Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Przed wycieczką na TEIDE warto sprawdzać wieczorem dzień przed i rano w dzień udania się pogodę na stronie VolcanoTeide, gdzie uzyskamy informacje: jaki jest wiatr na szczycie, czy Kolejka TELEFERICO TEIDE działa, czy szlaki są otwarte, jaka jest temperatura itp

Przydatny LINK 1 i LINK 2

po kliknięciu na ten drugi link mamy na dole strony informację czy kolejka i szlaki są otwarte

Planując udanie się na sam szczyt TEIDE musimy z dużym wyprzedzeniem na stronie
LINK

uzyskać reglamentowane POZWOLENIE na dany dzień


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 403 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 21  Następna
Autor Wiadomość
#261 PostWysłany: 10 Lis 2019 20:25 

Rejestracja: 09 Mar 2014
Posty: 3592
srebrny
@czarny38 dzięki za ten plastyczny opis, upewniłem się w decyzji, aby żony nie zabierać tylko zostawić na plażing :D

Może ktoś napisze albo podlinkuje co jest na górnej stacji kolejki? Toaleta? jakieś automaty z napojami?
Góra
 Profil Relacje PM off
czarny38 lubi ten post.
 
      
Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów
Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament
#262 PostWysłany: 10 Lis 2019 21:10 

Rejestracja: 22 Sty 2012
Posty: 2055
złoty
Jest toaleta. Automaty też są.
Góra
 Profil Relacje PM off
Misiatek uważa post za pomocny.
 
      
#263 PostWysłany: 03 Sty 2020 13:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Cze 2016
Posty: 329
Loty: 56
Kilometry: 155 526
niebieski
Anonymous napisał(a):
Podejrzewam, że jedyną alternatywą (dla "nieprawojezdnych") .

Myślę że alternatywą jednak jest samochód z wypożyczalni, my "prawojezdni" też jeździmy na Cyprze ,Malcie lewą stroną ;) i dajemy radę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#264 PostWysłany: 03 Sty 2020 13:33 

@patpul znam dobrze ten autobus, napisz o której ładujesz i którym rejsem dostaniesz potrzebne informacje
Góra
 PM off  
      
#265 PostWysłany: 03 Sty 2020 15:06 

Rejestracja: 22 Sty 2012
Posty: 2055
złoty
@patpul mało prawdopodobne, żeby nie było wolnego miejsca. Jechałem raz w tym kierunku, było trochę ludzi, ale wolnych miejsc nie brakowało.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#266 PostWysłany: 03 Sty 2020 15:59 

więc tak, poranny rejs z BCN staję w TFN prawie naprzeciwko wejścia na płycie lotniska, jak będziesz się poruszał w miarę sprawnie i wyskoczysz przed głównym dolnym wyjściem to po swojej prawej ręce zobaczysz autobus linii 30 który chwile przed Tobą tam podjedzie , ten bus będzie stał tam 5-10 minut w zależności od ilości osób które na niego siadają , jak na niego zdążysz i wysiądziesz na ENLACE OROTAVA to bez problemowo dasz radę na 348 który w czwartek nie będzie oblężony i będą wolne miejsca ( w piątek czy sobotę bywa mocno wypełniony) .Parę uwag - chwile po linii 30 z TFN rusza linia 343 ale nie masz dobrego połączenia przystanków żeby się przysiąść chyba że w samym Puerto , przystanek 348 jest chyba po drugiej stronie ulicy wiec musisz tam trafić i podnieść rękę ( wyraźnie podnieść bo się nie zatrzyma ) . Jak nie zdążysz na 348 to kciuk w górę i ktoś Cie zabierze w rejon Teide na Teneryfie z tym nie ma problemu. Ja osobiście nigdy się nie śpieszę szczególnie na Teneryfie ,a jadę do ukochanego Puerto de la Cruz ( według mnie najlepsze miasto na wyspie) tam śpię,jem,piję a dopiero potem idę na spacer do Altavisty i na Teide
Góra
 PM off  
      
