Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 89 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 06 Mar 2014 23:06 

Loty: 14
Kilometry: 20 013
Podepnę się pod temat, aby nie tworzyć niepotrzebnie podobnych wątków.

Jak aktualnie wygląda kwestia parkowania samochodu po stronie hiszpańskiej wzdłuż granicy z Gibraltarem ? Czy można zaparkować samochód bez opłat ?

Czym po przekroczeniu (pomijając spacer i taxi) dostać się po przekroczeniu granicy pod dolną stację kolejki Cable Car ?

Pozdrawiam,
K.
 Relacje PM off  

#22 PostWysłany: 07 Mar 2014 00:28 

niebieski
Abcn napisał(a):
Czym po przekroczeniu (pomijając spacer i taxi) dostać się po przekroczeniu granicy pod dolną stację kolejki Cable Car ?

Są jakieś piętrowe brytyjskie autobusy. Ale spacerkiem najlepiej. Raz dwa i jest się na miejscu. Jakieś 2-3km.
Za bilety na kolejkę zapłacić można kartą kredytową.

Jeżeli będzie chmura nad "skałą" to nie warto wjeżdżać, bo nic nie widać. A małpy wbrew pozorom nie są takie sympatyczne i nie są
atrakcją. Czasami można ich się nawet bać.
 Relacje PM off  

#23 PostWysłany: 07 Mar 2014 00:59 

Zaparkowanie bezproblemowe bezpłatne przy ulicy od strony morza i potem max 1km pieszo. W kiosku przed granicą kupisz bilet na kolejkę - uprawnia do autobusu (w cenie) który podwiezie pod samą kolejkę (autobus darmowy na podstawie biletu tylko w pierwszą stronę) - powrót płatny autobusem ale pieszo to naprawdę nie jest niedaleko. Ja miałem powrotny kolejką ale i tak schodziłem pieszo w stronę punktu EUROPA - pomnik Sikorskiego. Z powrotem autobusem chyba za 1,5-2 EUR na centralną ulicę. Małp nie ma co się bać ale uwaga na luźne rzeczy wystające z plecaka - moment i już nie masz :) ps ja bilet na kolej kupowałem przez WWW - cena ta sama ale jak pisze przedmówca jak słaba widoczność to nie ma sensu, jak chcesz zaoszczędzić na górę można pieszo ale trzeba mieć zdrowe nogi i czas:)
 Relacje PM off  

#24 PostWysłany: 08 Mar 2014 00:01 

Dziękuje za informacje. Widziałem gdzieś na zdjęciach BUSy kilkunastoosobowe, które wożą po skale. Czy ktoś coś wie na ich temat ? Skąd startują, ceny, czy cena usługi zawiera wejściówki do atrakcji na skale, itd.?
 Relacje PM off  

#25 PostWysłany: 08 Mar 2014 00:23 

niebieski
Idąc główną ulicą (notabene nazywa się... Main Street:) w stronę stacji kolejki zostaniesz na pewno zaczepiony przez kierowców busów oferujących swe usługi - kosztuje to chyba tyle co wyjazd kolejką. Moim skromnym zdaniem najlepiej jest wyjechać na górę kolejką a zejść pieszo, odwiedzając po drodze jaskinie Św. Michała i tunele obłężnicze z czasów wojny Brytyjsko - Hiszpańskiej. Te atrakcje masz w cenie biletu, jeszcze możecie na ten bilet zajrzeć do jakiegoś zamku ale nic tam ciekawego nie ma.
 Relacje PM off  

#26 PostWysłany: 09 Mar 2014 16:01 
Awatar użytkownika

Loty: 42
Kilometry: 53 654
pehape napisał(a):
Dziękuje za informacje. Widziałem gdzieś na zdjęciach BUSy kilkunastoosobowe, które wożą po skale. Czy ktoś coś wie na ich temat ? Skąd startują, ceny, czy cena usługi zawiera wejściówki do atrakcji na skale, itd.?

Bartolko ma racje. Koszt takiej wycieczki 20 EUR/os.
Kolejka z tego co pamiętam wychodziła niewiele mniej, jednak nie warto się nią wybierać gdyż w cenie busika masz również przewodnika który bardzo fajnie opowiada - mi się bardzo podobało.
Co do małp to nie są domowymi pupilami a dzikimi zwierzętami, radzę więc ostrożność. Przy Nas małpy potrafiły wyciągnąć plecak przez uchyloną szybę busika (myśląc że w środku jest jedzenie) i pognać w nieznane. Była również sytuacja, że małpa podrapała facetowi rękę który podszedł do niej (celem wiadomo zrobienia sobie zdjęcia z małpką). Tam gdzie są większe skupiska małp jest również ochrona, jednakże małpy coraz bardziej ochoczo zaglądają do miasta więc radzę być ostrożnym.

