Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 57 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 10 Sty 2014 10:54 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3047
srebrny
Szczerze mówiąc, kiedyś się podrajcowałem tym Ryanairem do Πάφος, ale to nie aż taka podnieta, bo zdarzało mi się latać Lotem za 421 w dwie strony. Zresztą musiałbym dojechać do Krakowa, to już szybciej i taniej mi wyjdzie cypryjskim autobusem Intercity.
Anonymous napisał(a):
Fakt.Paphos jest najciekawsze.

Dla mnie każde cypryjskie miasto ma coś w sobie, a najbardziej mnie rajcuje (z uwagi na moją odchyłkę) ich komunikacja. Główne plusy Πάφος to fajna część wczasowa z promenadą (Κάτω Πάφος), ciekawe zabytki i możliwość przejażdżki do skał Afrodyty.
Cytuj:
W Nikozji można przejść na stronę Turecką ,bez wizy. Trzeba pamiętać o ruchu lewostronnym.Ja np.nie wynająłem tam auta ,żeby go nie rozwalić ;)

Też tak zakładałem, dlatego wziąłem z dodatkowym ubezpieczeniem - raz że lewostronny, dwa - mity o Cypryjczykach jeżdżących bez głowy. Tymczasem była to niezapomniana przygoda, zwłaszcza wyprawa przez góry Τρόοδος, gdzie droga krajowa nagle w wiosce wjeżdża między domy, przeciskasz się na lusterka, dojeżdżasz do skrzyżowania, a z trzech stron inne samochody. No i cofamy.
Cytuj:
Na początku czerwca ,upał był już potworny. W Nikozji na ulicach są wiatraki podobne jak te w tunelach alpejskich. Na plaży da się wytrzymać ,ale w mieście jest ciężko

W lipcu było nie do zniesienia (37°C), ale wróciłem do Polski i tu 39. Od tego czasu za każdym razem gdy tam jadę, to tak trafiam, że w Polsce jest cieplej. A w grudniu zmarzłem tam jak cholera, bo akurat tego dnia w Jerozolimie spadł śnieg. Kurde, a rok temu w grudniu pływałem tam w morzu (znaczy pływać to i teraz się dało, bo woda ciepła, ale powietrze mroźne). Ale już następnego dnia był upał.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Luksus w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive 24h za 2599 PLN. Wylot z Wrocławia Luksus w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive 24h za 2599 PLN. Wylot z Wrocławia
Loty do Szanghaju z Gdańska, Poznania i Warszawy od 2056 PLN Loty do Szanghaju z Gdańska, Poznania i Warszawy od 2056 PLN
#2 PostWysłany: 10 Sty 2014 11:32 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3047
srebrny
Anonymous napisał(a):
Byliśmy większą grupą 8 osób.Wynajęliśmy busa Forda Transita z kierowcą , na cały dzień. Wyszło mega tanio na głowę.Obwiózł nas tam gdzie chcieliśmy + dołożył parę mało znanych miejsc ,od siebie.Ogólnie wyspa ciekawa. Turecka część wyraźnie biedniejsza.Dopiero otwiera się na turystykę

To ja poproszę trochę bliższych informacji o przechodzeniu/przejeżdżaniu do strony północnej. Przy przejściu granicznym w stolicy kilka razy byłem, na stronie ambasady jest, że każdy może, o ile dostał się na Cypr w sposób legalny (czyli na południe) - to co, mam przy sobie mieć kartę pokładową? A jak to jest samochodem? Wiem, że wypożyczalnie mają zastrzeżenia, zwłaszcza w razie wypadku po niewłaściwej stronie. No i ambasada uprzedza, że korzystanie z hoteli po północnej stronie może spowodować roszczenia ich prawowitych właścicieli, których stamtąd przegnano.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 10 Sty 2014 11:46 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22486
Przejscie w Nikozji, są otwarte pare lat juz (od 2004). Masz tam przejscie Ledras Palace, Ledras Street (przejscie tylko piesze), przejscie Astromeritis (koło Nikozji) tylko samochodowe i pare innych
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 10 Sty 2014 12:34 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3047
srebrny
Ambasada nie tyle nadgorliwa, co jest to politycznie poprawne, podkreślać, że oni im zabrali. Zresztą o konflikcie cypryjskim czytałem już bardzo wiele, za każdym razem było z nieco innej strony i cała historia nie jest tak jednoznaczna i oczywista. Na przykład na stronie ambasady zadziwiło mnie, że Turków cypryjskich uważają za swoich ziomali (takie można odnieść wrażenie), a "be" są tylko Turcy z kontynentu, którzy zaatakowali, okupują i przysyłają swoich osadników, co rzekomo Turkom cypryjskim też się nie podoba.
A ta karteczka to po co - w sensie że muszę ją mieć, jak będę wracał?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 10 Sty 2014 12:43 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22486
Tak, jako ze Cypr Północny (aka Turecka Republika Cypru Północnego) nie jest oficjalnie państwem (uznali ją tylko Turcja i Azerbajdzan), i trzeba mieć tą karteczkę ze sobą cały czas, jako ze pieczątka w paszporcie pare lat temu, doprowadzała do zakazu wejscia na Cypr albo Grecja (nie wiem jak teraż).
A co do konfliktu, to jest dość duża historia, może kiedyś ją napiszę w skrócie :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 10 Sty 2014 13:41 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3047
srebrny
Anonymous napisał(a):
Tak.Ale może się już zmieniło.Zaraz nas mode upomni ,że odbiegamy od tematu z tą polityką. ;) To jeszcze tylko to i koniec . Przy wstępowaniu Cypru do UE były negocjacje o wspòlnym wejściu z Cyprem pòłnocnym .Ale niestety się nie dogadali....

A tak, bo (wybacz, mode) niektórzy myśleli, że uda się "przy okazji", ale co ciekawe, przeciw byli cypryjscy Grecy, bo tam były dziwne warunki, np. tylko raz na tydzień odwiedzanie swoich domostw (trochę dziwaczne jak na członka UE, gdzie ja mogę bez problemu, a mieszkaniec drugiej części wyspy już nie). W każdym razie ostatnio w audycji o tego typu konfliktach słyszałem, że mają wystawić wspólną reprezentację piłkarską, co jest zaiste zaskakujące.

Nie wiedziałem, że tam czartery latają, bo gdzieś czytałem, że lotniska w państwie nieuznanym nie mogą przyjmować lotów zgodnie z zasadami IATA.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 10 Sty 2014 13:45 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22486
obibok napisał(a):
Anonymous napisał(a):
Tak.Ale może się już zmieniło.Zaraz nas mode upomni ,że odbiegamy od tematu z tą polityką. ;) To jeszcze tylko to i koniec . Przy wstępowaniu Cypru do UE były negocjacje o wspòlnym wejściu z Cyprem pòłnocnym .Ale niestety się nie dogadali....

A tak, bo (wybacz, mode) niektórzy myśleli, że uda się "przy okazji", ale co ciekawe, przeciw byli cypryjscy Grecy, bo tam były dziwne warunki, np. tylko raz na tydzień odwiedzanie swoich domostw (trochę dziwaczne jak na członka UE, gdzie ja mogę bez problemu, a mieszkaniec drugiej części wyspy już nie). W każdym razie ostatnio w audycji o tego typu konfliktach słyszałem, że mają wystawić wspólną reprezentację piłkarską, co jest zaiste zaskakujące.

Nie wiedziałem, że tam czartery latają, bo gdzieś czytałem, że lotniska w państwie nieuznanym nie mogą przyjmować lotów zgodnie z zasadami IATA.


Koniec OT ;)

Mieszkancy Cypru, nie mogli zwiedzac Cypru Północnego, jako ze Turcja i TRCP nie uznawała Cypru, jako państwo. Tak samoloty lądujące z Europy do Ercan, mają międzylądowanie w Izmir albo Antalya.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 10 Sty 2014 14:07 

Rejestracja: 20 Mar 2010
Posty: 126
Loty: 22
Kilometry: 40 056
planuję Cypr w kwietniu liczę na dobre ceny Ryana z Krakowa. :) myślę że te 324 zł to dopiero zachęta.
jaka pogoda i temperatury mogą być końcówką kwietnia?


Ostatnio edytowany przez Anonymous 22 Maj 2014 23:02, edytowano w sumie 2 razy
uaktualnienie tytułu do treści postów
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 10 Sty 2014 14:36 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8912
Loty: 997
Kilometry: 958 572
platynowy
Czy dobrze rozumuję, że jeśli przylecę na Cypr Północny z Turcji, to nie wjadę na teren południowego?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 10 Sty 2014 14:54 

Rejestracja: 09 Kwi 2013
Posty: 138
Loty: 63
Kilometry: 71 702
Anonymous napisał(a):
Sudoku napisał(a):
Czy dobrze rozumuję, że jeśli przylecę na Cypr Północny z Turcji, to nie wjadę na teren południowego?

