Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 15 Maj 2018 18:47 
Awatar użytkownika

Witam!
Jest to mój pierwszy post na tym forum, cieszę się okropnie, bo zbierałam się długi czas. :D nazywam się Ania i od półtora roku jestem w Irlandii.

Otóż moja sprawa wygląda tak..
Wyjeżdżam do Stanów na 3 tygodnie pod koniec lipca - wesele :D (Boston/NY). Raczej zostanę na wschodnim wybrzeżu. Chciałabym wyrobić sobie kartę kredytową, ale nigdy takiej nie miałam. Dodatkowy problem jest - mieszkam w Irlandii i nie wrócę do tego czasu do Polski, żeby to załatwić w polskim banku. Mam konto w AIB, więc posiadam kartę debetową Visa. Dodatkowo posiadam konto w Revolut, gdzie karta również jest Visa. Nie znam się kompletnie czy lepsza będzie Visa czy MasterCard. W załączniku przesyłam porównanie kart, które mniej więcej wzbudziły moje zainteresowanie. Wiem, że KK będzie mi potrzebna do wynajmu samochodu itd. Przezorny zawsze ubezpieczony. :D Czy ktoś w ogóle się tutaj orientuje co i jak? Mógłby mi podpowiedzieć, czym się kierować itd?

Ogólnie ja tej karty nie będę już później potrzebowała. Chociaż planuję wyjazd do Stanów (całe zachodnie wybrzeże) jeszcze w listopadzie na 2 tygodnie.

Karty kredytowe z tych banków to: AIB (Visa i MasterCard), Ulster Bank (MasterCard), Bank of Ireland (MasterCard) itd. W załączniku przedstawiam Wam porówniania tych kart..

Czy ktoś jest w stanie mi coś podpowiedzieć? :) Będę mega wdzięczna!

PS. Przepraszam za słabą jakość załączników :(

Załączniki:
Komentarz do pliku: Porównanie banków.
porównanie1.jpg
porównanie1.jpg [ 343.6 KiB | Obejrzany 643 razy ]

Ostatnio edytowany przez Abcn, 18 Maj 2018 20:52, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
 Profil Relacje PM off  

#2 PostWysłany: 17 Maj 2018 17:30 

W AIB z tego co pamietam Visa miala lepsze warunki, ja wlasnia taka karte posiadam z tego banku zreszta jak wiekszosc moich znajomych.
 Profil Relacje PM off  

#3 PostWysłany: 18 Maj 2018 10:54 
Awatar użytkownika

A czy mógłbyś mi powiedzieć jakie to są lepsze warunki w AIB? Jeden bank, więc nie wiem dlaczego miały by być lepsze .:)
 Profil Relacje PM off  

#4 PostWysłany: 18 Maj 2018 12:01 

srebrny
- porownaj jakie oplaty sa pobierane za transakcje zagraniczne, istnieja karty (nie wiem czy w Irlandii) z 0% fee;
- jezeli nigdy nie mialas karty kredytowej, to tez pytanie, ktory bank zaoferuje Ci sensowny limit. W UK np jak nie masz za bardzo historii to potrafia wyskoczyc z np. 250GBP - a z takim limitem to nie poszalejesz;
- skoro karty nie bedziesz uzywac regularnie to sie upewnij, ze nie ma zadnej oplaty rocznej;
 Profil Relacje PM off  

#5 PostWysłany: 18 Maj 2018 12:21 

tu masz jakies zestawienie kart irlandzkich:
https://www.bonkers.ie/compare-credit-c ... r-results/

jak wyzej wspomniano, mozesz niektorych nie dostac, badz tez dostac z limitem na 500e co i tak nie pozwoli ci na wynajecie samochodu - ale probuj

do zakupow KK sa bez sensu za granica chyba ze nie masz chwilowo kasy (ale to sie wtedy nie powinno kupowac :) )
do zakupow wez sobie Revoluta

co do % i ile sie placi, to jak rozsadnie uzywasz karty to to nie ma znaczenia (nie wyciagasz kasy z bankomatow, karta splaca sie sama direct debit itp.) bo i tak nie bedziesz placic zadnych oplat za nia

wybierz sobie 3 co brzmia dla ciebie najlepiej (darmowe, niskie wymagania) i aplikuj po kolei az dostaniesz taka z jakis rozsadnym limitem np. 2000 euro, nie ma znaczenia ile tych kart kredytowych masz, sam mam 3 badz 4 na jakies rozne sytuacje (punkty, ubezpieczenie, visa) a credit score lepszy niz jak o pierwsza sie staralem
 PM off  

#6 PostWysłany: 18 Maj 2018 12:57 
Awatar użytkownika

Loty: 358
Kilometry: 595 208
srebrny
Warto pamietac, ze kazda karta kredytowa wydana w Irlandii jest obciazona Government Stamp Duty w wysokosci €30 za rozpoczety rok posiadania karty.

Przy niskim limicie karte kredytowa mozna zawsze "nadplacic" czyli wplacic srodki na konto kk.

Ze wzgledu na niewielka konkurencje (a takze zmowe cenowa) banki w Irlandii nie wydaja kart bez oplat za FX (standardowo jest to 1.75-2.75% oraz przeliczenie transakcji po kursie banku).
 Profil Relacje PM off  

#7 PostWysłany: 18 Maj 2018 23:19 
Awatar użytkownika

Dzięki Wam bardzo!

Po weekendzie przejdę się i popytam w bankach jakie mają oferty dla mnie.
W AIB nie miałabym problemu dostać KK z limitem nawet do 4000-5000 euro... ale zaś te fee mnie zniechęca. Spróbuję i jak będę miała wątpliwości znowu się zapytam. :)

A właśnie, czy jest różnica Visa a MasterCard w USA? Zazwyczaj one są wszędzie parami, ale nie wiem jak to tam wygląda w przypadku KK.

PS. Tak wiem o Government Stamp Duty.
 Profil Relacje PM off  

#8 PostWysłany: 19 Maj 2018 00:04 

niebieski
Dodam, że w przypadku banków z wysp warto zgłosić w banku jakiekolwiek dalsze wyjazdy, podczas których będziemy używać karty. W większości przypadków przy np. próbie wypłaty z bankomatu na innym kontynencie, karta natychmiast jest blokowana przez bank i trzeba telefonicznie wszystko wyjaśniać.
 Profil Relacje PM off  

#9 PostWysłany: 21 Maj 2018 00:32 
Awatar użytkownika

Dziękuję.
Właśnie tak się zastanawiałam czy tego nie zgłosić.
Zawsze jak gdzieś jeździłam to tego nie robiłam, a ostatnio znalazłam taką opcję w bankowości online w AIB i napadły mnie wątpliwości.
 Profil Relacje PM off  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości