Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 99 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 16 Gru 2014 15:26 

Rejestracja: 06 Kwi 2012
Posty: 8
Loty: 47
Kilometry: 93 268
Hej,
planuję ze znajomymi wybrać się na Kubę i zastanawiam się czy jest sens tam wypożyczać auto.
Na europejskich wyspach byłem bardzo zadowolony z decyzji wynajęcia samochodu.
Czytałem różne wypowiedzi na innych forach i jedni twierdzą że warto, inni że nie bo słabe drogi, nie oznakowane i kradną.
Jaka jest wasza opinia? Czy na a Kubie działa międzynarodowe prawo jazdy?
Pozdrawiam :)


Ostatnio edytowany przez Gregggor, 30 Mar 2015 15:09, edytowano w sumie 1 raz
edycja tytułu
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Duży zbiór lotów z bagażem rejestrowanym do Azji z Budapesztu od 1875 PLN! Duży zbiór lotów z bagażem rejestrowanym do Azji z Budapesztu od 1875 PLN!
Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN
#2 PostWysłany: 16 Gru 2014 15:30 

Rejestracja: 27 Mar 2014
Posty: 4040
złoty
Ale co kradna?
Auta, bagaze, pasazerow?
Nie spotkalo mnie zadne nieszczescie.
Drogi slabe w ktorym miejscu Kuby? Tez sobie jakos nie przypominam, a zjechalem cala.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 16 Gru 2014 16:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Gru 2011
Posty: 1982
srebrny
Jacek, a gdzie wypożyczałeś auto?
Napisz jak Ci się jeździło!
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 16 Gru 2014 16:28 

Rejestracja: 27 Mar 2014
Posty: 4040
złoty
Nazwy wypozyczalni nie podam, gdyz znajomy ktory przylecial trzy dni po mnie wypozyczal w Hawanie, bodajze na lotnisku.
Drogi na poludnie az do Baracoa sa bardzo przyzwoite,czesciowo autostrady, to samo na polnoc do Pinar del Rio.
Jedyne miejsce, gdzie byl spory problem, to przedostanie sie miedzy Baracoa a Holguin po wschodniej stronie wyspy, ale zawsze mozna wrocic przez Guantanamo.
Samochody z wypozyczalni maja inne tablice rejestracyjne, dodatkowo milicja jest bardzo przyjaznie nastawiona do turystow. Kazdy problem rozwiazywany jest na korzysc obcokrajowca.
Samochody w wypozyczalniach dobre, ceny tez gdyby nie koniecznosc wykupienia ubezpieczenia na kazdy dzien oddzielnie-20$/dzien, co niejednokrotnie jest drozsze od samego auta.
P.S. Z tego co sobie przypominam, to ceny beznzyny dla obcokrajowcow sa dwukrotnie wyzsze, ale wychodzi nie wiecej niz w PL ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 16 Gru 2014 19:41 

Rejestracja: 09 Lut 2012
Posty: 6
Rok temu pożyczałem z trójką znajomych auto w Hawanie na kilka dni. wszystko załatwiałem na miejscu, nie pamiętam nazwy wypożyczalni.

Byłem w Vinales i Trinidadzie. Było bezpiecznie, choć nie obyło się bez drobnych przygód:
- pierwszego poranka okazało się, że mamy "kapcia" - straciliśmy godzinę u lokalnego wulkanizatora w Vinales, ale dalej już problemów z tym nie było.
- kontrole policyjne tylko w oznakowanych miejscach - zdarza się, że localsi przebrani za policjantów próbują zatrzymać samochody :)
- nie polecam jazdy po zmroku, nawet na autostradzie zdarzają się krowy czy nieoświetlone powozy konne.
- nie wszystkie stacje mają rekomendowane paliwo premium, więc więc czujnie kontrolować wskaźnik paliwa.

Drogi są generalnie dobre, zwłaszcza autostrady. Zdarzają się dziury, tak jak i u nas :)

Ogólnie polecam, autem jest dużo wygodniej i większa swoboda niż autobusem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 16 Gru 2014 20:35 

Rejestracja: 27 Mar 2014
Posty: 4040
złoty
Miales kontrole przebierancow, czy slyszales od kolegi szwagra?
Ja nie tankowalem premium, nie widze potrzeby przeplacac.
Do swego nie lalem,to tym bardziej do wypozyczonego ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 19 Gru 2014 10:33 

