Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 22 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 16 Wrz 2022 08:52 

Rejestracja: 30 Lip 2016
Posty: 129
Walencja: wycieczka do stolicy wspólnoty
Dobrze znana Walencja jest stolicą Wspólnot Walenckiej, w której znajduje się również Alicante. Walencja jest też miastem ponad dwukrotnie większym od Alicante, a poza sezonem także miastem o zupełnie innym charakterze. Podczas gdy w Alicante zimą robi się bardzo spokojnie, a w centrum widuje się głównie starsze osoby, w Walencji dzieje się dużo więcej, a po ulicach kręcą się ludzie w każdym wieku. Alicante zimą to typowy “nadmorski kurort poza sezonem”, zaś Walencja to wciąż spore, tętniące życiem miasto.

Dojazd do Walencji z Alicante jest bardzo prosty: wystarczy wsiąść w bezpośredni pociąg (ok. 2 godziny). Ja pojechałem w piątek wieczorem, a wróciłem w niedzielę, więc miałem na miejscu całkiem sporo czasu.

Walencja jest miastem dużo większym od Alicante. Różnego rodzaju atrakcji jest tam sporo więcej, nie będę więc rozpisywał się dokładnie, bo wyszłoby tutaj więcej tekstu i zdjęć niż z całego Alicante. Jako że kolejną zimę zamierzam spędzić właśnie w Walencji, to może po prostu zrobię w przyszłym roku kolejną relację – o ile będzie zainteresowanie.

Walencja jest chyba moim ulubionym miastem hiszpańskim: to taka trochę mniejsza Barcelona. Pierwszego dnia zrobiłem dosyć klasyczną trasę, którą polecam wszystkim, którzy jeszcze Walencji nie widzieli:
Załącznik:
mapa-walencja.jpg
mapa-walencja.jpg [ 274.42 KiB | Obejrzany 1468 razy ]

- przejść się po starówce w centrum (jest naprawdę spora)
- odwiedzić Mercado Central (większe i lepsze niż to w Alicante)
Załącznik:
walencja-mercado.jpg
walencja-mercado.jpg [ 259.96 KiB | Obejrzany 1468 razy ]

- wspiąć się na wieżę widokową Torres de Serranos
Załącznik:
walencja-wieza-widokowa.jpg
walencja-wieza-widokowa.jpg [ 227.97 KiB | Obejrzany 1468 razy ]

- przejść się wspaniałym parkiem Turii w miejscu dawnego koryta rzeki
- obejrzeć i/lub zwiedzić kompleks budynków Ciudad de Las Sciencias y Las Artes: szczególnie polecam oceanarium, największe w UE, drogie, ale warte wydanych pieniędzy
Załącznik:
walencja-ciudad-artes-sciencias1.jpg
walencja-ciudad-artes-sciencias1.jpg [ 139.15 KiB | Obejrzany 1468 razy ]

Załącznik:
walencja-ciudad-artes-ciencias2.jpg
walencja-ciudad-artes-ciencias2.jpg [ 546.86 KiB | Obejrzany 1468 razy ]

Załącznik:
walencja-oceanarium1.jpg
walencja-oceanarium1.jpg [ 289.98 KiB | Obejrzany 1468 razy ]

Załącznik:
walencja-oceanarium2.jpg
walencja-oceanarium2.jpg [ 194.39 KiB | Obejrzany 1468 razy ]

- pojechać na plażę
- wieczorem wypić lokalnego drinka Agua de Valencia
Załącznik:
agua-de-valencia.jpg
agua-de-valencia.jpg [ 200.62 KiB | Obejrzany 1468 razy ]

Załącznik:
walencja-tapasy.jpg
walencja-tapasy.jpg [ 111.93 KiB | Obejrzany 1468 razy ]


Drugiego dnia wynająłem rower w jednej z wypożyczalni i zrobiłem sobie wycieczkę: na południe Walencji wzdłuż plaży do punktu widokowego “Mirador del Pujol” przy jeziorze Albufera, a potem trochę na północ do kanału Carraixet. W Walencji jest sporo ścieżek rowerowych, więc polecam tę formę zwiedzania miasta :D
Załącznik:
mapa-rower.jpg
mapa-rower.jpg [ 133.84 KiB | Obejrzany 1468 razy ]

Załącznik:
walencja-rower1.jpg
walencja-rower1.jpg [ 745 KiB | Obejrzany 1468 razy ]

Załącznik:
walencja-rower2.jpg
walencja-rower2.jpg [ 915.99 KiB | Obejrzany 1468 razy ]

Załącznik:
walencja-albufera.jpg
walencja-albufera.jpg [ 531.31 KiB | Obejrzany 1468 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
5 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Egipt luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2406 PLN. Wyloty z 2 miast Egipt luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2406 PLN. Wyloty z 2 miast
Tanie loty do Turcji: Izmir z Warszawy od 387 PLN Tanie loty do Turcji: Izmir z Warszawy od 387 PLN
#22 PostWysłany: 25 Wrz 2022 19:54 

Rejestracja: 30 Lip 2016
Posty: 129
Pozostałe miejsca w/koło Alicante i podsumowanie
Co jeszcze można robić w Alicante? Ten post będzie zbiorem pozostałych miejsc w okolicy, które odwiedziłem. W dużej mierze będą to punkty mniej oczywiste i mniej porywające, chociaż warte spaceru/odwiedzin, jeżeli mamy sporo czasu..

