Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 15 Maj 2023 09:09 

Rejestracja: 29 Gru 2014
Posty: 4
Loty: 1
Kilometry: 1 791
Cześć
Jestem świeżo po powrocie z Majorki i chciałem się podzielić przemyśleniami związanymi z korzystaniem z auta elektrycznego na Majorce. Niech to będzie lekką wskazówką dla osób, które zechcą sobie wynająć elektryka. Jest to oczywiście moja subiektywna opinia i każdy może mieć inną.
Auto Fiat 500E z zasięgiem 250km wynajęte w RecordGo na 8 dni. Przejechałem 1200km zużyłem 148 kWh.

Podstawową metodą ładowania jest sieć bezpłatnych ładowarek Melieb, ładowarki przy większości sklepów Lidl, oraz różne inne płatne.
Przez pierwsze dwa dni zamiast szukać ciekawych miejsc do odwiedzenia szukałem miejsc z ładowarkami aby jakoś ogarnąć dzienny wyjazd. Było to upierdliwe i bardzo denerwujące bo 95% ładowarek Melieb po prostu nie działała. Trzeba mieć aplikację, żeby móc je włączyć i monitorować status ładowania. Są jeszcze starsze wersje działające na karty RFID ale nie miałem takiej karty i została tylko ładowarka. Niektóre ładowarki miały "zużyte" gniazda i wtyczka była luźna i dopiero po kilku dniach odkryłem magiczną rzecz... wykałaczka. I wszystko stało się inne, ładowarki zaczęły współpracować. Okazuje się, że wszystko ma znaczenie przy takim publicznym ładowaniu bo prawie wszędzie musiałem podkładać wykałaczkę, żeby wtyczka w ładowarce była nieruchoma. Są też chyba najnowsze ładowarki Melieb, które najpierw trzeba uruchomić w aplikacji a następnie odblokowuje otwór na wtyczkę (te działały w 100%). Ja tam gdzie mieszkałem (Can Picaford) namierzyłem dwie współpracujące i to zmieniło sposób mojego poruszania się, bo zawsze po powrocie po południu, jechałem się naładować na 100%.
W Palmie w podziemnych parkingach ładowarki niestety nie działały, a takie na gniazdka Schuko w mieście obstawione były skuterami elektrycznymi.
Są też ładowarki płatne i raz korzystaliśmy na trasie na stacji benzynowej (cena 0,45E za 1 kWh) właściwie tak na próbę bo była szybka.. do 50kW. Są też ładowarki Iberdrola najczęściej przy sklepach Eroski ale z nimi jest inny problem. Trzeba mieć ich aplikację, utworzyć tam konto i się zalogować. Tylko, że nie da rady utworzyć konta bo podczas jego zakładania trzeba podać numer Dowodu osobistego, który jest błędny dla ich systemu. I nie mogłem tego przeskoczyć.

Podsumowanie.
Pierwsze dni z autem były szalone i dopiero spokojne opanowanie kilku zasad pozwoliło cieszyć się widokami Majorki a nie panicznego szukania "słupka".
Na plus.. gdziekolwiek (oprócz Palmy) postój przy ładowarce jest darmowy na wyznaczonym miejscu. Więc stając tam robiłem "fake charging", podłączając się tylko bez ładowania (bo często się nie dało). I od razu dodam, że wiele aut tak robi.. to nie jest mój wymysł tylko podpatrzona czynność.
Najważniejsza zasada.. zawsze rano przed wyjazdem powinieneś mieć auto załadowane na 100% i nie liczyć na sprawną ładowarkę w terenie (można się bardzo irytować).
Jak macie jakieś pytania to śmiało je zadawajcie.
Góra
 Profil Relacje PM off
samaki9 uważa post za pomocny.
 
      
Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament
Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast
#2 PostWysłany: 15 Maj 2023 09:58 

Rejestracja: 22 Cze 2012
Posty: 625
Loty: 26
Kilometry: 67 603
niebieski
Dobrze, że nie wrzuciłeś tego na forum samochodów elektrycznych;). Sam jeżdżę elektrykiem i jak gdzieś napisałem, że zmniejszyłem na słupku prędkość płatnego ładowania, z 11 do 7kW, by móc dłużej parkować w cenie ładowania, to mnie zjedzono żywcem ;). A co dopiero podpięcie się i nie ładowanie w ogóle

