Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 28 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 12 Lip 2019 12:38 

Rejestracja: 06 Sty 2015
Posty: 45
Czesc,

korzystajac z tej promocji:
https://www.fly4free.pl/egzotyka-papua- ... -2619-pln/

Kupilem dwa bilety do Sorong w terminie10 lutego (12 lutego o 6 rano na miejscu) do 26 lutego. Zaczynam to jakos "organizowac" bede wdzieczny o rady, co warto zobaczyc w poblizu - Nastawiam sie na Papue i Papue zachodnia (czyli Indonezja, chociaz kontynent to juz Australia i Ocenia ;)) ale jesli jest jakas super atrakcja z latwym dostepem w innym kraju tez bedzie super oczywiscie.

Prosze tez o rady dotyczace wsystkiego: podrozy, noclegow ale glownie oczywiscie atrakacji i transportu
Widze, ze loty sa troche problematyczne z Sorong bo trzeba zawsze latac przez Jayapura i nie ma wlasciwie laczonych biletow, plan na ten moment:
- Wyspy Raja Ampat - jakies 5 dni - ale co i gdzie dokladnie tam ogladac? Gdzie sie zatrzymac? Na jednej wyspie?
- Baliem Valley tracking - 2 noce / 3 dni - trekking z przewodnikiem;
- Nabire - Hot Springs / Plywanie z rekinami;

Co jeszcze? Jak z bezpieczenstwem? Czy jest jakis dorby przewodnik dotyczacy tylo tego regionu?

Pzdr,
Lukasz.


Ostatnio edytowany przez Abcn, 12 Lip 2019 23:48, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu
Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN
#2 PostWysłany: 12 Lip 2019 16:54 

Rejestracja: 11 Lut 2018
Posty: 351
srebrny
Parę lat temu byliśmy w Wamenie (Baliem Valley). Na trek poszliśmy z Sadrakiem Asso, to sensowny przewodnik polecany był na innych forach podróżniczych. I nie był jakiś super drogi. To stare namiary na niego więc nie wiem czy aktualne: sadrak.asso@yahoo.com tel: 081248213287

Bardziej aktualnych informacji można poszukać na stronie naszych sasiadow:
http://www.papuatrekking.com/

Tak na marginesie - myślisz o treku, który zajmie 2 noce/3dni? To trochę mało. Wystarczy aby krążyć w okolicy Wameny, ale nie liczyłbym wtedy na zbyt wiele.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 12 Lip 2019 17:04 

Rejestracja: 06 Sty 2015
Posty: 45
Bardzo dziękuję za informację, oczywiście jeśli warto trek może być dłuższy. Co zyskuje się idąc dłużej? Bardziej odizolowane wioski, głębsza dżunglę? Punkty widokowe? Inne plemiona?

BTW jak tam wygląda 'zakwaterowanie' śpi się w namiotach, w domkach tych plemion? Pod gołym niebem? Łazienka pod drzewem? :) Jak bardzo trzeba być przygotowanym na to? Butelka wody i można uzupełnić?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 12 Lip 2019 18:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sie 2010
Posty: 380
niebieski
w Dolinie Baliem przewodnik zbędny, wystarczą maps.me i relacja @grucha06 na tym forum, wystarczy jak dojdziecie do Yogosem/ Yauarimy i wrocicie, żeby łyknąć klimatu Ścieżka wydeptana, jak będziecie mieli szczęście zobaczycie paru facetow w kotekach, spanie na materacach na podlodze w domkach z drewna, jedzenie zupki chińskie lub ryż z warzywami, kibelek do dziurki lub nad rzeką, w cenie noclegu napełnienie butelek ciepłą /gorącą wodą z termosa miejscowych. Jak dołożycie 3 dodatkowe dni zrobicie kółko do Kurimy, ale musicie wgramolić się z 1000m pod górę. Nie polecam tylko noclegu w Ugem zaznaczonego jako Hostel na maps.me.

"Bardziej wyglądające dziko wioski" są w innym miejscu od Wameny, tam gdzie są mumie. Jak zapłacisz zrobią dla Ciebie wszystko, żebyś czuła się jak wśród dzikich i zrobiła odpowiednie fotki. ... a dziś prawdziwych dzikich już nie ma :) Typowa komercja.