#27 PostWysłany: 09 Mar 2014 17:40 

niebieski
Ja za busa placilem 15 EUR, ale do tego trzeba bylo doliczyć jeszcze bilet wstępu na Skale (jaskinie, tunele) za bodajze 13EUR.
Kolejka bylaby jednak tańsza, ale akurat tego dnia mocno wialo i nie kursowala.

Auta nie ma co zostawiać po stronie hiszpańskiej, kolejek na granicy w weekend praktycznie nie ma, a pod sama kolejka jest duży bezplatny parking.
 Relacje PM off  

#28 PostWysłany: 09 Mar 2014 17:51 

Loty: 210
Kilometry: 394 929
Polecam busa. Koszt 15 euro. Miałem przemiłego przewodnika. Poza tym w busie można obejrzeć film przedstawiający wiele ciekawostek związanych z tym miejscem. Pokonanie całej trasy na górze zajęło około 1 godziny. Samochód zostawiłem za darmo przy wjeździe do hiszpańskiego osiedla w odległości około 500 metrów od granicy. Wjazd samochodem na teren Gibraltaru jest ryzykowny. W połowie grudnia 2013 roku stałem 50 minut w pieszej kolejce, a samochody czekały na powrót do Hiszpanii kilka godzin. Hiszpańscy celnicy bywają "nadgorliwi".
 Relacje PM off  

#29 PostWysłany: 09 Mar 2014 18:21 
Awatar użytkownika

Blister napisał(a):
Wjazd samochodem na teren Gibraltaru jest ryzykowny. W połowie grudnia 2013 roku stałem 50 minut w pieszej kolejce, a samochody czekały na powrót do Hiszpanii kilka godzin. Hiszpańscy celnicy bywają "nadgorliwi".

Wszystko zależy od tego, jakie są aktualne stosunki między rządem UK, a rządem Hiszpanii. W ubiegłym roku w Hiszpanii było rekordowe bezrobocie, które chciano przykryć rozdmuchując hasło "odzyskania Gibraltaru", co na życie normalnych ludzi przełożyło się tak, że na przekroczenie granicy w La Linea czekało się kilka godzin. Podobno nawet był jeden przypadek, że hiszpańska straż przybrzeżna oddała strzały ostrzegawcze w kierunku jakiegoś chłopaka na skuterze wodnym, który wpłynął na hiszpańskie wody terytorialne...

Teraz jest już o wiele spokojniej, chociaż niestety nie ma gwarancji, że sytuacja nie zmieni się na gorszą.

Przez kilka lat szukaliśmy swojego miejsca na świecie i chyba znaleźliśmy je niemal 4000 km do Polski:
http://smartwithkids.blogspot.com/
 Relacje PM off  

#30 PostWysłany: 09 Mar 2014 19:16 
Awatar użytkownika

Loty: 42
Kilometry: 53 654
Ja jak już pisałem płaciłem w dniu 07.03 20 EUR za przejazd i w tej kwocie były już wszystkie wejściówki.
Jeżeli chodzi o pracę w Gibraltarze to codziennie pracuje w nim ponad 10000 mieszkańców Hiszpanii. Powodów jest co najmniej kilka, choć najważniejsze są:
1) duża stopa bezrobocia w Hiszpanii (choć akurat na wybrzeżu jest najmniejsza)
2) wyższe niż w Hiszpanii zarobki
3) Gibraltar potrzebuje ludzi do pracy więc kogo ma zatrudniać?

Powyższe informacje są zasłyszane od przewodników (więc myślę że najbardziej wiarygodne).

To co mi się osobiście spodobało to fakt, że studenci z Gibraltaru nie studiują w Hiszpanii a są wysyłani do UK na studia (niby oczywiste bo kolonia angielska). Najbardziej jednak intrygujące jest jednak to że wszelkie opłaty za studia w UK, loty samolotami, mieszkania w UK itp. są finansowane przez rząd Gibraltaru. W zamian za to studenci muszą przepracować min 2 lata w Gibraltarze (oczywiście nie za darmo a za normalną pensję).

#31 PostWysłany: 09 Mar 2014 19:31 

Nie wiem czy to jakaś większa awaria czy po prostu miałam pecha ale byłam kilka dni temu w Gibraltarze (3.03.2014) i niestety cable car był akurat nieczynny. Polecam natomiast wycieczkę busem.
 Relacje PM off  

#32 PostWysłany: 10 Mar 2014 08:05 

srebrny
Potwierdzam - zaparkować można i po stronie hiszpańskiej, najlepiej nie kierować się bezpośrednio na granicę przez centrum miasta, tylko za początkiem miasta na rondzie odbić w lewo, do plaży i później jechać już wzdłuż morza. Właściwie wszędzie wzdłuż tej drogi są miejsca parkingowe, a najlepiej stanąć za stadionem i już po zakręcie o 90° w prawo, płatne na tej drodze jest właściwie tylko ostatnie 200-300m od granicy.

Ale tak jak napisał flus, w weekend można spokojnie przekroczyć autem granicę i jechać do centrum Gibraltaru - przy cable car jest duży (na kilkaset samochodów) i bezpłatny parking. A kolejek na granicy praktycznie nie ma, chyba, że się trafi na jakiś start lub lądowanie samolotu, gdy zamykają drogę - ale wtedy i piesi stoją.

