Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 23 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Ubiór w Iranie
#1 PostWysłany: 03 Paź 2016 08:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Paź 2016
Posty: 54
Strój.

Jakie macie doświadczenia z hidżabem?
Czy krótki rękaw u kobiety lub sandały bez skarpet u mężczyzny/kobiety zostaną zaakceptowane poza miejscami kultu?
_________________
Podróże Zwykłych Ludzi https://podrozezwyklych.blogspot.com/ Spotkaj przygodę na własną rękę!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu
Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów
#2 PostWysłany: 03 Paź 2016 09:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Sandały są ok, u kobiet rękaw wyraźnie za łokieć (krótki długi rękaw)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 03 Paź 2016 09:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Paź 2016
Posty: 54
Dzięki!
Czyli goła stopa w sandałach przejdzie? Nie patrzą na to nietolerancyjnym spojrzeniem?
_________________
Podróże Zwykłych Ludzi https://podrozezwyklych.blogspot.com/ Spotkaj przygodę na własną rękę!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 03 Paź 2016 09:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
pabien napisał(a):
Sandały są ok
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
pabien lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 03 Paź 2016 10:05 

Coś ten Iran ostatnio modny.
Sam też pomyślałem, że warto tam polecieć. Zacząłem trochę czytać i......mi przeszło.
Ten kompletny zakaz alkoholu jeszcze bym strawił. Ale jak wspomniałem żonie, że będzie musiała cały czas nosić chustę na głowie to mnie wyśmiała.
Poszukaj lepiej innego kierunku. Nie będę nosić żadnej chusty na głowie, bo im ( tamtejszym facetom) tak się podoba.


Ostatnio edytowany przez krasnal, 18 Lis 2016 23:22, edytowano w sumie 1 raz
chusta
Góra
 PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 03 Paź 2016 10:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Paź 2016
Posty: 54
Chustę trzeba nosić, ale za to Iranki jakie piękne! :)
_________________
Podróże Zwykłych Ludzi https://podrozezwyklych.blogspot.com/ Spotkaj przygodę na własną rękę!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 03 Paź 2016 10:26 

I cóż mi z tego że piękne ? :roll:
Po pierwsze jestem już zajęty i nie szukam.
A jak ktoś z facetów ( wolnych) będzie szukał, to może się to źle skończyć.
Dla niego. I dla niej.
Dzięki.
Wolę kraje bliższe mi kulturowo.
A o Iranie sobie tylko poczytam... :mrgreen:
Góra
 PM off  
      
#8 PostWysłany: 03 Paź 2016 10:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
Anonymous napisał(a):
Coś ten Iran ostatnio modny.
Sam też pomyślałem, że warto tam polecieć. Zacząłem trochę czytać i......mi przeszło.
Ten kompletny zakaz alkoholu jeszcze bym strawił. Ale jak wspomniałem żonie, że będzie musiała cały czas nosić chustę na głowie to mnie wyśmiała.
Poszukaj lepiej innego kierunku. Nie będę nosić żadnej chusty na głowie, bo im ( tamtejszym facetom) tak się podoba.


@‌jacakatowice‌ w kulturze katolickiej kobiety tez powinny nosić chustę na głowie ale dlaczego tego nie robią tego nie wiem
w Biblii jest stosowny fragment
ale
będąc tam wcale nie żałowałem ze muszę chodzić cały okryty, słonce tak daje do wiwatu ze chodzenie w tych szmatach wydaje się błogosławieństwem
i wbrew pozorom gdy jesteś tam okryty jest ci chłodniej ;)
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez krasnal, 18 Lis 2016 23:23, edytowano w sumie 1 raz
j.w.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 03 Paź 2016 10:59 

Chodzi o to, że tam jest przymus noszenia chusty na głowie.
Co innego, niż tylko taka możliwość. U prawosławnych np w Ławrze Peczorskiej w Kijowie też kobiety wchodzą w chustach. To rozumiem. Taka religia. Czy nawet zdejmowanie butów w meczecie.
Nie chcesz się dostosować. OK. To nie wchodzisz.
Ale to noszenie chusty non stop jest dla mnie nie do zaakceptowania. I tyle. Napisałem tylko swoją opinię, bo to jest forum wymiany myśli.
Nawet sam , czułbym się źle, że moja kobieta poddana jest jakimś ograniczeniom.
Dlatego nie wchodzę. A innym, ktòrym to nie przeszkadza, życzę udanej podróży i wielu wrażeń.


Ostatnio edytowany przez Roku, 19 Paź 2016 20:39, edytowano w sumie 1 raz
Wypowiedź niekulturalna/obrażająca innych/używanie słów wulgarnych, obraźliwych.
Góra
 PM off
cavani lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 03 Paź 2016 11:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Mar 2014
Posty: 457
Loty: 240
Kilometry: 423 012
niebieski
PodróżeZwykłychLudzi napisał(a):
Czyli goła stopa w sandałach przejdzie? Nie patrzą na to nietolerancyjnym spojrzeniem?

Goła stopa w sandałach jest ok, starsze Iranki w czadorach też często nosiły gołe stopy w sandałach ;)

Co do rękawa u kobiet - to oczywiście za łokieć ale widziałem kilka razy kobiety (raczej młode) w krótszych rękawach tj. z odsłoniętymi łokciami.
Traktowałbym to jednak jako testowanie granic i nie próbował samemu (tzn. gdybym był kobietą).

A co do chust - to nie ma co dyskutować - jakie są realia każdy wie i albo się dostosowujemy albo jedziemy gdzieś indziej.
Warto tylko pamiętać, że sporo Iranek zakrywa tylko tylną połowę głowy, a czasem wręcz 1/3.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ubiór w Iranie
#11 PostWysłany: 28 Paź 2016 23:10 

Rejestracja: 04 Lip 2016
Posty: 28
Żona miała rękawy do łokcia, lub tuż nad i było spoko. W sandałach goła stopa. Kapaliśmy się w Morzu Kaspijskim (początek X) i ja byłem w kąpielówkach a żona spodnie, bluzka i chusta na głowie, śmiesznie. Powinienem raczej w koszulce, ale lokalsi jacyś byli bez i nasz znajoma zachęciła i mnie: idź!
Wejścia do mazoleum np. w Shirazie - kobiety dostaję czador do wypożyczenia, za free.
Kobiety mają wydzielane plaże do kąpieli - rozsuwa się taką zasłonę, gdzie mężczyźni nie maja wglądu i kobiety tam kąpią się w hidżabach, strojach kąpielowych, lub nago: jak chcą. Na plaży w Zatoce Perskiej byliśmy sami, więc luz.
Żona nie narzekała za bardzo na chustę, ewentualnie przy jedzeniu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ubiór w Iranie
#12 PostWysłany: 17 Lis 2016 18:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Paź 2016
Posty: 54
Irańczycy chodzą w sandałach, ale głównie w lato.
Odradzamy jedynie chodzenie w japonkach - to standardowe obuwie bezdomnych.
_________________
Podróże Zwykłych Ludzi https://podrozezwyklych.blogspot.com/ Spotkaj przygodę na własną rękę!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ubiór w Iranie
#13 PostWysłany: 18 Lis 2016 19:27 

Rejestracja: 20 Kwi 2012
Posty: 26
a t-shirt u mężczyzny jest dopuszczalny, czy też długi rękaw
a jak wygląda "ubranie" męskie i damskie w np hostelu, drodze z/do łazienki, w dormach?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ubiór w Iranie
#14 PostWysłany: 18 Lis 2016 19:35 
Moderator forum

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1689
W Isfahanie, w hostelu Amir Kabir - Europa. Panny bez chust, odkryte ramiona. Panowie w krótkich spodenkach.
Generalnie mężczyźni bez problemu chodzą w t-shirt'ach w całym Iranie (no może poza tymi Świętymi dla nich miejscami, ale ja tego nie zauważyłem)
_________________
Tu był link do flightradar
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ubiór w Iranie
#15 PostWysłany: 20 Lis 2016 18:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Paź 2016
Posty: 54
Tak, Amir Kabir w Isfahanie, tak jak Silk Road w Yazd to już miejsca, gdzie panuje zachodnia kultura. Sami biali ludzie, a drzwi się nie zamykają, bo jedni się wymeldowują, a inni robią check in. Wg nas, to taki średni Iran...

