Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Dojazd z lotniska do centrum by @cypel - dzięki!
[+] Pokaż
METRO
Terminal 2 (wizzair, ryanair) shuttle bus darmowy zawozi nas do terminala 1
Terminal 1
Wychodzimy z terminala i kierujemy się w prawo do stacji metra.
W automacie albo w kiosku kupujemy kartę 7 Colinas albo Viva Viagem i ją odpowiednio doładowywujemy w zależności od potrzeb i preferencji.
Koszt karty 0,5 EUR.
Karta jest ważna 12 miesięcy, jedna karta na jednego pasażera.

-1 przejazd - 1,45 EUR, bilet ważny 1 godzinę od momentu skasowania na metro, tramwaje, autobusy, windy
-bilet 24 godzinny - 6,15 EUR, nielimitowana ilość przejazdów tramwajami, autobusami, metrem, windami
-zapping, jeden przejazd 1,3 EUR, można zmieniać linię dopóki nie wyjdziemy poza bramki. Ważny na autobusy, tramwaje, windy.
Można doładowywać kwotą 3, 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40 EUR
Nie można mieszać np. biletu 24 godzinnego z zapping. Karta musi być wyzerowana żeby zmienić np. opcję zapping na bilet 24 godzinny. Jesli mamy jakieś "śmieci" na karcie, w kiosku w metrze nam ją wyzerują, ale pieniądze przepadają.

Kartę odbijamy przy wejściu i wyjściu z metra.

Dojazd na Rossio
Z lotniska jest tylko jedna linia - czerwona (vermelha). Wysiadamy na 9 stacji (Alameda) zmieniamy linię na zieloną (verde), nie wychodzimy poza bramki. Wysiadamy na 5 stacji.

Dojazd do Placu Pombala
Linia czerwona (vermelha). Wysiadamy na ostatniej stacji (Sao Sebastiao), zmieniamy linię na niebieską (azul), nie wychodzimy poza bramki. Wysiadamy na 2 stacji.
Czas przejazdu ok. 40 minut

Metro jest bardzo sprawne, intuicyjne i genialnie oznaczone.
Godziny pracy 06.30-01.00

TAXI
Koszt nocnej taxi w okolice Placu Pombala ok 10 EUR, na Bairro Alto ok. 15 EUR, pobierana jest opłata za bagaż.
Nocne taxi w tygodniu w godzinach 21.00-06.00 w weekendy 00.00-06.00

AEROBUS
https://www.aerobus.pt/en-GB/Home-2.aspx
Nigdy z nimi nie jechałem więc nie opisuję

AUTOBUS NOCNY 208
Przystanek po wyjsciu z przylotów.
Kierunek - Cais do Sodre
Rozkład jazdy:
https://www.carris.pt/en/travel/carreir ... ais-sodre/
Albo można zaplanować podróż przez:
https://www.carris.pt/en/travel/planear-viagem/
Do godzin należy dodać ok. 12 minut
Nie wiem na ile aktualny, bo dawno nie jechałem, może ktoś potwierdzić.
Bilet kupujemy u kierowcy.


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 300 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Lizbona
#161 PostWysłany: 18 Sie 2016 22:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
GRK napisał(a):
Chelas i Bela Vista to średnie miejsca na samodzielne przechadzki, szczególnie jeśli jesteś kobietą.

hmm
możesz powiedzieć co jest nie tak z tymi miejscami ?
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
wersus79 lubi ten post.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
 Temat postu: Re: Lizbona
#162 PostWysłany: 19 Sie 2016 10:37 

Rejestracja: 30 Lis 2010
Posty: 152
cypel napisał(a):
GRK napisał(a):
Chelas i Bela Vista to średnie miejsca na samodzielne przechadzki, szczególnie jeśli jesteś kobietą.

hmm
możesz powiedzieć co jest nie tak z tymi miejscami ?

Cała okolica (prócz dwóch-trzech osiedli w okolicy hipermarketu i Parku Bela Vista) składa się z budownictwa komunalnego z lat 80. i wcześniejszych. Mieszkają tam osoby o różnym życiorysie, ale głównie są to imigranci i ich potomkowie oraz osoby przeniesione ze slumsów (Bairro do Relogio, Pierwszego Maja, dawne bairros na Olivais, Olais, Chelas).
Jak na Portugalię okolica ma bardzo wysokie wskaźniki przestępczości, szczególnie tej agresywnej (strzelaniny, ataki ostrymi narzędziami, czasem jakiś gwałt, przestępczość zorganizowana), związanej z narkotykami i samochodowej. Do tego grupy młodocionanych wałęsające się po ulicach bez wyraźnego celu, prostytucja, produkcja alkoholu itd.Oczywiście nie jest to do porównania z gorszymi dzielnicami Stambułu czy Paryża. Po prostu w Lizbonie są lepsze miejsca na przechadzki.

Okolica ma złą opinię, zasłużoną przez wiele lat. To się zmienia, najgrosze miejsca są wyburzane (np. "Korytarz Śmierci" przy komisariacie, gdzie bali się wejść sami policjanci) ale dalej portugalscy znajomi mocno dziwili się, dlaczego wybrałem Bela Vistę jako dzielnicę do zamieszkania.

Klimat dzielnicy (sprzed 20 lat) można poznać w filmie Leonela Vieria "Zona J".

- trailer,

- film.
Góra
 Profil Relacje PM off
wersus79 uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#163 PostWysłany: 19 Sie 2016 11:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
Powiem szczerze, że jestem zaskoczony. Znam dość dobrze Lizbonę i mam złażoną praktycznie całą z buta, o każdej porze dnia i nocy ;) ale jakoś szczególnie niebezpiecznie tam mi nie wygląda. Za to okolice Benformoso takie sobie.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#164 PostWysłany: 19 Sie 2016 21:03 

Rejestracja: 19 Mar 2015
Posty: 1601
Loty: 50
Kilometry: 65 501
złoty
no to @GRK mnie zaskoczyłeś. Do tej pory traktowałem Lizbonę jako miejsce w 99% bezpieczne. 1% zostawiałem na handlarzy używkami w centrum. Całe miasto przeszedłem i przejechałem wzdłuż i wszerz, i tylko raz trafiłem na nieciekawą okolicę. Otóż średnie miejsce na przechadzki to spacer z plaży Cova do Vapôr na prom do Belem w Trafarii. Najkrótsza droga wiedzie przez najprawdziwszą fawele - Torrao 2o (mozna wklepać w google). Zauroczony piękną panoramą Lizbony po drugiej stronie Tagu oraz radą surfera, że to najszybsza i najkrótsza droga na promu wszedłem w osiedle parterowych domków jakich pełno w Lizbonie. Dopiero między domkami coś mi zaczęło nie grać. Zobaczyłem samych młodych, czarnoskórych lokalsów, którzy ożywili się na mój widok. Zalegali na ławkach w cieniu drzew. Paru siedziało w rozbebeszonych wrakach samochodów. Skądś leciał portugalski hip hop. Ulica to było jakieś klepisko z szeregiem domków po obu stronach. Chałupki wyglądały jak ulepione z gliny - rachityczne, z odpadającym tynkiem. Całość przypominała scenerię z filmu Miasto Boga. Przeszedłem szybko, za bardzo się nie rozglądając i tylko zdziwiony wyraz twarzy miejscowych młodzieńców mówił, że tacy jak ja tam się nie zapuszczają. Może przesadzam a oni mieli beke z białasa chodzącego w upale, ale w tym miejscu (Torrao 2o) miałem lekkiego pietra ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#165 PostWysłany: 20 Sie 2016 14:47 

Rejestracja: 30 Lis 2010
Posty: 152
Porównując z innymi krajami, Portugalia (i Lizbona) jest mega bezpieczna.
Na tle całej Lizbony, Chelas, Marvila, Belavista nie są miejscami na przyjemne przechadzki. Tylko tyle chciałem napisać.:)

@wersus79 Trafiłeś na naprawdę niezłe miejsce. Od początku XXI w. takie miejsca są rzadkością, ale zdarzają się nawet w Lizbonie (Quinta Alto, od czasu do czasu wyrastają na nowo pod wiaduktami Eixo Norte-Sul czy wokół CRIL-u).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#166 PostWysłany: 17 Paź 2016 12:26 

Rejestracja: 22 Cze 2016
Posty: 290
niebieski
Jeszcze jedno pytanko - można używać karty pokładowej w telefonie komórkowym ? (aplikacja) ? chodzi mi o kod QR - czy muszę mieć papierową kartę pokładową ? Chodzi przede wszystkim o Linie Ryanair ale także o linię EasyJet - jak to z tym jest ?

szukam potwierdzonego info - dzieki :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#167 PostWysłany: 17 Paź 2016 15:17 

Rejestracja: 19 Mar 2015
Posty: 1601
Loty: 50
Kilometry: 65 501
złoty
Nie znam się, ale się wypowiem.

Jeszcze nigdy nie korzystałem z mobilnych kart pokładowych, ale za stroną Ryanair wnioskuję, że tylko w Maroku TRZEBA miec papierową kartę pokładową:
https://www.ryanair.com/pl/pl/Przydatne ... ladowe#0-0

W razie "W" możesz zrobić wydruk w Amoreiras Shopping Center na piętrze - punkt się nazywa Copy coś tam ;)

Załączniki:
ryanair.JPG
ryanair.JPG [ 34.96 KiB | Obejrzany 2273 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#168 PostWysłany: 17 Paź 2016 22:46 

Rejestracja: 30 Lis 2010
Posty: 152
Możliwość wydruku jest w wielu miejscach, po drodze na lotnisko bliżej będzie np. w Atrium Saldanha (bodajże 2 piętro), przy stacji metra o tej samej nazwie. Do tego w centurm masz masę hinduskich czy pakistańskich sklepików z możliwością wydruku.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#169 PostWysłany: 20 Gru 2016 06:59 

Rejestracja: 25 Paź 2012
Posty: 1022
niebieski
Pewnie już było, ale :ponieważ metro jest otwarte od 6.30, więc gdy ktoś ma rano odlot to z placu za Rossio (w stronę rzeki) jest autobus 783 na lotnisko, terminal 2. Na Restauradores nie zatrzymał się,ale może nikt nie wsiadał, nie zauważyłam. Ten autobus ma kierunek Portela, więc mozna tez pojechac np. z lotniska w stronę Sintry, bo Portela jest tuż obok. Z przystanku przy T2 są jeszcze 722 do Portela, 744 do Moscavide.
Jechałam ok. 5.40, szybko, bez korków, na bilecie 24 h. Na lotnisku po ok. 25 min. Odradzam natomiast aerobus po południu: z lotniska do centrum prawie 45 min. No i szkoda 3.50 € ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#170 PostWysłany: 22 Gru 2016 00:09 

Rejestracja: 19 Mar 2015
Posty: 1601
Loty: 50
Kilometry: 65 501
złoty
ewaolivka napisał(a):
Pewnie już było, ale :ponieważ metro jest otwarte od 6.30, więc gdy ktoś ma rano odlot to z placu za Rossio (w stronę rzeki) jest autobus 783 na lotnisko, terminal 2. Na Restauradores nie zatrzymał się,ale może nikt nie wsiadał, nie zauważyłam.

@‌ewaolivka‌
Czy czasem nie chodzi Tobie o nocny autobus 208?

Reszta którą wymieniłaś zaczyna trasy od pl. Pombal lub dalsze okolice i zahacza o lotnisko - ale w dzień.
Trasy autobusów http://www.carris.pt/en/buslines/3/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#171 PostWysłany: 22 Gru 2016 08:41 

Rejestracja: 25 Paź 2012
Posty: 1022
niebieski
Nie, to już był raczej dzienny, bo odjechał ok. 5.45 (na pewno przed 6). I na pewno nr 783. Wyszłam z hotelu i nie wiedziałam, czym dojechać, a informacji udzieliła mi miła (jak zwykle :) Portugalka na przystanku. Już jechało nim sporo osób z/do pracy ?. Prawdopodobnie zaczyna przy Cais do Sodre.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#172 PostWysłany: 25 Gru 2016 12:29 

Rejestracja: 25 Paź 2012
Posty: 1022
niebieski
ewaolivka napisał(a):
Pewnie już było, ale :ponieważ metro jest otwarte od 6.30, więc gdy ktoś ma rano odlot to z placu za Rossio (w stronę rzeki) jest autobus 783 na lotnisko, terminal 2. Na Restauradores nie zatrzymał się,ale może nikt nie wsiadał, nie zauważyłam. Ten autobus ma kierunek Portela, więc mozna tez pojechac np. z lotniska w stronę Sintry, bo Portela jest tuż obok. Z przystanku przy T2 są jeszcze 722 do Portela, 744 do Moscavide.
Jechałam ok. 5.40, szybko, bez korków, na bilecie 24 h. Na lotnisku po ok. 25 min. Odradzam natomiast aerobus po południu: z lotniska do centrum prawie 45 min. No i szkoda 3.50 € ;)

Ale napisałam o kierunku busu 783 :? On jedzie do Porteli, ale do dzielnicy Lizbony,na wschód od lotniska. Nie ma to nic wspólnego z Portelą koło Sintry ;) .Przepraszam, mam nadzieję, że nikt nie zdążył zbądzić :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#173 PostWysłany: 30 Gru 2016 07:58 

Rejestracja: 20 Gru 2015
Posty: 28
Loty: 2
Kilometry: 3 276
Chciałam zakupić 2 bilety 24 godzinne. Tzn jeden ważny przez 24 od przylotu czyli od wtorku19.00 - środa 19.00 potem chodzenie na nogach. W kolejny dzień czwartek ok 11.00 do piątku 11.00 skansowanie biletu na 24 godziny do dojazdu na lotnisko . Czy będąc na lotnisku kupuję od razu dwa 24 godzinne bilety (zasilam kartę) czy też jak miną 24 godz. Kupuje dopiero następne zasilanie?


Wysłane z mojego PRO 6 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#174 PostWysłany: 30 Gru 2016 08:49 

Rejestracja: 07 Kwi 2014
Posty: 1065
srebrny
Jak kupisz 2 na raz to będziesz miała bilet 48 godzinny
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#175 PostWysłany: 28 Lut 2017 10:46 

Wybieram się za kilka dni po raz pierwszy do Lizbony.
Może komuś z bywalców tego miasta, by się chciało [ dla potomnych] napisać krótki i treściwy wikipost na górze tematu.
Jak, czym , za ile dojedziemy do centrum z lotniska +ew mini poradnik nt tamtejszej komunikacji. Dojazd do atrakcji w pobliżu Lizbony itp
Bo przebijanie się przez to, co jest teraz [ 9 stron paplaniny] jest bardzo uciążliwe. Jakieś pytania o dojazd do konkretnego hotelu, miejsca itp. Szkoda czasu na czytanie tego.
Góra
 PM off
mzukowski lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#176 PostWysłany: 28 Lut 2017 10:56 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3030
srebrny
Dobrze mówisz, ale to oczywiście nie zmieni faktu, że ludzie i tak wciąż będą pytać o to samo. Na przykład jest wątek o dojeździe z Luton, który bardzo szybko pęcznieje. Myślałem, że tam się coś pozmieniało, ale wciąż te same pytania i odpowiedzi.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#177 PostWysłany: 28 Lut 2017 11:02 

Ze swojej strony opisałem w wikipoście dojazd do Lwowa + komunikacja publiczna w Kijowie. Żeby nie było , że tylko chcę sępić.
Góra
 PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#178 PostWysłany: 28 Lut 2017 11:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
Dojazd z lotniska do centrum

METRO
Terminal 2 (wizzair, ryanair) shuttle bus darmowy zawozi nas do terminala 1
Terminal 1
Wychodzimy z terminala i kierujemy się w prawo do stacji metra.
W automacie albo w kiosku kupujemy kartę 7 Colinas albo Viva Viagem i ją odpowiednio doładowywujemy w zależności od potrzeb i preferencji.
Koszt karty 0,5 EUR.
Karta jest ważna 12 miesięcy, jedna karta na jednego pasażera.

-1 przejazd - 1,45 EUR, bilet ważny 1 godzinę od momentu skasowania na metro, tramwaje, autobusy, windy
-bilet 24 godzinny - 6,15 EUR, nielimitowana ilość przejazdów tramwajami, autobusami, metrem, windami
-zapping, jeden przejazd 1,3 EUR, można zmieniać linię dopóki nie wyjdziemy poza bramki. Ważny na autobusy, tramwaje, windy.
Można doładowywać kwotą 3, 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40 EUR
Nie można mieszać np. biletu 24 godzinnego z zapping. Karta musi być wyzerowana żeby zmienić np. opcję zapping na bilet 24 godzinny. Jesli mamy jakieś "śmieci" na karcie, w kiosku w metrze nam ją wyzerują, ale pieniądze przepadają.

Kartę odbijamy przy wejściu i wyjściu z metra.

Dojazd na Rossio
Z lotniska jest tylko jedna linia - czerwona (vermelha). Wysiadamy na 9 stacji (Alameda) zmieniamy linię na zieloną (verde), nie wychodzimy poza bramki. Wysiadamy na 5 stacji.

Dojazd do Placu Pombala
Linia czerwona (vermelha). Wysiadamy na ostatniej stacji (Sao Sebastiao), zmieniamy linię na niebieską (azul), nie wychodzimy poza bramki. Wysiadamy na 2 stacji.
Czas przejazdu ok. 40 minut

Metro jest bardzo sprawne, intuicyjne i genialnie oznaczone.
Godziny pracy 06.30-01.00

TAXI
Koszt nocnej taxi w okolice Placu Pombala ok 10 EUR, na Bairro Alto ok. 15 EUR, pobierana jest opłata za bagaż.
Nocne taxi w tygodniu w godzinach 21.00-06.00 w weekendy 00.00-06.00

AEROBUS
https://www.aerobus.pt/en-GB/Home-2.aspx
Nigdy z nimi nie jechałem więc nie opisuję

AUTOBUS NOCNY 208
Przystanek po wyjsciu z przylotów.
Kierunek - Cais do Sodre
Rozkład jazdy http://www.carris.pt/fotos/produtos/a208_2.pdf#view=Fit
Do godzin należy dodać ok. 12 minut
Nie wiem na ile aktualny, bo dawno nie jechałem, może ktoś potwierdzić.
Bilet kupujemy u kierowcy.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
8 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#179 PostWysłany: 06 Mar 2017 21:58 

Rejestracja: 25 Paź 2012
Posty: 1022
niebieski
Jeszcze raz potwierdzam podaną wiadomość-autobus 783 jeździ bardzo rano (czyli przed otwarciem metra) z Restauradores. Mimo, ze na rozkładzie ma inny początek trasy ;) . Jeśli ktoś ma odlot np. TAP-em do WAW, można z niego skorzystać. I nie ma go na rozkładzie na przystanku (przedostatnim w kier. jazdy), ale wyswietla się na tablicy godzin odjazdów. Jeździ co ok. 20 minut.
Góra
 Profil Relacje PM off
cypel lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#180 PostWysłany: 07 Mar 2017 00:26 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3030
srebrny
Rozumiem, że chodzi o te dwa pierwsze kursy, oznaczone w rozkładzie jako rozpoczynające od metra Terreiro do Paço. To by się zgadzało.
Góra
 Profil Relacje PM off
wersus79 lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 300 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group