#267 PostWysłany: 03 Sty 2020 16:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Cze 2014
Posty: 2876
HON fly4free
Pamiętajcie tylko że nikt na Teneryfie nie nazywa autobusów "busami", tylko "guagua" - dokładnie tak jak na Kubie czy w Wenezueli. Warto o tym pamiętać pytając miejscowych o przystanek 8-)
_________________
https://youtube.com/@CamiloPardo
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#268 PostWysłany: 03 Sty 2020 16:30 

po zejściu z Teide nic tak nie cieszy jak pływanie w oceanie -naprawde bosko :mrgreen: :roll: zdradzę Ci moje idealne miejsce na kąpiel - idziesz w sam centrum Puerto do plaży Playa del Muelle ,jak będziesz stał twarzą do plaży po Twojej lewej będzie przejście na molo gdzie stoją lodzi,kutry ,etc idziesz tam cały czas prosto do miejsca na mapie 28°25'10.6"N 16°33'00.4"W tam będą schody do wody i parę miejscowych które tam się kapią albo gapia ,pływałem tam i październiku i w lutym i latem zawszę było super i cool
Góra
 PM off
seba92 uważa post za pomocny.
 
      
#269 PostWysłany: 27 Lis 2020 02:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2011
Posty: 404
niebieski
Mam pytanie:
Kolejka na Teide jeździ w grudniu do godziny 15 (ostatni wjazd o 14, zjazd o 15).
Tymczasem wejścia do Parku (na sam szczyt) na interesujący tydzień mogłem wygenerować w przedziale godzin 15-17 (Strona parku ostrzega, że muszę wejść do 16:30). Jednak skoro wejść mogę od 15 do 16:30 to dlaczego o tych porach nie działa już kolejka?
To znaczy, że to jakaś fikcja i dlatego nikt nie bierze biletów na najpóźniejsze wejście do parku, czy wpuszczą mnie do parku wcześniej np. o 14 jak wjadę kolejką o takiej porze?
Czy ma sens takie rozwiązanie - kupić wjazd na ostatni wjazd o 14:00, poczekać na górze w kawiarni do tej 15:00 (godzina wpuszczenia do parku) a ze szczytu na parking dolnej stacji kolejki zejść piechotą...?! Czy ma to sens, ile czasu zajmie (czy jest atrakcyjne - bo pewnie będzie zimno!), czy to jest więcej jak 3-5 km?
Bo to grudzień więc o 17 będzie ciemno. Na dodatek strona tej ewidentnie pazernej firmy wyciągowej "straszy" że parking przy kolejce otwarty tylko do 16, ale to najmniej mnie denerwuje bo wydaje mi się, że ten "parking" to samochody stające na poboczu drogi ogólnodostępnej dojazdowej.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#270 PostWysłany: 27 Lis 2020 03:18 

Rejestracja: 22 Sty 2012
Posty: 2055
złoty
Po 15 nie będziesz potrzebował żadnego pozwolenia, bo nie będzie już wtedy strażnika. Ja na Twoim miejscu wyjechałbym o 14 i od razu bez czekania uderzył do strażnika i powiedział jak sprawa wygląda (że masz pozwolenie od 15 do 17, a godziny pracy kolejki uległy skróceniu), chociaż i tak do 15 pewnie nie obrócisz na szczyt i z powrotem, więc szykuje się powrót z górnej stacji na piechotę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#271 PostWysłany: 27 Lis 2020 08:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Maj 2012
Posty: 1516
srebrny
To w sumie też tu się podepnie - kolejka podrożała i 37 euro kosztuje.
@rdw zachód jest kilka minut po 18, więc nie jest aż tak źle.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#272 PostWysłany: 27 Lis 2020 10:02 

Rejestracja: 16 Paź 2015
Posty: 4766
platynowy
rdw napisał(a):
Mam pytanie:
Kolejka na Teide jeździ w grudniu do godziny 15 (ostatni wjazd o 14, zjazd o 15).
Tymczasem wejścia do Parku (na sam szczyt) na interesujący tydzień mogłem wygenerować w przedziale godzin 15-17 (Strona parku ostrzega, że muszę wejść do 16:30). Jednak skoro wejść mogę od 15 do 16:30 to dlaczego o tych porach nie działa już kolejka?
To znaczy, że to jakaś fikcja i dlatego nikt nie bierze biletów na najpóźniejsze wejście do parku, czy wpuszczą mnie do parku wcześniej np. o 14 jak wjadę kolejką o takiej porze?
Czy ma sens takie rozwiązanie - kupić wjazd na ostatni wjazd o 14:00, poczekać na górze w kawiarni do tej 15:00 (godzina wpuszczenia do parku) a ze szczytu na parking dolnej stacji kolejki zejść piechotą...?! Czy ma to sens, ile czasu zajmie (czy jest atrakcyjne - bo pewnie będzie zimno!), czy to jest więcej jak 3-5 km?
Bo to grudzień więc o 17 będzie ciemno. Na dodatek strona tej ewidentnie pazernej firmy wyciągowej "straszy" że parking przy kolejce otwarty tylko do 16, ale to najmniej mnie denerwuje bo wydaje mi się, że ten "parking" to samochody stające na poboczu drogi ogólnodostępnej dojazdowej.

Jest pozycja w piątki wjazd o zmierzchu o 16:30 na zachód słońca? za skromne 60 euro RT

Parking na dole jest ogólnodostępny bez żadnych barierek, tak więc nim się nie przejmuj.
Jest jeszcze kwestia częstego wyłączania kolejki z powodu wiatru i sensu teraz kupowania z dużym wyprzedzeniem
Np dzisiaj z powodu wiatru kolejka nie działa


Ostatnio edytowany przez dg72 27 Lis 2020 11:01, edytowano w sumie 2 razy
Góra
 Profil Relacje PM off
Kashpir lubi ten post.
 
      
#273 PostWysłany: 27 Lis 2020 10:30 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Maj 2011
Posty: 8990
Ostatnio widziałem szlaban w poprzek drogi, jeśli chodzi o wjazd na sam ten parking tuż pod dolną stację - pojechałem oglądać gwiazdy i widziałem, jak zaczęli się zbierać ludzie na Obserwacje Astronomiczne na Teide - wjechać na parking nie mogli, bo szlaban stał w poprzek (a kojarzę go, bo opierałem o niego aparat robiąc zdjęcia). Parkingi przy drodze (w sensie te zatoczki) są jak najbardziej dostępne całą dobę
Jest on też widoczny na Google Street View: https://goo.gl/maps/QYxCctXH7EgZiRec9 (tylko jest otwarty)
Góra
 Profil Relacje PM off
Raphael uważa post za pomocny.
 
      
#274 PostWysłany: 27 Lis 2020 11:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Gru 2015
Posty: 274
Potwierdzam, szlaban widziałem już kilka lat temu, konkretnie w sierpniu 2018.

@rdw
W kwietniu 2015 roku wraz z rodziną wjeżdżałem kolejką na Teide, wejście na szczyt mieliśmy zabukowane na 11. Z racji braku tlenu, wejście zajęło nam więcej niż zakładałem ? ale i tak w planach mieliśmy zejście szlakiem numer 7 i dodatkowo zobaczenie Cueva del Hielo. Długość szlaku to 9,4 km, samo zejście także zajęło nam więcej niż zakładałem, ale to z powodu dzieci.

Teraz do rzeczy.
Jeżeli masz wejście tak późno to zejście na pewno będzie szlakiem i na pewno po ciemku. Będzie dość zimno. Jak będzie bardzo wiało, to temperatura odczuwalna na górze może być grubo ponizej zera. Jeżeli się jednak zdecydujesz i dobrze przygotujesz to musisz znaleźć miejsce parkingowe gdzieś przy drodze pod koniec szlaku 7go, koordynaty na kilka miejsc parkingowych tutaj: 28.2595252, -16.6032185
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#275 PostWysłany: 27 Lis 2020 11:43 

Rejestracja: 16 Paź 2015
Posty: 4766
platynowy
Na teraz np. na górnej stacji kolejki temp -7 C przy wietrze 75 km/h

https://meteoexploration.com/forecasts/Teide/

Trzeba sprawdzać, gdyż według prognoz może jutro na krótko wiatr się uspokoi i kolejka będzie wjeżdżać
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#276 PostWysłany: 28 Lis 2020 13:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2011
Posty: 404
niebieski
Udało mi się złapać nową rezerwację na godziny 13-15!:) Czy to już idealna pora?
Rozwiejcie proszę kilka moich wątpliwości:
1) ile czasu zajmie mi od wjazdu kolejką do powrotu do kolejki? Z map wynika, że idzie się kilkaset metrów na szczyt?
2) Kolejka ma takie zasady:

Cytuj:
Aby chronić otoczenie, Park Narodowy Teide ogranicza pobyt do 1 godziny. Poza tym przebywanie na takiej wysokości przez ponad godzinę zwiększa ryzyko pojawienia się objawów choroby wysokościowej.
Jeśli posiadasz zezwolenie na wejście na Pico del Teide, możesz pozostać na szczycie dłużej, nie przekraczając 2 godzin przyznanych Ci na pobyt w tej strefie.


Czy to znaczy, że wjeżdżam np. o 13 to najpóźniej o 15 mam zjechać kolejką w dół? W 2 godziny powinienem wszystko zobaczyć?

3) czy dobrze rozumiem, że jeśli wejście mam 13-15 to mogę planować wjechać na górę na 12:30, strażnik mam nadzieję wpuści nieco wcześniej, spędzę tam, jak sądzę, z godzinę i koło 14 zjężdżam kolejką w dół? Czy oprócz drogi z hotelu do parkingu kolejki warto planować jakiś ekstra czas na zatrzymania na trasie? Widziałem fotki fajnych prostych dróg na księżycowym pejzażu ale raczej takie zatrzymania zrobię po zejściu z Teide?

4) Skoro oni rano o 9 ogłaszają, czy kolejka działa, to znaczy, że decyzja zapada na cały dzień i nie odwołają "imprezy" w połowie jazdy na parking albo co gorsza ludziom którzy utkną na górze? Czy jest jakiś parametr pogodowy który warto sprawdzać, aby mieć rozeznanie, czy danego dnia rankiem spodziewać się w trakcie dnia dobrych widoków? Czy w grudniu w ogóle na takie widoki mogę liczyć? Oni tam reklamują jakieś widoki na LaGomerrę a pewnie okaże się, że mgła, chmury itp.w grudniu?!

5) czy strażnik prosi jedynie o nr rezerwacji i ewentualnie hasło i mogę je mieć na telefonie? Zerka krótko w dokumenty? Bo nie bardzo chciałbym drukować potwierdzenie, a póki co zachowałem dwie rezerwacje, jedna na dowód, druga na paszport (ich system nie pozwala jednej osobie mieć więcej permitów na ten sam dokument)

6) Będę na Teneryfie typowy tydzień. Czy waszym zdaniem w ogóle warto jechać tą kolejką, wchodzić na szczyt i w ten sposób spędzać jeden z dni? Chodzi mi o to, że cena 37 EUR jest bardzo, hmmm, "komercyjna" jak za kolejkę jadącą 8 minut (w życiu najeździłem się lepszymi kolejkami więc to nie jakaś mega atrakcja), na dodatek będzie grudzień, zimno...:) Czy będę żałował rezygnacji? Nie jestem typem alpinisty (ale też nie plażowicza), jadę na Teneryfę pojeździć sobieautem, pozwiedzać ładne miasta, wąwozy, parki, cieszą mnie widoki.

7) Dobrze rozumiem, że jeśli kupię bilet w jedną stronę, to zejście zajmie mi szlakiem aż 9 km? To jest nie dla mnie, myślałem, że schodzi się jakoś mniej więcej koło trasy kolejki, że to jakiś kilometr i z godzina schodzenia a nie kilka godzin...Szczerze mówiąc to nawet nie widzę nic atrakcyjnego w tak długim szlaku przy niskich temperaturach :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#277 PostWysłany: 28 Lis 2020 16:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Maj 2012
Posty: 1516
srebrny
Nie zapłacisz, nie zobaczysz.
To jest wyspa, na oceanie, pogoda się zmienia mocno dynamicznie. Teide to nie pagórek.
Schodzenie w pyle wulkanicznym, dla kogoś, kto nie jest pasjonatem, może być wątpliwa atrakcją.
Co do 2 godzin na szczycie, to chyba warto zaufać ich doświadczeniu, że taki czas wystarcza.
https://www.volcanoteide.com/es/teide-hoy byłeś na ten stronie?

Sam szczyt widać np. Playa de Las Americas, co też pozwala ocenić warunki na górze.

Masz takie rozkminy, że nie wiem czy bym na Twoim miejscu jechała :>
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
#278 PostWysłany: 28 Lis 2020 18:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Gru 2015
Posty: 274
@rdw

Chiałbym rozwiać Twoje wątpliwości, ale ciężko będzie. Godzina 13-15 powinna być ok, jeżeli ostatnia kolejka na dól jest o 15.

1. każdy organizm jest inny, jedni będą potrzebować 30 minut na wejście, inni półtorej godziny
2. zgadza się
3. Ja to bym wjechał jeszcze wcześniej, poszedłbym na punkty widokowe, a jak mielibyście ochotę to można do jaskini skoczyć, to tylko 2,6km w dwie strony i 340m róznicy poziomów (liczę już w dwie strony)
4. nie mogę skomentować ani dać rady, nie byłem w takiej sytuacji.
Reklamują? Serio? Oni nie muszą niczego "reklamować" :? Jak trafisz na bezchmurny dzień to będziesz widział, jak trafisz tak jak my (pokrywa chmur około 2000m) to zobaczysz tylko ogromną kalderę Teide
5. nie pamiętam dokładnie, ale z tego co pamiętam to u nas przosił o dokumenty tożsamości i potwierdzenie godziny wejścia, ja miałem je wydrukowane.
6. odpuść sobie, w naszym przypadku to był punkt numer 1 wyjazdu, w Twoim raczej nie koniecznie. Masz wogóle odpowiednie obówie i odież?
7. aż 9km? Widziałeś w ogóle mapy okolicy? Masz jakąś, chociaż by, awaryjną, aplikację na telefonie?

Mam nadzieję, że pomogłem :)
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
#279 PostWysłany: 28 Lis 2020 21:55 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Maj 2011
Posty: 8990
Ad 5, informacja o odwołaniu przychodzi koło 8:10, na cały dzien. Śledź wiatr, to jest najważniejszy parametr, czy kolejka będzie jeździć. Polecam sprawdzić stronę https://www.mountain-forecast.com/peaks ... casts/3718, póki co prognoza jest ze 3-8.12 powinno być ok i kolejka będzie jeździć.
Jesli masz wejściówkę na szczyt, ale nie możesz wejść, bo kolejka nie działa, to permit jest ważny tylko w pierwszym dniu działania kolejki (ze strony Teide).
Co do reszty, weź ciepłe ubranie, bardzo ciepłe - obecnie na szczycie w ciągu dnia jest obecnie koło od -10 do -7*C. Przy górnej stacji kolejki w razie czego jest WiFi.
I proponuję, żebyś zjeżdżał kolejką, a nie schodził, serio. Te głupie 150m na szczyt potrafi zająć godzinę. Trasa to kilometr, tak, ale w dół :D w sensie, przewyższenie to 1200 m, nie wiem jak chcesz zrobić taką wysokość w godzinę. Ogólnie to mam wrażenie, że nie sprawdziłeś nawet jak dookoła teren wygląda i nie jesteś przygotowany do chodzenia po górach, zrobisz sobie krzywdę po prostu (sporo szlaków na kalderze to luźny piach, łatwo pojechać) - sam następnym razem będę brał buty za kostkę, bo w zwykłych butach czułem się niepewnie nawet na szlakach w okolicy :D

No ale jeśli chcesz schodzić, NIE idź pod żadnym pozorem przez Pico Viejo, szlak jest bardzo ciężki.

A, i ad 4 - w regulaminie akceptując podczas kupowania biletu z tego co pamiętam to akceptujesz, że jesteś świadomy, że w każdej chwili kolejka może zaprzestać pracy z powodu awarii czy pogody i jesteś świadomy, że jeśli jesteś na górze to musisz zejść na piechotę.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#280 PostWysłany: 28 Lis 2020 23:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lip 2014
Posty: 1316
Loty: 104
Kilometry: 191 467
srebrny
O szlaku 28 wyczytałem, że pod nogami ma się sypki materiał, o 23, że to hardcor, ale są i inne opinie, że spacerek.
@michzak czemu napisałeś, żeby nie schodzić przez Pico Viejo? z powodu sypkości i stromizny? planuję sobie wjazd pierwszym kursem na górę, wejście na Teide i zejście szlakiem nr 28 (o tędy), latem i w pełnym "rynsztunku" tj. wysokie górskie buty i kijki do odciążenia kolan.

(parę lat temu zrobiłem kółko dookoła Roques de Garcia, dlatego nie planuję zejścia szlakiem nr 23)
_________________
Moje relacje: Bolonia & Trapani 2022Münster 2022
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 403 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 21  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group