Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 21 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 03 Lut 2020 15:32 

Rejestracja: 02 Sty 2017
Posty: 108
Loty: 42
Kilometry: 37 458
Witam!
Poniżej moja pierwsza relacja z wyjazdu – rodzinnego wypadu na Ferie Zimowe 2020 na La Palmę ;) Przyjąłem sobie zasadę, że jeden post jeden dzień wyjazdu.
Cały wypad na pewno dało się zorganizować lepiej i taniej ale my jednak zrobiliśmy to tak jak poniżej i było fajnie :)

Już pod koniec wakacji zastanawiałem się nad feriami zimowymi 2020 i wybór padł na Wyspy Kanaryjskie. Było dla mnie bez znaczenia, na którą wyspę padnie bo na razie nie byłem na żadnej :) We wrześniu 2019 pojawiła się promocja EasyJet i wybór padł na lot z Gatwick na La Palmę.
Za bilety dla 3 osób (2 dorosłych + dziecko) w dwie strony zapłaciłem 70,44 GBP co Revolut przeliczył na 341,60 zł. Wychodzi średnio po 57 zł za osobę w 1 stronę. Myślę, że spoko cena :)
Dolot z Gdańska (mieszkamy pod Gdańskiem) linią Wizzair bezpośrednio do Gatwick. Za 3 bilety + odnowienie WDC + 1 duży podręczny wyszło 436 zł.

Dzień pierwszy - piątek, 17 stycznia 2020
Dojazd samochodem na parking P6 przy lotnisku. Koszt parkingu 51 zł za 10 dni. Paliwa na dojazd nie liczę bo mamy jakieś 40 km.

Udało się nam spakować w 4 plecaki z Decathlonu. Oprócz ubrań zmieściło się jeszcze jedzenie na kolację i jutrzejsze śniadanie ;)

Załącznik:
plecaki.jpg
plecaki.jpg [ 111.75 KiB | Obejrzany 6870 razy ]


Wylot z Gdańska o godzinie 18:30 lądowanie Gatwick o 20:00.
Wylot był o tyle ciekawy, że tego samego dnia o tej samej porze lecieli nasi znajomi do Goteborga - za naszą namową odbywali swój pierwszy lot za 19 zł :)

Wylot na La Palmę mieliśmy kolejnego dnia o godzinie 7:30. Początkowo myśleliśmy o spędzeniu nocy na lotnisku ale krótko przed wylotem uznaliśmy, że po takiej nocy będziemy myśleć tylko o tym aby jak najszybciej położyć się i zdrzemnąć a nie o tym aby coś zobaczyć. Zarezerwowaliśmy więc nocleg w hotelu Premier Inn London Gatwick Airport znajdującym się tuż przy północnym terminalu skąd mieliśmy rano lot na La Palmę.
Po wylądowaniu na Gatwick South udaliśmy się więc na darmowy Shuttle train
Po wyjściu z pociągu mieliśmy jakieś 150 metrów do hotelu. Za pokój 3 osobowy z jednym łóżkiem podwójnym i jednym pojedynczym oraz toaletą zapłaciliśmy 70 GBP co Revolut policzył jako 348,28 zł – kilka zł więcej niż za bilety EasyJeta :)

Załącznik:
premier_inn.JPG
premier_inn.JPG [ 42.44 KiB | Obejrzany 6870 razy ]


W pokojach znajduje się czajnik oraz kawa i herbata więc przystąpiliśmy do konsumpcji kolacji zabranej z Polski ;)

Załącznik:
kawa_hotel.JPG
kawa_hotel.JPG [ 84.71 KiB | Obejrzany 6870 razy ]


Idziemy spać przed 23 bo jutro pobudka o 5 rano i trzeba się będzie jeszcze przepakować. Do WizzAira mogliśmy zabrać jeden duży plecak i 3 małe a do EasyJeta możemy zabrać 3 duże plecaki.
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 03 Lut 2020 17:45 

Rejestracja: 02 Sty 2017
Posty: 108
Loty: 42
Kilometry: 37 458
Dzień drugi – sobota, 18 stycznia 2020

Pobudka o 5, szybkie śniadanie zabrane z PL i przepakowywanie w 3 plecaki, wypchane prawie na maksa :) O godzinie 6 wychodzimy z hotelu i idziemy na terminal północny. Jak wspominałem oddalony o jakieś 100-150 metrów.

Po kontroli bezpieczeństwa moim pierwszym zdziwieniem był brak kontroli paszportowej :) Tak, tak to mój pierwszy raz w UK ;) W informacji usłyszałem od Pani „bo to taki dziwny kraj do którego nie każdy może wjechać ale wyjechać można gdzie się chce i kiedy się chce”.
Na tablicy odlotów zauważyłem dużą liczbę połączeń EasyJeta na wyspy Kanaryjskie. Loty na rożne wyspy co 5-10 minut. Podczas boardingu co jakiś czas ktoś odchodził od stanowiska i biegł w inną stronę lotniska. Zastanawiało mnie dlaczego ale zrozumiałem gdy osoba przedemną dała swoją kartę pokładową i usłyszała, że „to jest lot na La Palmę a Pan ma bilet do Las Palmas, Pana lot jest w innej części lotniska. Proszę szybko biec tam i tam…”
Odlot punktualnie o 7:30.

Załącznik:
easyjet.JPG
easyjet.JPG [ 65.74 KiB | Obejrzany 6814 razy ]


Gdy samolot zbliżał się do wyspy kilka razy coś mi zamrugało w pobliżu szczytu. Wtedy jeszcze nie wiedziałem co to ale później się dowiedziałem – wspomnę o tym w dalszej części relacji.

Załącznik:
zblizanie_do_la_palmy.jpg
zblizanie_do_la_palmy.jpg [ 60.32 KiB | Obejrzany 6814 razy ]


Wylądowaliśmy kilka minut po 12. Niebo czyste, słońce świeci, temp 22 stopnie :)

Załącznik:
ladowanie_la_palma.jpg
ladowanie_la_palma.jpg [ 119.17 KiB | Obejrzany 6814 razy ]


Błyskawiczna kontrola paszportowa i idziemy po odbiór samochodu. Samochód rezerwowałem w aplikacji Wizzaira w firmie TopCar. Stanowisko tej firmy znajduje się na parkingu pod lotniskiem więc trzeba było wyjść ze strefy przylotów i udać się na podziemny parking gdzie swoje stanowiska miały wszystkie tańsze wypożyczalnie samochodów. Kolejka spora do TopCar wiec trzeba było poczekać z jakieś 20 minut na odbiór… Rezerwowałem 4 osobową Toyotę Yaris dla 2 kierowców i podstawką dla dziecka na 7 dni z pełnym ubezpieczeniem za 717,57 zł. Podczas odbioru okazało się, że dostaniemy WV Polo więc klasę wyżej ;) nie protestowałem. Kaucja 500 EUR, użyłem karty kredytowej BNP co było błędem ponieważ nie wziąłem pod uwagę prowizji za przewalutowanie. Czytałem, że jeżeli się użyje karty kredytowej to kwota jest tylko blokowana a nie pobierana z konta. Myślałem, że w takiej sytuacji prowizji nie będzie (to moja pierwsza rezerwacja auta). Niestety pomyliłem się i za 500 EUR pobrało prowizję 44,22 zł co uznaję jako additional cost do wynajmu auta i lekcję na przyszłość.
Duża liczba zdjęć uszkodzeń… duża liczba… Ale wszystkie auta takie były. Wtedy nie rozumiałem dlaczego. Odbiór auta i wyjazd poza parking.

Załącznik:
uszkodzenia.jpg
uszkodzenia.jpg [ 24.32 KiB | Obejrzany 6814 razy ]



W pierwszej kolejności pojechaliśmy na Mirador de Risco Alto

Tam się przebraliśmy w letnie ubrania, zmieniliśmy obuwie na sandały i cieszyliśmy się słońcem oraz 22 stopniami podczas gdy w tej samej chwili u nas w domu były tylko 3 stopnie i deszcz :)
Nie tylko my tak robiliśmy bo co chwilę podjeżdżało jakieś auto z naklejką z wypożyczalni i wysiadali ludzie z bananami na twarzy :) Zazwyczaj słyszało się język niemiecki.

Załącznik:
polo.JPG
polo.JPG [ 150.94 KiB | Obejrzany 6814 razy ]

Załącznik:
Mirador_de_Risco_Alto.jpg
Mirador_de_Risco_Alto.jpg [ 65.4 KiB | Obejrzany 6814 razy ]


Potem pojechaliśmy na Playa de los Cancajos


Fale były zbyt duże aby się kąpać ale można było się poopalać i dalej cieszyć się słońcem. Oczywiście też pospacerowaliśmy po okolicy.

Załącznik:
PlayaDeLosCancajos.JPG
PlayaDeLosCancajos.JPG [ 113.67 KiB | Obejrzany 6814 razy ]


Pod wieczór pojechaliśmy odebrać klucze do apartamentu. Zatrzymaliśmy się Apartamentos Corral de Payo, Breña Baja. Za 7 nocy zapłaciliśmy 276 EUR (1176,84 zł).
W apartamencie przywitano nas butelką lokalnego wina oraz 10 kurzymi jajkami z własnej hodowli. Dodatkowo mieliśmy do dyspozycji basen w ogrodzie oraz wspólną pralkę. W ogrodzie rosły między innymi awokado i dynie.

Załącznik:
kuchnia.JPG
kuchnia.JPG [ 104.82 KiB | Obejrzany 6814 razy ]

Załącznik:
basen.JPG
basen.JPG [ 185.2 KiB | Obejrzany 6814 razy ]

Załącznik:
HoyoDeMazo.JPG
HoyoDeMazo.JPG [ 121.09 KiB | Obejrzany 6814 razy ]



W międzyczasie zrobiło się ciemno (po 18 zachodzi słońce) więc pojechaliśmy do marketu (Lidl) upolować jedzenie na kolację i śniadania, które mamy zamiar zjeść na tarasie.
W markecie wydaliśmy 44,44 EUR (174,11 zł). Ceny produktów spożywczych zblizone do tych w PL.

Idziemy spać wcześnie aby wcześnie wstać i zjeść śniadanie na tarasie przy wschodzie słońca. O tej porze roku wchody słońca są tutaj kilkanaście minut po godzinie 8.
Góra
 Profil Relacje PM off
12 ludzi lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 03 Lut 2020 20:00 

Rejestracja: 02 Sty 2017
Posty: 108
Loty: 42
Kilometry: 37 458
Dzień trzeci – niedziela, 19 stycznia 2020

Wstajemy wcześnie rano, z tarasu widać ocean, chmury i… Teneryfę (po lewej) oraz La Gomerę (po prawej). Uroczy widok :)

Załącznik:
Teneryfa_i_La_Gomera.JPG
Teneryfa_i_La_Gomera.JPG [ 47.29 KiB | Obejrzany 6753 razy ]


Nim przygotowałem śniadanko na tarasie dla rodzinki słońce zdążyło już wstać.

Załącznik:
sniadanie.jpg
sniadanie.jpg [ 52.92 KiB | Obejrzany 6753 razy ]


Po śniadaniu wsiadamy w auto i jedziemy „w góry”. Droga jest bardzo wąska i składa się z samych wywijasów i zakrętów. Teraz zrozumiałem dlaczego wszystkie auta w wypożyczalni były poobijany i porysowane. Naszym celem było zwiedzanie Wielkiego Teleskopu Kanaryjskiego. Bilety kupiłem wcześniej na stronie AdAstra La Palma w cenie 9 EUR / osoba. Nie ma zniżki dla dzieci, wstęp od 6 lat. Wiek jest przestrzegany, razem z nami w grupie była pani z małym dzieckiem i nie zostały one wpuszczone. Podobno ze względu na warunki ubezpieczenia jakie obowiązują na terenie obserwatorium.
Nie da się do tego miejsca dojechać autobusem, konieczny jest własny środek transportu. Również przemieszanie po terenie obserwatorium odbywa się we własnych samochodach.
Na miejscu zbiórki sprawdzona zostaje obecność i wykupione bilety (nie trzeba drukować, bilet jest na nazwisko). Przewodniczka mówi na zmianę po hiszpańsku i angielsku.
Następnie wsiadamy do samochodów i jedziemy gęsiego do pierwszego punktu zwiedzania. Są to teleskopy odbierające promieniowanie Gamma. To kilkukrotne mrugnięcie jakie widziałem w samolocie podczas zbliżania się do wyspy to właśnie światło odbite od luster tych teleskopów.

Załącznik:
teleskopy.jpg
teleskopy.jpg [ 56.68 KiB | Obejrzany 6753 razy ]


W tle widać inne teleskopy należące do różnych organizacji. W dniu, w którym my zwiedzamy wybieramy się do tego największego – Wielkiego Teleskopu Kanaryjskiego. W inne dni możliwe jest zwiedzanie innych teleskopów.
Wsiadamy w samochody i jedziemy do kolejnego punktu wycieczki to - Wielkiego Teleskopu Kanaryjskiego.

Załącznik:
gran_telescopio_canarias.JPG
gran_telescopio_canarias.JPG [ 157.18 KiB | Obejrzany 6753 razy ]


Wchodzimy do środka;) Pani nie tylko wytłumaczyła zasadę działania ale również teleskop został wprawiony w ruch, tzn. kopuła zaczęła się obracać w jedną stronę a teleskop z drugą. Można było od środka zobaczyć obracający się największy optyczny teleskop na świecie. Widok niesamowity :)

Załącznik:
W_teleskopie.JPG
W_teleskopie.JPG [ 155.12 KiB | Obejrzany 6753 razy ]


Wycieczka trwała około 1,5 godziny i uważam, że było warto. Za trzy bilety w cenie 9 EUR Revolut policzył mi 114,99 zł.


Po zwiedzeniu teleskopu wybraliśmy na najwyższy szczyt na wyspie. Można wjechać samochodem praktycznie na sam szczyt.

Załącznik:
roque.JPG
roque.JPG [ 134.38 KiB | Obejrzany 6753 razy ]


„Zwiedzanie okolicy”, trochę pamiątkowych zdjęć i wracamy do samochodu. Na górę wjeżdżaliśmy od wschodniej części wyspy (drogą z Santa Cruz de La Palma) ale uznaliśmy, że zjeżdżać będziemy drugą stroną, w kierunku Puntagorda ale odbijemy na północ i udamy się do Piscinas de La Fajana czyli naturalnych basenów.

Ze względu na liczne zakręty jedziemy prawie półtorej godziny…
Na miejscu są przebieralnie więc szybko wskakujemy w kąpielówki i chlup do wody ;) Dodatkową atrakcją był fakt, że w basenach znajdowały się ryby wrzucone przez duże fale oraz kraby na kamieniach. Synek był wniebowzięty, zwłaszcza, że miał kamerkę umożliwiającą nagrywanie pod wodą. W wodzie spędziliśmy czas do wieczora.

