Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 274 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Następna
Autor Wiadomość
#101 PostWysłany: 04 Lis 2022 11:56 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 950
niebieski
Świetne, ale zobaczymy czy zadziała. Piłka po stronie Visa czy Mastercard (itp.), jak rozumiem.
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
Nowość! Wakacyjne loty Ethiopian Airlines do RPA i Tanzanii z bagażem z Warszawy od 2376 PLN Nowość! Wakacyjne loty Ethiopian Airlines do RPA i Tanzanii z bagażem z Warszawy od 2376 PLN
Wczasy w Egipcie: tydzień w 4* hotelu z all inclusive od 2005 PLN. Wyloty z 5 miast Wczasy w Egipcie: tydzień w 4* hotelu z all inclusive od 2005 PLN. Wyloty z 5 miast
#102 PostWysłany: 04 Lis 2022 11:59 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22453
Mam zamiar to przetestować, ale przy małej kwocie.
Góra
 Profil Relacje PM off
j_a lubi ten post.
 
      
#103 PostWysłany: 04 Lis 2022 12:07 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 950
niebieski
Czasem na terminalu pojawia się pytanie o walutę, w jakiej chcemy zapłacić. Sądzę, że tak to powinno działać, tzn. płacisz 10k pesos i pytanie, czy mają pobrać ~30 usd. Inaczej to ma ograniczony sens, różnice są jednak zbyt duże między kursem oficjalnym a blue. Pal diabli restaurację, ale za hotel to już jest różnica, czy płacisz np. 100 czy 200 usd.

Tak sobie myślę, że booking.com powinien też na to zareagować i to w sumie szybko.
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#104 PostWysłany: 04 Lis 2022 12:13 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22453
Na razie jest tak: Zapłacisz obiektowi Calafate Hostel w walucie USD po kursie wymiany obowiązującym w dniu płatności.

Myślę ze hotele, będą brać w USD, ale zobaczymy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#105 PostWysłany: 04 Lis 2022 13:40 

Rejestracja: 19 Mar 2014
Posty: 1707
Loty: 637
Kilometry: 1 066 169
srebrny
@Zeus powiedziałem im dzis,że przyjedziesz niedlugo
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#106 PostWysłany: 04 Lis 2022 14:27 

Rejestracja: 27 Mar 2014
Posty: 4059
złoty
Różnie z tym jest.
Miałem z bookingu potwierdzenie w USD.
Na miejscu niespodzianka, bo mogłem zapłacić w peso po kursie oficjalnym, więc na korzyść też dziala😀
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
#107 PostWysłany: 04 Lis 2022 15:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2018
Posty: 1702
Loty: 261
Kilometry: 277 323
złoty
Czyli jak to ma działać?
Nadal terminal np. w sklepie będzie obciążać kartę w ARS czy teraz tylko w USD jeżeli wykryje zagraniczną kartę?
_________________
Image
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#108 PostWysłany: 04 Lis 2022 15:20 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22453
Tego nawet najstarsi gauczowie nie wiedzą, na razie
Góra
 Profil Relacje PM off
Martinuss lubi ten post.
 
      
#109 PostWysłany: 04 Lis 2022 15:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2018
Posty: 1702
Loty: 261
Kilometry: 277 323
złoty
To czekamy na rozwój sytuacji i jakiegoś śmiałka co to przetestuje i podzieli się informacjami ;)
_________________
Image
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#110 PostWysłany: 04 Lis 2022 15:33 

Rejestracja: 15 Wrz 2014
Posty: 108
Loty: 213
Kilometry: 626 131
Nie jestem w Argentynie ale dla testu dokupiłem 1 godz temu na stronie FlyBondi liniii lotniczej (strona argentyńska, płatność w $Ars) Priority Boarding za 379 Ars. Płaciłem kartą mastercard kredytową Polską. Rozliczyło transakcję po kursie oficjalnym, nie "Blue" :( .
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#111 PostWysłany: 04 Lis 2022 15:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Gru 2019
Posty: 542
Loty: 156
Kilometry: 283 789
srebrny
mam sporo ARS w gotówce, zapraszam na priv
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#112 PostWysłany: 04 Lis 2022 20:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sie 2012
Posty: 670
srebrny
Zeus napisał(a):
Na razie jest tak: Zapłacisz obiektowi Calafate Hostel w walucie USD po kursie wymiany obowiązującym w dniu płatności.