Kampus Uniwersytecki
Na północnych przedmieściach Alicante znajduje się duży kampus uniwersytecki, do którego łatwo dojechać tramwajem. Można się po nim przejść, zahaczając o urokliwy staw (Bosque Ilustrado) oraz muzeum uniwersyteckie. Muzeum jest darmowe i podzielone na kilka części: można dowiedzieć się trochę o historii samego uniwersytetu, ale także obejrzeć prace z zakresu sztuki nowoczesnej. W styczniu muzeum było absolutnie puste, a ja byłem jedynym odwiedzającym.
Załącznik:
kampus-1.jpg
kampus-1.jpg [ 650.13 KiB | Obejrzany 1365 razy ]

Załącznik:
kampus-2.jpg
kampus-2.jpg [ 368.1 KiB | Obejrzany 1365 razy ]


Park El Palmeral
Jeżeli ktoś chciałby naoglądać się palm, a nie ma czasu pojechać do pobliskiego Elche, to bardzo fajną alternatywą jest park El Palmeral znajdujący się na trasie z centrum Alicante na lotnisko. Park nie jest za duży, ale za to ciekawie zaaranżowany: na miejscu czekają nas mostki, wodospady i altanki.
Załącznik:
elpalmeral1.jpg
elpalmeral1.jpg [ 775.63 KiB | Obejrzany 1365 razy ]

Załącznik:
elpalmeral2.jpg
elpalmeral2.jpg [ 916.81 KiB | Obejrzany 1365 razy ]


Villajollosa
Na trasie wybrzeżem z Alicante w stronę Benidormu znajduje się miejscowość, której nie opisałem w poście o podróży tramwajem: Villajollosa. Słynie ona z kolorowo pomalowanych budynków w pierwszej linii od morza. Niestety, poza wspomnianymi budynkami, a także niewielką promenadą, ciężko w tym mieście znaleźć więcej atrakcji. Mając wolne popołudnie, pojechałem tam po prostu na dłuższy spacer.
Załącznik:
villajoyosa1.jpg
villajoyosa1.jpg [ 705.52 KiB | Obejrzany 1365 razy ]

Załącznik:
villajoyosa-2.jpg
villajoyosa-2.jpg [ 420.7 KiB | Obejrzany 1365 razy ]


Lagunas de Rabasa
Na północnym wschodzie Alicante znajduje się kilka sztucznych jezior pozostałych po pracach wydobywczych. Teren jest rozległy i nieco pofałdowany, więc warto wspiąć się na którąś z górek i obejrzeć panoramę okolicy.
Załącznik:
rabasa1.jpg
rabasa1.jpg [ 446.61 KiB | Obejrzany 1365 razy ]

Załącznik:
rabasa2.jpg
rabasa2.jpg [ 761.1 KiB | Obejrzany 1365 razy ]


Monte Orgegia
Monte Orgegia to niewielkie wzgórze (jakieś 100 metrów wysokości) zaproponowane przez ratusz Alicante jako miejsce na spacer. Nie jest tam łatwo dojechać komunikacją miejską, bo leży trochę na pustkowiu: z której strony byśmy nie pojechali autobusem, i tak trzeba będzie przejść jeszcze jakieś 25-50 min. na piechotę. Spektakularnych widoków nie uświadczymy, ale jako propozycja dłuższego spaceru jest jak najbardziej w porządku.
Załącznik:
orgegia1.jpg
orgegia1.jpg [ 775.24 KiB | Obejrzany 1365 razy ]

Załącznik:
orgegia2.jpg
orgegia2.jpg [ 591.26 KiB | Obejrzany 1365 razy ]


Inne muzea Alicante
Alicante ma jeszcze kilka mniejszych muzeów, o których nie wspomniałem wcześniej. Wymienię trzy:
1. Darmowe Museo de Aguas de Alicante skupia się wokół tematu wody w Alicante i jest o tyle nietypowe, że w ramach wizyty w jednym budynku można zwiedzić zarówno jaskinię w podziemiach, jak i wystawę interaktywną na piętrze. Niestety wszystko jest po hiszpańsku.
2. Muzeum MACA (muzeum sztuki współczesnej): darmowe, nie za duże i bez spektakularnych eksponatów, ale całkiem w porządku i blisko centrum. Spora część wystawy poświęcona jest działalności Eusebio Sempere, lokalnego artysty tworzącego charakterystyczne rzeźby/instalacje geometryczne. Jego prace można zresztą znaleźć także w samym mieście poza budynkiem muzeum.
3. Museo The Ocean Race: jeżeli ktoś, jak ja, nigdy nie słyszał o regatach Ocean Race dookoła Ziemi, to to niewielkie muzeum będzie świetnym wstępem do tematu. Ja wyszedłem mocno zaciekawiony całą tematyką.

Podsumowanie
Lecąc na miesiąc zimą do Alicante, nie oczekiwałem szczególnie wiele. Chodziło mi głównie o to, żeby złapać trochę słońca, kiedy w Polsce nastała zimowa ciemność. Miło się zaskoczyłem. Alicante jest dobrze skomunikowane, ma własne lotnisko, sprawną komunikację miejską i podmiejską, a także dworzec kolejowy, z którego można łatwo wydostać się w inne miejsca Hiszpanii. W samym mieście jest kilka ciekawych miejsc na spacery, a także trochę fajnych muzeów i sporo knajp. Gdybym miał jeszcze parę dodatkowych weekendów na miejscu, to skorzystałbym też z niezłej siatki połączeń lotniczych i pofatygował się na Ibizę, Majorkę czy do Sewilli. W te miejsca bez większego problemu da się zimą złapać bilety za 100 zł.
Z pewnością polecam tego typu wypad wszystkim tym, którzy mogą sobie pozwolić na pracę zdalną. Mnie Wspólnota Walencka na tyle do siebie przekonała, że w przyszłym roku również się tam wybieram – tym razem przezimuję w Walencji. Tymczasem kończę relację i do następnego!
Załącznik:
alicante-podsumowanie.jpg
alicante-podsumowanie.jpg [ 398.07 KiB | Obejrzany 1365 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 22 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group