Załącznik:
krab.jpg
krab.jpg [ 94.01 KiB | Obejrzany 6753 razy ]


W drodze na nocleg zauważyliśmy, że prawie wszystko jest pozamykane. No tak, "niedziela nie handlowa" ;) Dobrze, że wczoraj zrobiliśmy zakupy :)
Z tego co było otwarte i było blisko noclegu najlepsze opinie miał Bar Casa Pancho i zjedliśmy tam pizzę w cenie 8,70 EUR (37,13 zł). Była całkiem spoko.
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 03 Lut 2020 20:43 

Rejestracja: 03 Sty 2017
Posty: 675
Loty: 34
Kilometry: 47 914
niebieski
Z ciekawości popatrzę. Z jakim wyprzedzeniem kupowałeś bilety, bo cenowo super to wyszło...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 03 Lut 2020 21:07 

Rejestracja: 02 Sty 2017
Posty: 108
Loty: 42
Kilometry: 37 458
piekara114 napisał(a):
Z jakim wyprzedzeniem kupowałeś bilety


Bilety EasyJet kupowałem w połowie września. Jakaś promocja jesienna była. A ceny obserwowałem od sierpnia.
Dolot na Wiz kupowałem jakoś w październiku. Oprócz tego jeszcze jest powrót Ryanem ale to w dalszej części opiszę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 04 Lut 2020 13:21 

Rejestracja: 02 Sty 2017
Posty: 108
Loty: 42
Kilometry: 37 458
Dzień czwarty – poniedziałek, 20 stycznia 2020

W nocy trochę wiało, chmury zasłaniają słońce i jest chłodno. Zamiast planowanego śniadania na tarasie musimy zjeść w apartamencie.

Załącznik:
sniadanie.JPG
sniadanie.JPG [ 136.08 KiB | Obejrzany 6624 razy ]


Po śniadaniu jedziemy na Mirador de la Concepcion. Jet to takie wzgórze z którego widać całą dolinę z Santa Cruz de la Palma na czele. Bardzo ładny widok. Mieliśmy własną lornetkę więc była również okazja podejrzeć z góry na wolne życie w mieście.

Załącznik:
MiradorDeLaConcepcion.JPG
MiradorDeLaConcepcion.JPG [ 133.19 KiB | Obejrzany 6624 razy ]


Potem jedziemy zwiedzać Santa Cruz de la Palma. Oczywiście pierwszym punktem programu była replika statku Kolumba.

Załącznik:
statek.JPG
statek.JPG [ 123.14 KiB | Obejrzany 6624 razy ]


W środku znajduje się muzeum, bilety w cenie 4 EUR dorosły. My jednak nie skorzystaliśmy tylko udaliśmy się dalej na spacer wąskimi i krętymi uliczkami. Wspominałem wcześniej, że wszystkie auta w wypożyczalni były poobijane i porysowane?

Załącznik:
uliczka.JPG
uliczka.JPG [ 143.22 KiB | Obejrzany 6624 razy ]


Po drodze wstąpiliśmy do kawiarni. Zarówno ja jak i żona lubimy kawę. Kupiliśmy sobie podwójne Cortado w cenie 1 EUR sztuka.

Załącznik:
cortado.JPG
cortado.JPG [ 98.61 KiB | Obejrzany 6624 razy ]


Tutaj zrobię małą dygresję oraz przestrogę. Bardzo nas ucieszyło, że w apartamencie mieliśmy do dyspozycji zarówno ekspres przelewowy jak i kawiarkę. W markecie kupiliśmy sobie kawę mieloną jak na poniższym zdjęciu. Na opakowaniu napisane, że „Fabricado por…. Las Palmas De Gran Canaria”. Myśleliśmy, że to jakaś dobra lokalna kawa… i niestety była to najgorsza kawa jaką piliśmy do tej pory. Nie smakowała nam zarówno przyrządzona w ekspresie, kawiarce jak i zalana wrzątkiem… No nie dało się pić. Przywieźliśmy ją do domu i leży na półce. A może nie wiemy jak powinniśmy ją przyrządzić?

Załącznik:
kawa.jpg
kawa.jpg [ 33.65 KiB | Obejrzany 6624 razy ]


Po kawie poszliśmy na miejscowy bazar zwany Mercado de Santa Cruz de La Palma
Kupiliśmy trochę lokalnych bananów i pomarańczy :) Lokalne banany (zwane Platanos – plantacje są rozsiane po całej wyspie!) w cenie 0,89 EUR za kilogram. Pomarańcze nie pamiętam po ile ale też coś koło 1 EUR za kg.

Załącznik:
bazar.JPG
bazar.JPG [ 166.68 KiB | Obejrzany 6624 razy ]


Po zakupach napiliśmy się soku z trzciny cukrowej i marakuji w cenie 2 EUR. Sok wyciskany na miejscu za pomocą specjalnej maszynki. Soki sprzedaje ta sama Pani w tym samym miejscu już od kilku lat. Przygotowywując się do wyjazdu już widziałem zdjęcia tego samego stanowiska sprzed paru lat.