Nie wiem jak to działa w drugą stronę.Bo jak wracasz na południe musisz mieć tą karteczkę.Czekamy na Zeusa ;)


Przecież otrzyma taką karteczke na lotnisku na Cyprze Północnym.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 10 Sty 2014 15:40 

Rejestracja: 18 Wrz 2013
Posty: 330
niebieski
Te "karteczki" to najzwyklejsze w świecie ichniejsze wizy. Do ich otrzymania potrzebny jest paszport. Nie widzę tu żadnego problemu

@Sudoku:
A co za różnica skąd przylecisz? I dlaczego miałbyś nie wjechać do Cypru Południowego? Przekraczasz granicę, pokazujesz paszport, dostajesz od ręki wizę (tfu..... "karteczkę") i idziesz dalej...
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 10 Sty 2014 15:45 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3047
srebrny
Damianoo7 napisał(a):
planuję Cypr w kwietniu liczę na dobre ceny Ryana z Krakowa. :) myślę że te 324 zł to dopiero zachęta.
jaka pogoda i temperatury mogą być końcówką kwietnia?

W kwietniu 2013 r. zaliczyłem tam gradobicie, oprócz tego było dość ciepło, ale z przelotnymi zachmurzeniami i opadami deszczu. W morzu się wykąpałem, ale po zimie woda nie była tak nagrzana, jak w grudniu.

Sudoku napisał(a):
Czy dobrze rozumuję, że jeśli przylecę na Cypr Północny z Turcji, to nie wjadę na teren południowego?

Literalnie tak wynikało z informacji na stronie ambasady - osoby, które przyleciały od północy w ich rozumieniu znalazły się na wyspie nielegalnie i nie mogą przekraczać granicy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 10 Sty 2014 15:46 

Rejestracja: 18 Wrz 2013
Posty: 330
niebieski
Karteczka.....

Załączniki:
wiza cypr north.jpg
wiza cypr north.jpg [ 27.79 KiB | Obejrzany 7039 razy ]
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 10 Sty 2014 16:29 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3047
srebrny
Ups, paszport? Czyli dowód nie starczy?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 10 Sty 2014 16:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Gru 2011
Posty: 243
niebieski
obibok napisał(a):
Ups, paszport? Czyli dowód nie starczy?

Wystarczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 10 Sty 2014 16:41 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22486
wystarczy dowód osobisty ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 10 Sty 2014 22:33 

Rejestracja: 28 Kwi 2012
Posty: 488
niebieski
Ja tę wizę wziąłem do paszportu, ale wszyscy inni brali na karteczkę. Na dowód da się. Z Turcji do Ercan i dalej na południe bez problemu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 11 Sty 2014 18:48 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8912
Loty: 997
Kilometry: 958 572
platynowy
Dzięki.

I to jest dobra wiadomość.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 22 Maj 2014 19:41 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3047
srebrny
Hm, wiem że kontynuując odbiegamy od tematu, co na wszelakich forach jest traktowane jak zbrodnia i to nierzadko z przesadą, ale nie znalazłem nic na ten temat że właściwym miejscu, a chciałbym dorzucić ciekawostkę. Otóż pytałem tej ich oficjalnej organizacji turystycznej, czy w Lefkosii są jakieś miejsca, gdzie na czas wycieczki do Turków mógłbym przechować bagaż. W odpowiedzi dostałem bardzo długie ostrzeżenie, że ci niedobrzy Turcy zaatakowali z wody, lądu i powietrza, okupują kraj, tworząc tam strefę mocno zmilitaryzowaną, w związku z tym UE nie radzi wchodzić na to terytorium i nie da się tam zapewnić bezpieczeństwa i zachęcają mnie do przybycia na Cypr legalną drogą (nie twierdziłem, że zamierzam inaczej). Rozumiem, że to stała oficjalna formułka, ale fajnie się to kłóci z tym, że jednak spokojnie wpuszczają tych ludzi z północnymi tak zwanymi wizami. Nie mówiąc o tym, że choć zjednoczenie wciąż jest mało realne, to są jakieś obszary porozumienia, np. wspólne reprezentacje sportowe.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 22 Maj 2014 20:03 

Pamiętam , że ta sprawa była już w tym wątku poruszana. Wtedy moderatorzy wpisów nie usunęli ( tylko ja niestety swoje :( ) to i teraz chyba tego nie zrobią ;)
Też miałem okazję odwiedzić obie czĕści wyspy. Turecka jest wyraźnie uboższa.

Trzeba pamiętać , że od inwazji Turków na wyspę minęło już 40 lat. A czas najlepszym lekarzem. :D Niedawno granica była całkowicie zamknięta.
Miejmy nadzieję, że porozumienie między tymi dwoma narodami będzie postępować. I wkrótce te karteczki , zwane wizami też znikną.
Góra
 PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 57 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group