Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 27 Sie 2018 16:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2018
Posty: 37
Po podróży na Islandię kilka lat temu nasze apetyty na Północ mocno wzrosły. Zachwyciliśmy się przestrzenią, małymi smaczkami, które odkrywaliśmy każdego kolejnego dnia. Któregoś razu nauczycielka z Reykjaviku, która wzięła nas na stopa, zaczęła narzekać na..pęd i pośpiech swojego kraju.

Wspomniała wtedy, że raz do roku bierze urlop i płynie promem na Wyspy Owcze, gdzie na małych wysepkach znajduje harmonię i spokój.

Image

O Wyspach Owczych wiedziałem już sporo po wcześniejszej lekturze fenomenalnych reportaży 81:1 Opowieści z Wysp Owczych. Po powrocie zacząłem czytać o Farojach, pochłaniać każdy kolejny materiał i dość znikome relacje w internecie. Podjęliśmy decyzję, że to będzie nasz następny cel dłuższej podróży.

Po dorwaniu tanich lotów (950zł w obie strony), wiedziałem, że musimy koniecznie:

- spędzić jeden dzień na jednej z najmniejszych i prawie w ogóle nie zamieszkałych wyspach. Z nadzieją, że nie spotkamy tam nikogo,

- odwiedzić wioskę Gasadalur, do której przez 30 lat przez góry, kilkugodzinny trekking pokonywał.. listonosz. Któregoś razu zastała go burza, którą przeczekał na klifie i listy dostarczył po kilkunastu godzinach. Była to do niedawna najbardziej odizolowana osada w kraju, kilka lat temu wydrążyli tunel,

- jeździć autostopem i rozmawiać z mieszkańcami, a że research mieliśmy zrobiony całkiem niezły, to poruszać konkretne tematy i nie pytać się jedynie o to, co zobaczyć w okolicy,

- wypić piwo i kieliszek czegoś mocniejszego w jakiejś dobrej spelunie w którymś z portów,

- podejrzeć maskonury, których na Islandii nie udało nam się zobaczyć.

Image

Udało się zrealizować każdy z powyższych punktów :) W dodatku trafiliśmy na - jak to mówili Wyspiarze - najlepsze lato jakie pamiętają i nie licząc kilku godzin mżawki, mieliśmy przez całą podróż pogodę niemal idealną. Moja dziewczyna zajmuje się fotografią i wreszcie miała możliwość uchwycenia piękna w kadrze, bo na Islandii po kilku ulewach aparat na kilka dni odmówił posłuszeństwa.

Miał być wstęp, a wyszedł niezły spoiler. Żeby zamknąć tą pierwszą część, kadry z Wysp Owczych. Dla ułatwienia zdjęcia podpisane z lokalizacjami.

Image
Maskonury na wysepce Mykines.

Image
Prom na wyspę Mykines - wypływa z Sorvagur, do którego pieszo doszliśmy z lotniska.

Image
Osada Mykines z góry. Zdjęcie ze ścieżki prowadzącej do latarni - na której spotkacie tysiące maskonurów.

Image
Kościółek z charakterystyczną trawą na dachu. Nabożeństwa tylko w ważniejsze święta. Na wyspie mieszka na stałe tylko kilka osób.

Image
Ścieżka do latarni.

Image
I jeszcze jeden maskonur :)

Image
Gasadalur - do tej wioski przez góry chodził listonosz.

Image
Widok na Tindhólmur z Gasadalur.

Image
Najlepsza restauracja w kraju. Nie pytajcie o ceny :) Miejsce: Torshavn - stolica archipelagu.

Image
Jeszcze jedna migawka ze stolicy.

Image
Z pieniędzmi jest ciekawie. Można płacić w koronach duńskich, ale Farerzy mają też swoją walutę. Co ciekawe kurs jest 1:1.

Image
Wyspa Fugloy, na której jesteśmy sami przez cały dzień. Nie licząc kilku dzieciaków na jej drugim krańcu tuż przed wylotem :)

Image

Image

Image

Image
Porady praktyczne

1. Jak dolecieć na Wyspy Owcze?
Trzeba dostać się np. do Kopenhagi (lub Malmo i przetransportować się do stolicy Danii)/Bergen/Reykjaviku , skąd na jedyne międzynarodowe lotnisko Vagar latają dwie linie lotnicze - SAS oraz Atlantic Airlines. Chcieliśmy wybrać tą drugą - narodową, pierwszą, która przed wydłużeniem pasu startowego musiała mierzyć się z podobno jednym z najtrudniejszych lotnisk w Europie. W książce, którą wymieniam na początku są fragmenty o regularnie odwoływanych lotach i potężnych przeżyciach przy lądowaniu. Teraz takich kłopotów na ogół nie ma, ale nadal pogoda potrafi pokrzyżować plany. Tanie bilety znaleźliśmy oczywiście na Fly4Free, dla orientacji w cenach podaję link do odpowiedniego tagu na portalu z listą poprzednich promocji.

Image

2. Jak przemieszać się po Wyspach?
Autostop sprawdził się świetnie, ale znacznie wygodniej będzie podróżować wynajętym autem. Co więcej - bardzo dobrze działa tu komunikacja publiczna, która dociera na lądzie do większości najciekawszych miejsc. Z kolei pomiędzy wyspami kursują promy - za podróż w jedną stronę około 25-50zł. Większość z nich to promy państwowe, są też prywatne, w tym najpopularniejszy chyba na wyspę maskonurów - Mykines.

Image

Image

3. Rewelacyjne przeloty helikopterami między wyspami
Robię oddzielny akapit żeby podkreślić to co napiszę- Wyspy Owcze to moim zdaniem najlepszy kraj na świetne przeloty helikopterami. Dla miejscowych jest to jeden z rodzajów transportu (alternatywa dla promu), loty są dofinansowane. Są one obsługiwane przez Atlantic Airlines, w helikopterze mieści się kilkanaście osób. Przykładowy przelot na wyspę Fugloy prezentował się następująco:
Image

Image

Image

Bilety do nabycia tutaj. My za jeden z przelotów płaciliśmy np. 110DKK, czyli po obecnym kursie 64zł.

4. Czy jest aż tak drogo?
Tak, jest drogo, zwłaszcza w restauracjach. Kilka cen: Zupa rybna w knajpie – 40zł, średnia pizza z kilkoma składnikami - 50zł. Sprawdza się bardzo dobrze zabranie z Polski liofilizatów, które były dla nas obiadem każdego dnia. Kilka razy jedliśmy też w tutejszych restauracjach, ale częściej fast foody - fish & chips i nieśmiertelne hot-dogi. Chleb tostowy w Bonusie to około 10zł, puszka tuńczyka 6zł, piwko 0.33l - 7zł. Ważone na miejscu!

5. O czym pamiętać układając plan podróży?
Zaplanujcie powrót na główne wyspy na 2 dni przed wylotem. Zdarza się, że promy lub loty są odwoływane i jeśli macie lot kolejnego dnia to nie ma rady - utkniecie.
deszcz może uniemożliwić podróżowanie - tak jak napisałem u nas pogoda była świetna, ale mając na uwadze podróż po Islandii, gdzie 2/3 wyjazdu mieliśmy ulewy i potężny wiatr, sygnalizuję temat, bo pewnie nie każdy z to czytających wie jak to na północy wygląda,
pola namiotowe są świetnie zlokalizowane, to najtańszy sposób noclegu, w większości posiadają domek z w pełni wyposażoną kuchnią. W niektórych mieliśmy do dyspozycji gorący basen (sztuczny, bo na Farojach nie ma geotermy jak na Islandii), w jednym nawet salę z tv i salonem. Takie campingi mają super klimat, większość gości to często Farerzy - ich rozrywką narodową jest camper, rodzinka, grill i piwo. Nawet jeśli to 10 km od ich domu :) Cena to najczęściej 50-60zł za rozbicie namiotu. No i niektóre campingi są uznawane za najpiękniej położone na świecie:

Image

Na koniec zapraszam na mojego bloga, gdzie sporo pisaliśmy o Wyspach Owczych, ale w innej formule. Znajdziecie też tam bardzo dużo zdjęć.

Link: Wyspy Owcze - nasz przewodnik


Mam nadzieję, że udało się trochę pokazać klimat tego - moim zdaniem - najpiękniejszego archipelagu Północy. Wyjątkowego nie tylko przez krajobrazy i naturę, ale także przez historie mieszkańców, nierzadko zamieszkujących którąś z wysepek w kilka osób.
Góra
 Profil Relacje PM off
40 ludzi lubi ten post.
7 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Podróż na Okinawę za 3581 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi w 4* hotelu Podróż na Okinawę za 3581 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi w 4* hotelu
Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu
#2 PostWysłany: 30 Sie 2018 10:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Mar 2014
Posty: 149
Loty: 405
Kilometry: 918 570
mega. moje klimaty
_________________
Ruszaj ze mną w podróż: http://www.przepodroze.pl
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 30 Sie 2018 11:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2011
Posty: 768
Loty: 220
Kilometry: 442 694
niebieski
Rewelacja! Zawsze z sentymentem będę wspominał wyjazd na "Owce" :)
_________________
Image
Relacja z Malawi
Góra
 Profil Relacje PM off
powroty.do lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 30 Sie 2018 11:53 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8850
Loty: 990
Kilometry: 952 329
platynowy
Bardzo fajny i przydatny wpis.

Chodzą te wyspy za mną i chodzą, ale ciągle coś innego wpada.

Też mi się nie udało zobaczyć maskonurów na Islandii, więc może trzeba to potraktować jako przyczynek do wyjazdu?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
powroty.do lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 30 Sie 2018 17:00 

Rejestracja: 30 Sie 2018
Posty: 0
Loty: 1
Kilometry: 2 977
Zbanowany
Pięknie! (chodź pochmurno) :)
Góra
 Profil Relacje PM off
powroty.do lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 30 Sie 2018 17:16 

Rejestracja: 14 Wrz 2016
Posty: 113
@powroty.do

można wiedzieć jakim sprzętem fotografowałeś? :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 30 Sie 2018 22:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2013
Posty: 836
Loty: 204
Kilometry: 285 320
niebieski
Mi nie udało się "polowanie" na maskonury na Lofotach. Spora szansa, że Twoja relacja będzie języczkiem u wagi w kwestii wyboru miejsca na następne wakacje ... cholera już obiecałem żonie ciepłe morze, trzeba będzie się jakoś z tego wyłgać :roll:
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
powroty.do lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 31 Sie 2018 10:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2018
Posty: 37
Dzięki za miłe słowa.

@kieras86
Canon 5d mark II z obiektywami: canon 50mm 1.4 oraz 16-35 2.8 :)

Odnośnie pogody - to fakt, na ogół było pochmurno. Pojawiało się światło, m.n mieliśmy podobno potężne szczęście, bo po "zdobyciu" najwyższego szczytu Wysp Owczych - Slættaratindur widoczność z góry była niemal 100%. Postaram się dorzucić w tym wątku jeszcze kilka zdjęć, m.in z tego miejsca. Generalnie byliśmy pogodą zachwyceni - po prostu prawie w ogóle nie padało. Staraliśmy się gdzie tylko się dało jeździć autostopem, więc było to dla nas tym bardziej ważne, a nasz namiot nie był wyposażony w bajeranckie membrany i podejrzewam, że po godzinie - dwóch potężnej ulewy byłoby po imprezie :)