Warto zdawać sobie sprawę, że okresie wiosennym cable car często nie kursuje z powodu silnych wiatrów - wtedy pozostaje bus lub wejście piesze na Skałę.

Polecam też sklep eroski na granicy - 1l dobrego alkoholu kosztuje w granicach 5-6 GBP.
 Relacje PM off  

#33 PostWysłany: 10 Mar 2014 23:24 

Dziękuje pięknie za kolejne, świetne informacje.

@Blister & @sranda - czy możecie wskazać na mapie google miejsca w których parkowaliście samochód po stronie hiszpańskiej ?

i jeszcze...skąd startują BUSy które obwożą turystów po skale ? Prosiłbym o wskazanie na mapie google i przy okazji, czy jest jedna sieć/przewoźnik BUSów czy kilka? Jak nazywał się ten, z którego korzystaliście za 15E i 20E ?

Pozdrawiam,
K.
 Relacje PM off  

#34 PostWysłany: 10 Mar 2014 23:47 

srebrny
Bezpłatne miejsca parkingowe są do ronda, najlepiej zaparkować gdzieś tutaj:
https://maps.google.pl/maps?saddr=36.15 ... 6&t=m&z=16

Ja nie parkowałem w Hiszpanii - parkowałem w Gibraltarze na parkingu przy cable car, jest to jednak wygodniejsze, bo od granicy pieszo trochę się idzie, a bus kosztuje bodajże 1,90 GBP. Poza tym chciałem pojechać autem zobaczyć pomnik upamiętniający katastrofę samolotu gen. Sikorskiego na Europa Point, a to jednak jest ze 2-3 km od centrum.

Busy stoją przy ulicy zaraz przy stacji Cable Car.
 Relacje PM off  

#35 PostWysłany: 13 Mar 2014 23:45 

Świetnie!

Zastanawiam się czy nie wjechać jednak autem na teren Gibraltaru i zaparkować na Parkingu pod Cable Cars i teraz pytanie...skoro Parking jest darmowy, to czy zostawialiście np. auto po zjeździe z góry np. kolejką/busem i szliście pieszo na Main Street po czym wróciliście po samochód na Parking ? Jestem ciekaw, czy to możliwe.
 Relacje PM off  

#36 PostWysłany: 14 Mar 2014 07:50 

srebrny
Tak, jak najbardziej możliwe - samochód mógł stać tam dłużej.
Natomiast to był weekend (dokładnie niedziela), natomiast słyszałem, że w dni powszednie jest tam dużo więcej ludzi, więc może jakoś kontrolują czas postoju na tym parkingu, a i pewnie o wolne miejsca jest wtedy dużo trudniej.
 Relacje PM off  

#37 PostWysłany: 15 Mar 2014 13:16 

A co z Mediterranean Steps?
http://pl.tripadvisor.com/Attraction_Re ... altar.html
Wyjście taką trasą byłoby ciekawsze dla mnie, niż jazda kolejką.
Zaliczył to ktoś?
 Relacje PM off  

#38 PostWysłany: 17 Mar 2014 22:10 

srebrny
Jeszcze żeby zobrazować miejsca parkingowe po stronie hiszpańskiej w La Linea załączam moje zdjęcie zrobione ze Skały w kierunku północnym. Widać tam rondo na Av. Principe de Asturias, od którego po lewej stronie (w stronę przejścia granicznego) miejsca są płatne (są automaty parkingowe).
Bezpłatne miejsca są po prawej stronie ronda (od strony wschodniej patrząc na mapie).

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
 Relacje PM off  

#39 PostWysłany: 17 Mar 2014 22:29 

Loty: 173
Kilometry: 233 875
niebieski
mareko napisał(a):
A co z Mediterranean Steps?
http://pl.tripadvisor.com/Attraction_Re ... altar.html
Wyjście taką trasą byłoby ciekawsze dla mnie, niż jazda kolejką.
Zaliczył to ktoś?

My podczas wrześniowych odwiedzin na Gibraltarze, wybrałyśmy opcję na piechotę. Generalnie jest to do zrobienia, spokojnie w ciągu jednego dnia można sobie obejść większość punktów wskazanych na mapie, w ładnych miejscach usiąść sobie i odpocząć. Przewyższeń trochę jest, ale najbardziej na początku, jak się wspinasz do góry. Później już tylko na zasadzie troszkę podejdziesz, troszkę zejdziesz. Ogólnie polecam!
 Relacje PM off  

#40 PostWysłany: 03 Kwi 2014 23:09 

Mógłby ktoś mógłby potwierdzić...
1.Czy to jest parking pod Cabble car?
2.Czy jest on bezpłatny? (na jaki czas)?
https://www.google.pl/maps?saddr=36.133 ... s&t=m&z=18
 Relacje PM off  

[ 89 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości