) to atrakcja i chciałbym ustrzelić kilka zdjęć z takimi.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#33 PostWysłany: 09 Lis 2014 19:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Mar 2011
Posty: 6421
Loty: 171
Kilometry: 188 843
srebrny
Mógłby ktoś napisać w jakich godzinach jest możliwość przekraczania granicy piechotą w Nikozji mam tylko telefon i b.ciezko mi się szuka na razie bez rezultatów. Planuje wycieczkę jutro. POZDRAWIAM z Paphos. Z góry dzięki za pomoc.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#34 PostWysłany: 09 Lis 2014 20:26 

Rejestracja: 15 Lis 2012
Posty: 248
http://www.cyprus44.com/holidays/border-crossings.asp

w paru artykułach znalazłem że jest czynne 24h
Góra
 Profil Relacje PM off
Gaszpar lubi ten post.
Gaszpar uważa post za pomocny.
 
      
#35 PostWysłany: 09 Lis 2014 22:47 

Rejestracja: 03 Lis 2012
Posty: 2792
Loty: 154
Kilometry: 151 837
niebieski
Byłem tam miesiąc temu i nie widziałem nigdzie godzin otwarcia przejścia, więc zapewne jest czynne całą dobę. Niedaleko, poza murami starego miasta jest też przejście samochodowe, które można także pokonać pieszo.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#36 PostWysłany: 10 Lis 2014 03:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Gru 2013
Posty: 157
1,5 roku temu przechodziłem ok 2 w nocy i na pewno było cała dobę.


Sent from my iPad using Tapatalk
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#37 PostWysłany: 10 Lis 2014 04:34 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22498
Przejście graniczne Ledras street jest otwarte całą dobę, tak samo jak inne. Rzadko są zamknięte, i to się zdarza wtedy jak sytuacja jest napięta bo obu stronach (rocznica inwazji lub śmierci Solomou )
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#38 PostWysłany: 10 Lis 2014 07:41 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2093
srebrny
DenisP napisał(a):
Karteczkę z wizą dostaniecie od ręki, ja wolałem pamiątkę w postaci stempla w paszporcie.


Te karteczki rozdają nie bez powodu. Republika Północnego Cypru nie jest uznawana przez nikogo na świecie oprócz bodajże Turcji, więc teoretycznie taki stempel nieistniejącego kraju w paszporcie powoduje, że jest on nieważny.
Oczywiście w większości krajów raczej nie będzie problemu, zresztą nawet mało kto na granicy zwróci na to uwagę, ale jeśli trafisz na jakiegoś nadgorliwego pogranicznika, zwłaszcza z kraju, który ma napięte relacje z Turcją (np. Armenia), to możesz się niemile zaskoczyć na granicy przez taki stempel...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#39 PostWysłany: 10 Lis 2014 08:12 

Rejestracja: 10 Lis 2014
Posty: 6
Dzikosci nie uswiadczylem bedac niedaleko Kyrenii (Lapethos?) ani mieszkajac, ani podrozujac. Z mojego punktu widzenia Polnoc duzo ciekawsza od poludnia. Busiki bez klimy? Nie spotkalem, no moze kilka. Z tymi busikami super sprawa , jezdza co 5min, z daleka Ci zauwaza, poczekaja, nawet zawroca w miare potrzeby na ruchliwej ulicy:) Pojechalismy na grecka strone i nuda, kilka godzin pobytu i powrot do Kyrenii. Na polnocy wszystko taniej, przynajmniej czulem sie swobonie nie patrzac na ceny. Piwka po ok 2zl (smaczne) butelka Ballantine’s z koszulka 35zl, kebaby z ayranem 6zl do 8zl, wypozyczenie skutera ok 10zl na dzien, samochodu ok 30zl. Uprzejmi ludzie, piekne widoki, gory , morze, mozna sie zakochac...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#40 PostWysłany: 10 Lis 2014 08:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Mar 2011
Posty: 6421
Loty: 171
Kilometry: 188 843
srebrny
Dziękuję wszystkim za pomoc.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 57 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group