Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 07 Paź 2017 00:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Paź 2011
Posty: 435
srebrny
Zareklamowałem na forum imprezę NATO Days 2017, skoro zacząłem temat to wypada go jakoś krótko podsumować :)
Dni NATO w Ostrawie i dni Sił Powietrznych Republiki Czeskiej, bo tak brzmi pełna nazwa pokazów, odbywają się corocznie w połowie września na lotnisku im. Leoša Janáčka w Ostrawie. W tym roku było to 16 i 17 września, program obu weekendowych dni był podobny, przynajmniej w założeniach.

Do lotniska położonego niedaleko Ostrawy, w Mošnovie, można dojechać koleją. Pociągi zatrzymują się w pobliskich stacjach Studenka albo Mošnov Ostrava Airport, potem spacer ok. 3km. W dniach imprezy zmieniony jest rozkład jazdy, kursują specjalne pociągi, a międzynarodowe zatrzymują się w Studence dodatkowo.
Można też przyjechać na rowerze, są zorganizowane bezpłatne strzeżone przechowalnie rowerów przy bramach wejściowych na lotnisko.
Załącznik:
001.jpg
001.jpg [ 607.2 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

Najbardziej popularny i najwygodniejszy jest dojazd samochodem. Dobrze sprawdzić czy planowaną trasą dojedziemy bez autostradowej winietki:
http://www.ceskedalnice.cz/pro-ridice/d ... nene-useky
Kto rano wstaje ma szansę uniknąć korków, chyba trzy lata temu połowę pokazów oglądałem przez okno samochodu posuwającego się w kierunku lotniska wolniej od pieszego. Parking na płycie lotniska jest dobrze zorganizowany i płatny . Najwięcej aut z czeską rejestracją, potem polską, słowacką i pojedyncze z Węgier, Niemiec, Ukrainy czy nawet republik nadbałtyckich.
Załącznik:
002.jpg
002.jpg [ 511.03 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

Wstęp na imprezę jest darmowy, trzeba jedynie przejść przez bramki kontrolne, nie wolno wnosić broni, dronów, wprowadzać psów. Dzieci muszą być pod opieką dorosłych.
Załącznik:
003.jpg
003.jpg [ 519.03 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

Po wejściu na teren lotniska możemy obejrzeć ekspozycje statyczne - samoloty, helikoptery i pojazdy bojowe. Zwykle przy danym obiekcie dyżuruje ktoś z załogi, udziela objaśnień, wpuszcza za barierki jeśli ktoś chce zrobić zdjęcie czy posadzić dziecko w kabinie itd.

Samolot grupy akrobacyjnej Saudi Hawks, która miała być jedną z głównych atrakcji imprezy.
Załącznik:
004.jpg
004.jpg [ 487.42 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

Turecki samolot wczesnego ostrzegania i dozoru powietrznego E-7T Peace Eagle, zbudowany na bazie Boeinga 737 z nadbudowaną na grzbiecie anteną radarową.
Załącznik:
008.jpg
008.jpg [ 430.62 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

Leciwa ale ciągle latająca stratoforteca B-52.
Załącznik:
010.jpg
010.jpg [ 555.55 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

Podniesiona maska silnika latającej cysterny KC-135 Stratotanker.
Załącznik:
015.JPG
015.JPG [ 452.63 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

Strategiczny ponaddźwiękowy bombowiec Rockwell B-1B Lancer.
Załącznik:
018.jpg
018.jpg [ 405.2 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

I jego silniki.
Załącznik:
020.jpg
020.jpg [ 379.1 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

MiG-29 armii słowackiej.
Załącznik:
025.jpg
025.jpg [ 407.66 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

I polskiej...
Załącznik:
026.jpg
026.jpg [ 393.59 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

F-16
Załącznik:
035.jpg
035.jpg [ 376.92 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

Helikopter Mi-24 w kamuflażu „Alien Tiger” inspirowanym filmem „Obcy”
Załącznik:
038.jpg
038.jpg [ 428.56 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

Na zainscenizowanym poligonie odbywają się pokazy dynamiczne. Odgrywane są tam epizody pokazujące sprawność wojsk lądowych, przejazdy czołgów, ewakuacja rannych itp. Oprócz wojska występują inne służby: policjanci z przykładami np. tresury psów czy mistrzowskiego prowadzenia samochodów, celnicy w akcji przechwycenia nielegalnego transportu alkoholu czy brygada antyterrorystyczna odbijająca zakładników.

Crash test czołgu T-72 i Skody Felicii.
Załącznik:
087.jpg
087.jpg [ 449.47 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

Największe emocje budzą jednak zawsze pokazy lotnicze. Można zobaczyć skoki spadochronowe, przeloty historycznych i współczesnych maszyn, indywidualne pokazy akrobacyjne i występy grupowe. W tym roku atrakcją programu był polski Zespół Akrobacyjny „Orlik” oraz Saudi Hawks, reprezentacyjny zespół Królewskich Sił Powietrznych Arabii Saudyjskiej.
Aby podtrzymać zainteresowanie publiczności organizatorzy „dawkują” atrakcyjne występy lotnicze, które zajmują jakieś 25-30% czasu. W praktyce przez 15-20 minut coś jest w powietrzu, potem około 45 minut pokazów lądowych itd.
Początkowo wszystko przebiegało planowo, potem niestety było gorzej, program zaczął się sypać. Okazało się, że polski zespół Orlik wystąpił w składzie zredukowanym z siedmiu do jednego samolotu :( , gdyż pozostali członkowie mieli w kraju ważne ćwiczenia. Potem popsuła się pogoda, lekko mżyło i zaczęła obniżać się podstawa chmur. Dwa francuskie Mirage-2000 wystartowały i oficjalnie z powodu awarii łączności musiały przerwać lot. Zapowiadany jako wydarzenie dnia występ zespołu akrobacyjnego Saudi Hawks z Arabii Saudyjskiej został z powodu pogarszającej się widoczności odwołany, w trosce o bezpieczeństwo pilotów. I tak mieliśmy szczęście, że wybraliśmy się w sobotę, w niedzielę z powodu ulewnego deszczu i mgły w powietrzu nie działo się nic.


Polski Sokół w akcji ratowniczej.
Załącznik:
090.jpg
090.jpg [ 344.12 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

Europejski myśliwiec Eurofighter Typhoon.
Załącznik:
092.jpg
092.jpg [ 328.28 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

Helikopter Mi-24 czeskich sił powietrznych.
Załącznik:
093.jpg
093.jpg [ 355.87 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

Załącznik:
094.jpg
094.jpg [ 363.2 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

JAS-39C Gripen czeskich sił powietrznych.
Załącznik:
096.jpg
096.jpg [ 349.49 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

Przelot grupowy.
Załącznik:
095.jpg
095.jpg [ 360.51 KiB | Obejrzany 10403 razy ]


Niestety posiadany sprzęt i niesprzyjająca pogoda nie pozwoliły mi na zrobienie lepszych ujęć obiektów latających. Tutaj można znaleźć sporo zdjęć i filmów z pokazów:
http://www.natodays.cz/wideo-galeria
http://www.natodays.cz/twoje-fotovideo

Impreza cieszy się sporą popularnością, bywa na niej kilkadziesiąt tysięcy osób.
Załącznik:
045.jpg
045.jpg [ 461.62 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

Panuje atmosfera festynu i pikniku.
Załącznik:
086.jpg
086.jpg [ 611.89 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

Czasem trzeba trochę odstać w kolejce, ale nie ma problemu ze zjedzeniem langosza, kebaba albo placka ziemniaczanego w jednym z licznych food trucków, kiosków czy stoisk. Piwo dostarcza browar, sponsor imprezy, nie ma ograniczonych, wyznaczonych, stref jego spożycia.
Załącznik:
070.jpg
070.jpg [ 634.14 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

Załącznik:
065.jpg
065.jpg [ 460.21 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

Załącznik:
068.jpg
068.jpg [ 578.15 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

Załącznik:
060.jpg
060.jpg [ 543.01 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

Zaś toi-toie zorganizowane są w formie małych, kolorowych miasteczek.
Załącznik:
040.jpg
040.jpg [ 469.71 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

Dodatkową atrakcją może być przejażdżka (przelotka ?) helikopterem, pokręcenie się na przyrządzie do ćwiczenia używanym przez pilotów czy obejrzenie różnych ekspozycji luźno związanych z tematyką imprezy np. rajdowych samochodów Tatra.
Załącznik:
055.jpg
055.jpg [ 556.85 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

Załącznik:
075.jpg
075.jpg [ 536.61 KiB | Obejrzany 10403 razy ]

Załącznik:
078.jpg
078.jpg [ 505.38 KiB | Obejrzany 10403 razy ]


Podsumowanie.
Byłem na tej imprezie chyba już piąty raz, pora na wnioski.Organizatorzy dopracowali się pewnego standardu, co ma swoje dobre i złe strony. Dobre, bo organizacja jest bardzo sprawna. Na stronie https://www.natodays.cz/ czy facebooku znajdziemy szczegółowe informacje o programie imprezy, są mapki dojazdu, rozkłady pociągów, wszystko co trzeba włącznie z harmonogramem przylotów uczestników i treningów w dniach poprzedzających pokazy – coś dla spotterów.W czasie imprezy ilość członków obsługi jest ogromna, sprawnie kierują ruchem, organizują parkowanie, przez cały czas po terenie lotniska wędrują panowie z workami i na bieżąco zbierają śmieci, mimo że wszędzie są wystawione pojemniki itd.
Zła strona jest taka, że impreza popadła w pewną rutynę. Jakieś 70 % programu powtarza się co roku. Przykładowo z tegorocznych pokazów powietrznych nowością był dla mnie odrestaurowany Mig-15 oraz Saudi Hawks, którzy nie wystąpili :( .

Tak więc jeśli chodzi o przyszłoroczne Dni NATO – waham się, jeśli ktoś jeszcze nie był - polecam, bywalcy imprez Air Show w Farnborough czy Paryżu mogą sobie darować.

Parę informacji praktycznych:

Kurs korony w zaokrągleniu: 100czk=17pln
Wstęp na imprezę jest darmowy, parking 200czk lub odpowiednio 8E, 40pln, toaleta 5czk.
Coś do zjedzenia: kebab 100czk, kołacz wielkości małej pizzy z serem i jagodami 150czk, kawa 0,25l 30-50 czk, piwo 0,5l 30czk. Sponsor imprezy browar Zubr wypuścił specjalną edycję piwa o okolicznościowej nazwie Force. W sumie niewyszukany „streetfoodowy” posiłek z piwem lub dwoma powinien się zmieścić w kwocie 200czk. Miałem przy sobie korony i nimi płaciłem, gdzieniegdzie dało się płacić kartą, nie sprawdzałem czy poza parkingiem przyjmowano także złotówki czy euro.

Dobrze jest zabrać stopery do uszu, czasami głośniki przy telebimie były głośniejsze od przelatujących odrzutowców.
Załącznik:
111.jpg
111.jpg [ 402.57 KiB | Obejrzany 10403 razy ]







--
Smutny epilog:
Tydzień po NATO Days jeden z uczestników, pilot włoskiego Eurofightera kapitan Gabriele Orlandi, zginął w czasie pokazowego lotu w pobliżu nadmorskiej miejscowości Terracina.
_________________
Image

Naprawdę pisze się razem. Naprawdę!
Zresztą zresztą też.


Ostatnio edytowany przez Stasiek_T, 08 Paź 2017 19:28, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
14 ludzi lubi ten post.
 
      
Rejs (w kajucie z balkonem) z Barcelony przez Majorkę i Sycylię do Rzymu oraz loty z Krakowa za 2218 PLN Rejs (w kajucie z balkonem) z Barcelony przez Majorkę i Sycylię do Rzymu oraz loty z Krakowa za 2218 PLN
Grupa Lufthansa: Wakacyjne loty do Mołdawii, Maroka, Grecji i Rumunii z Krakowa i Warszawy od 438 PLN Grupa Lufthansa: Wakacyjne loty do Mołdawii, Maroka, Grecji i Rumunii z Krakowa i Warszawy od 438 PLN
#2 PostWysłany: 08 Paź 2017 07:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Lip 2014
Posty: 197
Loty: 18
Kilometry: 26 076
Dzięki za relację z tego wydarzenia. Za rok skorzystam ze wskazówek i trzeba będzie się wybrać :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 08 Paź 2017 12:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Paź 2011
Posty: 435
srebrny
Może jest ktoś kto był na AIR SHOW 2017 w Radomiu, a jeszcze lepiej na obu imprezach i zechciałby je porównać?
Z samego zestawienia programów wygląda, że w Radomiu w powietrzu działo się dużo więcej.
_________________
Image

Naprawdę pisze się razem. Naprawdę!
Zresztą zresztą też.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 08 Paź 2017 13:02 

Rejestracja: 15 Mar 2014
Posty: 218
niebieski
Stasiek_T napisał(a):
Może jest ktoś kto był na AIR SHOW 2017 w Radomiu, a jeszcze lepiej na obu imprezach i zechciałby je porównać?
Z samego zestawienia programów wygląda, że w Radomiu w powietrzu działo się dużo więcej.


Nato Days W Ostrawie to nie są typowe pokazy lotnicze jak np w Radomiu. Ponieważ jeżdżę na tego typu imprezy po całej Europie więc mam trochę doświadczenia w tych sprawach.
W Nato Days pokazy w powietrzu są tylko dodatkiem do całej imprezy. Bywały lata że było więcej maszyn w locie a są gdzie jest ich mniej. Tak było w tym roku a dodatkowo całą imprezę storpedowała pogoda. Warto wybrać się tam np w piątek ( przyloty) i poniedziałek (odloty). Akurat teraz pogoda dopisała w te dni.
Nato Days to święto całej organizacji NATO. Radom to typowe pokazy lotnicze ale w tym roku wyjątkowo zorganizowane na szybko i nie wchodząc w szczegóły trochę słabo lotniczo. Dwa lata temu Radom to była "Mega" impreza. Myślę ze za rok na 100lecie Naszych Sił Powietrznych będzie za pewnie również mocna w pokazy impreza lotnicza.
Jeśli interesują Cię tego typu imprezy popatrz w kalendarz na przyszły rok http://www.milavia.net/airshows/calendar/showdates-2018-europe.html

