Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 103 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 03 Sie 2022 15:39 

Rejestracja: 02 Lip 2015
Posty: 2198
Loty: 44
Kilometry: 65 890
niebieski
Jak obiecałem tak zrobię - opiszę w częściach moją przygodę z zakupem mieszkania w Hiszpanii, zaczynając od przygotowań na remoncie kończąc. Powoli będę dodawać nowe części. Na wstępie zaznaczę, że mieszkanie kupiłem wraz z Rodzicami i w sezonie wakacyjnym będzie do wynajęcia, ale o tym duuuuuuużo później.

Wybór wybrzeża.
To akurat była bardzo prosta sprawa. Już wam wskazuje jakie elementy dają przewagę Costa Tropical nad każdym innym miejscem w Hiszpanii:
- po pierwsze niska suma opadów i wysoka suma dni słonecznych,
- po drugie bliskość lotniska międzynarodowego (Malaga),
- po trzecie tereny do nurkowania (powstaje nowy projekt podwodnego miasta),
- po czwarte dużo tańsze niż Costa del Sol czy Costa Blanca pod względem cen nieruchomości,
- po piąte przewaga nacji skandynawskich oraz praktyczny brak Rosjan,
- po szóste bliskość stoków narciarskich Sierra Nevada,
- po siódme najlepsze truskawki w Hiszpanii :D

Wybór konkretnego miasta.
To też było całkiem proste, chociaż w ciągu pierwszej wyprawy zapoznawczej, o której opowiem, było kilkoro innych kandydatów, to wybór Almunecar też był stosunkowo łatwy:
- po pierwsze idealne centralne położenie między Malaga a Grenadą,
- po drugie klimat miasta związany z jego historią,
- po trzecie zróżnicowane ceny nieruchomości (każdy znajdzie coś dla siebie),
- po czwarte miasto na tyle duże żeby był Mc Donald i na tyle małe żeby nie było dużego centrum handlowego,
- po piąte atmosfera po sezonie – miasto zyskuje na spokoju – przypomina Sopot we wrześniu tylko ten wrzesień trwa od października do końca maja,
- po szóste szerokie plaże,
- po siódme w tym mieście wszystko jest SEXY, o co chodzi dowiecie się później. :D

To tyle tytułem wprowadzenia głównych bohaterów naszej historii. Przejdźmy teraz do opisania jak moim zdaniem należy zabrać się za szukanie nieruchomości w Hiszpanii tak, abyście mieli pewność, że chcecie tam mieszkać. Wydaje mi się, że jeszcze przed wyjazdem zapoznawczym najważniejsze jest odpowiedzenie sobie na jedno zajebiście ważne pytanie: co chcesz robić w życiu? W jakim celu chcesz kupić mieszkanie i jak zamierzasz z niego korzystać? Dlaczego to takie ważne? Zupełnie inaczej będziesz szukał mieszkania, które zamierzasz wykorzystywać latem oraz w weekendy, a inaczej takiego, które będziesz użytkował cały rok lub jak w naszym wypadku 9 miesięcy. Dlatego zrób sobie listę rzeczy, które mieszkanie musi mieć, takich które fajnie by było żeby miało, określ budżet i zacznij szukać…. No nie do końca! Moim zdaniem najpierw musisz pojechać na objazd miejscowości. Każdy z nas lubi co innego - jedni szklane domy, inni klimatyczne mieściny. O tym właśnie będzie kolejna część poradniko – opowieści. Jak znalazłem moją miejscowość.

c.d.n.
_________________
Jeśli masz jakieś pytania o Poznań pomogę!
I klikamy "pomógł" jeśli tak faktycznie jest :) Status się sam nie zrobi...
Góra
 Profil Relacje PM off
79 ludzi lubi ten post.
37 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
#2 PostWysłany: 03 Sie 2022 19:20 

Rejestracja: 07 Sty 2015
Posty: 1632
niebieski
To może być jedna z ciekawszych relacji. ;) Mam nadzieję, że będziesz się dzielić także wyliczeniami i konkretami $$.

gruby_inversia napisał(a):
jak w naszym wypadku 9 miesięcy.


