Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 62 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
#41 PostWysłany: 09 Gru 2017 20:54 

Benin - dotarlismy szybkim tranzytem przez Togo (do ktorego oczywiscie wrocimy). Za cel wzielismy Cotonou, Porto Novo (stolica), Adjara market, Ganvie - wioska na jeziorze oraz Ouidah - kolebka VOODOO.
Market Adjara tego dnia byl niestety zamkniety, wiec rzucilismy okiem na okoliczna wioske (zdjecia) oraz zwiedzilismy dwu izbowe muzeum masek w Adjara. Musze przyznac, ze oryginalne maski, figurki i stroje z Kongo, Nigerii czy Kamerunu robia wrazenie. Po muzeum oprowadzil nas sam kustosz :) Wstep 5000CFA. Granica Togo- Cotonou 10000CFA taxi. Cotonou-Adjara 4000CFA motodiabeł. Porto Novo-Cotonou 4000CFA tez moto. Cotonou-Ouidah 3000CFA moto. Ouidah-granica z Togo 8000CFA taxi.

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.

Ostatnio edytowany przez Pozi, 09 Gru 2017 22:31, edytowano w sumie 1 raz
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.

#42 PostWysłany: 09 Gru 2017 22:29 

Adjara- wioska.

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
 Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.

#43 PostWysłany: 10 Gru 2017 00:21 

niebieski
Super relacja, mam chrapkę na ten rejon Afryki. Podane ceny transportu są za jedną osobę? Targujecie się, czy nie ma za bardzo takiej opcji bo podaż środków transportu nie jest duża?

Zrobisz jakieś podsumowanie kosztów po powrocie?

#44 PostWysłany: 10 Gru 2017 04:48 

Loty: 23
Kilometry: 72 725
niebieski
Czy to afrykański pas cnoty?
download/file.php?id=113735
 Relacje PM off  

#45 PostWysłany: 10 Gru 2017 10:49 

O podsumowanie pokuszę się po powrocie do Polski. Ceny podawane sa za osobe w przypadku motodiabła, w przypadku za taxi za dwie. Czy pas cnoty? Tego akurat nie wiem :) Mysle, ze termin cnota i termin Afryka, nie idą raczej w parze :D
Ale do rzeczy :) Wioska Ganvie, oddalona okolo 15 km od centrum Cotonou, liczaca 30 tys ! mieszkancow. Zbudowana na palach po to, by moc sie bronic przed najazdami wrogich plemion. Ludzie trudiacy sie rybolostwem, na kazdym kroku mozna bylo spotkac ludzi z sieciami, mali, dorosli. W srodku wioski market, oczywiscie na lodziach :) Jest szkola, meczet, kosciol, hotel. Koszt za osobe to 5000CFA za okolo 1,5h. Jedno z ciekawszych miejsc w jakim bylem.

Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.

#46 PostWysłany: 11 Gru 2017 17:28 

Ouidah- miasteczko na zachod od Cantonou, kolebka religii VOODOO. Od 1996 wladze Beninu oficjalnie zaaprobowaly VOODOO jako religię. Do tej pory owe wierzenia kojarzyly mi sie z Karaibami, ale to wlasnie dzieki niewolnikom przywedrowaly wlasnie tam. Corocznie 10 stycznia odbywa sie kilkunastodniowy festiwal, obrzedy tej religii. Pielgrzymi przybywaja z calego swiata. Na zdjeciach mozna zauwazyc kilkadziesiat artefaktow z miejscowego rynku, ale zdjecia z podobnego marketu z Lome, zrobią jeszcze wieksze wrazenie, juz wkrotce :) Świątynia pytona w samym centrum miasta rowniez robi wrazenie, zwazywszy na fakt, ze okolo 60ciu osobnikow przebywa w srodku. Oczywiscie mozna wziac dowolny okaz na ręce :)
Stare, obumarłe drzewo na zdjeciu ma okolo 600 lat, znajduje sie obok chatki pytonow i sluzy do obrzedow wyznawcow VOODOO.
Poza tym w centrum miasta znajduje sie muzeum niewolnictwa w bylym portugalskim forcie, ktory przetrwal do czasow obecnych, w przeciwienstwie do wiekszego, francuskiego, ktory zostal zburzony. Miedzy dwoma fortami znajdowal sie targ niewolnikow. Niestety nie mozna bylo robic zdjec w srodku, przewodnik w zoltym ubraniu, skrzetnie tego pilnowal :)

Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
sko1czek uważa post za pomocny.

#47 PostWysłany: 12 Gru 2017 14:26 

„Point of NO return” - miejsce nad oceanem, oddalone ok. 4km od Ouidah. To stąd zabrano, wywieziono i sprzedano, glownie na tereny ówczesnej Brazylii i Karaibów, blisko 12 mln nieszczęśników. Wg przewodnika (o ktorym wspominalem powyzej) pochwyceni oczekiwali okolo miesiaca w forcie, zanim wyruszyli na kilkunastodniowy marsz nad ocean (4 km!!!). Kluczyli marszowo, byli glodzeni, przetrzymywani w malych klatkach, kiedy dotarli na brzeg, wsadzano ich w łodzie, ktore transportowaly ich na juz czekajace statki niewolnicze.
Ostatnie widoki jakie widzieli mozecie zobaczyc na zdjeciach.
Ponadto kilka ujęć krajobrazów i ludzi z drogi do „Pointu”.

Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.

#48 PostWysłany: 13 Gru 2017 02:56 

Wyjazd zbliza sie ku koncowi, zatem czas na ostatnia tak duza porcje zdjec, obiecana relacja z marketu fetyszy z Lome. Mozemy tam znalezc kazdy rodzaj zwierzecego fetyszu, poczawszy od malego ptaszka czy kameleona, a skonczywszy na pawianie, glowie krokodyla badz glowie bawoła. Wejscie z mozliwoscia robienia zdjec 5000 CFA. Na zdjeciach widoczny przewodnik oraz miejscowy kapłan, ktory odprawil specjalnie dla nas obrzęd bezpiecznej podrozy oraz powrotu.

13.12 ...czas wracać do Polski, wszędzie dobrze, ale... :) powoli trzeba zacząć planować kolejną podróż... Chartum...Kinszasa...brzmi magicznie...

Ps. Spostrzezenia, wnioski, rekomendacje + zdjecia, ktorych nie udalo mi sie zamiescic w trakcie wyjazdu - niebawem.

Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.

#49 PostWysłany: 13 Gru 2017 04:56 

Loty: 86
Kilometry: 165 130
Zbanowany
Ceny wiz do poszczególnych krajów podane w pierwszym poście są w funtach brytyjskich?
 Relacje PM off  

#50 PostWysłany: 13 Gru 2017 07:42 

skoro wizy wyrabiane w Londynie to stawiam, że możesz odrzucić z listy funty egipskie..
 Relacje PM off  

#51 PostWysłany: 15 Gru 2017 22:29 

Ciekawostka :)
W Ghanie, Togo i Beninie dało się zauważyć kobiety, jak również mężczyzn (rzadziej), które i którzy posiadają blizny na obu policzkach, pionowe, poziome, dwie sztuki, a czasami nawet 3 sztuki na jednym policzku!!! Moją ciekawość zaspokoiła dopiero jedna z kobiet, która stwierdziła, że jest to znak plemienny, nadawany niemowlakom przez rodziców (cięcie bez zszywania, do naturalnego zagojenia).

Relacje PM off  

#52 PostWysłany: 16 Gru 2017 21:07 

Albinos, iście rzadki widok w Afryce Zachodniej 8-)

Relacje PM off
Pabloo lubi ten post.

#53 PostWysłany: 18 Gru 2017 02:27 
Awatar użytkownika

Zbanowany
srebrny
Pozi napisał(a):
Nie spotkalem sie z reakcja na tzw, bialego, z ktora moglem sie spotkac w Ugandzie i Rwandzie, mianowicie na okreslenie „muzungoo” ;)

Okreslenie "Mzungu" pochodzi z jezyka Swahili i nie jest uzywane w Afryce Zachodniej, jak rowniez Swahili. ;)
Ciekawa relacja i zdjecia, gratulacje.
Pozdr.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
 Relacje PM off  

#54 PostWysłany: 20 Gru 2017 22:50 

Motodiabły z Beninu, moment wyczekiwania i startu ? Najwiecej sposrod odwiedzonych panstw Afryki Zachodniej. Mnóstwo na kazdym kroku, setki, jak nie tysiace na przestrzeni kilku przecznic. Ceny? Mega grosze. Jest jedno "ale". Dajac powiedzmy 2000CFA, nalezy sie liczyc, ze cyklista nie bedzie w stanie wydac reszty :) Zalecam niepozbywanie się monet w sklepach, marketach etc. Lepiej unikać niepotrzebnej nerwówki przy oplacie kursu ?

Relacje PM off
Arekkk lubi ten post.

#55 PostWysłany: 26 Gru 2017 21:41 

Spójrzcie w jakim obuwiu grywają afrykańscy chłopcy, dzieci, nierzadko boso.
Jaki procent polskich dzieciaków doceni fakt grania na trawiastych boiskach, ciepłych halach zimą czy super piłkami w super strojach i butach? Sądzę, że niewielki :(

Relacje PM off
Pabloo lubi ten post.

#56 PostWysłany: 26 Gru 2017 23:24 
Awatar użytkownika

Zbanowany
srebrny
@Pozi to i tak lepsza grupa spoleczna, skoro maja buty takie, czy inne. ;)
Czesto spotykalem w Afryce dzieci grajace w pilke bez butow.
Bradzo przykre, ze niektorzy cale zycie spedzili bez butow, na ktore ich nawet nie stac.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
 Relacje PM off  

#57 PostWysłany: 26 Gru 2017 23:55 

Loty: 86
Kilometry: 165 130
Zbanowany
Super wyprawa, sam bym się wybrał w te rejony, ale odstraszają dwie sprawy:

1) to chyba rejon Afryki gdzie malaria jest najbardziej prawdopodobna?
2) Koszt tych wiz, ile to wyniosło w złotówkach? Czy taki mieszkaniec Sierra Leone tyle samo płaci gdy chce przyjechać do UK czy Polski?
 Relacje PM off  

#58 PostWysłany: 27 Gru 2017 20:56 

Podsumowanie 8-)
1. Bezpieczeństwo (ocena subiektywna oczywiście). Wg mnie najbardziej bezpiecznym spośród 6 państw jakie odwiedziłem była Ghana i Benin. Najmniej pewnie czułem się w Liberii, nawet kilkukrotnie miejscowi, z którymi rozmawiałem, ostrzegali by uważać na ulicy i być czujnym odnośnie swojego plecaka i aparatu.
2. Zawsze należy nosić paszport przy sobie, wspominałem w poście powyżej. Nie należy dawać pretekstu do wyłudzenia łapówki, ja dałem ;)
3. Zawsze należy ustalać cenę przed kursem, jeśli chodzi o motodiabły i taxi, nawet jeśli Wam się śpieszy, należy poświęcić kilka chwil dłużej, aniżeli mieć nieprzyjemne sceny na koniec.
4. Nie pozbywajcie się monet w sklepach, zawsze przydadzą się przy zapłacie za motorowe kursy. Miejscowi nie dysponują zazwyczaj kwotami by wydać z banknotów.
5. Może nie zawsze, ale często należy :) targować się w hotelach, hostelach, apartamentach. Niejednokrotnie udało mi się zejść z ceny nawet do 30%.
Jeśli chodzi o transport to należy ZAWSZE :D
6. Jeśli będziecie jechać bezdrożami i miejscowi nakazują założyć gumiaki vel gumowce - załóżcie, pomagają przeżyć trudy podróży.
7. Wizy do Togo załatwicie bezproblemowo na granicy i kosztują dużo dużo taniej niż w ambasadzie Francji w Wawie. Opisałem to w dziale "TOGO".
8. Jeśli urzędnik będzie upierał się odnośnie łapówki na granicy (miałem ta nieprzyjemność przy wjeździe do Sierra), walczcie dotąd, aż cena będzie śmiesznie mała, kosztem niestety czasu.
9. Nawet jeśli drogi wyglądają na mapie dość przejrzyście, wydają się być "grube" i super przejezdne, w rzeczywistości takie nie są :D Weźcie na to dużą poprawkę czasową planując podróż do Afryki Zachodniej.
10. I na koniec pseudo wisienka na torcie :( Otóż podróżując wzdłuż Zatoki Gwinejskiej, przygotujcie się na dość obrzydliwy i obleśny widok, mianowicie w towarzystwie młodej, pięknej, czarnej dziewczyny/kobiety, można spotkać białego, grubego zazwyczaj i łysego, bo to idzie jakoś w parze, starego (65-70 lat) dziada. Kilka takich "zakochanych" par widziałem w Grand Bassam w WKS, Liberii i Togo. W większości byli to FRANCUZI (biali oczywiście). Widok straszny kiedy taka rozpiętość wiekowa idzie za rączki, w niekończących się przytulaskach i buziaczkach :roll:

Dziękuję za uwagę. Mam nadzieję, do kolejnej relacji LIVE :P
 Relacje PM off
9 ludzi lubi ten post.
4 ludzi uważa post za pomocny.

#59 PostWysłany: 27 Gru 2017 21:22 

srebrny
#10 to mnie akurat zdziwił. Pasuje bardziej do Azji, w tej części Afryki o wiele częściej widziałem smagłych, młodych i umięśnionych Afrykańczyków spacerujących z białymi kobietami, w wieku 50+ i raczej niespecjalnie zadbanych.

Laponia | Komory | Bahrajn | Senegal | Santiago de Chile | Guca | Ladakh | Palestyna | Athos | Ziemia Ognista | Syberia zimą

Instagram: @podruuznik
 Relacje PM off  

#60 PostWysłany: 27 Gru 2017 21:28 

złoty
Dzięki za tą relację - dla mnie jedna z najciekawszych opisanych podróży na forum + kompendium wiedzy o rzadko odwiedzanej części Afryki.
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.

[ 62 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 1 gość