Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 27 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 10 Wrz 2019 08:21 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Loty: 135
Kilometry: 309 772
Cześć,

Wahałem się długo z założeniem tego wątku, bo doświadczenie pokazuje że w Internecie temat diety, zwłaszcza bezmięsnej, to niesamowity magnes na... powiedzmy, że krytyków ;) ale ciekawość opinii i protipów innych podróżujących, zmagających się z podobnymi problemami jednak zwyciężyła. Jeśli będzie wola w narodzie to dzielcie się proszę doświadczeniami i patentami, które mogą ułatwić podróż, dla wszystkich których dieta jest w jakiś sposób inna. A że na każdym zebraniu jest tak, że ktoś musi zacząć pierwszy, to kilka uwag / patentów ode mnie:

:arrow: Happy Cow - aplikacja obowiązkowa dla tych co nie jedzą mięsa a chcą dobrze zjeść. Jej minusem jest to, że wymaga połączenia internetowego ale jakość i ilość obiektów, plus wiarygodny system referencyjny wynagradzają wszelkie problemy. Ilość rewelacyjnych jadłodajni, które odkryłem z tą apką jest niewiarygodna. Co więcej - można ustawić różne opcje, np. restauracje tylko z opcjami wegetariańskimi. Wówczas można śmiało iść na michę z jedzącym mięso kompanem podróży. Dodatkowo aplikacja pokazuje piktogramem czy lokal będzie tani ($), standardowy ($$) czy drogi ($$$). Ogromnie polecam.

:arrow: W razie braku możliwości bycia on-line, warto przeszukać zasoby maps.me (mapy dostępne offline). Bardzo często inni użytkownicy zaznaczają godne uwagi miejsca (np. vegan restaurant albo hindu restaurant itd.).

:arrow: Priority Pass / saloniki lotniskowe - o ile wegetarianiń, bezglutenowiec czy osoba która nie przyswaja laktozy w salonikach znajdzie coś dla siebie, o tyle dla kogoś kto jest na ścisłej diecie wegańskiej radziłbym się dwa razy zastanowić przez zakupem PP. Po prostu ciężko będzie znaleźć cokolwiek do jedzenia. Jeżeli więc wizyta w saloniku to raczej gin & tonic, prysznic i chwila spokoju to jasne - kupuj. Jeżeli celem jest jedzenie, to może być krucho...

:arrow: Crème de la crème - zamawianie posiłku specjalnego na czas lotu to jest dopiero coś! Zawsze dostajemy pierwsi, zawsze świeżutkie - największy plus dziwnych diet ;)

No dobra, to tyle ode mnie na początek (choć jeszcze miałbym się czym dzielić). Bardzo jestem ciekaw Waszych doświadczeń.

Pozdrawiam,
p.
6 ludzi lubi ten post.

#2 PostWysłany: 10 Wrz 2019 08:35 
Awatar użytkownika

Loty: 211
Kilometry: 432 570
złoty
Happy Cow. Brzmi jak apka do wyszukiwania soczystych steków w podróży. Srodze się zawiodłam;-)
5 ludzi lubi ten post.

#3 PostWysłany: 10 Wrz 2019 08:45 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Za to magnes jak zawsze nie zawiódł : )

p.
2 ludzi lubi ten post.

#4 PostWysłany: 10 Wrz 2019 09:06 
Awatar użytkownika

Loty: 215
Kilometry: 508 095
niebieski
Wielokrotnie korzystałam z Happy Cow na wyjazdach i nie przypominam sobie, żebym się kiedykolwiek zawiodła. Nawet w jakiejś wiosce w Gwatemali aplikacja wskazała mi fajną knajpkę :). Jeśli mamy internet w telefonie to szukamy też w googlach.
Najczęściej jednak przed wyjazdem robię małe rozeznanie i sprawdzam czego w ogóle mogę się spodziewać w danym miejscu. Od 2,5 roku jeździmy z córką więc bycie na diecie dziecięco-wegetariańskiej stawia przed nami wiele wyzwań :). Jeśli wiem, że może być problem z jedzeniem to staram się wynająć w danym miejscu mieszkanie z aneksem kuchennym.
 Relacje PM off
puhacz lubi ten post.