Dolina Baliem nie jest też dzika, chociaż zawsze można trafić na rytualne zabijanie świnek i tego typu atrakcje. Widoki fajne idziesz nad takim jarem prawie jak w Himalajach, dżungli brak. W dolinie bezpiecznie czy też bardzo bezpiecznie, ale po zmroku w Wamenie i to szczególnie w okolicach dworców bardzo nieprzyjemnie i zapewne mało bezpiecznie. Słyszałam relację Niemców, jak ich jakichś tubylec chciał przepytywać maczetą. Jak wczesnym rankiem przed wschodem słońca szliśmy na piechotkę na lotnisko, jeździł tylko jeep policyjny. Nikt inny się nie wychylał. Wystarczy zobaczyć jak zabezpieczają domy w nocy - skojarzenie z Salwadorem nie jest przesadą :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Kadet uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 12 Lip 2019 20:24 

Rejestracja: 11 Lut 2018
Posty: 351
srebrny
Widzę, że jednak dużo się zmieniło. Jak niestety wszędzie. My robiliśmy trek we dwójkę plus nasz przewodnik i 2 tragarzy, którzy nieśli żarcie, bo w wioskach nic nie było do kupienia. Tylko raz udało nam się kupić parę owoców awokado. A spanie było na klepiskach w ich chatach bo innych miejsc nie było...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 12 Lip 2019 22:09 

Rejestracja: 06 Sty 2015
Posty: 45
Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Bardzo rozjaśniły sprawę.

Co polecacie na Raja Ampat? Czy z jednej wyspy da się dopłynąć na główne atrakcje czy lepiej zmieniac wyspy? Mam plan nocowac na dwóch różnych. Jakie polecacie?

Czyli ta strona jest godna polecenia:
https://www.stayrajaampat.com/

?

Poza dolina, wyspami, nurkowaniem z rekinami polecacie coś? Któreś z miast jest warte uwagi?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 20 Lip 2019 20:02 

Rejestracja: 06 Sty 2015
Posty: 45
Tak wiec jesli chodzi o Wamene to widze to tak:

Dzien 1 - Przylot / Hotel / poszwedanie sie po miescie;
Dzien 2 - Bus do Kurimy - Trekking z maps.me 20km do Yogosem. Spanie w domku we wiosce;
Dzien 3 - Z Yogosem na dol do Kurimy i bus z porotem do Wameny + hotel
Dzien 4 - Wylot

mam watpliwosci jedynie co do wody... mozna pic z rzek po drodze czy nalezy wziac filtr do wody?

Czytalem tez ze mozna podobno wykupic miejsce w awionetce i poleciec do Yogosem samlototem, ktos cos wie? :)

Co myslicie o takim planie? Ma to sens? Trekking bez przewodnika.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 20 Lip 2019 21:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sie 2010
Posty: 380
niebieski
jest jeden strumień po drodze, choć może się zdarzyć, że go ominiesz w drodze powrotnej
miejscowi pili wodę ze strumienia i zachęcali do picia i uzupełnienie zapasów
ja zawsze używam lifestraw

samolot to chyba dużo dalej do Angguruk :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 24 Lip 2019 15:01 

Rejestracja: 06 Sty 2015
Posty: 45
cyberpunk64 napisał(a):
jest jeden strumień po drodze, choć może się zdarzyć, że go ominiesz w drodze powrotnej
miejscowi pili wodę ze strumienia i zachęcali do picia i uzupełnienie zapasów
ja zawsze używam lifestraw

samolot to chyba dużo dalej do Angguruk :)


Dziekuje :)

Ten wstepny plan wykonalny? w 8h od miejsca gdzie zatrzymuje sie bus do wioski do zrobienia? Jak czesto jezdza te busy? Czy trzeba w ciemno? Jakie sa godziny kursowania? (wiem, milion pytan)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 24 Lip 2019 16:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sie 2010
Posty: 380
niebieski
z tych miliona pytań odpowiem na jedno
- busy ruszają wtedy, kiedy nazbiera się właściwa ilość osób
:)

ja robiłam tą trasę w 3 dni, ale jak jesteś rączy jeleń do możesz zrobić to i w dwa dni, albo ....
podczas podróży spotkałam osoby biegnące w maratonie z Jiri do Namche Bazaar w Himalajach, czy też biorące udział w maratonie w Omanie, w Kanionie Arabii, pewnie tą trasę zrobiliby w jeden dzień

chciałabym tylko zwrócić uwagę, że konwenanse wymagają, żebyś przywitał się z każdym wędrowcem z osobna podając rękę wymieniając wszystkie słowa, jakie nauczysz się po drodze
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 25 Lip 2019 09:19 

Rejestracja: 06 Sty 2015
Posty: 45
Wielkie dzieki ponownie!