Rozumiem, że założenie inwestycji jest takie: 9 miesięcy korzystacie Wy, a pozostałe 3 jest wynajmowane?
Góra
 Profil Relacje PM off
LonDynia lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 03 Sie 2022 21:57 

Rejestracja: 02 Lip 2015
Posty: 2198
Loty: 44
Kilometry: 65 890
niebieski
Dokładnie takie jest założenie.
Podziele się też kosztami, chociaz juz jakies 10-15% wiecej trzeba liczyc.
_________________
Jeśli masz jakieś pytania o Poznań pomogę!
I klikamy "pomógł" jeśli tak faktycznie jest :) Status się sam nie zrobi...
Góra
 Profil Relacje PM off
kumkwat_kwiat lubi ten post.
kumkwat_kwiat uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 03 Sie 2022 22:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 797
Loty: 59
Kilometry: 98 063
niebieski
@gruby_inversia - mogłeś zapodać przed zakupem ..... szukałbyś x2 :) ..... z małą prowizją :)
fajna mieścinka ......
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 04 Sie 2022 08:44 

Rejestracja: 02 Lip 2015
Posty: 2198
Loty: 44
Kilometry: 65 890
niebieski
Przez dziewiec miesiecy na miejscu moja Mama, ktora juz pracowac bedzie coraz mniej chetnie pooglada mieszkania :lol:
_________________
Jeśli masz jakieś pytania o Poznań pomogę!
I klikamy "pomógł" jeśli tak faktycznie jest :) Status się sam nie zrobi...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 04 Sie 2022 09:24 

Rejestracja: 02 Lip 2015
Posty: 2198
Loty: 44
Kilometry: 65 890
niebieski
Tak temat "okupas" to jest bardzo ciekawa rzecz. Jaki to jest problem w skali całego kraju niech pokaże fakt, że linie telefoniczne (Movistar) sprzedają pakiety na kamery i czujki do domów, ale jednocześnie oficjalnie to tylko 120.000 przypadków zajętych nieruchomości na całą Hiszpanie z czego duża większość w Katalonii, która jest stolica tego zjawiska.

O co w tym właściwie chodzi?
Hiszpańskie słowo okupas pochodzi od czasownika ocupar i oznacza pojmać, zająć - słowo to stało się synonimem tych zjawisk. W czasie kryzysu finansowego w 2008 roku Hiszpania przyjęła przepisy mające na celu ochronę praw najemców znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej. W pewnym momencie z tego prawa zaczęły korzystać osoby, którym ono nie przysługiwało - grupy zmarginalizowane i migranci. Przepisy te wprowadziły zakaz szybkiej eksmisji. W teorii wystarczy przez 48 godzin użytkować nieruchomość, żeby nie można było takiej osoby wyrzucić z mieszkania bez prawomocnego wyroku Sądu. Aktualnie, dzięki zmianie ustawy o postępowaniu cywilnym , niechcianego lokatora można szybciej usunąć ale tylko w przypadku właścicieli nieruchomości będących osobami fizycznymi, bank nadal maja przekichane w tej kwestii. Właściciel takiej nieruchomości na drodze cywilnej składa wniosek do Sądu, który wydaje orzeczenie (i to zależy od sądu od miesiąca do kilku), że zajmujący nieruchomość ma 5 dni na udowodnienie, ze zajmuje ja na jakieś podstawie prawnej. Jeśli takiej podstawy nie przedstawi to wylot i tyle.
Natomiast proceder ten w większości dotyczy dużych miast i mieszkań posiadanych przez fundusze inwestycyjne i banki, gdyż należy pamiętać, że w Hiszpanii jest możliwe uwolnienie się od kredytu poprzez oddanie bankowi nieruchomości, na która dany kredyt został wzięty. W związku z czym banki posiadają w swoim portfolio nieruchomości, czego w PL praktycznie się nie doświadcza.

Jak się chronić przed tym marginalnym zjawiskiem?
Warto się rozeznać przed zakupem jak to wygląda w danym mieście i czy jest to zagrożenie realne. Czujni sąsiedzi i kamerka zamontowana na wejściu z czujnikiem ruchu zdecydowanie wystarczą. Ponadto wiele nieruchomości posiada swojego "Fernando", który codziennie dba o nieruchomość. Przycina krzaczki, wynosi wspólnotowe kubły na śmieci do jednego większego, zajmuje się drobnymi pracami konserwacyjnymi itd. Taka "ochrona" też często załatwia sprawę.
_________________
Jeśli masz jakieś pytania o Poznań pomogę!
I klikamy "pomógł" jeśli tak faktycznie jest :) Status się sam nie zrobi...
Góra
 Profil Relacje PM off
9 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 04 Sie 2022 11:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Sie 2010
Posty: 4825
Loty: 307
Kilometry: 514 401
Ostrzeżenia: 1
HON fly4free
@gruby_inversia
wrzuc kolejna paczke konkretow to przekieruje dialog w watku na wlasciwe tory :)
co kto komu ile :) to co tygrysy lubia najbardziej
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 04 Sie 2022 13:08 

