Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 73 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
#41 PostWysłany: 25 Sie 2018 12:31 

Rejestracja: 03 Lis 2012
Posty: 2784
Loty: 154
Kilometry: 151 837
niebieski
Ja przekraczałem tę granicę na dowód.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów
Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament
#42 PostWysłany: 25 Sie 2018 12:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Sie 2016
Posty: 343
Ja też, bez żadnych problemów.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#43 PostWysłany: 25 Sie 2018 12:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lis 2012
Posty: 2939
Loty: 348
Kilometry: 658 488
niebieski
Jak przekraczałem przejściem samochodowym od strony greckiej do tureckiej wraz ze znajomymi Turkami, to mówili abym dał paszport lub dowód. Niestety an wszystkich przejściach (tych pieszych też) podawałem paszport, więc na 100% Ci nie powiem, ale nie powinno być problemów.
_________________
Azory => Egzotyka tuż za rogiem, czyli azorski "double decker" :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#44 PostWysłany: 26 Sie 2018 13:48 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3027
srebrny
Cały czas na dowód.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#45 PostWysłany: 20 Cze 2020 11:17 

Rejestracja: 18 Mar 2017
Posty: 9
Skuterem ktoś przekraczał granice? Obowiązkowe ubezpieczenie po stronie tureckiej trzeba wykupić na granicy w takim przypadku?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#46 PostWysłany: 20 Cze 2020 11:29 

Rejestracja: 13 Sty 2018
Posty: 1100
platynowy
Zgaduję, że skuter będziesz miał wypożyczony, więc zorientuj się, czy wypożyczalnia Ci na to pozwoli. W przypadku aut rzadko kiedy tak się dzieje.
_________________
Image

Lecisz z POZ i potrzebujesz pomocy z czymkolwiek? Odezwij się!
Góra
 Profil Relacje PM off
marcin.krakow lubi ten post.
 
      
#47 PostWysłany: 22 Cze 2020 18:01 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1440
złoty
Aktualna informacja o przekraczaniu granicy z Cyprem Północnym na dzień dzisiejszy. W skrócie: turyści mogą o tym na razie zapomnieć.
https://cyprus-mail.com/2020/06/22/coro ... ing-north/
Góra
 Profil Relacje PM off
wtak uważa post za pomocny.
 
      
#48 PostWysłany: 12 Kwi 2022 18:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 3980
Loty: 451
Kilometry: 660 334
platynowy
Przekraczanie granicy w Nikozji bez problemu.
Tylko na paszport, żadnych dokumentów covidowych.
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
Antek12 uważa post za pomocny.
 
      
#49 PostWysłany: 09 Paź 2022 17:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sie 2016
Posty: 77
niebieski
Przekraczanie granicy pomiędzy Republiką Cypru a nieuznawaną Turecką Republiką Cypru Północnego (TRNC) możliwe jest obecnie w następujących punktach:

• Metehan (zwany także Agios Dometios lub Kermiya) w zachodniej Nikozji: pojazdy lub pieszo.
• Ledra Palace w Nikozji : pojazdy i pieszo
• Ledra Street w Nikozji: pieszo
• Locmaci w Nikozji: pojazdy i pieszo
• Dhekelia (znana również jako Beyarmudu, Pergamos lub Pile): pojazdy i pieszo
• Akyar (zwany także Strovilia lub Azios Nikolaos) w brytyjskiej wschodniej strefie suwerennej w Famaguście: przejście na drodze Larnaka-Famagusta: pojazdy i pieszo
• Deryneia lub Derinia dla pieszych i pojazdów. Po stronie TRNC do przejścia granicznego nie ma zorganizowanej komunikacji publicznej. Pozostaje wędrówka piesza ok. 8 km lub przejazd taksówką za ok. 7 EUR
• Yesilirmak (znany również jako Limnitis) w pobliżu Guzelyurt (Morpho): przejście do enklawy Republiki Cypru na terenie TRNC dla pieszych i pojazdów

Kontrolę dokumentów każda ze stron przeprowadza osobno. Pomiędzy Republiką Cypru a TRNC znajduje się strefa kontrolowana przez ONZ tzw. „zielona linia” o szerokości od kilkunastu metrów do kilku kilometrów. W pobliżu Famagusty TRNC graniczy z terytorium suwerennej strefy brytyjskiej.
Republika Cypru jest członkiem Unii Europejskiej, ale znajduje się poza strefą Schengen, a więc osoby przekraczające granicę oraz „zieloną linię” z TRNC muszą okazać dokument podróży. Dla podróżnych z krajów Unii Europejskiej do wjazdu lub wyjazdu wystarczy dowód osobisty. Strona TRNC ma podobne wymagania co do dokumentów. Obywatele UE powinni okazać dowód osobisty lub paszport. Nie trzeba wypełniać żadnych formularzy.
Obecnie (październik 2022) nie są wymagane żadne dokumenty związane z ograniczeniami covid-19.
Przebywanie w celach turystycznych na obszarze TRNC jest dozwolone do 30 dni. Wydłużenie tego pobytu wymaga wizy. Jej brak przy wyjeździe spowoduje naliczenie kary pieniężnej.
Przybywając do Republiki Cypru lub TRNC należy zadeklarować przywóz gotówki w kwocie większej niż 10.000 EUR.
Na przejściach granicznych dokument jest skanowany m.in. w celu ustalenia legalności przyjazdu. Osoby, które przybyły na Cypr przez TRNC (np. przylatujące na lotnisko Ercan) są uznawane przez władze Republiki Cypru za przybywające nielegalnie i mogą być ukarane grzywną.

Załączniki:
Komentarz do pliku: Ledra Street w Larnace - pomiędzy punktami kontrolnymi
Ledra.jpg
Ledra.jpg [ 119.86 KiB | Obejrzany 1901 razy ]
_________________
Żelazna kurtyna w czasach PRLhttps://www.fly4free.pl/forum/zelazna-kurtyna-w-czasach-prl,18,168890
Podróże zagraniczne w czasach PRLhttps://www.fly4free.pl/forum/podroze-zagraniczne-w-czasach-prl,18,168701
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#50 PostWysłany: 09 Paź 2022 19:48 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1440
złoty
Yaneck napisał(a):
• Yesilirmak (znany również jako Limnitis) w pobliżu Guzelyurt (Morpho): przejście do enklawy Republiki Cypru na terenie TRNC dla pieszych i pojazdów



Przez tę "enklawę" rozumiesz kawałek wybrzeża przy Kato Pyrgos? To nie jest enklawa. Fakt, że najszybciej i najprościej dostać się tam z Nikozji jadąc właśnie przez TRNC przez Güzelyurt/Morphou, ale da się też tam dostać jadąc cały czas przez terytorium Republiki Cypru, krętą drogą północnymi zboczami gór Troodos. Albo od drugiej strony od strony Pafos i Polis.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#51 PostWysłany: 09 Paź 2022 22:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sie 2016
Posty: 77
niebieski
Racja. W pobliżu jest Kokina enklawa TRNC na terenie Republiki Cypru (niedostępna) stąd moja pomyłka.
_________________
Żelazna kurtyna w czasach PRLhttps://www.fly4free.pl/forum/zelazna-kurtyna-w-czasach-prl,18,168890
Podróże zagraniczne w czasach PRLhttps://www.fly4free.pl/forum/podroze-zagraniczne-w-czasach-prl,18,168701


Ostatnio edytowany przez puhacz, 11 Paź 2022 08:07, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika, jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 Profil Relacje PM off
meczko lubi ten post.
 