Rejestracja: 06 Kwi 2012
Posty: 8
Loty: 47
Kilometry: 93 268
czytałem że kradną lusterka i kołpaki ;P
A jak jest z tą benzyną? patrzą o biały to płacisz 2x więcej?
No i czy wypożyczaliście stare auta czy w miarę nowe?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 19 Gru 2014 11:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Gru 2011
Posty: 197
Loty: 133
Kilometry: 206 956
Godziny przegadane z taksówkarzami na Kubie były bezcennym doświadczeniem, moim subiektywnym zdaniem osoby mówiące po hiszpańsku bądź mające anglojęzycznych taksówkarzy (nie wiem niestety, jak u nich wygląda sytuacja z angnielskim) nie powinny decydować się na wynajem - to jest przegapienie wartościowej lekcji.
Podsumowałbym to wyborem - przygoda albo wygoda:)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 19 Gru 2014 11:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Gru 2011
Posty: 1982
srebrny
Okej Grzyw, zgadzam sie - tylko co z jazda np. do Trynidadu? Tez taksowka?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 19 Gru 2014 12:01 

Rejestracja: 07 Lut 2012
Posty: 113
Nie wiem jak jest obecnie, ale w 2007 roku na stacjach benzynowych nie chcieli tankować zwykłej benzyny, która wtedy była 3 razy tańsza. W ogóle nikt się nie przyznawał, że taka istnieje i gdyby nie fakt, że gdzieś na południu był tylko jeden dystrybutor i tam była zwykła benzyna to zwyczajnie nie wiedzielibyśmy, że taka tania opcja istnieje. Ale nie wiele to później pomogło, bo nawet mając wiedzę, że na każdej stacji jest taki tani dystrybutor nikt nie chciał nam zatankować tej taniej benzyny. Po piątej stacji gdzie, nie udało mi się zatankować tanio, odpuściłem stwierdzając, że ja nie wiele zaoszczędzę, o oni mają wiele do stracenia. Mam nadzieję, że teraz jest już normalnie.

Co do bezpieczeństwa - ciężko o bardziej bezpieczne miejsce, jak mawiają lokalesi nigdzie indziej na skrzyżowaniu nie jesteś obserwowany z 4 stron.

Jeśli chodzi o oznaczenia to ich w ogóle nie było, jazda była jedną wielką grą. Najczęściej dojeżdżając do jakiegokolwiek miasta podjeżdżał gość na rowerze i pytał:
1. czy chcesz tylko przejechać?
2. czy chcesz na obiad?
3. czy chcesz tu spać?

Dzisiaj przy gpsach i mapach offline chyba cały urok zginął.

Na trasie Havana-Pinar del Rio minęliśmy 1 samochód.
...ale pewnie te czasy odeszły do lamusa...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 19 Gru 2014 22:12 

Rejestracja: 10 Cze 2014
Posty: 241
Ja bym brał kierowcę z autem. Koszt podobny o ile nie taniej a i wrażenia fajniejsze bo przewodnik wychodzi za darmo. A i zaprowadzi w dobre miejsca na jedzenie.

Jest jeden warunek. Byle nie trafić na naciagacza ;)

Osobiście nigdy specjalnie mnie nie naciągnięto, ale zawsze w rozmowie staram sie podkreślić w sposób kulturalny ze to i tamto nie przejdzie ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 19 Gru 2014 22:30 

Rejestracja: 27 Mar 2014
Posty: 4040
złoty
Nie widze mozliwosci, by taksiarz taniej wyniosl, niz auto z wypozyczalni, jesli chce sie przejechac pol/cala wyspe.
Wyniesie pewnie min.dwa razy drozej.

Ruch samochodowy, obecnie jest zdecydowanie wiekszy niz w 2007, a oznaczenia drog glownych, sa wystarczajace dla "niezielonego" kierowcy.

Auto bylo porownywalne z autami z europejskich wypozyczalnii.
Auta z wypozyczalnii maja inne tablice rejestracyjne i latwo takie pojazdy na stacji paliw wychwycic.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 20 Gru 2014 09:32 

Rejestracja: 10 Cze 2014
Posty: 241
Nie widzisz? Ja widzę i nazywam to sztuka negocjacji.

Oczywiście ze w pierwszym podejściu pewnie nikt sie nie zgodzi, osoba z która jeździłem tez nie. Pogadałem z nim, doskonale wiedział ile wydam na auto wypożyczone i wprost mu powiedziałem ze wole dać kasę jemu niż wypożyczalni. Na przynętę dostał 50% z góry + paliwo. Przespał sie i rano wrócił pozytywnie nastawiony wraz torba na swoje ciuchy. I wiesz co, od ponad 6 lat sie teraz znamy i zawsze jeżdzę z nim, albo z kimś z rodziny jak ta osoba nie może - skoda fabia z ponad 600,000 przebiegu ale daje radę!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 20 Gru 2014 09:49 

Rejestracja: 27 Mar 2014
Posty: 4040
złoty
Mozesz konkretnie napisac ile zaplaciles,za jaka trasa?
Bo rozmowa na tym poziomie ogolnosci nie ma dla mnie sensu.
Pozdrawiam
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 20 Gru 2014 10:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Lip 2011
Posty: 274
niebieski
Z doświadczenia dodam, że zdecydowanie nie warto rezerwować auta wcześniej, ja tak zrobiłem, mimo iż oferta była bardzo dobra, to i tak na miejscu możnaby było pewnie się potargować (jak wszędzie na Kubie) i jeszcze zbić cenę.
Wypożyczone auta na Kubie to świętość, nikt Ciebie nie ruszy bo po prostu się boją. Mieliśmy ciekawą sytuację jak brat wjechał pod prąd na rondzie, zatrzymała nas policja i grzecznie poprosili abyśmy jechali zgodnie z prawem.
Ubezpieczenie auta jest obowiązkowe.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 20 Gru 2014 15:26 

Rejestracja: 10 Cze 2014
Posty: 241
jacek96 napisał(a):
Mozesz konkretnie napisac ile zaplaciles,za jaka trasa?
Bo rozmowa na tym poziomie ogolnosci nie ma dla mnie sensu.
Pozdrawiam


50 CUC za dzień + paliwo. Auto wychodziło 80-90 CUC + paliwo - audi a4 choc chiński wyrób samochodopodobny można mieć taniej. 7 dni jeżdżenia od Havany po Guantanamo. Tak, mało czasu i praktycznie w drodze ale mi to wystarczyło.

Razem wyszło w sumie 400 CUC bo płaciłem tez za jedzenie kierowcy + paliwo. Spanie opłacał sam. Te 50 CUC na jedzenie to nie tylko dla niego ale i dla nas. On załatwiał a my jedliśmy i o nic nie pytaliśmy :)

Jedna z niedogodności jazdy z takim nieoficjalnym kierowca jest problem z kupnem paliwa. Juz na samym początku, w Havanie jeździliśmy 2 godziny od stacji do stacji aż ktoś w końcu odważył sie sprzedać, choc i tak ja musiałem dać pieniądze w kasie a nie kierowca. Na prowincji było lepiej. Jak masz auto wypożyczone to nikt o nic nie pyta.

Info zgodne na polowe 2014. Teraz z powodu odwilży na linii Kuba - USA sytuacja może być bardziej dynamiczna i trochę inna. Coś jak w Polsce pod koniec lat 80 tych ale nie wiem ile macie lat żeby to porównać.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 20 Gru 2014 20:18 

Rejestracja: 27 Mar 2014
Posty: 4040
złoty
Fajnie, gdybys porownywal auta podobnej klasy, a nie skode z ponad pol milionem km.nakreconych z audi-4.
Teraz moge sie odniesc do konkretow.
Cena auta klasy toyota corolla kosztowala ~50$+paliwo.
Ale biorac pod uwage,ze placiliscie 50$/dzien za jedzenie,to wnioskuje,ze auto was kosztowalo 70-80$/dzien+paliwo, gdyz na waszym jedzeniu zarabial ok.20-30$/dziennie, jesli podrozowaliscie w trojke.

Wiec raczej drozsza impreza,niz wypozyczenie auta.
Oczywiscie przyjazni i bycia blizej lokalsow nie da sie przeliczyc na gotowke :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 20 Gru 2014 21:27 

Rejestracja: 10 Cze 2014
Posty: 241
Nie, 50 CUC na jedzenie to za 7 dni. Ceny dla lokalnych sa inne niż dla turystów i stad ta różnica :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 17 Sty 2015 19:40 

Rejestracja: 24 Maj 2010
Posty: 168
Witam,
Czy ktoś praktykował wynajęcie auta na Kubie ?
_________________
http://zasiegglobalny.blogspot.com
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 18 Sty 2015 09:14 

Rejestracja: 08 Paź 2013
Posty: 369
Loty: 372
Kilometry: 907 939
niebieski
Ja brałem z lotniska Varadero kilka lat temu.Dużo formalności ale procedury podobne jak w Europie
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 99 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group