A sama jazda elektrykiem - trochę się tego trzeba nauczyć i bardziej świadomie planować. Mniej daje to swobody. Przyznam się, że mimo że na co dzień jeżdżę elektrykiem, na wakacjach chyba bym elektryka nie wypożyczył. Właśnie dlatego, że zabiera to nieco swobody.. plus ładowanie na płatnych ładowarkach często wcale nie wychodzi taniej niż na benzynie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 15 Maj 2023 10:17 

Rejestracja: 29 Gru 2014
Posty: 4
Loty: 1
Kilometry: 1 791
Takie "ładowanie" podpatrzyłem, sam bym na to szybko nie wpadł :) Ja nie mam elektryka więc chciałem spróbować i dwa dni stresu ale później już ok. Kwestia nawyków.
Bardziej chciałem pokazać sposób ładowania na Majorce.. a poczytałem trochę wcześniej i wydawało się, że będzie cudownie. A wyszło jak zwykle.. więc na gorąco się dzielę.


KKL napisał(a):
Dobrze, że nie wrzuciłeś tego na forum samochodów elektrycznych;). Sam jeżdżę elektrykiem i jak gdzieś napisałem, że zmniejszyłem na słupku prędkość płatnego ładowania, z 11 do 7kW, by móc dłużej parkować w cenie ładowania, to mnie zjedzono żywcem ;). A co dopiero podpięcie się i nie ładowanie w ogóle

A sama jazda elektrykiem - trochę się tego trzeba nauczyć i bardziej świadomie planować. Mniej daje to swobody. Przyznam się, że mimo że na co dzień jeżdżę elektrykiem, na wakacjach chyba bym elektryka nie wypożyczył. Właśnie dlatego, że zabiera to nieco swobody.. plus ładowanie na płatnych ładowarkach często wcale nie wychodzi taniej niż na benzynie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 15 Maj 2023 10:54 

Rejestracja: 25 Paź 2016
Posty: 176
Z minusów dodałbym samoczynne wyłączenie się ładowarki.
3x mieliśmy taką sytuację, że po 10 minutach czy po godzinie, samochód przestał się ładować. Oczywiście nie mówię o lidlach gdzie mamy limit czasowy.

A tak to widzę same plusy.
Przyjemność z jazdy w górzystym terenie wygrywa, do tego świetne przyspieszenie od "0" gdzie na drodze spotkać można dosłownie setki rowerzystów, jest niezastąpiona.
Również "tankowałem" wieczorem Can Picaford i spokojnie wystarczało na codzienne podróże.
Tak jak pisałeś bardzo często mogliśmy znaleźć miejsce w samych centrum miasteczka, kiedy inne były zajęte lub płatne. (weekend majowy)
Dodatkowo w kieszenie zostało około 250zł, a koszt wynajęcie elektryka był praktycznie taki sam jak spalinówki.
Był to mój pierwszy elektryk, ale na pewno nie ostatni.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 15 Maj 2023 13:59 

Rejestracja: 29 Gru 2014
Posty: 4
Loty: 1
Kilometry: 1 791
Czyli tylko potwierdzasz moje przemyślenia. Infrastruktura jest ale nie zawsze działa i osoby chcące tam wynająć auto niech mają to na uwadze.
I oprócz początkowych minusów, po opanowaniu już raczej plusy. O jeździe nie pisałem, bo szczególnie w górach to była bajka.
Co do kosztów. Wynajęcie ok 600zł na 7 dni, a spalinówka ok. 500zł. Przy moim zużyciu 148 kWh i licząc koszt z płatnej ładowarki (1kWh =0,45E) to 66,6E. Ale ładowałem za darmo więc zostało w kieszeni. Na paliwo w spalinowym wydałbym ok 90E więc faktycznie jest to spora korzyść.


szmer napisał(a):
Z minusów dodałbym samoczynne wyłączenie się ładowarki.
3x mieliśmy taką sytuację, że po 10 minutach czy po godzinie, samochód przestał się ładować. Oczywiście nie mówię o lidlach gdzie mamy limit czasowy.

A tak to widzę same plusy.
Przyjemność z jazdy w górzystym terenie wygrywa, do tego świetne przyspieszenie od "0" gdzie na drodze spotkać można dosłownie setki rowerzystów, jest niezastąpiona.
Również "tankowałem" wieczorem Can Picaford i spokojnie wystarczało na codzienne podróże.
Tak jak pisałeś bardzo często mogliśmy znaleźć miejsce w samych centrum miasteczka, kiedy inne były zajęte lub płatne. (weekend majowy)
Dodatkowo w kieszenie zostało około 250zł, a koszt wynajęcie elektryka był praktycznie taki sam jak spalinówki.
Był to mój pierwszy elektryk, ale na pewno nie ostatni.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 15 Maj 2023 16:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 3980
Loty: 451
Kilometry: 660 334
platynowy
Ja byłem w grudniu 2023 i wtedy mniej więcej połowa ładowarek na Lidlu nie działała lub działała himerycznie (tzn. potrafiła się rozłączyć po minucie)

Z kolei te sieci Melib informują zajętość i uszkodzenie ładowarki, więc można wiedzieć wcześniej.