      
#52 PostWysłany: 10 Paź 2022 22:31 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1440
złoty
Enklawę turecką w Kokkinie/Erenkoy objeżdża się zresztą też górami, więc kawałek wybrzeża przy Kato Pyrgos ma Turków z obu stron, co robi trochę wrażenie "końca świata".
Jechałem kiedyś tamtędy z Nikozji do Pomos omijając TRNC z powodu braku ubezpieczenia wynajętego auta. Na wyspie, która jest generalnie niewielka, nagle ma się wrażenie, że trasa wydłuża się w nieskończoność :-) Bardzo ładne tereny.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#53 PostWysłany: 01 Lis 2023 18:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Lis 2019
Posty: 425
Loty: 108
Kilometry: 129 341
srebrny
Odświeżę trochę temat. Czy ktoś miał ostatnio problem z granicą, MAJĄC pieczątkę Cypru Pn. z granicy lądowej? (tak, wiem, że można na dowód i bez pieczątek, ale jestem typem kolekcjonera tych ostatnich ;) )

Czy dobrze rozumiem, że:
1. wlatując na Cypr przez część południową

2. jadąc na północ (lądem, powrót na południe też lądem)

3. i wylatując z Cypru też przez część południową

wszystko jest ok i nikt na żadnej granicy mi nie będzie robić problemów? (nawet jak będę mieć pieczątki z Cypru Północnego)
_________________
https://www.zamiedzaidalej.pl/

https://www.facebook.com/zamiedzaidalej
Góra
 Profil Relacje PM off
Yaneck lubi ten post.
 
      
#54 PostWysłany: 01 Lis 2023 22:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sie 2016
Posty: 77
niebieski
To jest wzorcowy sposób dotarcia na Cypr i jego opuszczenie.
Z uzyskaniem pieczątki w paszporcie może być problem, bo ich nie stemplują, może na specjalne życzenie. Po stronie Republiki Cypru nikt paszportu nie przegląda, na lotniskach są samoobsługowe terminale skanujące stronę główną paszportu lub dowód i te dane lądują w elektronicznej ewidencji.
_________________
Żelazna kurtyna w czasach PRLhttps://www.fly4free.pl/forum/zelazna-kurtyna-w-czasach-prl,18,168890
Podróże zagraniczne w czasach PRLhttps://www.fly4free.pl/forum/podroze-zagraniczne-w-czasach-prl,18,168701
Góra
 Profil Relacje PM off
Szymon2020 lubi ten post.
 
      
#55 PostWysłany: 01 Lis 2023 23:21 

Rejestracja: 07 Lut 2014
Posty: 793
niebieski
Szymon2020 napisał(a):
Odświeżę trochę temat. Czy ktoś miał ostatnio problem z granicą, MAJĄC pieczątkę Cypru Pn. z granicy lądowej? (tak, wiem, że można na dowód i bez pieczątek, ale jestem typem kolekcjonera tych ostatnich ;) )

Czy dobrze rozumiem, że:
1. wlatując na Cypr przez część południową

2. jadąc na północ (lądem, powrót na południe też lądem)

3. i wylatując z Cypru też przez część południową

wszystko jest ok i nikt na żadnej granicy mi nie będzie robić problemów? (nawet jak będę mieć pieczątki z Cypru Północnego)


Pieczątki ostatni raz stawiali chyba z 10 lat temu i to na osobnej karteczce, o ile nie wleciałeś prosto na Ercan, wtedy w PASS.
Góra
 Profil Relacje PM off
Szymon2020 lubi ten post.
 