W razie pytań służę pomocą ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
namteH lubi ten post.
namteH uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 08 Paź 2017 18:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
@tomaszl75 a mógłbyś sporządzić, w wolniej chwili, listę miejsc z przybliżonymi datami gdzie można zobaczyć takie pokazy w Europie? :)
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 08 Paź 2017 18:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Paź 2011
Posty: 435
srebrny
@namteH zajrzałeś do linka w poście od @tomaszl75 ?
_________________
Image

Naprawdę pisze się razem. Naprawdę!
Zresztą zresztą też.
Góra
 Profil Relacje PM off
namteH lubi ten post.
namteH uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 08 Paź 2017 19:09 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2084
srebrny
Stasiek_T napisał(a):
Do lotniska położonego niedaleko Ostrawy, w Mošnovie, można dojechać pociągiem, który zatrzymuje się w pobliskiej (3 km) stacji Studenka.


Tak naprawdę to pociągiem można dojechać na samo lotnisko, tuż przy terminalu jest stacja. Nie wiem jak teraz, ale jeszcze 2 lata temu kursowały tam regularnie pociągi.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 08 Paź 2017 19:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Paź 2011
Posty: 435
srebrny
@sranda dzięki, masz rację, dopiszę też tę stację w relacji, natomiast z mapki dojazdu na stronie organizatora wynika, że ze stacji Mosnov Ostrava Airport i tak trzeba przejść jeszcze 3km do bramy wejściowej na imprezę:
https://www.natodays.cz/files/files/201 ... _JR_CD.pdf
_________________
Image

Naprawdę pisze się razem. Naprawdę!
Zresztą zresztą też.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 31 Paź 2017 01:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2013
Posty: 2620
Loty: 194
Kilometry: 512 596
złoty
Byłem w roku ubiegłym. W tym też miałem jechać bo ode mnie to "rzut beretem" ale pogoda i przeziębienie mocno zniechęciły. Widzę, że wiele nie straciłem bo wystawa statyczna bardzo podobna do tej w 2016 r. z kilkoma różnicami. Jeśli dobrze pamiętam (nie mam teraz dostępu do zdjęć) Polacy byli m.in. F-16 a nie Migiem 29 (no i do tego Bryzą oraz CASĄ). Nie wiem czy to ten sam śp. włoski pilot miał pokaz dynamiczny na Eurofighterze ale Włosi wtedy również latali.

Czy w tym roku z dojazdem samochodem również był problem? Pamiętam wielkie korki i problemy z parkowaniem (ale my jechaliśmy mniej więcej na 10:00).

Osobiście bardzo żałuję, że Blue Angels nie latają już na pokazy poza USA bo to najlepsza grupa jaką kiedykolwiek widziałem na żywo (chociaż ekspertem nie jestem :) ).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 31 Paź 2017 20:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Paź 2011
Posty: 435
srebrny
monroe napisał(a):
,

Czy w tym roku z dojazdem samochodem również był problem? Pamiętam wielkie korki i problemy z parkowaniem (ale my jechaliśmy mniej więcej na 10:00).

Osobiście bardzo żałuję, że Blue Angels nie latają już na pokazy poza USA bo to najlepsza grupa jaką kiedykolwiek widziałem na żywo (chociaż ekspertem nie jestem :) ).


W tym roku nauczony doświadczeniem wyjechałem wcześniej, aby być na miejscu ok. 8:00. Dojechaliśmy płynnie, bez żadnych korków, może to trochę też "zasługa" pogody, która wyraźnie zmniejszyła frekwencję. Poprzednio bywało różnie, około godziny 9-10 korki mają parę kilometrów :( i jazda trwa i trwa. Najlepsze, że równolegle z pokazami lotnisko normalnie funkcjonuje i ludzie muszą zdążyć na samolot, widziałem jak policja eskortowała ich samochody umożliwiając ominięcie kolejki.
Też nie jestem znawcą, ale bez fałszywej skromności powiem, że występy polskiego zespołu Orlik dwa lata temu w Ostrawie zrobiły bardzo dobre wrażenie, oklaski publiczności były spontaniczne i długie :) . Niestety w tym roku ich zabrakło :( .
_________________
Image

Naprawdę pisze się razem. Naprawdę!
Zresztą zresztą też.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group