Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 03 Maj 2014 20:52 

Rejestracja: 03 Maj 2014
Posty: 4
Hej!
Będąc na weekend w wiedniu miałam kartę na komunikację miejscu 48h, jednak jej ważność skończy mi się jutro o 6:30, więc postanowiłam dokupić bilet jednorazowy, żeby spokojnie dostać się na Dworzec. Bilet jednorazowy kupiłam dziś w automacie na stacji metra w centrum, żeby już mieć na jutro, myślałam, że będzie to normalny bilet z miejscem na skasowanie, a tymczasem jest to bilet na którym jest napisana konkretna stacja i konkretna godzina. Czy mogę skorzystać z tego biletu jutro (wyjeżdżając z innej stacji niż widnieje na bilecie), po prostu go kasując na bramkach? Czy też był on ważny tylko na przejazd ze stacji, gdzie go zakupiłam i o godzinie widniejącej na bilecie?
Na stronie VOR nie jest nic na ten temat napisane, a wolałabym uniknąć kary 100 euro.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 03 Maj 2014 21:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Maj 2013
Posty: 254
Zbanowany
Niestety, bilet był ważny tylko bezpośrednio po zakupie.
_________________
Jeśli wiesz, chcesz, pragniesz, i możesz, ale...
To to zrób. Z wdzięczności ktoś Cię przeklnie, może nawet pozwie. Napisano w Polsce, części tzw. "Europy"(czyt.cywilzacji). :/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 03 Maj 2014 21:28 

Rejestracja: 03 Maj 2014
Posty: 4
ok, dzięki za informację
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 03 Maj 2014 22:11 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3030
srebrny
Hm, ciekawostką jest to, że oni nie przywiązują takiej wagi jak Polacy do wszelakich regulaminów, przepisów itd. Jak we Wrocławiu o tym, że bilet dzienny z automatu ważny jest w dniu wydrukowania dowiedziałem się po jego zakupie, to wszcząłem sprawę w UOKiK i wygrałem. W Berlinie czy Wiedniu zazwyczaj dowiadujesz się po fakcie i zależy od rodzaju automatu. Na przykład automaty WLB, a te WL z reguły, o ile pamiętam, sprzedają nieskasowany. Kojarzę, że w kolejowych można było wybrać różne opcje w zależności od ścieżki wyboru. No kwestia ważności powinna być chyba jasno opisana. Kurde, jak dawno tam nie byłem...
Góra
 Profil Relacje PM off
Raphael lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 03 Maj 2014 22:19 

Rejestracja: 02 Kwi 2013
Posty: 883
Zbanowany
Cytuj:
 to wszcząłem sprawę w UOKiK i wygrałem

A jakie to sprawy wszczyna sie w UOKiK-u?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 04 Maj 2014 00:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Maj 2013
Posty: 254
Zbanowany
to jest bardziej po to żeby rżnąć turystę, myślę.
Automaty sprzedają domyślnie skasowany już bilet, natomiast wystarczy odznaczyć opcję i skasować samemu.
WLB to osobna spółka, to i zasady ma inne.
A w Berlinie to i tak większość biletów ma na tyle sztywne ramy że nie ma to znaczącego wpływu kto nam odznaczy bilet. No chyba że kupujemy na potem (wtedy lepiej w kiosku).
_________________
Jeśli wiesz, chcesz, pragniesz, i możesz, ale...
To to zrób. Z wdzięczności ktoś Cię przeklnie, może nawet pozwie. Napisano w Polsce, części tzw. "Europy"(czyt.cywilzacji). :/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 04 Maj 2014 09:51 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3030
srebrny
panda napisał(a):
to jest bardziej po to żeby rżnąć turystę, myślę.
Automaty sprzedają domyślnie skasowany już bilet, natomiast wystarczy odznaczyć opcję i skasować samemu.
WLB to osobna spółka, to i zasady ma inne.
A w Berlinie to i tak większość biletów ma na tyle sztywne ramy że nie ma to znaczącego wpływu kto nam odznaczy bilet. No chyba że kupujemy na potem (wtedy lepiej w kiosku).

Właśnie głównie o to nam tu chodzi. Próbuję sobie przypomnieć wiedeńskie bilety, ale głównie kupowałem tam dobówki i to ostatnio z reguły przez internet. Pamiętam tylko, że na lotnisko można kupić w opcji "na lotnisko, teraz" (przy czym automat sam proponuje od granic miasta i wtedy pożądane jest, by był już skasowany), albo po prostu bilet na jedną czy dwie strefy.
klayton napisał(a):
A jakie to sprawy wszczyna sie w UOKiK-u?

No właśnie taką. Kupiłem we Wrocławiu dobówkę na następny dzień, a okazało się, że ważna jeszcze przez pięć minut. Narusza to artykuł bodajże 165 Kodeksu cywilnego, który zabrania zawierania umów, gdy jedna ze stron nie miała możliwości wcześniej poznać ich warunków. Poszedłem do UOKiK, który wszczął sprawę i po jakimś czasie dostałem kasę na konto.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 05 Maj 2014 12:55 

Rejestracja: 03 Maj 2014
Posty: 4
tak, to chyba jest rżnięcie turystów, bo gdy kupowałam wczoraj bilet w automacie na innej stacji (tej z której wyjeżdzałam, zaraz przed wyjazdem), wybrałam dokładnie tę samą opcję i dostałam bilet nieskasowany...Byłam wściekła, bo jak widać wszystko zależy od automatu, niestety ja jako turysta-żółtodziób nie miałam o tym pojęcia. Powinni chyba umieszczać jakieś informacje na ten temat, niby to tylko parę euro straty, ale jednak...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 05 Maj 2014 17:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Maj 2013
Posty: 254
Zbanowany
mój tipp: wybierać słowacki przy zakupie.
_________________
Jeśli wiesz, chcesz, pragniesz, i możesz, ale...
To to zrób. Z wdzięczności ktoś Cię przeklnie, może nawet pozwie. Napisano w Polsce, części tzw. "Europy"(czyt.cywilzacji). :/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 05 Maj 2014 17:59 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3030
srebrny
A co, po niemiecku tego nie piszą?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 06 Maj 2014 17:14 

Rejestracja: 03 Maj 2014
Posty: 4
Wybrałam angielski i nie było żadnej informacji na ten temat.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 06 Maj 2014 17:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Maj 2013
Posty: 254
Zbanowany
W każdym języku, obok rodzaju biletu jest guziczek w stylu "natychmiast oznaczony", jeśli na niego klikniesz, zmieni się na "odzanczanie samodzielnie"
Ale właśnie dlatego tego nikt nie widzi, bo się nikt nie wgłębia w to co jest napisane.
_________________
Jeśli wiesz, chcesz, pragniesz, i możesz, ale...
To to zrób. Z wdzięczności ktoś Cię przeklnie, może nawet pozwie. Napisano w Polsce, części tzw. "Europy"(czyt.cywilzacji). :/
Góra
 Profil Relacje PM off
Ladyage lubi ten post.
Raphael uważa post za pomocny.
 
      
#13 PostWysłany: 06 Maj 2014 17:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Wrz 2012
Posty: 185
Loty: 107
Kilometry: 270 851
niebieski
Po angielsku jeżeli dobrze pamiętam jest "validate now", co oznacza że bilet będzie od ręki skasowany :-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 06 Maj 2014 18:19 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3030
srebrny
Działa tu też zasada, że widzimy to, co chcemy zobaczyć. Ileż razy tak kupiłem coś, gotów dać sobie głowę uciąć, że czegoś na ekranie nie było...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 06 Maj 2014 18:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Kwi 2012
Posty: 1403
niebieski
obibok napisał(a):
Jak we Wrocławiu o tym, że bilet dzienny z automatu ważny jest w dniu wydrukowania dowiedziałem się po jego zakupie, to wszcząłem sprawę w UOKiK i wygrałem


W sensie, że trzeba go skasować w dniu zakupu z automatu ?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 07 Maj 2014 00:19 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3030
srebrny
littleboy1989 napisał(a):
W sensie, że trzeba go skasować w dniu zakupu z automatu ?

No odwrotnie. To były jeszcze dawne czasy - z pięć lat temu, gdy stały tylko te takie siermiężne automaty "Merony", a Miasto jeszcze udawało, że jako organizator coś robi i miało do tego odrębną komórkę (ZDiK chyba). Wysiadłem z pociągu tuż przed północą, kupiłem jednorazowy na dojazd do hotelu i od razu dobówkę na następny dzień, po czym jednorazowy skasowałem w tramwaju. Patrzę w hotelu, a na dobowym stoi jak wół, że ważny w dniu wydrukowania. Ależ się wtedy wpieniłem... I nie odpuściłem. Mała satysfakcja.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 07 Maj 2014 08:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Kwi 2012
Posty: 1403
niebieski
obibok napisał(a):
littleboy1989 napisał(a):
W sensie, że trzeba go skasować w dniu zakupu z automatu ?

No odwrotnie. To były jeszcze dawne czasy - z pięć lat temu, gdy stały tylko te takie siermiężne automaty "Merony", a Miasto jeszcze udawało, że jako organizator coś robi i miało do tego odrębną komórkę (ZDiK chyba). Wysiadłem z pociągu tuż przed północą, kupiłem jednorazowy na dojazd do hotelu i od razu dobówkę na następny dzień, po czym jednorazowy skasowałem w tramwaju. Patrzę w hotelu, a na dobowym stoi jak wół, że ważny w dniu wydrukowania. Ależ się wtedy wpieniłem... I nie odpuściłem. Mała satysfakcja.


A no to faktycznie. Kiedys wlasnie tak bylo, co mnie osobiscie tez to draznilo, ze bile dobowy byl wazny do polnocy w dniu zakupu.
Teraz na szczescie bilet jest wazny 24h od skasowania a nie od zakupu.

Wysłane z telefonu. Przepraszam za brak polskich znaków.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 07 Maj 2014 08:51 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3030
srebrny
Efekt mojej interwencji był mizerny - dopisali na automatach maczkiem, że ważny w dniu wydruku i tyle. Już się nie można przyczepić, więc beton rozwiązał problem. Ale przynajmniej kasę mi oddali.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group