Załącznik:
Sok_z_Trzciny.JPG
Sok_z_Trzciny.JPG [ 133.28 KiB | Obejrzany 6624 razy ]


Potem idziemy zrobić sobie obowiązkowe pamiątkowe zdjęcia przy kolorowych Balcones de la avenida Maritima.

Tutaj trochę się zawiodłem, bo czytając opisy przed wyprawą spodziewałem się czegoś lepszego niż kilka pomalowanych drewnianych balkoników… ale może latem lepiej się prezentują.
I tyle z Santa Cruz de La Palma na dzisiaj. Wsiadamy do samochodu i jedziemy do Los Cancajos.

Tam udaliśmy się na obiad do restauracji Oceano
i zamówiliśmy zestaw owoce morza dla 2 osób w cenie 25 EUR i dwa cortado w cenie 0,80 EUR/sztuka. Za 26,60 EUR bank pobrał od nas 118,6 zł.
Danie spore, cała nasza trója się najadła i wszystkim nam smakowało. Polecamy.

Załącznik:
oceano_owoce_morza.jpg
oceano_owoce_morza.jpg [ 59.81 KiB | Obejrzany 6624 razy ]


Potem poszliśmy zwiedzać Los Cancajos. Wiatr tego wieczoru był silny i trzeba było założyć bluzy i kaptury na głowy.

Załącznik:
LosCancajos.JPG
LosCancajos.JPG [ 106.52 KiB | Obejrzany 6624 razy ]


Spacerowaliśmy brzegiem tak długo aż zaczęło się robić ciemno. Po drodze na nocleg odwiedziliśmy jeszcze supermarket Mercadona Brana Alta w celu uzupełnienia zapasów na śniadania i prowiantu w plecak na kolejny dzień.
Tego dnia w sklepach wydaliśmy 28,6 EUR (127,31 zł)
Oraz wypłaciliśmy 40 EUR (169,78 zł) z bankomatu na ewentualne wydatki w miejscach gdzie nie obsługują kart (np. te soki z trzciny).
Góra
 Profil Relacje PM off
9 ludzi lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 04 Lut 2020 17:21 

Rejestracja: 02 Sty 2017
Posty: 108
Loty: 42
Kilometry: 37 458
Dzień piąty – wtorek, 21 stycznia 2020

Po śniadaniu wsiadamy do samochodu i jedziemy do Mirador de la Cumbrecita

Tuż przed wjazdem na szczyt znajduje się szlaban i budka. Okazało się, ze gdzieś przeoczyłem informację, że konieczna jest rezerwacja parkingu. Musieliśmy więc wrócić do Centro de Visitantes de La Caldera de Taburiente i tam dokonać rezerwacji parkingu (za darmo). Podczas rezerwacji konieczne jest okazanie dokumentu tożsamości i liczby osób. Dostaliśmy wjazdówkę na 1 godzinę było chwilę przed 10 a teren parkingu musieliśmy opuścić przed 11. Mając wjazdówkę ruszyliśmy ponownie na górę. Na miejscu oczywiście kampery na niemieckich tablicach… oraz górsko-leśne widoki. Niestety chmury przysłaniały najwyższe szczyty.

Załącznik:
MiradorDeLaCumbrecita1.JPG
MiradorDeLaCumbrecita1.JPG [ 147.31 KiB | Obejrzany 6557 razy ]
Załącznik:
MiradorDeLaCumbrecita2.JPG
MiradorDeLaCumbrecita2.JPG [ 67.04 KiB | Obejrzany 6557 razy ]


Kilkanaście minut przed 11 wsiadamy ponownie do samochodu i szybko udajemy się do Puerto de Tazacorte gdzie o godzinie 11:30 mamy 3 godzinny rejs po oceanie z obserwacją delfinów i wielorybów.
Bilety kupowałem z wyprzedzeniem na stronie GetYourGuide za 59,54 GBP (298,60 zł). Dało się je kupić taniej na brytyjskim odpowiedniku Expedia.com ale mi nie akceptowało żadnej mojej karty, włącznie w Revolutem. Na miejscu też się da kupić bilety w cenie 27 EUR.
Gdy wypływaliśmy na niebie były chmury i wiało tylko trochę. Na statku my i kilka niemieckojęzycznych starszych małżeństw. Wszyscy uśmiechnięci.

Załącznik:
DziwnyPomnik.JPG
DziwnyPomnik.JPG [ 107.95 KiB | Obejrzany 6557 razy ]

Załącznik:
rejs.JPG
rejs.JPG [ 94.39 KiB | Obejrzany 6557 razy ]


Mniej więcej pół godziny po wypłynięciu zerwał się wiatr i pojawiły się duże fale które zaczęły rzucać łódką. Nam się podobało ale starsze osoby były przerażone ;)
Załoga z lornetkami wypatrywała zwierzęta i co chwilę zmieniała miejsce poszukiwań. Szkoda, że używali tylko lornetek a nie mieli sonarów czy jakiś innych współczesnych wynalazków.
Niestety w trakcie rejsu delfinów nie spotkaliśmy oraz ze względu na wysokie fale wpłynięcie do Cueva Bonita zostało odwołane ale udało się zobaczyć rodzinę waleni :)

Załącznik:
walenie.JPG
walenie.JPG [ 125.59 KiB | Obejrzany 6557 razy ]


Od obsługi dowiedzieliśmy się też, że odwołali kolejny rejs który miał być o godzinie 15. Tak więc zdążyliśmy ;)

Po rejsie pojechaliśmy przejść się po Tazacorte i zjeść pizzę z tuńczykiem ;)

Załącznik:
pizza.jpg
pizza.jpg [ 59.88 KiB | Obejrzany 6557 razy ]


Najedzeni udaliśmy się do muzeum bananów. Wstęp: dorosły 2 EUR dziecko 1 EUR.

Niestety nie polecamy tego muzeum. Są to tylko dwie sale z tablicami przedstawiającymi historię i pochodzenie bananów oraz nieliczne eksponaty – narzędzia używane podczas zbiorów bananów.
Nic czego nie można samemu zobaczyć na zdjęciach/YT. Może kiedyś muzeum się rozwinie i będzie większe ale na tę chwilę odradzamy.
Można też się poczęstować bananami zebranymi na plantacji obok muzeum.

Załącznik:
degustacja.JPG
degustacja.JPG [ 83.32 KiB | Obejrzany 6557 razy ]


Po krótkiej wizycie w muzeum (kilkanaście minut!) jedziemy do Porís de Candelaria czyli domków rybackich w jaskini :)

Załącznik:
PorisDeCandelaria1.JPG
PorisDeCandelaria1.JPG [ 170.44 KiB | Obejrzany 6557 razy ]
Załącznik:
PorisDeCandelaria2.jpg
PorisDeCandelaria2.jpg [ 122.26 KiB | Obejrzany 6557 razy ]


Ciekawe jest to, że te domki naprawdę są zamieszkałe i mają nawet prąd oraz bieżącą wodę ;)

Widoki po drodze.

Załącznik:
Po_drodze.JPG
Po_drodze.JPG [ 117.43 KiB | Obejrzany 6557 razy ]


Wydatki tego dnia (poza rejsem):
2 pizze łącznie za 20,45 EUR (86,56 zł)
Jakieś napoje za 3,28 EUR (13,89 zł)
W drodze na nocleg jeszcze zatankowaliśmy za 37,42 EUR (158,33 zł).
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 08 Lut 2020 22:43 

Rejestracja: 01 Lut 2016
Posty: 1
Loty: 92
Kilometry: 133 930
Ja na przełomie stycznia i lutego 2020r byłem w podobnym składzie (2 dorosłych i 13-latek) na Gran Canari i Tenerife. Bilety kupowałem wa wrześniu. Lecieliśmy z Krakowa do Londyn Stansed następnie do Las Palmas później promem na Tenerife i do Londynu i do Krakowa (12 dni). Loty kosztowały 188 Funtów dla wszystkich, prom 30 Euro od osoby. Auto wynajęliśmy w lokalnej wypożyczalni Cicar ( trochę drożej ale pełne ubezpieczenie bez karty kredytowej, poza tym mają gęstą siatkę punktów na każdej wyspie). Porada- trzeba zamówić online dużo taniej.Auto klasy Alfa Gulietta 40 Euro za dzień.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 08 Lut 2020 23:23 

La Palma jest najlepszą,najładniejszą kanaryjską wyspą. Każdy kto był na kanaryjskich wyspach to potwierdzi. Byłem w grudniu,byłem w styczniu,będę w lutym. Polecam. Również topcar jako wypożyczalnie.


Ostatnio edytowany przez Anonymous, 08 Lut 2020 23:41, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 PM off  
      
#10 PostWysłany: 08 Lut 2020 23:29 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2012
Posty: 2240
@kris1234 może bez takich kategorycznych sądów :) ja zaliczyłem każdą kanaryjską wyspę i La Palma nie zajmuje pierwszego miejsca. Niemniej jest ładną wyspą, również nieco spokojniejszą od większych sąsiadów.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 08 Lut 2020 23:41 

A która jest ładniejsza?


Ostatnio edytowany przez J29, 09 Lut 2020 13:49, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika, jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 PM off  
      
#12 PostWysłany: 08 Lut 2020 23:55 

Rejestracja: 14 Paź 2014
Posty: 108
@kris1234
Czy najładniejsza to nie wiem , na pewno za to najspokojniejsza.
Jestem do końca lutego w Los LLanos i zdecydowanie polecam wszystkim tą wyspę.
Pogoda rewelacja, od tygodnia ponad 20 stopni każdego dnia i w tej cześci czyste niebo.
Jak ktoś potrzebuje informacji za temat wyspy zapraszam na priv. Postaram się odpowiedzieć na wszelkie pytania.
Pozdro
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 09 Lut 2020 00:25 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2012
Posty: 2240
@gruszek1982 najspokojniejsza jest raczej El Hierro, starsi panowie grający leniwie w karty na środku ulicy w Valverde itp klimaty, jakże inne od jakiegoś Maspalomas ;)

@kris1234 to jest kwestia indywidualna, ale u mnie w rankingu wyżej są Gomera i Teneryfa ;) a komu innemu może się podobać co innego - i to jest fajne.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 09 Lut 2020 00:42 

Oczywiście wg uznania. Jak dla mnie Gran Canaria przedostatnia a Teneryfa ostatnia warta odwiedzenia. Swoja droga Los LLanos to część La Palmy :) Pozdrawiam.


Ostatnio edytowany przez Anonymous, 09 Lut 2020 00:45, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 PM off  
      
#15 PostWysłany: 09 Lut 2020 12:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Paź 2015
Posty: 432
@krystian85 super relacja, z uwagą czytam każdy post i wielkie dzięki za tak skrupulatne przedstawienie kosztów. Myślę, że na pewno mi jest to wstanie mocno pomoc przy planowaniu wyjazdu na Kanary
Góra
 Profil Relacje PM off
krystian85 uważa post za pomocny.
 
      
#16 PostWysłany: 09 Lut 2020 12:40 

Rejestracja: 02 Sty 2017
Posty: 108
Loty: 42
Kilometry: 37 458
@peta

Dziękuję.
Chcę napisać jeszcze relację z kolejnych dni ale na tę chwilę brakuje mi czasu.
Góra
 Profil Relacje PM off
peta lubi ten post.
 
      
#17 PostWysłany: 09 Lut 2020 18:29 

Rejestracja: 14 Paź 2014
Posty: 108
Anonymous napisał(a):
Oczywiście wg uznania. Jak dla mnie Gran Canaria przedostatnia a Teneryfa ostatnia warta odwiedzenia. Swoja droga Los LLanos to część La Palmy :) Pozdrawiam.

No to chyba oczywiste że Los Llanos to miasto na La Palmie :roll: dodam że największą liczbą ludności.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 18 Lut 2020 10:27 

Rejestracja: 02 Sty 2017
Posty: 108
Loty: 42
Kilometry: 37 458
W poprzednim poście zapomniałem napisać, że w drodze na nocleg wjechaliśmy jeszcze na Mirador Astronómico del Llano del Jable.

La Palma słynie z czystego nieba oraz pięknych widoków na gwiazdy a Mirador Astronómico del Llano del Jable podobno jest jednym z tych najlepszych miejsc do oglądania gwiazd. Na miejscu byliśmy chwilę po 21. Niestety chmury przysłaniały gwiazdy. Wg google wiatr powinien wkrótce rozwiać chmury. Postanowiliśmy więc poczekać w samochodzie. Czekaliśmy do godziny 22. Faktycznie niebo częściowo zostało odkryte jednak nie udało nam się zobaczyć pięknego gwiaździstego nieba tak jak się spodziewaliśmy. Niestety chmury za bardzo przeszkadzały.

Dzień szósty – środa, 22 stycznia 2020

Po śniadaniu ruszyliśmy na południe wyspy. Dzisiaj dzień wulkanów :) Po drodze wstąpiliśmy do winnnicy Bodegas Teneguia. Po winnicy nie chodziliśmy ale można było skosztować ich win oraz kupić. My kupiliśmy białe wino w zielonej butelce za niecałe 3,81 EUR (16,15zł).
To samo wino w marketach widzieliśmy za około 5 EUR.

Załącznik:
winnica.jpg
winnica.jpg [ 64.66 KiB | Obejrzany 5326 razy ]

Załącznik:
degustacja.jpg
degustacja.jpg [ 78.03 KiB | Obejrzany 5326 razy ]


Bardzo miły sprzedawca imieniem Diego znał kilka słów po polsku a od nas nauczył się kolejnego: „proszę”. Narysował na kartce pamiątkę dla naszego syna a ten dla niego narysował herb Polski ;) Diego na początku nie wiedział co to jest ale po chwili powiedział, że widział coś takiego na koszulkach polskich piłkarzy :)

Załącznik:
diego.jpg
diego.jpg [ 38.59 KiB | Obejrzany 5326 razy ]


Następnie udaliśmy się do Centro de Visitantes "Volcán de San Antonio"
Wstęp po 5 EUR, dzieci do 12 lat gratis. Warto odnotować, że ośrodek jest otwarty tylko do 18 (włącznie z parkingiem). A my mieliśmy taki plan aby zostawić tutaj samochód i udać się jeszcze pieszo na wulkan Teneguia oraz dalej aż do latarni. Zaparkowaliśmy więc przy kamiennym ogrodzeniu przed wjazdem na teren Centro de Visitantes "Volcán de San Antonio".
Muzeum słabe, prezentacje multimedialne nie działały. O godzinie 11 projekcja filmu w języku angielskim przedstawiająca Fuencaliente oraz wulkan San Antonio.Weszliśmy na wulkan San Antionio, a właściwie na wzgórze z którego było widać krater porośnięty drzewami.
Na szczycie pozostałość po rodakach – na tablicy informacyjnej ktoś nakleił reklamuję jakiejś firmy z Gdańska… „Nasi tu byli”… pomyślałem sobie, że jeszcze tylko brakuje charakterystycznych zielonych naklejek z nazwą drużyny piłkarskiej…

Załącznik:
San_Antonio.JPG
San_Antonio.JPG [ 188.33 KiB | Obejrzany 5326 razy ]


Po zejściu ze szczytu obejrzeliśmy film a następnie udaliśmy się ścieżką Ruta de los Volcanes w kierunku Faro de Fuencaliente. Znak informuje nas, że czeka nas 5,5 km.