Generalnie bardzo polecam Wyspy Owcze żeby chwytać takie małe smaczki i poczuć ten klimat Północy. Jest to o tyle łatwe, że transport publiczny jest dobrze zorganizowany, autostop działa sprawnie, a nawet wynajęcie auta nie pochłonie potężnego majątku, bo największe wyspy kraju, połączone ze sobą tunelami można szybko objechać. Wyspę Fugloy, z której kadry wstawiłem w relacji można przejść z jednego do drugiego krańca pieszo. I podkreślę jeszcze to, co napisałem w tekście - trudno o lepsze miejsce na loty helikopterami. Choć obowiązuje niepisana zasada nie blokowania przelotów - tj. w jedną stronę promem, w drugą helikopterem.

Z drugiej strony, wyspa zaczyna powoli mierzyć się z podobnym problemem co Islandia - dużo turystów. Skala jest jednak znacznie mniejsza i moim zdaniem dopóki nie pojawią się tanie linie lotnicze, nie ulegnie to ogromnej zmianie. Inna sprawa, że większość przyjezdnym odpuszcza małe wyspy, a to na nich moim zdaniem wrażenie jest największe. I na koniec, w ramach uzupełnienia, bardzo polecam kupienie lotu z przesiadką w Kopenhadze i spędzenie tam kilku dni, lub choćby jednego pełnego dnia. Moja dziewczyna (współautorka bloga i autorka większości zdjęć), pisała swojego czasu na studiach o rozwoju miast i to jak oddano Kopenhagę pieszym, budzi podziw. Miasto chce poza tym zdetronizować rowerowo Amsterdam (długością tras rowerowych). Trochę autoreklama, ale dla zainteresowanych polecam ten tekst. Co ciekawe, próbowano wdrażać takie idee także w Polsce, z dość marnym skutkiem.

A na koniec przydługiego postu jeszcze parę słów o grindadrap - czyli krwawych polowaniach na grindwale. Nie będę robił analiz i tego oceniał, ale kilku ciekawych rzeczy się dowiedziałem. Nie było nam bez własnego auta łatwo trafić na polowanie, a i bez niego to spory problem. W końcu nie widzieliśmy. Z tego co dowiedzieliśmy się od jednego z Farerów, dziś polowania są bardzo mocno regulowane. Kiedy rybacy zobaczą podpływające do wybrzeży grindwale, zgłaszają to do odpowiednich organów i muszą dostać pozwolenie. Podobno nie ma z tym jednak problemu. Zwabiane są one do zatoki. Co było dla mnie bardzo ciekawe, na dzielenie się mięsem są pewne niepisane zasady. Największe kąski otrzymują Ci, którzy bezpośrednio polują, potem rybacy, ale też świadkowie będący na plaży. Wpisuje się na listę i potem każdy dostaje swój podział. Jak powiedziała nam studentka pracująca w barze na wyspie Nolsoy, mięso traktowane jest jako rarytas i kultywowanie tradycji. Nie jest nigdzie sprzedawane. To z resztą powtarzali wszyscy, z którymi rozmawialiśmy. Ich słowom przeczy jedna z restauracji w Torshavn (stolicy archipelagu) - nie pamiętam już która, ale któraś z powiedzmy 5 najlepszych. W karcie sezonowo jest tam mięso grindwali za potężne pieniądze. Tłumaczy się to tym, że jest to restauracja rodzinna i mięso nie jest kupowane odpłatnie, a pochodzi właśnie z przydziału.

To tyle słowem uzupełnienia :D
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 01 Wrz 2018 11:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lip 2018
Posty: 62
Loty: 319
Kilometry: 485 100
Zakochałem się, świetne zdjęcia, rewelacyjna relacja. Kolejne miejsce na mojej liście =)
Góra
 Profil Relacje PM off
powroty.do lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 01 Wrz 2018 19:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sty 2012
Posty: 5471
HON fly4free
Piękne zdjęcia i opis na blogu :) Dużo przydatnych rzeczy!
_________________
Do tej pory m.in.: Algieria, Côte d'Ivoire, Etiopia, Gambia, Ghana, Rwanda, Senegal, Uganda || Indie, Indonezja, Iran, Kazachstan, Kirgistan, Liban, Malezja, Oman, turecki Kurdystan, Uzbekistan || Boliwia, Brazylia, Meksyk + Europa.
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
powroty.do lubi ten post.
 
      
#11 PostWysłany: 02 Wrz 2018 09:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Gru 2014
Posty: 711
niebieski
Niezmiennie z tyłu głowy mam swój plan na Wyspy Owcze i mam nadzieję, że przyjdzie czas, by go zrealizować ;) Bo póki co dane mi tam było być dość krótko.

Fajna, przystępna relacja i przydatne info - pozdrawiam.
_________________
http://www.zb-szwoch.pl
Góra
 Profil Relacje PM off
powroty.do lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 02 Wrz 2018 19:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2018
Posty: 37
@BooBooZB
Dzięki. Ja z kolei zapoznałem się z Twoimi relacjami z Grenlandii oraz Hornstrandir, szacun!

Zgodnie z obietnicą, dorzucam jeszcze kilka zdjęć. Z najwyższego "szczytu" Wysp Owczych. 880 m n.p.m. - Slættaratindur - Płaski Szczyt.
Image

Image

Image

A na koniec jeszcze jedna owca :)

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
8 ludzi lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 02 Wrz 2018 23:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2014
Posty: 317
niebieski
Fajna, inspirująca relacja i zdjęcia, na których Wyspy Owcze jawią się jako oaza spokoju i pięknej przyrody.
Mnie nie przeszkadzałaby pochmurna pogoda, bo na zdjęciach tworzy specyficzny, zagadkowy klimat, a na żywo jest pewnie jeszcze lepiej.
Maskonury są świetne :)
Góra
 Profil Relacje PM off
powroty.do lubi ten post.
 
      
#14 PostWysłany: 02 Wrz 2018 23:37 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2011
Posty: 2596
Loty: 240
Kilometry: 293 130
Świetna relacja, zazdroszczę wyprawy!
Góra
 Profil Relacje PM off
powroty.do lubi ten post.
 
      
#15 PostWysłany: 03 Wrz 2018 09:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Mar 2017
Posty: 102
niebieski
Bardzo dobra relacja. Apetyt na Wyspy Owcze narobił nam już wcześniej @gecko. Mamy nadzieję, że Twoje wskazówki uda nam się wkrótce wykorzystać ?
_________________
Więcej o nas na http://www.pinezkiz3city.travel.blog
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#16 PostWysłany: 03 Wrz 2018 09:12 

Rejestracja: 15 Lut 2016
Posty: 367
Loty: 117
Kilometry: 143 680
niebieski
Świetne! Szkoda, że nie ma tutaj tego fejsbukowego emotikona z serduszkiem ;)
_________________
2018: Anglia, Litwa, Austria, Węgry, Kosowo, Albania, Czarnogóra, Włochy, Rosja, Holandia, Hiszpania. 2019: Chorwacja, Niemcy, Czarnogóra, Czechy, Chiny. 2020: Hiszpania i...:/ 2021: Litwa. 2022: Albania, Słowacja, Czechy, Niemcy. 2023: Gruzja, Litwa, Albania, Cypr...
Góra
 Profil Relacje PM off
powroty.do lubi ten post.
 
      
#17 PostWysłany: 04 Wrz 2018 14:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2018
Posty: 37
@Qba85
Zamiast serduszka może być głos w relacji miesiąca :D

A tak serio, to bardzo dziękuję za nominację, docenienie relacji i gratuluję innym nominowanym.

@Pinezkiz3city
Dzięki. Mam sporo notatek z Wysp Owczych, jeśli będziesz miał jakieś pytania, na które odpowiedzi nie ma w relacji, to wal śmiało albo tutaj albo na priv.
Góra
 Profil Relacje PM off
Pinezkiz3city lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group