#5 PostWysłany: 10 Wrz 2019 09:47 

Loty: 23
Kilometry: 33 125
Moja córka ze względów zdrowotnych, a nie wyboru, musi trzymać dietę bezglutenową. Z racji jej wieku (5 lat) spożywa jedzenie jeszcze w mniejszych ilościach, więc na razie jest łatwiej. Ale zawsze bierzemy z domu jedzonko dla niej: tj.: chleb, obiady z czeskiego ekspres menu, makaron, płatki śniadaniowe (wbrew pozorom czasem ciężko znaleźć takie tylko kukurydziane) i jakieś przekąski. Resztę uzupełniamy na miejscu. Co za tym idzie zawsze jestem skazany na bagaż rejestrowany.
Przydatna jest aplikacja schaer oraz lokalnych organizacji.
No i staranie się o nocleg z kuchnią. Jak wyjdziemy gdzieś coś zjeść proszę kelnera o podgrzanie dla córki jej obiadu, który mam ze sobą. Nigdy nie robią problemu.
Jak wpada taki bonus jak w wizzair po zmianie polityki bagażowej, czyli 10kg bagażu rejestrowanego na osobę to jeszcze lepiej :-) W tym roku do Maroka i na Islandię wziąłem sobie nawet elektryczną kuchenkę turystyczną, aby nie musieć uzależniać się od noclegu z kuchnią (a i tak ciężko było zebrać 40 kg bagażu :-))
W sumie z ostatnich dwóch lat, to najtrudniej o jedzenie bg w zwykłych supermarketach było w Gruzji. Za to bardzo pozytywnie zaskoczyłem się u Azerów i w Maroku.
 Relacje PM off
puhacz lubi ten post.

#6 PostWysłany: 10 Wrz 2019 12:29 

złoty
@krist20 Co to jest "czeskie ekspres menu"?
Najgorzej dla bezglutenowców jest chyba w Azji. Wszędobylski sos sojowy jest ciężki do ominięcia.
 Relacje PM off  

#7 PostWysłany: 10 Wrz 2019 12:56 
Awatar użytkownika

srebrny
Ale z drugiej strony Azja jest super dla wegetarianów,
np. Indie - raj, apka niepotrzebna, wszedzie tanio i smacznie,
Tajlandia podobnie, wiele potraw ma mieso opcjonalne za dodatkowa oplata.
Ale z drugiej strony chyba nigdy nie mozemy byc pewni czy nie uzyto sosu rybnego itp. wegetarianizm tam to brak oczywistego miesa, smalec, krew itp. sie nie licza - tu przypomina mi sie historia jak z jakies 15 lat temu w mniejszym miescie w Polsce poprosilem o talerz pierogów ruskich dla kolezanki wegetarianki, przyszly obsypane sterta skwarków i usmazone na smalcu, jak przypomnialem pani ze to wegetarianka to sie pani oburzyla, wziela talerz do kuchni, sciagnela skwarki i przyniosla z powrotem :)
 Relacje PM off  

#8 PostWysłany: 10 Wrz 2019 14:11 

Loty: 23
Kilometry: 33 125
Chupacabra napisał(a):
@krist20 Co to jest "czeskie ekspres menu"?
Najgorzej dla bezglutenowców jest chyba w Azji. Wszędobylski sos sojowy jest ciężki do ominięcia.

:-)

Czeska firma Ekspres Menu (https://www.expres-menu.pl/)

Opłaca się robić większe zakupy, aby zaoszczędzić na przesyłce.
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
Chupacabra uważa post za pomocny.

#9 PostWysłany: 10 Wrz 2019 14:38 

złoty
puhacz napisał(a):
...

:arrow: Crème de la crème - zamawianie posiłku specjalnego na czas lotu to jest dopiero coś! Zawsze dostajemy pierwsi, zawsze świeżutkie - największy plus dziwnych diet ;)

p.

Rzeczywiście super- później patrzymy jak wszyscy jedzą :mrgreen:

#10 PostWysłany: 10 Wrz 2019 15:13 
Awatar użytkownika

niebieski
puhacz napisał(a):

Do posiłków bezglutenowych w samolocie niestety podają margarynę grrrr, co mnie wkurza.
Dodatkowo spotkałam się z opinią, że wtedy nie bardzo mamy szans na losowe upgrade do biznesu ;-)

#11 PostWysłany: 10 Wrz 2019 15:36 

HON fly4free
neverstopexploring napisał(a):
puhacz napisał(a):

Rzeczywiście super- później patrzymy jak wszyscy jedzą :mrgreen:

w sumie to wolę się przyglądać jedzącym sam będąc najedzony, niż na głodniaka patrzeć jak - roztaczając woń potraw - roznoszone jest żarcie do przednich rzędów ;)
 Relacje PM off
Cicha_Woda lubi ten post.

#12 PostWysłany: 10 Wrz 2019 15:44 

złoty
Akna napisał(a):
puhacz napisał(a):

Do posiłków bezglutenowych w samolocie niestety podają margarynę grrrr, co mnie wkurza.
Dodatkowo spotkałam się z opinią, że wtedy nie bardzo mamy szans na losowe upgrade do biznesu ;-)

Z tą margaryną to niestety prawda i nie za bardzo rozumiem czemu mieszają bez glutenu z bez laktozy???

Ta druga teoria, w sumie jest ciekawa, bo jeśli jest przyklepany do jakiegoś miejsca posiłek, to rzeczywiście raczej losowo go nie zmienią.
 Relacje PM off  

#13 PostWysłany: 10 Wrz 2019 17:53 

srebrny
Akna napisał(a):

Lepsza margaryna w garści, niż niepewny biznes. :P
 Relacje PM off
puhacz lubi ten post.

#14 PostWysłany: 10 Wrz 2019 18:01 

złoty
Ale o co chodzi z ta margaryna, przeciez nie zawiera glutenu?
 Relacje PM off  

#15 PostWysłany: 10 Wrz 2019 18:20 
Awatar użytkownika

srebrny
Pewnie chodzi o to ze zawiera olej palmowy a ten z kolei przyczynia sie do zanikania lasów deszczowych..
 Relacje PM off  

#16 PostWysłany: 10 Wrz 2019 18:37 
Awatar użytkownika

Loty: 211
Kilometry: 432 570
złoty
Margaryńsko jest niedobre i śmierdzi. Naprawdę ktoś tym jeszcze chleb smaruje?!;-)
3 ludzi lubi ten post.

#17 PostWysłany: 10 Wrz 2019 22:57 

złoty
A uprawa awokado ( małego boga weg ) w Meksyku jest pod ścisłą kontrolą karteli narkotykowych- kto nie płaci- ten nie uprawia!

#18 PostWysłany: 11 Wrz 2019 07:02 
Moderator forum
Awatar użytkownika

lataczuk napisał(a):
Ale o co chodzi z ta margaryna, przeciez nie zawiera glutenu?

@Akna i ja również jestem ciekaw.

Cytuj:
A uprawa awokado ( małego boga weg ) w Meksyku jest pod ścisłą kontrolą karteli narkotykowych- kto nie płaci- ten nie uprawia!

Mam nadzieję, że są jeszcze inne kierunki importu. Uwaga @neverstopexploring jest ważna ale zapewne dla wszystkich, bez względu na dietę, bo o ile wiem to awokado ma swoich fanów wśród normatywnych diet jak i wszelkiego rodzaju innych (i zapewne uwaga z nawiasu o 'małym bogu weg' była absolutnie niezbędna w tej dyskusji. Choć jeszcze nie wiem czemu ale ufam, że tak właśnie było).

Cytuj:
Ale z drugiej strony Azja jest super dla wegetarian,
np. Indie - raj, apka niepotrzebna, wszedzie tanio i smacznie,
Tajlandia podobnie, wiele potraw ma mieso opcjonalne za dodatkowa oplata.

Tak jest, zgadzam się z @LonDynia , Azja to w wielu miejscach raj dla wegetarian. Przede wszystkim wszelkiego rodzaju bufety (Wietnam) czy jadłodajnie dla mnichów i restrykcyjnych buddystów (Chiny). Przy tej okazji dobra i prosta rada na Indonezję - w dziewięciu na dziesięć przypadków działała uprzejma prośba, by w serwowanej potrawie mięso zastąpić tempehem. Przy okazji upieczone były (trochę to śmiesznie brzmi w tym wątku ;) ) dwie pieczenie na jednym ogniu: posiłek bez mięsa oraz tradycyjny indonezyjski przysmak. Polecam to rozwiązanie.

p.

#19 PostWysłany: 11 Wrz 2019 09:25 

złoty
:arrow: Margaryna po prostu niektórym nie smakuje. :o
 Relacje PM off  

#20 PostWysłany: 11 Wrz 2019 10:16 

złoty
No ja rozumiem, ze niektorym nie smakuje. Mi na przyklad nie smakuje tofu, ale sie nie oburzam, ze tofu jest skladnikiem posilkow wege :).
 Relacje PM off  

[ 27 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 6 gości