Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: jaskinie Postojna
#1 PostWysłany: 17 Maj 2017 12:10 

Loty: 291
Kilometry: 671 565
srebrny
W sierpniu wybieram się do Słowenii i chciałabym zobaczyć jaskinie. Czy ktoś mógłby napisać praktyczne porady - czy trzeba bukować online? czy bez problemu kupię na miejscu? jak długo trwa zwiedzanie?
Czytałam, że latem kursuje busik między dworcem a jaskiniami. Czy to prawda? a co z Zamkiem? czy jest jakiś zorganizowany transport? czy tylko taxi?

Plus zapytanie - rozważam wyjazd bezpośrednio z Zagrzebia do Postojnej. Podobno latem są takie busy, ale nie mogę znaleźć konkretów/ rozkładu. Czy ktoś coś wie na ten temat? jak często one jeżdżą? Idealnie byłby bus wieczorem po 20 z Zagrzebia do Postojnej lub wcześnie rano. Czy one jadą przez Lublanę? Myślałam, żeby dojechać wieczorem do Postonej i z rana ruszyć na zwiedzanie, zanim będą tłumy ludzi.

Temat postu: Re: jaskinie Postojna
#2 PostWysłany: 17 Maj 2017 12:46 

niebieski
Zrob to na raty:
Zagrzeb-Lubliana
Lubliana-Postoinska Jama
https://www.postojnska-jama.eu/assets/P ... ni-red.pdf

#3 PostWysłany: 17 Maj 2017 12:56 

Loty: 153
Kilometry: 220 450
Ja bookowałem online, ale z tego co widziałem, to w nie będzie problemu z kupnem w kasie. Zwiedzanie trwa ok 2 godzin z tego co pamiętam.
My szliśmy pieszo ze stacji do Jaskiń, trwało to ok 30 min.
W zamku nie byliśmy, ale podobno krąży jakiś autobus, który tam podwozi.

#4 PostWysłany: 17 Maj 2017 13:00 
Awatar użytkownika

Loty: 78
Kilometry: 102 633
złoty
Byłam teraz na majówce na Słowenii, ale na wycieczce zorganizowanej, więc mogę odpowiedzieć tylko na niektóre Twoje pytania.
Zwiedzanie Jaskini Postojnej jest "niby" z przewodnikiem, ale w praktyce jest to jednak bardziej zwiedzanie indywidualne. Jak się ma już bilety (na konkretną godzinę) to wchodzi się do jaskini na stacyjkę kolejki. Kolejka jest otwarta i jedzie kilkanaście minut przez sztuczne korytarze i przez naturalne fragmenty jaskini z fajną szatą naciekową. Po zakończeniu jazdy wychodzi się do dużej komory, w której teoretycznie zbierają się grupy. Jednak tych grup jest wiele, a nie wszystkie one są zwarte i się wzajemnie przenikają, więc w rzeczywistości idzie się samemu. Do biletu jest dołączany audioguide, a w jaskini są tabliczki z numerami konkretnych ciekawostek. Na początku zwiedzania jest dość strome, ale krótkie podejście, a potem raczej idzie się już tylko w dół. Generalnie jaskinia Postojna jest świetnie przystosowana do zwiedzania: ma bardzo dobre oświetlenie, szlak nie zawiera schodów, a tylko podjazdy i zjazdy. Trasa piesza ma ok. 1,5 km długości. W jej końcowym odcinku jest wiwarium z żywymi odmieńcami jaskiniowymi. W tym miejscu nie wolno używać fleszy, ani innych świateł np. z komórki. W pozostałej części jaskini można robić zdjęcia, również z lampą błyskową. Na koniec wychodzi się do wielkiej sali koncertowej, w której jest też sklep z pamiątkami, toalety oraz wejście do kolejki na podróż powrotną. W jaskini jest chłodno, a w niektórych miejscach, zwłaszcza po deszczach, woda się przesącza i kapie na głowę ;) Całość zwiedzania to jakieś 1,5-2,0 godziny.
Nie widziałam zorganizowanej komunikacji między Jaskinią, a Zamkiem Predjama. Przed jaskinią jest dużo sklepów, barów i restauracji, więc myślę, że nawet gdyby nie było tam akurat żadnej taksówki, to da się ją szybko zorganizować. W zamku można spędzić również ok. 1,5-2,0 godziny.
I dodatkowo zachęcam również do zobaczenia jaskini Skocjańskiej. Ta wywarła na mnie znacznie większe wrażenie, niż jaskinia Postojna. W jaskini Skocjańskiej jest kanion rzeki Reka, który jest naprawdę duży, a wzdłuż niego wiedze większa część trasy turystycznej.
 Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.

#5 PostWysłany: 17 Maj 2017 14:03 

Loty: 291
Kilometry: 671 565
srebrny
@‌Cicha_Woda‌
Rozumiem, że 1 dnia da radę zrobić obie jaskinie i zamek korzystając z komunikacji miejskiej/publicznej?
Zastanawiam się, czy zrobić bazę w Lublanie i obskoczyć okolicę, czy może jedną noc spędzić w Postonej i zrobić wypad do Piran. Planuję w sumie 3 dni w Słowenii

@‌01ERES‌ na raty zawsze można :) w paru miejscach czytałam, że niby są bezpośrednie z Zagrzebia i taki wieczorny by mi pasował, bo jednak nie trzeba chodzić i szukac po nocy na dworcu kolejnego busika. Kwestia do ustalenia