Tak wiec.. jeszcze jedno. Jakie szczepienia? Szczepilas sie na cos?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 28 Lip 2019 16:49 

Rejestracja: 23 Paź 2012
Posty: 67
Loty: 2
Kilometry: 2 927
Cześć Ibanka, my chyba skorzystaliśmy z tej samej promocji, tylko lecimy w październiku :)

Jeśli chodzi o trekking w dolinie Baliem, to znalazłam taką relację - jest bardzo dokładnie wszystko opisane i wygląda, jakby można było, korzystając z tych wskazówek, spokojnie zrobić trekking na własną rękę:
http://www.kuukandtravel.com/papua-zach ... -na-glowe/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 28 Lip 2019 18:21 

Rejestracja: 06 Sty 2015
Posty: 45
k4te napisał(a):
Cześć Ibanka, my chyba skorzystaliśmy z tej samej promocji, tylko lecimy w październiku :)

Jeśli chodzi o trekking w dolinie Baliem, to znalazłam taką relację - jest bardzo dokładnie wszystko opisane i wygląda, jakby można było, korzystając z tych wskazówek, spokojnie zrobić trekking na własną rękę:
http://www.kuukandtravel.com/papua-zach ... -na-glowe/


Czesc, no to czekam na na Wasza relacje ;)
Decyzja ze samodzielnie juz jest, tylko teraz sie zastanawiamy czy jeden mocleg czy dwa noclegi.

BTW, co robice poza tym trekkingiem? My na bank chcemy Raja Ampat (dwie rozne wyspy chyba, mimo kosmicznie drogiego transportu) i plywanie z rekinami w Nabire.

Pzdr.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 06 Sie 2019 11:12 

Rejestracja: 23 Paź 2012
Posty: 67
Loty: 2
Kilometry: 2 927
lbanka napisał(a):
k4te napisał(a):
Cześć Ibanka, my chyba skorzystaliśmy z tej samej promocji, tylko lecimy w październiku :)

Jeśli chodzi o trekking w dolinie Baliem, to znalazłam taką relację - jest bardzo dokładnie wszystko opisane i wygląda, jakby można było, korzystając z tych wskazówek, spokojnie zrobić trekking na własną rękę:
http://www.kuukandtravel.com/papua-zach ... -na-glowe/


Czesc, no to czekam na na Wasza relacje ;)
Decyzja ze samodzielnie juz jest, tylko teraz sie zastanawiamy czy jeden mocleg czy dwa noclegi.

BTW, co robice poza tym trekkingiem? My na bank chcemy Raja Ampat (dwie rozne wyspy chyba, mimo kosmicznie drogiego transportu) i plywanie z rekinami w Nabire.

Pzdr.


Myślę, że też będziemy chcieli odwiedzić Raja Ampat i na pewno gdzieś popodglądać Rajskie Ptaki. Ogólnie to jeszcze nie mamy zbytnio planu, musimy sobie policzyć ile czasu zajmie przemieszczanie się i co w związku z tym zdążymy, a co trzeba będzie odpuścić. Z rekinami pływaliśmy na Filipinach, więc nie wiem czy chcemy to powtarzać - muszę sprawdzić, czy może tutaj jest to bardziej autentyczne doświadczenie, bo na Filipinach było trochę mocno turystycznie i przy okazji za dużo prób dymania turystów jak na mój gust ;) Niestety z tego co na razie na szybko się zorientowałam to jakoś strasznie drogo wychodzi za te rekiny w Nabire...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 07 Sie 2019 13:42 

Rejestracja: 06 Sty 2015
Posty: 45
Ja wiem tylko to, co czytalem z internecie, podobno jedno z najlepszych, o ile nie najlepsze do tego miejsce na swiecie, ile w tym prawdy - nie wiem.

https://ourtraveltip.com/swim-with-whal ... indonesia/
Z tego artykulu wynika ze to 2-dniowa wyprawa i calkowity koszt dla dwojki moze wyniesc ponizej 300E

My na razie mamy taki plan:
(1) Przylot do Sorong
(2) Lot do Japapura, a nastepnie to Wameny, nocleg w Wamenie
(3) wyjscie na szlak, nocleg w Hitugi;
(4) dojscie do Yogosem, nocleg;
(5) powrot do Wameny - nocleg
(6) lot do Jayapury, potem do Nabire - nocleg;
(7) wycieczka do rekinow wielorybich, nocleg na miejscu
(8) powrod do Nabire, jak sie uda to lot do Japaura albo.. jeden dzien buforu (zla pogoda itp);
(9) lot do Sorong transport na wyspe
(10-13) - Raja Ampat
(14) powrot do Sorong
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 16 Wrz 2019 09:15 

Rejestracja: 06 Sty 2015
Posty: 45
k4te napisał(a):
lbanka napisał(a):
k4te napisał(a):
Cześć Ibanka, my chyba skorzystaliśmy z tej samej promocji, tylko lecimy w październiku :).


Dajcie prosze znac jak bylo, tymbardziej ze sytuacja polityczna na wyspie jest delikatnie mowiac napieta obecnie.

Szczepiliscie sie na cos?
My planujemy A+B, Dur Brzuszny i Wscieklizna.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 24 Paź 2019 09:07 

Rejestracja: 06 Sty 2015
Posty: 45
Jakies wiesci w wycieczki?