Generalnie, Irańczycy na ulicy szanują hidżab i ubierają się skromnie. Krótki rękaw u mężczyzn i odkryte stopy są spotykane częściej u ludzi zachodu, ale na lokalnych mieszkańcach nie robią wrażenia.
Natomiast w Mashhad kobieta ubrana bardziej po europejsku ściąga "niewyrozumiałe" spojrzenia starszych Irańczyków.
_________________
Podróże Zwykłych Ludzi https://podrozezwyklych.blogspot.com/ Spotkaj przygodę na własną rękę!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ubiór w Iranie
#16 PostWysłany: 28 Lis 2016 01:04 

Rejestracja: 28 Sie 2016
Posty: 147
Z moich obserwacji wynika, że w miastach turystom uchodzi naprawdę wiele (zwłaszcza starszym zachodnim turystkom), ale - kilka prawidłowości:

- praktycznie zawsze będziecie zwracać na siebie uwagę, dlatego u kobiet im bardziej europejski strój, tym bardziej się ten efekt wzmaga, i człowiek jest obserwowany. Przy tym wzrok mężczyzn częściej służy obserwacji, a kobiet konserwatywnie odzianych będzie wyrażać dezaprobatę. im bardziej chcecie wzroku uniknąć, tym bardziej wtopcie się w tłum. U mężczyzn bez większego znaczenia (chociaż żonobijki nie są na porządku dziennym i dominują lekkie, długie spodnie).
- wtapianie się w tłum to ciemne i osłonięte ubranie; tu niemalże nie nosi się jasnych barw (nieliczne manteau, głównie w Teheranie), moje podwinięte rękawy wydawały się jakoś nie na miejscu (znacznie poniżej łokcia), a polskie przedłużane koszule były za krótkie. Marokańskie pumpy też się tu jakoś nie przyjęły. Najbardziej zbliżone do lokalnych byłyby tuniki min. tuż nad kolano i dżinsy. Chyba, że ktoś się chce zasłaniać czadorem (chustą na całe ciało).
- czador dostałam tylko do kompleksu meczetów w Sziraz (Shah Cheragh), wypożyczony; jakaś lokaleska nam pomogła się w to ubrać, w innych miejscach wystarczy, żeby mieć odpowiednio długi rękaw, nogawki, a chusta osłaniała dekolt.
- zasłanianie głowy uległo mocnej liberalizacji w ostatnich latach, i wystające włosy to nie problem. Trudno w Polsce zakupić chustę albo nakrycie podobne do tych irańskich. Dlatego bawełniana, nieprześwitująca apaszka będzie ok i pozwoli się nie ugotować. Widziałam też chusty przytrzymywane daszkiem przeciwsłonecznym, ale kaptury już odpadają.
- buty: sandały, trampki, adidasy (czarny czador po kostki i jaskrawe adidasy są w normie)

z innych: biżuteria damska (bransolety, pierścionki) nie jest tu specjalnie eksponowana, a mężczyźni lubują się w sygnetach (im bardziej wypukły, tym lepiej). Umalowane paznokcie nie zwracają bardzo uwagi.
Góra
 Profil Relacje PM off
PodróżeZwykłychLudzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Ubiór w Iranie
#17 PostWysłany: 05 Lut 2017 15:05 

Rejestracja: 05 Lut 2017
Posty: 3
Planuję wyjazd z dwunastoletnią córką. Czy obowiązywać będą dla niej zasady ubierania jak dla dzieci, czy jak dla kobiet dorosłych? Podobnie miejsca w autobusie, metrze itp. Czy ktoś może coś podpowiedzieć.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ubiór w Iranie
#18 PostWysłany: 05 Lut 2017 15:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hid%C5%BCab
http://pytamy.pl/kat,8,title,od-kt-rego-roku-ycia-muzu-manki-maj-obowi-zek-noszenia-chust,pytanie.html
korzystaj z internetów
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ubiór w Iranie
#19 PostWysłany: 05 Lut 2017 18:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2013
Posty: 168
Loty: 122
Kilometry: 353 215
niebieski
@‌jurg‌
Byłem w zeszłym roku z córką 12 lat, oczywiście chusta na głowie i dobrze by było,żeby biodra były zakryte jakąś tuniką,
poza tym wszędzie siedzieliśmy razem -autobus,metro, a w pociągu sypialnym w jednym przedziale wraz z parą irańczyków.
Nikt nigdzie nie dał nam do zrozumienia,że coś robimy nie tak,czuliśmy się swobodnie jak u nas w kraju,także bez obaw,
chusta na głowę i można zwiedzać :). Wszędzie byliśmy odbierani pozytywnie i czuliśmy się bezpiecznie.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ubiór w Iranie
#20 PostWysłany: 05 Lut 2017 20:23 

Rejestracja: 05 Lut 2017
Posty: 3
Dziękuję miron40a.
becek, ja wiem jak jest w internetach. Ale interesuje mnie jak jest w życiu, bo to różnie bywa :-) Ale dzięki anyway.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 23 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group