      
#56 PostWysłany: 04 Lis 2023 19:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Lis 2019
Posty: 425
Loty: 108
Kilometry: 129 341
srebrny
Czyli: w przypadku tego, że np. dostaję pieczątkę na lotnisku w Ercan, problem nie leży w tym, że mam pieczątkę z Ercan, tylko w tym, że nie mam cypryjskiej (w sensie że cypryjskie władze nie mają mnie w systemie i nagle pojawiam się tam znikąd, już abstrahując od tego, czy realnie dostaję pieczątkę czy nie)

jeśli tak, to wychodziłoby analogicznie jak z granicą między Kosowem a Serbią (tam też, przy jeździe Kosowo->Serbia, problem nie tyle leżał w pieczątce kosowskiej, a w braku serbskiej) - dobrze rozumiem?

o terminalach oczywiście wiem, ale póki Cypr "południowy" stempluje, to dlaczego nie pokusić się też o ich pieczątkę :D
_________________
https://www.zamiedzaidalej.pl/

https://www.facebook.com/zamiedzaidalej
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#57 PostWysłany: 04 Lis 2023 19:55 

Rejestracja: 07 Lut 2014
Posty: 793
niebieski
Cypryjskiej pieczątki z południa nigdzie nie dostaniesz już, chyba, że masz paszport spoza Unii.

Właśnie pieczątka z Ercan jest dowodem, że na południu jesteś niejako nielegalnie/źle wjechałeś (bo dla nich to Occupied Area), ale to wyjdzie ewentualnie gdybyś wracał z południa. Grozi tylko pouczeniem, a kolejnym razem ewentualny "ban", chyba na 10 lat jak ktoś pisał na którejś z grup na FB.

Jak wracasz też z północy, to spokojnie możesz objechać całe południe wjeżdżając dowolnym przejściem pieszym lub samochodowym, zależnie na kogo trafisz, mogą tylko zrobić kwaśną minę, ale nic więcej, bo po to jest checkpoint, aby można go było przekraczać i korzystać z uroków obu stron, nie mogą tego zakazać.

Na lotnisku (PFO, LCA) bardziej rygorystycznie do tego podchodzą.
Góra
 Profil Relacje PM off
Szymon2020 lubi ten post.
Szymon2020 uważa post za pomocny.
 
      
#58 PostWysłany: 04 Lis 2023 21:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Lis 2019
Posty: 425
Loty: 108
Kilometry: 129 341
srebrny
ciachu25 napisał(a):
Właśnie pieczątka z Ercan jest dowodem, że na południu jesteś niejako nielegalnie/źle wjechałeś (bo dla nich to Occupied Area), ale to wyjdzie ewentualnie gdybyś wracał z południa. Grozi tylko pouczeniem, a kolejnym razem ewentualny "ban", chyba na 10 lat jak ktoś pisał na którejś z grup na FB.


czyli TL;DR
przylot i wylot z południa (+ odwiedzenie północy) -> zero ryzyka problemów (bo wjechałem na południe po bożemu i po bożemu też z niego wyjeżdżam, a że byłem na północy, to nie jest problem dla Cypryjczyków Pd, bo wjeżdżałem na północ z Cypru Pd)

przylot i wylot z północy (+ odwiedzenie południa) -> bez problemu, ale z pieczątką z ECN lepiej nie pokazywać tego paszportu przy kolejnych wizytach na południu (kolejnych, w sensie że to już jakiś inny wyjazd i lądowanie w PFO/LCA)

przylot na północ i wylot z południa -> mogą na wylocie w PFO/LCA kręcić nosem (ale też tylko w sytuacji pieczątki z ECN w paszporcie, jak jej nie ma to nie ma problemu ;) ), jak będzie jakaś kolejna pieczątka z ECN i to wykryją, tzn. że ban na 10 lat

[a btw - co do cypryjskiej pieczątki z południa, to w 2022 dostałem na prośbę do PL paszportu i to razy 2 :D ]
_________________
https://www.zamiedzaidalej.pl/