Wiem, ze w Raja Ampat jest bezpiecznie, ale Wamena, Jayapura?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 25 Paź 2019 12:04 

Rejestracja: 06 Sty 2015
Posty: 45
Dobra, jesli ktos tez jest zainteresowany, to udalo mi sie skontaktowac z kims "na miejscu" na reddicie, obecnie WAMENA to jesy calkowite NO-NO:

"For the love of god, don't even touch wamena with a 10-ft pole. Even their own people can't stand living there. The only time wamena is worth visiting is only on yearly Baliem Valley Festival, which already ended some months ago anyway.

Just stay in raja ampat. There is nothing worth seeing in Jayapura, or even Sentani in particular. Unless you're interested in seeing a big-ass lake, and the surrounding smelly drunks hanging around it.

For a small town, it is extremely dirty. The roads are dark, unlit at night, and full of potholes. Foods are not that expensive like in wamena but still overpriced. There is no tourist spot but a little statue on the hills overlooking sentani airport called mcarthur.

The beaches are not that pretty and it's too far away because you literally have to go around mountains to get there. And they charged you 30K for sitting on the fucking sand.

I don't know shit about nabire because I never once stepped my foot in there. Just stay in raja ampat, please. You have seen the best papua can offer. Save your hard earned money and get outta here"

--

"Current situation.

I am an air traffic controller. We always have our eyes over wamena because refugees, police, and the armies are coming in and out of there nonstop on a hercules. On rare occasions, they said shootouts can be heard on the streets. Granted, it's not complete chaos out there. But for non-papuans, it's definitely not the safest place to be right now.

If you want to trek, do it at your own risk. The mountains there are very pretty indeed."
Góra
 Profil Relacje PM off
tropikey lubi ten post.
tropikey uważa post za pomocny.
 
      
#19 PostWysłany: 25 Paź 2019 23:07 

Rejestracja: 11 Lut 2018
Posty: 351
srebrny
No cóż, opinia jak opinia. Zależy co kto lubi i czego oczekuje. Jak ktoś jest przyzwyczajony do hotelu z basenem, albo zwiedzanie kraju kojarzy mu się tylko z zabytkami to faktycznie nie ma tam czego szukać. Wamene i Dolina Balien to jedna z moich ciekawszych przygód, ale ja lubię etnograficzne klimaty, ciekawią mnie zwykli ludzie, ich życie. Trzeba więc przed wyjazdem zrobić "rachunek sumienia". Jeżeli przedkładasz np. pobyt w Krabi nad szwendanie się po górskich wioskach, a problem dla ciebie jest nocowanie w prymitywnych warunkach, chodzeniem za potrzebą do lasu czy mycie się w potoku to faktycznie nie ma sensu tam lecieć i iść na trek.
Nie wartościuję tych wyborów. Jednych cieszy to, innych tamto. Każdy powinien znaleźć swoją bajkę i mieć z tego radochę. Na pewno nie męczarnię... :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 26 Paź 2019 09:29 

Rejestracja: 06 Sty 2015
Posty: 45
jaszon napisał(a):
No cóż, opinia jak opinia. Zależy co kto lubi i czego oczekuje. Jak ktoś jest przyzwyczajony do hotelu z basenem, albo zwiedzanie kraju kojarzy mu się tylko z zabytkami to faktycznie nie ma tam czego szukać. Wamene i Dolina Balien to jedna z moich ciekawszych przygód, ale ja lubię etnograficzne klimaty, ciekawią mnie zwykli ludzie, ich życie. Trzeba więc przed wyjazdem zrobić "rachunek sumienia". Jeżeli przedkładasz np. pobyt w Krabi nad szwendanie się po górskich wioskach, a problem dla ciebie jest nocowanie w prymitywnych warunkach, chodzeniem za potrzebą do lasu czy mycie się w potoku to faktycznie nie ma sensu tam lecieć i iść na trek.
Nie wartościuję tych wyborów. Jednych cieszy to, innych tamto. Każdy powinien znaleźć swoją bajkę i mieć z tego radochę. Na pewno nie męczarnię... :D


Ja chce tam jechac "za wszelka cene", ale jednak zycie jest wazniejsze :) Ta osoba nie poleca Jayapura, jesli chodzi o Wamene - to jak najbardziej, ale nie teraz. Niedawno 40 osob zginelo podczas zamieszek w miescie, podobno tysiace ludzi wyjechalo. Bede trzymal reke na pulsie (przed reddita ;)) bo w PL malo informacji o Papui...

Jeszcze kilka opinii:

"Jayapura and Nabire are relatively safe, I don't condone traveling to Wamena in near future, tourist or not."

"Not recommended, postpone till next year, let the new government do their job first. Try Wakatobi instead"
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 28 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group