Jednak 1 na 4-5 mimo to nie działała mimo, że w apce była czynna.
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 24 Wrz 2023 22:12 

Rejestracja: 18 Paź 2013
Posty: 279
niebieski
Tydzień we wrześniu 2023 - w OKMobility co chwile są promocje, ostatnio dodatkowa zniżka na elektryki w aplikacji mobilnej (oprócz tego przy rezerwacji przez aplikację mobilną drugi kierowca w cenie!) - płaciliśmy 10,5EUR/dobę wynajmu. W OKMobility dostajemy samochód naładowany do pełna (90+%), nie trzeba ładować przed zwrotem (prośba z wypożyczalni - oddać z takim poziomem żeby byli w stanie dojechać do ładowarki1).
Citroen e-C4 - model samochodu gwarantowany podczas rezerwacji. Zasięg teoretyczny ~350km, realnie bliżej ~300km. Przy mieszanej jeździe po całej wyspie (przejechaliśmy ~800km) - średnie "spalanie" 17 kWh/100km.

Zbiór dostępnych ładowarek od różnych dostawców polecam sprawdzić w aplikacji Electromaps, można przeglądać (i wystawiać) opinię/komentarze o konkretnych ładowarkach, zobaczyć informację czy parkowanie podczas ładowania jest darmowe (w małych miasteczkach tak, w Palmie ładowarki Melib są w większości (?) na płatnych parkingach) itp.

Poniżej największe "sieci" ładowarek (z pominięciem pojedynczych rozsianych po wyspie, z których nie korzystałem):
Melib- opisana już wcześniej "publiczna" sieć z darmowym ładowaniem, w aplikacji jest podgląd czy ładowarka jest wolna/zajęta/nieczynna. Polecam zarejestrować się i podpiąć kartę co najmniej kilka dni wcześniej - ładowanie jest darmowe, ale trzeba podpiąć kartę, którą autoryzowali (0,01EUR) dopiero po 3/4 dniach - dopiero po autoryzacji/aktywacji karty/konta mogłem korzystać z ładowarek. Moc na większości 7,4kW.

U Movilidad - mają jedynie 6 lokalizacji z ładowarkami, ale jest to np. Soller i Fornalutx. Płatność/podłączenie za pomocą aplikacji. Moc na 7.4/22kW. 0,27EUR/kWh. Pobierają na koniec faktyczny koszt ładowania.

Enel X Way - europejska sieć ładowarek, mają kilka punktów na Majorce, płatność/podłączenie przez aplikację.

eMallorca - nowa sieć, na ten moment kilkanaście punktów, docelowo kilkaset z mocnymi ładowarkami (50/100/150kW). Brak aplikacji, nie trzeba się rejestrować, płatność kartą na miejscu. Na minus - na początek ładowania preautoryzacja na karcie na 30 euro. https://www.emallorca.io/charger-map

Repsol - zaczęli rozwijać sieć mocnych ładowarek (50/100/200kW) na stacjach benzynowych, ale niestety nie można ściągnąć ich aplikacji na telefony spoza Hiszpanii..

Podsumowując:
Przynajmniej na ten moment jest to realna oszczędność (benzyna ~2EUR/l) - za te 800km zapłaciliśmy łacznie... 3,12 euro za ładowanie w Fornalutx na U Movilidad.
Polecam w pełni, ale... raczej dla kogoś kto wie, że będzie miał w pobliżu swojej "bazy wypadowej" ładowarkę Melib - mieliśmy taką 200metrów od hotelu, zostawiliśmy do ładowania 2 razy na noc i mieliśmy z głowy "tankowanie" i szukanie miejsca parkingowego.

W opcji wynajmu z promocją OKMobility (5-15EUR/doba), dodatkowym kierowcą w cenie (przy rezerwacji przez aplikację), ładowarką Melib w pobliżu noclegu, samochodem "z automatu" w automacie, odbiorem samochodu naładowanego do pełna (90+%) i zwrotem na "pusto" - opcja idealna.

Załączniki:
chargers in mallorca.jpg
chargers in mallorca.jpg [ 23.43 KiB | Obejrzany 1315 razy ]
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
6 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group