Rejestracja: 02 Lip 2015
Posty: 2198
Loty: 44
Kilometry: 65 890
niebieski
-- 04 Sie 2022 11:21 --

@OSK nie przejmuje się i jadę dalej.
@Robaku będą w części 4 ;)

Objazd regionu pozostającego w zainteresowaniu.

To jest moim zdaniem baza bez której zakup nieruchomości nie może się obyć. Taka objazdówka powinna trwać minimum 14 dni. Ja polecam około 21. Myśmy zdecydowali, że zatrzymamy się w 4 miejscowościach po 5 dni. Wybraliśmy: Torremolinos (bardzo blisko Malagi, praktycznie jej dzielnica) razem z Benalmadene itp. – i tu spaliśmy w Curio by Hilton Higueron (polecam), Calahonde (od Malagi w stronę Marbeli), Nerja i Almunecar (polecem po sezonie hotel Helios). Każda z tych miejscowości została wybrana nieprzypadkowo bo ma swoje cechy charakterystyczne. Tak też wybierajcie swoje cele w taki sposób, aby miejscowości się od siebie różniły i dały Wam przegląd tego co oferuje okolica. Bez sensu jest oglądać miejscowości o tym samym profilu.

Jak dostać się do Malagi?

To jest też ogromy plus tego regionu. Nawet w czasach Covidu (gdy można było podróżować) do Malagi praktycznie codziennie latały 2 samoloty z Berlina! Teraz niestety FR zmienił swoje loty i lata 5 razy w tygodniu Czasy latania za darmo się skończyły więc koszt takiego lotu to od 100 do 300 euro (OW) lata w jedna stronę do około od 40 do 120 euro inne miesiące. Z Polski przez cały rok lata Warszawa i Kraków, a sezonowo również Wrocław. Ponadto zawsze zostaje Luffa spod domu z przesiadką, koszt takiego lotu to koło 1400 złotych ( ostatnio kupowałem niecałe dwa tygodnie przed wylotem za taką cenę, RT oczywiście jak to w klasycznych liniach).

Gdzie wypożyczyć auto?

Ja osobiście polecam Delpaso, z przekierowania z aktualnie najtańszej multi. Wypożyczałem auto w sumie 4 razy za każdym razem z zewnętrznym ubezpieczeniem i w opcji full/full. Nie wciskają na siłe swojego ubezpieczenia, dwa razy dokładnie sprawdzali samochód i chcieli zdjęcia rysek, a dwa razy olali zupełnie. Jak pokazywali ryski to ja pokazywałem na filmiku czy tam zdjęciu, że już była i tyle w temacie. Co najważniejsze kasa z blokady na karcie schodzi od razu po oddania auta, co dla niektórych tez może mieć znaczenie. Jedyny minus to, że nie są na samym lotnisku oraz przekrój samochodów. Rezerwując tą samą klasę samochodów dostałem Pandę, Cytrynkę C2, Cytrynkę Kaktusa i VW Polo. Także Ziobro zaskoczenia jak dostaniecie coś fajnego, ale nastawiajcie się w najniższej klasie na pandę. 😊

A jak chcemy bez auta?

Jak wskazałem wcześniej da się! Z lotniska kursuje kolejka do Malagi, która zawiezie nas na dworzec autobusowy. ALSA bus, bo tak się nazywa przewoźnik oferuję przejazdy do różnych miejscowości. Strona jest po angielsku więc spokojnie dacie radę.
Do Nerji i Almunecar odjazdy są praktycznie co 2-3 godziny. Jeden autobus dziennie jedzie spod terminala lotniskowego. Bilety można kupić przez Internet. Polecam bo jak nie ma miejsca w autobusie to się nie pojedzie jeśli przyjdą wszyscy z zakupionymi biletami internetowymi, a jak więcej ludzi kupi bilet to podstawią dwa autobusy. Co do zasady bardzo punktualne, maksymalne spóźnienie jakie odnotowałem to 30 minut (korki w Maladze)

Wracając do wyjazdu zapoznawczego miejscowości na zachód od malagi nie porwały nas niczym. Calahonde odpadło przez bliskość ruchliwej drogi przy morzu i niezbyt przypadającą nam do gustu linię brzegową. Okolice Malagi odpadły ze względu na bliskość dużego miasta. W grze została Nerja ze swoim balcon de europa oraz Almunecar ze swoim San Cristobal.

-- 04 Sie 2022 12:08 --

Jak znaleśc apartament na wynajem (dłuższy czas)?

Odpowiedz nie jest w cale taka prosta. Wydawało by się, że do szukania najlepsza jest https://www.idealista.com/pl/. Świetna wyszukiwarka, która pozwala zaznaczyć sobie obszar poszukiwań. Jedynym problemem jest to, że trafiają się tez oferty gdzie właściciele nie chcą wynająć na okres krótszy niż rok itp. Natomiast dużym plusem jest to, ze zawiera ona oferty pośredników nieruchomości.
Ja postanowiłem wpisać w gogle agencje nieruchomości w Almunecar, napisać UDW do wszystkich czego konkretnie oczekuje i czekać na odzew. Otrzymałem do wyboru w sumie około 10 mieszkań. Wybrałem jedno w pierwszej linii zabudowy, w centralnym położeniu, na 10 piętrze, 2 pokoje plus kuchnia z niezłym widokiem i balkonem.
Image
Cena 500 euro za miesiąc plus prąd. Na miejscu były wszystkie potrzebne rzeczy.
Uwaga śmieszna historia na rozluźnienie, kto nie chce czytać przechodzi dalej.
W Hiszpani większość drzwi do domów to drzwi zatrzaskowe, jak nie masz klucza ze sobą i zamkną ci się drzwi powstaje problem. No i jednego dnia właśnie tak się stało, że jedno z nas wyszło na korytarz bo ktoś dobijał się do sąsiadów obok i niestety zatrzasnął drzwi. Ze wściekłości zapieprzył w te drzwi nogą ( nie w celu otwarcia, tylko ze złości), pech chciał, że były z tak ciężkiej płyty ze pękły praktycznie na pół. Moja rada nie kopcie w drzwi, one w większości są z kartonu 😉 Koszt wymiany drzwi był większy niż miesięcznego wynajmu 😉

Formalności podczas wynajmu.


Kazaliśmy sobie przesłać umowę na maila w j. angielskim i hiszpańskim. Umówiliśmy się na to, że zapłacimy jeden czynsz wpłaty rezerwacyjnej przelewem na konto, a resztę po przyjeździe gotówka. Kaucja została ustalona na jeden czynsz i wrócić miała na konto po odliczeniu cen prądu. 500 euro nie majątek więc zaryzykowaliśmy i się udało. Umowę wraz z protokołem podpisaliśmy na miejscu.

Życie codzienne.
Tutaj zaczyna się zabawa. Hiszpania to stan umysłu. Knajpy i sklepy otwierana są tak jak im się podoba i zamykane tak jak im się podoba. Godziny otwarcia i zamknięcia czegokolwiek należy traktować jako godziny orientacyjne, przynajmniej w tych mniejszych miejscowościach.

Sklepy
Ogólnie w Almunecar jest Lidl, budują Aldiego i jest kilka dużych sklepów Mercadona oraz dużo mniejszych Coviran – ów (takie większe żabki) niektóre otwarte w niedziele. Są też chińskie sklepy z wszystkim i niczym oraz specjalistyczne sklepiki. Są nawet dwa czy trzy sklepy z farbami armatura itp, co do drobnych remontów wystarczy. Jeśli chodzi o ceny jedzenia w sklepie to powiedziałbym, że podobnie jak w Polsce. Część rzeczy jest tańszych, część droższych nie ma reguły. Duży plus to wino i gin tańszy niż w PL. Ciekawostka Hiszpania jest krajem w Europe gdzie pije się najwięcej Ginu!

Jedzenie i picie
Dla mnie hitem jest to że do zimnego piwka czy winka dostajemy zawsze coś do przegryzienia gratis. Moim ulubionym miejscem na piwko w ciągu dnia jest La despensa de la abuela. Tam tapasem jest zawsze bagietka z mięsem z nogi kurczaka, która się kręci na takim jakby rożnie od Kebsika – pyszota!
Kolejną fajną rzeczą są tak zawane Menu del Dia (zestaw dnia). Ceny zaczynają się od 10 euro do nawet 20 – kilku. Knajpek jest całkiem dużo, mało jest takich co jedzenie mi nie smakowało.
Moje ulubione miejsca to smażalnie Lute Jesus – mix owoców morza za 8 euro i jesteście najedzeni.
Dla mnie największym problemem jest przestawienie się na jedzeni wieczorami. To przychodzi z czasem, bo jak zaczynacie żyć trochę jak oni i walniecie sobie tą drzemkę popołudniową, to faktycznie często jest tak że dopiero koło 19-20 odczuwa się głód. Trzeba wziąć to pod uwagę przy planowaniu wieczornych obiadów.

Po 2 miesiącach mieszkania rodzice powiedzieli jest zajebiście, tu chcemy mieszkać na emeryturze. Kurczę tylko to Hiszpania, oni nie znają hiszpańskiego, a mój hiszpański zamyka się w pięciu zdaniach polegających na zamówieniu piwa i poderwaniu dupeczek... A Hiszpanie cóż, nie znają angielskiego... c.d.n.
_________________
Jeśli masz jakieś pytania o Poznań pomogę!
I klikamy "pomógł" jeśli tak faktycznie jest :) Status się sam nie zrobi...


Ostatnio edytowany przez Kashpir 02 Lip 2023 22:00, edytowano w sumie 3 razy
Wypowiedź z błędami językowymi lub niezrozumiała – błędy ortograficzne/stylistyczne/interpunkcyjne.
Góra
 Profil Relacje PM off
28 ludzi lubi ten post.
4 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#9 PostWysłany: 04 Sie 2022 13:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Maj 2018
Posty: 1735
platynowy
kumkwat_kwiat napisał(a):
To może być jedna z ciekawszych relacji. ;) Mam nadzieję, że będziesz się dzielić także wyliczeniami i konkretami $$.

Tez na to czekam, bo nie wiem czego sie spodziewac - kupiles mieszkanie za 1e czy za 1mln e :lol: - taki opis by sie najlepiej czytalo. Czy musiales zakaldac firme? Czy jest wyjatek dla obywateli UE?..
Choc tez sam zakup z punktu widzenia obcokrajowca jest ciekawy, np. w Polsce jest to niezle skomplikowane - zeby kupic dom trzeba wypełniony formularz, wraz z dowodem tożsamości i dodatkową dokumentacją złożyć w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - zeby dostac zgode,
i teraz wytlumaczyc obcokrajowcowi jak zdobyc:
-odpis z rejestru przedsiębiorców KRS - jeśli dotyczy,
-odpis z zagranicznego rejestru o wpisie do rejestru przedsiębiorców - jeśli dotyczy,
-odpis z księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów,
-wyrys z mapy ewidencyjnej,
-dokumenty stanowiące podstawę dokonania zmian oznakowania nieruchomości,
-wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
-oświadczenie zbywcy wyrażające wolę zbycia nieruchomości na rzecz cudzoziemca,
-decyzję o warunkach zabudowy,
-dokumenty potwierdzające więzi cudzoziemca z RP,
-zaświadczenie o niezaleganiu składek ZUS,
-dowód zapłacenia opłaty skarbowej,
-dokumenty potwierdzające źródło pochodzenia środków finansowych na zakup nieruchomości.

Wiec ciekaw jestem jak to bedzie w Hiszpanii.
//Aczkolwiek ponoc w PL jest wyjatek od reguly powyzszej przy kupnie mieszkania badz garazu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 04 Sie 2022 13:13 

Rejestracja: 02 Lip 2015
Posty: 2198
Loty: 44
Kilometry: 65 890
niebieski
Dobra tygryski dostaniecie to co lubicie najbardziej, czyli samo mięsko ale myślę że trochę takiego około-podróżniczego elementu też jest ważne, w końcu od tego jest forum.
_________________
Jeśli masz jakieś pytania o Poznań pomogę!
I klikamy "pomógł" jeśli tak faktycznie jest :) Status się sam nie zrobi...
Góra
 Profil Relacje PM off
22 ludzi lubi ten post.
 
      
#11 PostWysłany: 04 Sie 2022 13:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3700
srebrny
Napisz ile szekli za hacjendę i relację można zamknąć ;)
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 04 Sie 2022 22:30 

Rejestracja: 18 Lis 2016
Posty: 302
niebieski
Nieee.. tylko nie koniec relacji. Swietnie się czyta i daje do myślenia , bo te 500€ za miesiąc to taniej niż tona węgla na miesiąc ogrzewania mojej starej chałpy :cry:
ps. a czy ktoś może wie jak załatwić tani węgiel ;) ;) ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 04 Sie 2022 22:43 

Rejestracja: 17 Kwi 2011
Posty: 3298
HON fly4free
...zasadniczo to z Węgorzewskiej:)

Góra
 Profil Relacje PM off
9 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#14 PostWysłany: 04 Sie 2022 23:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Cze 2014
Posty: 2876
HON fly4free
Ciekaw jestem dalszych wpisów w tej relacji, tym bardziej że sam przeszedłem tą drogę... w sumie to nadal przechodzę. W szczególności interesują mnie cyferki, bo w/w porady traktuję tak jak te z przewodników o Malediwach w pdf pisanych pod 3-tygodniowym pobycie ;) Większość z nich nadaje się do kosza, ale za polecenie DelPaso to powinno być krzesło elektryczne :mrgreen:
_________________
https://youtube.com/@CamiloPardo
Góra
 Profil Relacje PM off
gruby_inversia lubi ten post.
 
      
#15 PostWysłany: 05 Sie 2022 07:33 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sty 2011
Posty: 7790
Myślę więc że wszyscy śledzący relację z chęcią skorzystają z Twoich profesjonalnych porad skoro te nadają się do kosza :)
(Tak jak np ciekawie odpisałeś w wątku o okupas)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#16 PostWysłany: 05 Sie 2022 09:32 

Rejestracja: 02 Lip 2015
Posty: 2198
Loty: 44
Kilometry: 65 890
niebieski
To podpowiedz proszę lepszą wypożyczalnie. Mi już się nie przyda, bo wiozę tam samochód w następnym tygodniu ale inni mogą trafić lepiej. Chociaż podkreślę jeszcze raz, że wynajmowałem tam samochód 4 razy i za każdym razem bez żadnych problemów. Jedynie co pamiętam, że się przyczepili kiedyś do tego ze nie ma na karcie pełnego imienia i nazwiska. To po prostu wyciągnąłem inną gdzie mam.
_________________
Jeśli masz jakieś pytania o Poznań pomogę!
I klikamy "pomógł" jeśli tak faktycznie jest :) Status się sam nie zrobi...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 05 Sie 2022 11:31 

Rejestracja: 07 Sty 2015
Posty: 1632
niebieski
Będziesz rejestrować auto w ES czy jeździć na zagranicznych blachach?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 05 Sie 2022 11:47 

Rejestracja: 02 Lip 2015
Posty: 2198
Loty: 44
Kilometry: 65 890
niebieski
Będę jeździć na zagranicznych blachach na razie. I tak jeszcze auto pojedzie do PL w tym roku. Chociaż docelowo samochód zostanie przerejestrowany na hiszpańskie blaszki.
_________________
Jeśli masz jakieś pytania o Poznań pomogę!
I klikamy "pomógł" jeśli tak faktycznie jest :) Status się sam nie zrobi...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 05 Sie 2022 12:46 

Rejestracja: 20 Lis 2014
Posty: 3354
złoty
patrząc na cenę najmu na okres kilku miesięcy, czy jest sens kupować gdzieś lokal na własność?
nie lepiej jedna zima tu, inna zima tam ?
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#20 PostWysłany: 05 Sie 2022 13:03 

Rejestracja: 15 Sty 2015
Posty: 1250
Loty: 34
Kilometry: 85 452
srebrny
To chyba tylko kwestia podejścia - tak jak u nas w kraju - jedni wolą kupić i spłacać kredyt z ratą czasami niższą, czasami wyższą niż koszt wynajmu, ale mieć to mieszkanie inni wolą być wolni i wynajmować płacąc tyle samo/mniej/więcej ale nie czuć ciężaru przywiązania i "obowiązku". IMO mając mieszkanie wciąż można każdą zimę spędzać gdzie indziej, kwestia decyzji co robimy wtedy z mieszkaniem - wynajem/sprzedaż - jest to jakiś tam problem, decyzja do podjęcia, ale... taką samą decyzją jest kupno/wejście w mieszkanie w wynajmowanym
Góra
 Profil Relacje PM off
gruby_inversia lubi ten post.
gruby_inversia uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 103 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group