Załącznik:
znak.JPG
znak.JPG [ 97.11 KiB | Obejrzany 5326 razy ]


Ścieżka była piaszczysta i łatwa ale już samo wejście na wulkan Teneguia wymagał odpowiedniego obuwia (my mieliśmy górskie z Dectathlonu) i uwagi – chwila nieuwagi i można było zjechać w dół. Synek twierdził, że przydały mu się umiejętności ze ścianki wspinaczkowej ;)

Załącznik:
Teneguia.jpg
Teneguia.jpg [ 87.79 KiB | Obejrzany 5326 razy ]


Tuż przed wejściem na szczyt można było wyczuć siarkę. Ze szczytu widać było Faro de Fuencaliente oraz tamtejsze zbiorniki z solą.

Załącznik:
widok_z_teneguia.JPG
widok_z_teneguia.JPG [ 102.16 KiB | Obejrzany 5326 razy ]


Zejście z wulkanu tą samą drogą. Wracamy na szlak i idziemy dalej do latarni.W okolicy latarni można było zobaczyć jak się uzyskuje morską sól Teneguia, otwarte również były drzwi do „fabryki” i można było podejrzeć pakowanie soli i chyba oczyszczanie.

Załącznik:
sal_marina.jpg
sal_marina.jpg [ 191 KiB | Obejrzany 5326 razy ]

Załącznik:
zbiorniki_z_sola.jpg
zbiorniki_z_sola.jpg [ 57.96 KiB | Obejrzany 5326 razy ]

Załącznik:
pakowanie_soli.jpg
pakowanie_soli.jpg [ 78.51 KiB | Obejrzany 5326 razy ]


Tuż przed latarnią jest przestanek autobusowy gdzie o godzinach: 9:45, 11:45, 13:45, 15:45 oraz 17:45 odjeżdża autobus nr 23 w kierunku Los Canarios. Jeden z przestanków po drodze jest właśnie przed Centro de Visitantes "Volcán de San Antonio". Czekając na ten autobus zrozumieliśmy, że popełniliśmy błąd. Powinniśmy tutaj przyjechać rano, zostawić samochód (jest pełno miejsc parkingowych), podjechać autobusem i potem na spokojnie sobie tutaj wrócić. A tak to tak trochę się spieszyliśmy tak aby zdążyć na autobus o 15:45. Cena biletu do El volcan (bo tak się nazywał przystanek przed Centro de Visitantes) to 2,80 EUR. My płaciliśmy gotówką ale widziałem też terminal w autobusie.

W drodze na nocleg wjechaliśmy jeszcze do HiperDino La Grama gdzie zobaczyliśmy już przygotowania do Fiesta Los indianos
Ceny ubrań to niecałe 10 EUR za element.

Załącznik:
biale_ubrania.jpg
biale_ubrania.jpg [ 54.86 KiB | Obejrzany 5326 razy ]



Wydatki tego dnia:Wino Teneguia: 3,81 EUR (16,15 zł)
Wstęp do Centro de Visitanes Volcan: 10 EUR (42,38zł)
Bilety autobusowe: 8,40 EUR
Zakupy: 13,41 EUR (56,81 zł)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#19 PostWysłany: 30 Mar 2020 18:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lip 2014
Posty: 1316
Loty: 104
Kilometry: 191 467
srebrny
Jak z parkowaniem w Santa Cruz de la Palma? Bezpłatne? Płatne? Jakieś strefy parkowania, automaty, parkingowi? Łatwo było znaleźć wolne miejsce?
_________________
Moje relacje: Bolonia & Trapani 2022Münster 2022
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 30 Mar 2020 19:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Wrz 2014
Posty: 1629
niebieski
@Raphael
Raczej problemu z parkowaniem być nie powinno. Wzdłuż praktycznie całek Avenida Maritima masz po co najmniej jednej stronie miejsca parkingowe, parking jest wzdłuż Avenida Las Nieves i Calle Carias. Jakaś ich część na pewno jest darmowa. Gorzej jest z parkowaniem wewnątrz centrum miasta - uliczki wąskie, dużo jednokierunkowych. Lepiej jest się zatrzymać przy oceanie i dojść.
_________________
Metia jest kobietą, powtarzam, metia jest kobietą.
Góra
 Profil Relacje PM off
Raphael uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 21 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group