Myślę ze hotele, będą brać w USD, ale zobaczymy


Tez tak myslalem, bo mialem w kazdej rezerwacji dokladnie ten tekst. Napisalem do wszystkich obiektow i wszedzie dostalem odpowiedz mniej wiecej taka jak z ponizej:

You can pay in ARS with the price of the official selling dollar corresponding to the Banco de la Nación Argentina. that value is the day you pay in cash.

A przekroj noclegow mam spory: hostel, mieszkanie, Ibis, pensjonat.
Warto wczesniej napisac, bo w razie czego mozna przebookowac na cos gdzie da sie placic gotowka w ARS po oficjalnym kursie (choc w moim przypadku nie bylo potrzeby zmian rezerwacji).
Moze to jakis wymog prawny, bo w sumie sprawa jest zaskakujaca i bardzo obnizajaca koszt podrozy.
_________________
Moje relacje: WIetnam - taki piękny chaos
Singapur, Kuala Lumpur, Japonia
Meksyk: Relacje z podróży » Ameryka Północna » Ale Meksyk!
Chiny: Relacje z podróży » Azja Południowo-Wschodnia »Azja Południowo-Wschodnia »Pekin i Szanghaj - czyli nigdzie nie lecimy
Góra
 Profil Relacje PM off
marcin.n uważa post za pomocny.
 
      
#113 PostWysłany: 08 Lis 2022 05:41 

Rejestracja: 02 Cze 2012
Posty: 240
Loty: 8
Kilometry: 16 686
niebieski
Ok, poczytalam troche o tym dolarze dla turystow zaranicznych bedacych w Argentynie.

Wczesniej tylko pozwole sobie zauwazyc, ze dolaczenie nowego dolara do grona innch kursow dolarowych, pozwolilo argentynczykom na zabawe pt.: ¨Jakim typem dolara jesteś według swojego znaku zodiaku¨. Strasznie mnie to bawi :lol:
Image Image

Ale do brzegu. 
Zrobie Wam skrot aktualnego info wyciagnietego z oficjalnego biuletynu ministerstwa ekonomii (ktore masowo udostepniaja rozne portale informacyjne).
⚠️ Spoiler alert: nadal mam wrazenie, ze nie do konca rozumiem, jak to ma dzialac.

Kontekst:
Od piatku (4 listopada 2022) rząd argentynski wprowadzil mechanizm, dzięki któremu turysci zagraniczni placacy swoja karta (kredytowa, debetowa, prepaid) w argentynie beda mieli dostep do lepszego kursu dolara. Nie beda tracic na dolarze oficjalnym (dzis, 7.11.22, 1USD=157ARS). Co prawda nie beda mieli tez maks wartosci dolara blue (dzis wyniosl 295ARS). Wydatki beda rozliczane po wartości kursu dolara MEP (dzis 1USD MEP=okolo 290ARS). Czyli straci sie niewiele, a jednoczesnie oszczedzi sie czas na chodzenie po cuevas i wymieniania hajsu.

Po co to wszystko?
A no po to, zeby powstrzymać turystów przybywających do kraju przed wymianą dolarów na czarnym rynku. Nikt nie chce byc robionym w balona (domyslcie sie, jak cieplo argentynczycy przyjeli ta wiadomosc od rzadzacych)

Ok, ale jak to dziala? (przyznaje sie, ze niektore zdania przepuscilam przez tlumacza. Moja znajomosc polskiego jezyka uzywanego w ekonomii jest na poziomie buraka cukrowego)
1. Turyści placa swoja zagraniczna kartą. W DOLARACH.
2. To karta przelicza te wydatki po kursie wymiany ustalonym dla turystów z zagranicy.
Czyli firmy obsługujące karty, sprzedają te Wasze USD w Argentynie poprzez rynek finansowy, a następnie płacą sklepom lub usługom w ARS, zachowując obowiązek rozliczenia w ciągu pięciu dni.
3. Wystawcy kart będą mogli pobierać prowizję za tę operację.

W jaki sposób obliczany jest kurs walutowy?
Kursem wymiany, który zostanie zastosowany, będzie dolar MEP z najbardziej płynnymi obligacjami. Do tej pory stosowany był kurs BNA (Narodowego Banku Argentynskiego). 

Czy jest on przeznaczony dla wszystkich turystów, z każdego kraju?
Tak, dla wszystkich osób, które posiadają kartę z zagranicy.

Czy jest to tylko dla kart kredytowych, czy również dla kart debetowych?
Dotyczy kart kredytowych, debetowych, a także prepaid.

Czy przewalutowania dokonuje przedsiębiorca, czy bank?
Bank nie jest zaangażowany w proces. Przewalutowania dokonuje operator karty (zaznaczam, ze wystawcy kart będą mogli pobierać prowizję za tę operację).

Kilka wrzutek ode mnie:
1. Co to właściwie ten dolar MEP?
Jest to kurs wymiany implikowany w notowaniach obligacji państwowych na giełdzie.
Uzyskuje się go poprzez zakup obligacji rządowej za argentynskie pesosy, a następnie sprzedaż ich po notowaniach w dolarach. Problem w tym, ze te obligacje sie kupuje za ARS jednego dnia, pozniej musza poczekac na ich sprzedaz na USD na ¨parkingu¨ i kiblowac 48h.
Zwykle operację tę wykonuje się na obligacjach takich jak AL30 czy Global 30. Ich cena różni się w zależności od obligacji i wybranego okresu kredytowania. 
Rozumiem wiec, ze mozna mniej wiecej okreslic ich wartosc, ale nie jest ona pewnikiem.

2. Niektore strony mowia, ze nowy dolar obejmuje zakupy/oplaty za wszelkiego rodzaju usługi turystyczne, w tym usługi świadczone za pośrednictwem biur podróży, jak również opłaty za usługi przewozu osób na terytorium kraju(!), zarówno drogą lądową, powietrzną, jak i wodną.
Co z kazda inna oplata poniesiana poza branza turystyczna? NIE MAM POJECIA.

Podsumowujac:
- trzeba placic karta w USD za wszelkiego rodzaju usługi turystyczne (tylko turystyczne? nie wiem).
- to karta uzyta do transakcji zobowiazuje sie do wymiany USD na ARS po kursie dolara MEP.
- karta dokonujaca operacji MOZE pobrac oplate za transakcje.
- musicie sie dowiedziec u swoich operatorow kart czy bedzie sie bawil w dolara MEP w Argentynie.
Góra
 Profil Relacje PM off
8 ludzi lubi ten post.
9 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#114 PostWysłany: 12 Lis 2022 16:49 

Rejestracja: 12 Lis 2022
Posty: 13
W praktyce z polskimi kartami dziś (12.11) to nie działa. Transakcje są rozliczane po kursie oficjalnym. Przetestowanych kilka różnych kart Mastercard i VISA. Także bankomat BNA. Póki co polecam dalej trzymać się opcji "dolar blue" i na początku wyjazdu przetestować swoją kartę/karty na małej kwocie. A jak komuś kiedyś zadziała to miło będzie jak podzieli się informacją.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#115 PostWysłany: 12 Lis 2022 18:01 

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 3240
srebrny
Ale sprawdzałeś to na transakcjach za usługi turystyczne?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#116 PostWysłany: 12 Lis 2022 23:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2018
Posty: 1702
Loty: 261
Kilometry: 277 323
złoty
@SPLDER

To dotyczy tylko transakcji związanych z turystyką? Pewnie chodzi o odpowiednie kody MCC aby zaliczyło daną transakcję do "korzystniejszego" przeliczenia.
_________________
Image
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#117 PostWysłany: 13 Lis 2022 03:05 

Rejestracja: 12 Lis 2022
Posty: 13
SPLDER napisał(a):
Ale sprawdzałeś to na transakcjach za usługi turystyczne?

Sprawdziłem na tym, co mogłem:
- transfer międzylotniskowy EZE-AEP (aktualnie 8k ARS$)
- jedzenie w knajpie
- bankomat (BNA żeby nie było że jakiś bank komercyjny, który nie wdrożył wytycznych)
- karta do telefonu
Na podstawie tych (w 100% negatywnych) doświadczeń samochód i hotel już opłaciłem stosami banknotów pozyskanych wcześniej w wymianie na zapleczu.
W praktyce nie spróbowałem tylko płatności kartą za hotel, z tego co można by uznać za usługi typowo turystyczne, ale wizja rozliczenia z kursem dolara po 160 ARS$ bez VAT przy płatności kartą w porównaniu z opłatą z VAT gotówką pozyskaną po kursie 1 US$ = 280 ARS$ skłoniła mnie do zaniechania eksperymentów.
Odkąd tu bywam tylko za Macriego było przez chwilę bardziej normalnie, ale to tak na marginesie.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
#118 PostWysłany: 13 Lis 2022 04:03 

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 3240
srebrny
Martinuss napisał(a):
@SPLDER

To dotyczy tylko transakcji związanych z turystyką? Pewnie chodzi o odpowiednie kody MCC aby zaliczyło daną transakcję do "korzystniejszego" przeliczenia.


Nie wiem z tego co powyżej napisał @Buyaka najprawdopodobniej tak:

"Niektore strony mowia, ze nowy dolar obejmuje zakupy/oplaty za wszelkiego rodzaju usługi turystyczne, w tym usługi świadczone za pośrednictwem biur podróży, jak również opłaty za usługi przewozu osób na terytorium kraju(!), zarówno drogą lądową, powietrzną, jak i wodną.
Co z kazda inna oplata poniesiana poza branza turystyczna? NIE MAM POJECIA."
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#119 PostWysłany: 13 Lis 2022 11:27 

Rejestracja: 12 Lis 2022
Posty: 13
Artykuł brzmiał obiecująco:
https://www.batimes.com.ar/news/economy ... lars.phtml
Albo jeszcze nie zostało to wdrożone, albo pozostanie możliwością teoretyczną tak jak postpandemiczna wymiana gotówki dla turystów po lepszym kursie przez Banco Nacion...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#120 PostWysłany: 13 Lis 2022 15:46 

Rejestracja: 02 Cze 2012
Posty: 240
Loty: 8
Kilometry: 16 686
niebieski
Nadal wiadomo, ze nic nie wiadomo. Typowe. 😂

Glownym problemem jes to, ze przewalutownaie NIE ZALEZY OD BANKU a od operatora karty. Trzeba dzwonic/mailowac z Visa, Mastercardem, Amexem i innymi...

Czekalam na nowe artykuly, niestety nic nowego z nich nie wynika, ale za to sa kopalnia komentarzy pt.: ¨probowalam i dalej przelicza po kursie oficjalnym¨.
A nie, przepraszam, w jednym z nich dostawiono slowko ¨también¨ (takze) przy wydatkach w branzy turystycznej.
Czyli mamy: ¨nowy dolar obejmuje zakupy/oplaty za wszelkiego rodzaju usługi TAKZE turystyczne, w tym usługi świadczone za pośrednictwem biur podróży, jak również opłaty za usługi przewozu osób na terytorium kraju(!), zarówno drogą lądową, powietrzną, jak i wodną.¨

Szczerze, to bym traktowala jako ciekawostke sytuacyjna i dalej wymieniala dolary na pesosy w starym stylu. 🤷‍♀️
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
5 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 274 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group