https://www.facebook.com/zamiedzaidalej
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#59 PostWysłany: 04 Lis 2023 21:56 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1440
złoty
Mocno wątpię w ten rzekomy ban na 10 lat. Cypr to państwo członkowskie UE, więc jako obywatele UE mamy prawo tam wjechać, Cypr nie może tak sobie arbitralnie banować osoby z unijnymi paszportami. Istnieje co prawda prawna możliwość zakazu wjazdu obywatela UE na podstawie zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale to już grubsza sprawa, zwykłe nielegalne przekroczenie granicy przez turystę nie powinno tu wystarczyć. Chyba że ktoś regularnie przylatuje na Ercan i występuje za każdym razem na konferencjach na temat odwiecznej tureckości całego Cypru i bezprawności greckiego reżimu na południowej części wyspy.
Jak najbardziej natomiast władze Cypru (południa) będą "w prawie" za przylot na Ercan dać mandat, bo to według ich przepisów nielegalne przepisanie granicy.

@Szymon2020, co do Kosowa i Serbii to też nie jest tak, że problemem jest brak serbskiej pieczątki. Do Serbii można wjeżdżać na dowód, więc można zgodnie z prawem być bez pieczątki. Problemem jest dla nich wjazd do Kosowa z którejkolwiek innej strony niż Serbia, bo to z ich punktu widzenia nielegalne przekroczenie granicy. W praktyce może to wyjść na jaw tylko wtedy, jak ktoś ma kosowską pieczątkę w paszporcie i pokaże ten paszport na granicy z Serbią. Bardzo łatwe do uniknięcia, po prostu trzeba przekraczać granice na dowód, a nie na paszport.
Inna sprawa, że przynajmniej w tym roku jedyną konsekwencją złapania z kosowską pieczątką jest to, że Serbowie ją przekreślają i wbijają na nią pieczątkę "anulowano". Złośliwi twierdzą zresztą, że w ten sposób Serbowie uznają de facto Kosowo, bo żeby coś anulować, to trzeba uznać, że wcześniej miało jakieś skutki.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
#60 PostWysłany: 04 Lis 2023 22:13 

Rejestracja: 07 Lut 2014
Posty: 793
niebieski
-- 04 Lis 2023 20:08 --

Marku, czytałem o tym BAN-ie tydzień/dwa temu na Every Passport Stamp, więc to nie "moje", ale z czyjejś autopsji;)

-- 04 Lis 2023 20:13 --

Szymon2020 napisał(a):
ciachu25 napisał(a):
Właśnie pieczątka z Ercan jest dowodem, że na południu jesteś niejako nielegalnie/źle wjechałeś (bo dla nich to Occupied Area), ale to wyjdzie ewentualnie gdybyś wracał z południa. Grozi tylko pouczeniem, a kolejnym razem ewentualny "ban", chyba na 10 lat jak ktoś pisał na którejś z grup na FB.


czyli TL;DR
przylot i wylot z południa (+ odwiedzenie północy) -> zero ryzyka problemów (bo wjechałem na południe po bożemu i po bożemu też z niego wyjeżdżam, a że byłem na północy, to nie jest problem dla Cypryjczyków Pd, bo wjeżdżałem na północ z Cypru Pd)

przylot i wylot z północy (+ odwiedzenie południa) -> bez problemu, ale z pieczątką z ECN lepiej nie pokazywać tego paszportu przy kolejnych wizytach na południu (kolejnych, w sensie że to już jakiś inny wyjazd i lądowanie w PFO/LCA)

przylot na północ i wylot z południa -> mogą na wylocie w PFO/LCA kręcić nosem (ale też tylko w sytuacji pieczątki z ECN w paszporcie, jak jej nie ma to nie ma problemu ;) ), jak będzie jakaś kolejna pieczątka z ECN i to wykryją, tzn. że ban na 10 lat

[a btw - co do cypryjskiej pieczątki z południa, to w 2022 dostałem na prośbę do PL paszportu i to razy 2 :D ]



A to oszuści, spędziłem tam ponad 5 lat, wjeżdżałem kilkadziesiąt razy w różnych stron i lotnisk i ani razu mnie nie poczęstowali, nawet po prośbie, za to na karteczce mam kilkadzieisiąt z "Tureckiej Republiki";)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 73 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group