#6 PostWysłany: 17 Maj 2017 15:21 
Awatar użytkownika

Loty: 78
Kilometry: 102 633
złoty
@‌maxima‌
Trudno powiedzieć czy się uda zwiedzić te 3 miejsca jednego dnia, korzystając z komunikacji publicznej. Z jednej strony nie są one od siebie bardzo oddalone i samochodem na pewno by się to udało, ale z drugiej strony do obu jaskiń wchodzi się na konkretną godzinę. W razie jakiegoś poślizgu bilety mogą przepaść. A niestety najtańsze one nie są :( chociaż absolutnie są warte swojej ceny. Komunikacja autobusowa między Postojną a Divaca (najbliższa miejscowość od jaskini Skocjańskiej) wygląda nieźle:
https://www.ap-ljubljana.si/en/timetabl ... &rnd=FM7Ki
Tylko czy uda się to wszystko zsynchronizować i mieć jeszcze zapas czasu na poczekanie przed jaskiniami to już trzeba samemu ocenić.
Na zwiedzanie jaskiń Skocjańskich też należy liczyć 1,5-2,0 godziny, ale tu już nie można przyspieszyć, bo faktycznie zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem lokalnym. Do tego jeszcze należy doliczyć ok. 30 minut na wyjście z jaskini trasą widokową wewnątrz zapadliska nad dawną zawaloną jaskinią. Warto to zrobić, ale w ostateczności można po zwiedzeniu jaskini właściwej, wyjechać szybko na powierzchnie windą.
 Relacje PM off  

#7 PostWysłany: 19 Maj 2017 17:13 
Awatar użytkownika

1. Można zarezerować online, ale na miejscu nie ma problemu z kupnem.
2. Warto wraz z biletem do jaskiń kupić zwiedzanie zamku Predjama (same jaskinie w zamku nie są warte czasu)
3. Postojna - wejścia są na konkretne godziny, przemiał ludzi jest niemiłosierny.
Tu link do opisu jaskiń i zdjęcia: http://onedaystop.com/blog/postojna-jaskinia/

Zamek Predjama: http://onedaystop.com/blog/zamek-predjamski/

Image

Poza Postojna warto poświęcić też czas na Jaskinie Szkocjańskie, są o wiele młodsze (czyli nie ma tylu nacieków, stalagmitów i stalagnatów), ale wrażenie robią równie duże. A dzięki ogromnej hali (140x120x300m z mostem) emocje są ogromne. Poza tym jest też ścieżka "na zewnątrz" która leci przez mniejsze jaskinie i jeziora - bardzo polecam.
Tu więcej o Szkocjańskich jaskiniach: http://onedaystop.com/blog/jaskinie-szkocjanskie/

Image
 Relacje PM off
maxima uważa post za pomocny.

#8 PostWysłany: 23 Cze 2017 21:53 

Loty: 180
Kilometry: 238 593
niebieski
Tez zastanawialiśmy się które jaskinie wybrać. W jednym z punktów informacji turystycznej (bodajże w Bledzie) uzyskalismy fajne porównanie między nimi: Obydwie sa ladne i warte odwiedzenia, ale Postojna jest bardziej popularna, jeździ tam więcej turystów, bardziej komercyjna, część zwiedza się z pociągu. A w Szkocjańskich bedzie mniej turystycznie i bardziej naturalnie.

Wybraliśmy Szkocjańskie, było warto!
 Relacje PM off  

#9 PostWysłany: 06 Maj 2018 17:12 
Awatar użytkownika

Loty: 87
Kilometry: 142 641
niebieski
Też polecam Szkocjańskie (choć w Postojnej nie byliśmy).
Warto sobie sprawdzić godziny wejść, bo poza sezonem (np. majówka) ostatnie jest o 15.30.
W sezonie (czerwiec-wrzesień) - ostatnie o 17.00.
Rozpiska: http://www.park-skocjanske-jame.si/en/r ... d-tours#2a

Dość istotne info dla starszych lub osób z dziećmi itd. - zwiedzanie kończy się w wąwozie i powrót do parkingu to bodaj 400 schodów w górę + górka. Podobno gdzieś tam jest winda, ale nasz przewodnik o niej nie wspomniał...

Raz na jakiś czas (zwłaszcza jesienią) zdarza się, że poziom podziemnej rzeki znacząco się podnosi - wówczas jaskinia jest niedostępna przez kilka dni.
W pozostałym okresie poziom wody potrafi zmieniać się z np. 2 do 5m (nie wiem czy dobrze pamiętam. Może 10m?) w ciągu paru godzin/dni, ale nie zagraża to zwiedzającym. Historycznie raz poziom wzrósł o 90m odcinając na 2 dni dwójkę grotołazów (dawne dzieje).

W środku w ogóle nie wolno robić zdjęć (z flashem i bez). Zdjęcia można robić dopiero po wyjściu z właściwej jaskini do "kotła" z którego wraca się do parkingu.
Miejscami jest ślisko i mokro. 12 stopni C podobno przez cały rok, ale w krótkich spodenkach i t-shircie tego nie odczułem jako chłodu.

Grupy 50-80 osobowe prowadzą przewodnicy, ale jeśli nie stoi się blisko zbyt wiele się nie dowiemy - podają tylko parę podstawowych faktów, a później tylko grupę prowadzą wskazując czasem pojedyncze elementy. W części z wąwozem i rzeką hałas jest na tyle duży, że przewodnik w sumie nie odzywa się wcale.
 Relacje PM off  

[ 9 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości