Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Kosztorys wycieczki

Rozdziały

1 Rozdział: Przygotowania
2 Rozdział: Przygotowania nr 2 - trasa
3 Rozdział: Dzień -2 i -1 Zlot F4F Wawa i Amsterdam
4 Rozdział: Dzień 0, Lecim do Limy
4 Rozdział: Dzień 1, Arequipa
5 Rozdział: Dzień 2, Arequipa i prawie o mały włos porwania mojego Passepartout
6 Rozdział: Dzień 3, Cabanaconde, chodzenie po górach, czyli jak klnąc w 5 językach...
7 Rozdział: Dzień 4, Cabanaconde, El Cóndor Pasa

8 Rozdział: Dzień 5, Droga do Puno, Miasto z dziwnymi posągami, lamy i jakieś jeziorka
9 Rozdział: Dzień 6, Puno, Zwiedzamy Disneyland Peru (albo inaczej pływające wioski na jeziorze Titicaca)

10 Rozdział: Dzień 7, Copacabana ¡Viva Evo Morales! ¡Viva Copacabana, Boliviano Częstochowa!
11 Rozdział: Dzień 8, Copacabana, grzeczna siostrzyska
12 Rozdział: Dzień 9, Cuzco, Jakiś Inca, jakaś Cusqueña


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 45 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 20 Maj 2016 13:03 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22329
Peru, Peru, Peru.


Pierwszy raz kiedy słyszałem coś o Peru, to była chyba 4 albo 5 podstawówka. Zajęcia z gegry, a tu opowiadamy o najwyższym jeziorze świata, czyli Titicaca. No tyle na temat Peru. Nic o historii (bo po co, Grecka najważniejsza), niczego więcej z geografii.

6 podstawówka, i mama mi kupuje kolejnego komiksa, mojego ulubionego bohatera, TinTina. Była to kontynuacja komiksu: 7 kryształowych kul, czyli: Świątynia Słońca (Po angielsku: Prisoners of the Sun). Bohater poleciał do Peru, żeby odszukać profesora Tryfona Lakmusa (albo w oryginale, Tryfona Turnesola), w Świątyni Słońca, gdzie został porwany przez Inków. Hergé (rysownik i pomysłodawca TinTina) narysował świątynie, na podstawie obrazków archeologa Hirama Binghama, który odkrył Machu Picchu. Wtedy marzenie powstało, ale wiedziałem ze nigdy nie zobaczę.

Załącznik:
6193285493.jpg
6193285493.jpg [ 41.09 KiB | Obejrzany 22365 razy ]


2012, zaczynam kolejne studia, tym razem Turystykę i Rekreację w Krakowie, i staję się aktywnym forumowiczem w Fly4Free. Na newsletterach które dostaję, widzę ze do Limy można dolecieć za niecałe 2000 zeta, i wtedy marzenie zaczyna się stać wyzwaniem.


2015, ostatni rok studiów, i jak dla z najciekawszymi przedmiotami, i przedmiot: Turystyka w Ameryce Łacińskiej. Tam, pani dr. w formie prezentacji pokazuje nam zdjęcia z wyjazdów jej i męża po Ameryce, i oczywiście króluje Peru. Teraz to już wiem, ze muszę tam pojechać. Nie ma co.


W listopadzie 15, lecę do Kolumbii (perdon-ktoredy-do-el-dorado,212,83291). Pierwsza styczność z Ameryką Łacińską, i wirus „Latynowski” już wchodzi do krwi. Wiem, ze wrócę tam, i to prędko.


Listopad 15, Monachium, pijemy winko z koleżanką – travel buddy (w historii będzie pod nazwą Passepartout, oryginalną nazwą Obieżyświata, z słynnej książki 80 dni dookoła świata) i opowiadam jak piękna jest Ameryka Łacińska. Tak się wkręczyła, i powiedziała wprost, ze w 16 lecimy do Peru, w pierwszej lepszej ofercie. Koniec.


Wróciłem z weekendu z Monachium, i już nie długo, @Niva znajduje piękną ofertę do LIM z AMS za niecałe 292 euro (http://www.fly4free.com/deal/europe/err ... y-294-eur/) i to na Majówkę! Czyli bardzo dobra pogoda na Peru, i nie wysoki sezon. Nie ma wahania, kupujemy.

I tak o to stało, ponad 2 tygodnie, w Peru, od 1 do 15 maja. Wiadomo, ze pierwszy raz tam, to Gringo Trail, to podstawa. Czyli na 100% Arequipa, Titicaca, Cuzco i Machu Picchu. Ale co w pośrodku. To jeszcze nie wiadomo.
Góra
 Profil Relacje PM off
18 ludzi lubi ten post.
oskiboski uważa post za pomocny.
 
      
Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu
Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN
#2 PostWysłany: 20 Maj 2016 13:05 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5133
srebrny
zeus czekam na wiecej :-)
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 23 Maj 2016 10:25 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22329
-Skype dziś wieczorem?
-Skype!

I tak się odbywało. Ja w Krakowie, Passepartout w Monachium.
I wielka dyskusja co zobaczyć.

- Jedno jest pewne, Machu Picchu ma być.
- To pewne, Titicaca także!
- Ej, nie wiem czy warto, to zwykłe jezioro.
- Jakie zwykłe, najwyższe jezioro świata. To nie jest takie zwykłe.
- No dobra. A może...

Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 296.7 KiB | Obejrzany 22133 razy ]


I tak przez parę tygodnie. Kłócenie się i propozycje, co dodać co wyjąć.

Sporo mi pomogli w tym relacje: @igore @chaleanthite @pawelyop i @TikTak których serdecznie dziękuję.

I trasa w końcu powstała. Słynny Gringo Trail

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 80.49 KiB | Obejrzany 22133 razy ]


Czyli

Lima
Arequipa
Cabanaconde
Puno
Copacabana (Boliwia)
Cuzco
Machu Picchu
Lima

Trochę lotów krajowych (LIM-AQP i CUZ-LIM) trochę autokarów, trochę taksówek i sporo na nogach.

No nić, tylko teraz liczyć dni, do 29 kwietnia, kiedy moja wycieczka (z Passepartout mamy się spotkać dopiero w AMS) rozpocznie się w WAW, i na spotkaniu Fly4Free Warszawskim.

Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 69.4 KiB | Obejrzany 22133 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
10 ludzi lubi ten post.
oskiboski uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 25 Maj 2016 13:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2011
Posty: 1054
niebieski
...ehkem, @Zeus , PiszPan-PiszPan-PiszPan! ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 25 Maj 2016 14:23 

@Zeus o Don Ernesto Malinowskim słyszał? http://en.numista.com/catalogue/pieces48409.html
Góra
 PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 25 Maj 2016 14:27 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22329
Nom ;)
O Jacku Pałkiewiczu także :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 25 Maj 2016 16:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Lut 2012
Posty: 984
Loty: 635
Kilometry: 703 614
niebieski
A co to Gromowładny tak się ociąga z dalszą częścią? Zapowiada się ciekawie. Czekamy
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 27 Maj 2016 15:24 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22329
-2 do Peru

Piątek 29/4


Rano do pracy. Taki urok niestety. Szkoda mi zmarnować urlopu, a autobus i tak mam o 1740, czyli po pracy.
Plecak dawno spakowany (4 razy sprawdzony czy wszystko jest w środku), przejazd zastępcą komunikacją w Krakowie, jako ze tramwajów nie było, do miłych nie należał i 8 godzin, przy kompie, licząc minuty, do łyka pierwszego piwa w Warszawie.

17:00, plecak, szybki spacerek do RDA w Krakowie, i czekam na mojego PolskiegoBusa Gold. Muszę przyznać, ze trochę mnie rozczarował. Ale to rozmowa na inny temat :)

Wreszcie koło 23 (godzina opóźnienia) dojechałem do Wawy. Spragniony i już wiem, ze za niedługo wypiję browarka. Niestety nie tylko jednego. Z małego spotkania Warszawskiego (miało być mała gromadka) powstało spotkanie warszawskie, no i co skutkowało ze z jednego browarka skończyło się na 10. Z wyjściem z lokalu o 2 w nocy, i trochę się przespać (dzięki @zoli) też nie wyszło.

Chcą nie chcąc impra, skończyła się koło 2 (wywalono nas z baru) i potem z @horacy19 @zoli @ane.wald @becek @wikiman i z innimy osobami, szukaliśmy "lokum" który nas przyjmie. Uratował nas Turek, czyli Kebab King, przy al. Jerozolimskich.

W hotelu (Holiday Inn Warsaw Airport) dotarłem dopiero o 4 coś rano. Tak na marginesie, lot miałem o 07:20, więc długo raczej się nie wyspę :P
Prysznic i godzinne spanko ;P

-1 do Peru

Sobota 30/4


Poranny lot do Amsterdamu. Muszę przyznać ze był mały problem z pobudką. Ale dałem radę! 15 budzików plus telefon od koleżanki, która czekała na bus do UA (dzięki Malv). Minę twarzy chyba aż taką ciekawą raczej nie miałem. Chyba podobną do tą z pierwszych Juwenaliów (no cóż, Starość).

Przyjazd na lotnisko koło 06:40, szybka odprawa i niecierpliwie czekanie przy rękawie kiedy boarding się zacznie. Jedynie co pragnąłem wtedy, wejść tylko do samolotu i w kimono. 7 i otwierają boarding, i szybkim chodem do mojego miejsca, 3D. Poduszeczka z IKEI, i do końca lotu (stewka mnie obudziła ze cały samolot już wysiadł) nie wiedziałem co się działo, czy turbulencje były albo czy do wyboru był wafelek i zelki frugo.

Była chyba 10, a ja dalej nie ogarniałem gdzie jestem, kim jestem i gdzie idę. Pierwsze 15 minut w AMS wyglądałem jak Ufoludek, szukającego coś, ale nie wiadomo czego.
Znalazłem! Leżaki w strefie ciszej. To potrzebowałem! Szybko dmucham ponownie moją poduszeczkę i kimono, tak do 13.

W Amsterdamie byłem już z 5 razy. Większość muzeów została przeze mnie zwiedzana:

Rijksmuseum
Stedelijk
Van Gogh
Muzeum Amsterdamu

Tylko Anni Frank nie została wpisana do mojej listy. I raczej długo tak będzie. Jakoś uważam ze szkoda mi tak dużej kasy (i kolejki) zobaczyć jej dom. Widziałem sporo obozów koncentracyjnych i jakoś mi starczy na razie "wrażeń".

Dlatego wybrałem przejażdżki "darmowymi" promami komunikacji miejskiej GVB, które odpływają co chwilę z Głównego Dworca Kolejowego. Darmowymi zostało dodane w cudzisłowiu, jako ze Darmo i Holandia razem rzadko są spotykane. Ale to także rozmowa na inny temat ;)

Mapa połączeń:

Załącznik:
amsterdam ferry map GVB.JPG
amsterdam ferry map GVB.JPG [ 48.01 KiB | Obejrzany 21703 razy ]


Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 70.56 KiB | Obejrzany 21703 razy ]


Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 100.67 KiB | Obejrzany 21703 razy ]

Czekanie na Prom do NDSM

Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 71.88 KiB | Obejrzany 21703 razy ]

Muzeum Filmów

Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 136.97 KiB | Obejrzany 21703 razy ]

WTF?

Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 86.94 KiB | Obejrzany 21703 razy ]


Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 69.35 KiB | Obejrzany 21703 razy ]

Botel

Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 81.93 KiB | Obejrzany 21703 razy ]

NDSM

Przed dopłynięciem do NDSM, patrzę ze po prawej stronie stoi łódź podwodna. Jako wielki fan filmów w których występują łodzie podwodne (Czerwony Październik, K19, Yellow Sumbarine) postanowiłem ze jakoś tam do środka wejdę. Nie wiem jak, ale wejdę.

Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 87.2 KiB | Obejrzany 21703 razy ]


Załącznik:
9.jpg
9.jpg [ 87.18 KiB | Obejrzany 21703 razy ]


Po chwili zauważyłem ze dwóch kolesi wstaje z kanapy i wracają do środka

Załącznik:
10.jpg
10.jpg [ 61.57 KiB | Obejrzany 21703 razy ]


To już wiedziałem ze wejdę tam.

W końcu, okazało się ze to miejsce miejscowych Anarchistów i przerobili to na coffee shop. Czyli za 7 euro można odlecieć przy warowni albo na "desku".
Jedna uwaga, zakaż robienia zdjęć.

Po piwku, rozmowach z "hipsterami" i frytkach, wróciłem na ląd i spacerek po "porcie".

Dość ciekawe to miejsce. Znajduje się tam siedziba Greenpeace i hotel Hilton, ale i różne dziwne zabytki, jak te 2 tramwaje

Załącznik:
11.jpg
11.jpg [ 77.93 KiB | Obejrzany 21703 razy ]


Załącznik:
12.jpg
12.jpg [ 61.12 KiB | Obejrzany 21703 razy ]


Załącznik:
13.jpg
13.jpg [ 149.3 KiB | Obejrzany 21703 razy ]


Załącznik:
14.jpg
14.jpg [ 106.75 KiB | Obejrzany 21703 razy ]


Załącznik:
15.jpg
15.jpg [ 84.38 KiB | Obejrzany 21703 razy ]


W sumie muszę przyznać, ze dzielnica dość ciekawa. Warto rozważyć 2 godziny spacerek + prom :)

Wracam do Centraal, a wtedy kolezanka, która mieszka w Amsterdamie dobre parę lat, dzwoni ze za 40 minut będzie na Centraal i można skoczyć na piwko jakieś.

Miałem wtedy 2 opcje, albo czekać przy "darmowym" wifi na dworcu, albo znów wskoczyć na prom, i przepłynąć na drugą stronę.
Wygrała opcja nr 2, czyli prom na Buiksloterweg (tam gdzie znajduje się muzeum Filmów)

Załącznik:
16.jpg
16.jpg [ 68.59 KiB | Obejrzany 21703 razy ]

Klasyczny napis I amsterdam

Powrót, spotkanie się z kolezanką i szukania lokalu na kolejne piwka.

Pierwszy lokal, The Doors.
Idealne miejsce na zimne piwko z beczki, z dobrą mużą i towarzystwie Jima.
Jedyna rzecz, co mnie mega irytuje w Holandii, to jak oni wlewają piwa z kija. Im więcej piany się rozleje, to tym lepiej. Można powiedzieć, ze co 4-5 szklanek piwa, to oni tracą jedną za ich pomysły. I nie zapominajmy ze Holandia do hojnych krajów nie należy.

Kolejne lokalne (ile można pić Heinekkena) piwka, zostały wypite w punkowej dzielnicy, niedaleko placu Dam.

Załącznik:
17.jpg
17.jpg [ 91.83 KiB | Obejrzany 21703 razy ]


Załącznik:
18.jpg
18.jpg [ 63.99 KiB | Obejrzany 21703 razy ]

David Bowie na dobranoc

22 się zbliżała, i musiałem się spotkać z moim Passepartout na lotnisku (przylatywała z Monachium właśnie). Pożegnałem się z koleżanką i z Amsterdamem, i kolejką z powrotem na lotnisko.
Sałateczka z alberhejmie i zaczęło się szukanie, skąd mi odlatujemy...
Góra
 Profil Relacje PM off
11 ludzi lubi ten post.
oskiboski uważa post za pomocny.
 
      
#9 PostWysłany: 01 Cze 2016 10:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2015
Posty: 1564
Loty: 314
Kilometry: 571 396
złoty
@Zeus Co jest grane?Gdzie to Peru? ;) Pisz Chłopie,pisz. Z chęcią tam powrócę dzięki Twojej relacji.
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 09 Cze 2016 21:26 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22329
0 do Peru
Niedziela 1/5 (Czyli Majówka)


Większość ludzi o 24-1 w nocy, albo piły piwko na działce albo leżeli w łóżeczku. A my z Passepartout mieliśmy spędzić nockę na lotnisku. Niestety, ceny noclegów w tych dniach, były podobne do naszych biletów do LIM, dlatego postanowiliśmy, ze nocka będzie tu.

Ja, przyznam się, byłem lekko w wesołym nastroju. No cóż, powietrze w Amsterdamie jest lepsze niż to w Krakowie.
Po chwili, patrzę, ze na podłodze biega szczur.
Nie, nie ma opcji. To muszą być halucynacje (tzn. białe myszy).
Idę do mojego Passepartout.

-Ty się boisz tylko karaluch?
-No tak.
-A mysz to nie?
-Nie.
-A to dobrze, bo przed chwilą widziałem jednego szczura, tylko nie wiem czy to prawda czy przemęczenie.
-Jednego? Ja widziałem ich z 4!

No i tak było. Rodzina Myszki Miki postanowiła zwiedzić co kuchnie i turyści zostawili na bok.
Muszę przyznać, ze pierwszy raz coś takiego widzę. I mówię o terminalu, a nie jakiejś małej uliczce w Atenach.

Po paru banieczkach, na dobranoc, poszłyśmy spać.

Wylot był na 08:20, czyli długo się nie pospaliśmy. Tak można powiedzieć, ze było na styk. Żeby "wytrzeźwieć" i pójść do gate.
Parę minut po wejściu w samolocie, i zajęcia miejsca, w sekundę zasnęliśmy.
Serwis jak na taki lot, krótki, przyjemny (kanapka i kawusia).

W połowie trasy, cpt. ogłosił wiadomości dot. lotu (czyli gdzie jesteśmy, prędkość itd) no i najlepszy tekst:

-...i chciałem jeszcze poinformować, ze 48 pax z naszego lotu, leczą prosto do MIA (oferta AMS-MIA-LIM) i nie mają się martwić opóźnieniem...
...niestety będzie potrzebny go-around z powodu zajętego pasa do lądowania, ale za to będziecie mogli zwiedzić Londyn z góry...

I tak było. Mieliśmy (dla mnie 2 raz w życiu) okazję zobaczyć Londyn z lotu ptaka! Lepsze niż Londo's Eye ;)

Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 142.6 KiB | Obejrzany 21146 razy ]


Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 166.17 KiB | Obejrzany 21146 razy ]


Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 171.65 KiB | Obejrzany 21146 razy ]


Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 173.4 KiB | Obejrzany 21146 razy ]


Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 178.8 KiB | Obejrzany 21146 razy ]


Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 205.25 KiB | Obejrzany 21146 razy ]


Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 177.88 KiB | Obejrzany 21146 razy ]


Lądujemy w LHR. Szybki check in, zmiana terminalu i czekamy w kolejce do mojego ulubionego samolotu, czyli B744.

Wchodzimy na pokłada, szukamy nasze miejsca żeby szybko znaleźć pozycję do spania.
Niestety, lot nie zaczął się dobrze. Z powodu pękniętej opony, mieliśmy opóznienie 40 minut, co bardzo skutkowało w naszej przesiadce w Miami.

Lot, jak lot nad Atlantykiem. Trochę turbulencji, zero widoków za okno. Czyli okazja do przespania "imprezy F4F z Warszawy" i do oglądania filmów zaległych.

Przed lądowaniem przepiękne plaży Karaibów.

Image

Image

Lądowanie w Miami, z godzinnym opóźnieniem. Z 3 godzin, teraz mamy tylko 2. W tych 2 godzin, przejść kontrolę migracyjną (ja na Visa Waiver mój Passepartout na B2), znaleźć Check In LAN, przejść ponownie kontrolę. I jak na złość, zaparkowaliśmy najdalej jak mogliśmy, czyli 15-20 minut piechotą. No, GREAT, nić dodać nić ująć.

Dotarliśmy. Szukam stanowiska "Transit" tak żeby szybko skoczyć. Nie ma takiej opcji. Są dwie kolejki: na lewo do maszyn programu Visa Waiver a na prawo do normalnych stanowisk. No cóż, mówię do Passepartout, ze poczekam w drugiej stronie.

Maszyna, nic więcej nie zrobiła niż normalny pracownik. Musiałem tylko dodać paszport, odciski palców, odpowiedzieć na parę durnych pytań, i dostać potwierdzenie, czy idę do zwykłej kolejki czy do kolejki dla osób z wielkim X.

Ja (nie wiem jakim cudem) dostaję OK, ze jestem "Normalny".

Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 9.34 KiB | Obejrzany 21146 razy ]


Idę do kolejny kolejki.
Tam latynos za biurkiem, daję mu paszport, mówiąc: Helllo.

-¿Cuál es la razón de la visita?
Ja, przyznam się, myślałem ze dalej mam fazę po Czerwonego Jasia z samolotu, i nie dosłyszałem dobrze. No to pytam:
- I make your pardon?
-¿Cuál es la razón de la visita?
Teraz to wiem, ze pracownik TSA do mnie po hiszpańsku gada. Hiszpańskiego znam, można powiedzieć ze nawet dobrze, ale jakoś mi to nie pasowało, żeby w USA musiałbym po hiszpańsku gadać.
- I am sorry, I know that Miami is called Small Cuba, but I do not speak Spanish...
Koleś strzelił focha (takiego dużego ale cóż), spytał się czy Transit, powiedziałem ze tak, i pożegnał się ze mną, beż pieczątki w paszporcie.

Teraz, gdzie mój Passepartout? Dała radę? Dalej czeka w kolejce. Idę poszukać. Wyskakuje inny latynos, pytając mnie (oczywiście ze po hiszpańsku) co chcę. Powiedziałem po angielsku, ze idę sprawdzić jak mój Passepartout. A on na to: Down! Baggage! Wait!
No dobra, to co. Ona jest na dole i czeka na mnie przy bagażach? Czy ja mam czekać na dole przy bagażach. Zaczęło się robić nerwowo, bo do wylotu zostało 1:30.

Przychodzi po 10 minutach. No dobra, szukamy check inu. Tablicy nigdzie nie ma, gdzie check in. Tylko jakieś dziwne numery (chyba Gate) no i błądzimy. Raz w dół raz w górze. Do odlotu zostaje 1:10. Idziemy do informacji.
-Excuse me, where is the check of LAN Peru?
- Lo siento, no estoy hablando Inglés. (Sorry, nie umiem angielskiego)
No jaśny gwint. Wtedy na prawdę pomyślałem (po raz pierwszy i ostatni) ze Donald Trump ma rację).
- Disculpe,¿dónde está la Check In de LAN? (Przepraszam gdzie jest check in LAN)
- Muy lejos de aquí. Siga recto y encontrará. (Daleko z stąd! Idźcie prosto i znajdziecie go).

No cóż, idziemy. Nie mamy wyjścia. Docieramy do check inu, tak ze 55 minut przed odlotem. Bagażu nie mamy, czyli wszystko będzie ok. A może nie?

Jako ze "traktuję" nas jako przypadek emergency, idziemy do stanowiska Bussines. Mówię do laski po hiszpańsku (nie wróżę żeby było inaczej) i ona odpowiada po portugalsku brazylijskim akcentem. To już przegięło wszystko. Mówi ze spóźniliśmy się, bo check in zamyka się godzinę przed wylotem. Po chwili wpadają współpasażerowie naszego lotu, z tym samy problemem. Nie było wejścia, otwierają nowe okienka check in, i jedziemy.
Dostajemy magiczne papierki, z prezentem, okrzyk od pracowniczki LAN: ¡Rápido! pokazując kontrolę. No i mi też ¡Rápido! i idziemy.

Przechodzimy kontrolę, i biegiem, bo jak przystało, gate mamy na końcu terminala. A tam się okazuje, ze do wejścia na pokład mamy spooooro czasu. Tyle ze poszliśmy pospacerować w sklepach.

Kolejny lot. W twarzach widać przemęczenie. Pragniemy jak najszybciej wziąć prysznic i się wyspać. Ale do spania, już w połowie lotu nas wzięło, i tak do końca.

Jesteśmy w Limie. Temperatura? Ciepło.
Kontrola paszportowa, szybka tak samo jak celnicy, i można wrescie powiedzieć:
Bienvenido a Perú!

Nocleg mieliśmy koło lotniska, i po chwili byliśmy w raju. Czyli w łóżeczku!
Góra
 Profil Relacje PM off
10 ludzi lubi ten post.
oskiboski uważa post za pomocny.
 
      
#11 PostWysłany: 13 Cze 2016 10:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Kwi 2011
Posty: 496
Loty: 332
Kilometry: 605 239
niebieski
@Zeus Pisz dalej, bo za tydzien lece, trasa podobna, wiec moze sie jeszcze uda cos fajnego wyciagnac :)
_________________
http://www.liswplecaku.pl
Góra
 Profil Relacje PM off
oskiboski lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 13 Cze 2016 15:59 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22329
@Kasica88

Dziś mam egz z Hiszpana, jutro postaram się napisać co nie co
Jak coś zapraszam tu: zeus-i-swiatynia-slonca,1542,94449
Góra
 Profil Relacje PM off
Kasica88 lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 14 Cze 2016 11:40 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22329
Poniedziałek 2/5

-Prysznic...

Pierwsza noc, którą mogłem przespać beż paniki ze do samolotu nie zdążę. I wziąć spokojnie prysznic, wieczorem ale i rano też.
Hotelik mieliśmy niedaleko lotniska, więc nie spieszyło nam się. Mogliśmy na spokojnie zjeść śniadanie, poleżeć w hamaku, czyli zrelaksować, po długich 2 dniach, jako ze lot był dopiero o 15.

Załącznik:
coca.jpg
coca.jpg [ 71.76 KiB | Obejrzany 20729 razy ]

Hello my coca my old friend

O 11 check out, i piechotą idziemy na lotnisko (fajne to uczucie kiedy idziesz na nogach na lotnisko zamiast komunikacji) zahaczając pobliską Halę Targową na przerwę na sok.

Odprawa na lotnisku, odpoczynek przy kawy i przelot do Arequipy.

Załącznik:
AQP.jpg
AQP.jpg [ 47.72 KiB | Obejrzany 20729 razy ]


Zostałem pozytywnie zaskoczony lotniskiem w Arequipie. Dość nowy, sprawny. Jedyny minus to brak komunikacji miejskiej z/do lotniska, tylko taksówką. Oficjalna taksówka, życzyła 30 PEN do dworca autobusowego, i nie było dyskusji o targowaniu się. Sporo doczytałem o "szybkim porwaniu" w Arequipie przez mafię taksówkarzy, więc wzięliśmy tą opcję. Zmęczenie było dalej widać na naszych twarzach. W mojej nawet tęsknoty za piwem. Więc w targowaniu bylibyśmy przegrani.

Dojechaliśmy do dworca, po kupno biletów, na nasz kolejną podróż do Cabanaconde (Dolina Colca) na 3 dniowy odpoczynek i trekking.
Dojechać do Cabanaconde lub Chivay, to żaden wyczyn. Wiele autokarów odjeżdża z dworca autobusowego (Terminal Terestre) o różnych porach. Jako ze chcielibyśmy trochę pozwiedzic po Arequipie wybraliśmy ostatni bus do Cabanaconde firmy Milagros o 14:00. Wszyscy przewoźnicy mają taką samą cenę za ten przejazd. Czyli 17 PEN.

Załącznik:
Milagros.jpg
Milagros.jpg [ 61.72 KiB | Obejrzany 20729 razy ]


Pierwsze na zaskoczenie w Peru, ze o 17 się robi ciemno a o 18 to dopiero jest ciemno jakby była 1 lub 2 w nocy w Polsce.

Autobus miejski podwiózł nas prawie pod Plaza de Armas, i skoczyliśmy szybko do naszego noclegu. Mieliśmy wynajęty pokój przez airbnb, w dawnej hacienda Hostal Le Foyer.

Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 52.95 KiB | Obejrzany 20729 razy ]

Widok z naszego pokoju

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 82.89 KiB | Obejrzany 20729 razy ]

Nasza hacienda

Prysznic, facebook odpisać rodzinie i znajomych ze dalej żyję i idziemy zwiedzić, starówkę Arequipe.

Wszystko się kręci (tak jak w całym Peru) wokół Plaza de Armas. Znajdziemy tam Bazylikę Katedralną Areuipy, największa w całym województwie Areuipy i jedna z najważniejszych w całym Peru.

Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 76.37 KiB | Obejrzany 20729 razy ]

Basílica Catedral de Arequipa

Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 88.69 KiB | Obejrzany 20729 razy ]

Basílica Catedral de Arequipa

Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 88.98 KiB | Obejrzany 20729 razy ]

Basílica Catedral de Arequipa

I spacery po mieście

Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 91.2 KiB | Obejrzany 20729 razy ]

Siedziba Banku Peruwiańskiego w Arequipie

Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 46.87 KiB | Obejrzany 20729 razy ]

Wreszcie browarek

Po spacerach czas na relaks, przy pobliskim pubie do degustacji lokalnego drinka, czyli słynnego Pisco Sour

Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 63.14 KiB | Obejrzany 20729 razy ]


I przed snem, kanapka z chorizo

Załącznik:
9.jpg
9.jpg [ 67.26 KiB | Obejrzany 20729 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
11 ludzi lubi ten post.
oskiboski uważa post za pomocny.
 
      
#14 PostWysłany: 14 Cze 2016 22:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2015
Posty: 1564
Loty: 314
Kilometry: 571 396
złoty
@Zeus Czy to był Twój pierwszy raz z pisco sour?Smakowało?Ja z chęcią wypiłbym jedno (kilka) nawet teraz :)
Góra
 Profil Relacje PM off
oskiboski lubi ten post.
 
      
#15 PostWysłany: 14 Cze 2016 22:08 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22329
Tak. W Kolumbii tylko rum :D

Jak coś, to na następnym zlocie mogę zrobić :D

Ciekawy smak. Taka caipirinha dla mnie, tylko ładniej podana
Góra
 Profil Relacje PM off
oskiboski lubi ten post.
 
      
#16 PostWysłany: 14 Cze 2016 22:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2015
Posty: 1564
Loty: 314
Kilometry: 571 396
złoty
Czyli następny zlot w Cuzco :D
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#17 PostWysłany: 14 Cze 2016 22:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Sty 2011
Posty: 809
niebieski
@igore nie wytrzymałbyś powrotu Ecolinesem i JIKiem w pakiecie :D
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
#18 PostWysłany: 20 Cze 2016 16:12 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22329
Wtorek 3/5
Arequipa i prawie o mały włos porwania mojego Passepartout


Duszno. Bardzo duszno! Po jakiego grzyba nie odpadliśmy klimę? Dobre pytanie. Może zmęczenie, początki soroche (choroba wysokogórska) czy wczorajsze pisco sour. Nie wiemy. Wiemy tylko ze śniadanie na nas czeka na dole.

Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 181.82 KiB | Obejrzany 20246 razy ]

Typowe peruwiańskie śniadanie

Wygląda apetycznie? Ano, wygląda.
Smakowało? Ano, smakowało.
Jest tylko jeden minus. To samo jedliśmy przez 2 tygodnie. Chlebek, dżem truskawkowy, jajko/jajecznica i jakiś owoc. Po 5-6 dniach mieliśmy to lekko dość.

Po śniadaniu uderzamy ponownie na rynek, i na Plaza de Armas

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 122.26 KiB | Obejrzany 20246 razy ]


Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 114.76 KiB | Obejrzany 20246 razy ]


Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 155 KiB | Obejrzany 20246 razy ]


Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 148 KiB | Obejrzany 20246 razy ]


-Dobra Zeus, co teraz.
-W sumie, ja bym po zwiedził kościoły zobaczyć architekturę.
-To fajnie, to ja pójdę na kawę. Spotkamy się za około 45 minut koło fontanny.
-Bien.

Rozstaliśmy się z Passepartout, ona do kawiarni a ja do pierwszego kościołka, do Iglesia de la Compañía

Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 163.93 KiB | Obejrzany 20246 razy ]


Muszę przyznać, zaciekawiła mnie architektura tego kościoła. Wejście za darmo, ale warto dorzucić jedno, dwa PEN do koszyka :)

Drugi które chciałem zobaczyć, to słynna katedra, przy Plaza

Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 87.46 KiB | Obejrzany 20246 razy ]


Niestety, nie tym razem. Pocałowałem klamkę, bo jakiś biskup miał wpaść. No cóż, trzeba tam wrócić ponownie.

Wracam na umówione miejsce, żeby się spotkać z Passepartout, zachęcając lokalny market.

Załącznik:
choclo morado.jpg
choclo morado.jpg [ 122.9 KiB | Obejrzany 20246 razy ]

Choclo morado, czyli fioletowa kukurydza, idealna do zrobienia soku chicha morada.

-Zeus nie uwierzysz...

Okazało się, ze do niej zaczął zagadywać młody chłopak, po angielsku, i na koniec chciał jej zaoferować wycieczkę po Nowej Arequipie samochodem (a w nim jego kolega) i inne "słodkie" obietnicy. Wszystko pięknie, dopóki nie dostał odpowiedzi, ze jej "kolega" za chwilę wpadnie, to zmienili taktykę i zaczęli szukać innej turystki. Jak się dowiedzieliśmy potem, to był jeden z sposobów na "szybkie porwanie". Czyli, porywamy, idziemy do bankomatu, bierzemy całą kasę i zostawiamy ją.
Jednak dobrze ze wpadłem 5 minut wcześniej na spotkanie.

Wszystko jednak odbyło się beż problemów, i pozwiedzać największą atrakcję Arequipy, czyli Klasztor św. Katarzyny (Monasterio de Santa Catalina).

Wejście do klasztoru: 40 PEN

Klasztor został zbudowany w 1580 r. przez Marii de Guzman, bogatej wdowy. Klasztor był przeznaczony tylko dla kobiet najlepszych i najbogatszych hiszpańskich rodzin osiadłych w Peru po okresie konkwisty. W 1680 klasztor został przebudowany, i wtedy powiększono liczbę lokatorów, do 450. Każda z zakonnic miała do swojej dyspozycji "własną celę" są wzdłuż wąskich uliczek, przypominających te z hiszpańskich miasteczek. Ich nazwy to Sewilla, Merida, Malaga czy Saragossa. W 1970 r. klasztor częściowo udostępniono zwiedzającym, zainstalowano w nim elektryczność i doprowadzono bieżącą wodę. Nadal część budowli, a właściwie kilka budynków, zajmują mniszki.

Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 96.23 KiB | Obejrzany 20246 razy ]


Załącznik:
9.jpg
9.jpg [ 65.7 KiB | Obejrzany 20246 razy ]


Załącznik:
10.jpg
10.jpg [ 126.48 KiB | Obejrzany 20246 razy ]


Załącznik:
11.jpg
11.jpg [ 90.6 KiB | Obejrzany 20246 razy ]


Załącznik:
12.jpg
12.jpg [ 98.59 KiB | Obejrzany 20246 razy ]


Załącznik:
13.jpg
13.jpg [ 52.03 KiB | Obejrzany 20246 razy ]


Załącznik:
14.jpg
14.jpg [ 86.8 KiB | Obejrzany 20246 razy ]


Załącznik:
15.jpg
15.jpg [ 107.04 KiB | Obejrzany 20246 razy ]


Załącznik:
16.jpg
16.jpg [ 96.73 KiB | Obejrzany 20246 razy ]


Załącznik:
17.jpg
17.jpg [ 123.53 KiB | Obejrzany 20246 razy ]


Załącznik:
18.jpg
18.jpg [ 80.89 KiB | Obejrzany 20246 razy ]


Załącznik:
19.jpg
19.jpg [ 152.05 KiB | Obejrzany 20246 razy ]


Załącznik:
20.jpg
20.jpg [ 110.18 KiB | Obejrzany 20246 razy ]


Załącznik:
21.jpg
21.jpg [ 120.33 KiB | Obejrzany 20246 razy ]


Załącznik:
22.jpg
22.jpg [ 110.59 KiB | Obejrzany 20246 razy ]


Załącznik:
23.jpg
23.jpg [ 141.59 KiB | Obejrzany 20246 razy ]


Czy warto zwiedzić klasztor? Dla mnie tak. Jeszcze bardziej warto dopłacić na przewodnika. Sporo do zwiedzania, i przewodnik fajnie by to opisał :)

Szybki obiad przed wyjazdem

Załącznik:
inca cola.jpg
inca cola.jpg [ 88.43 KiB | Obejrzany 20246 razy ]

Inca Cola, czyli drink o smaku landrynkowym i wyglądem jak odpady nuklearne. Towarzyszyła nam przez cały wyjazd.

Załącznik:
papa a la huancaina.jpg
papa a la huancaina.jpg [ 65.37 KiB | Obejrzany 20246 razy ]

Papa a la huancaina. Gotowane ziemniaki, z sosem serowym paprykowym

Załącznik:
ocopa.jpg
ocopa.jpg [ 77.4 KiB | Obejrzany 20246 razy ]

Podobne do a la huancaina, tylko z dodatkiem orzechów i anyżu

Załącznik:
aji de gallina.jpg
aji de gallina.jpg [ 83.61 KiB | Obejrzany 20246 razy ]

Kurczak podany w sosie paprykowym

Obiadek dobry, cena także (15 PEN za osobę) i uderzamy na dworzec autobusowy. Taryfa kosztuje 6 PEN, i w 40 minut jesteśmy na miejscu.

Wpakujemy się do autobusu (no cóż trochę historycznego) i jedziemy na naszą 6 godziną podróż do Cabanaconde.

Załącznik:
24.jpg
24.jpg [ 79.77 KiB | Obejrzany 20246 razy ]

TV Mango w autobusie. Czyli sobie sok albo książkę o coachingu

Załącznik:
25.jpg
25.jpg [ 95.57 KiB | Obejrzany 20246 razy ]


Załącznik:
26.jpg
26.jpg [ 81.33 KiB | Obejrzany 20246 razy ]


Załącznik:
27.jpg
27.jpg [ 57.29 KiB | Obejrzany 20246 razy ]

Norma na drodze: max 50km/h, norma naszego kierowcy: 95km/h

Załącznik:
28.jpg
28.jpg [ 79.82 KiB | Obejrzany 20246 razy ]


Załącznik:
29.jpg
29.jpg [ 147.11 KiB | Obejrzany 20246 razy ]

Śnieg przy 4.900 m n.p.m.

Załącznik:
30.jpg
30.jpg [ 104.25 KiB | Obejrzany 20246 razy ]

Chivay

O 18, prawie noc. Ale kierowca jedzie twardo (dobrze ze nie było za oknem, bo ciekawie nie wyglądało) i dojeżdżamy o czas do Cabanaconde.
Szybki check in w domku, piwko i do spania, bo jutro zaczynamy trekking.
Góra
 Profil Relacje PM off
9 ludzi lubi ten post.
oskiboski uważa post za pomocny.
 
      
#19 PostWysłany: 20 Cze 2016 17:10 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4052
Kurcze @Zeus takie zdjęcia, że aż słońce razi w oczy. Czuje się tak, jakbym tam była i zapomniała okularów przeciwsłonecznych:)
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#20 PostWysłany: 23 Cze 2016 13:37 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22329
Środa 4/5
Chodzenie po górach, czyli jak klnąc w 5 językach...


Wszystko zaczęło się, małym detoxem w Cabanaconde. Czyli pokój bez TV no i WiFi. Idealny relaks i odpoczynek.
Jednak nie bardzo. WiFi nam był trochę (i nawet bardzo) do zaplanowania naszych pieszych wycieczek. No cóż, przeżyjemy, zobaczymy.

Na śniadanie, klasyka, i do biura informacji o kupno biletów turystycznych na zwiedzanie Doliny Colca.
Bilet kosztuje 70 PEN, i raczej nie ma opcji żeby zwiedzić dolinę beż niego.

Dziś, jako ze trochę za późno wstaliśmy, wybraliśmy opcję zwiedzanie Oazy w Sangalle, przy rzece Colca.
Znalezieniu szlaku nam zajęło jakieś 10 minut (i 200gr kukurydzy co nam sklepikarze poczęstowali) ale w chwili już jesteśmy w dobrej drodze.

Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 98.07 KiB | Obejrzany 20039 razy ]


Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 105.58 KiB | Obejrzany 20039 razy ]


Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 120.06 KiB | Obejrzany 20039 razy ]


Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 145.88 KiB | Obejrzany 20039 razy ]


Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 203.87 KiB | Obejrzany 20039 razy ]


I znienacka...

Image

Koleś wyskakuje za krzaków i prosi o bilet. Pokazujemy mu i idziemy dalej.

Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 146.22 KiB | Obejrzany 20039 razy ]

Krzyż na drogę

I wtedy okazuje się piękność tej doliny...

Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 169.13 KiB | Obejrzany 20039 razy ]


Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 160.49 KiB | Obejrzany 20039 razy ]


Załącznik:
9.jpg
9.jpg [ 195.56 KiB | Obejrzany 20039 razy ]

Rio Colca

Załącznik:
10.jpg
10.jpg [ 61.52 KiB | Obejrzany 20039 razy ]

Oaza Sangalle

Zejście zajęło trochę ponad godzinę. Zejście jak zejście, czyli fajnie. Jak wróciłem głową i widziałem ile jest do góry, to mi się zrobiło "trochę" nie dobrze.
No dobra, trzeba odpocząć przed wejściem do góry.

Załącznik:
14.jpg
14.jpg [ 102.87 KiB | Obejrzany 20039 razy ]


Załącznik:
11.jpg
11.jpg [ 165.52 KiB | Obejrzany 20039 razy ]

Rio Colca

Załącznik:
12.jpg
12.jpg [ 139.2 KiB | Obejrzany 20039 razy ]

Rio Colca

Dobra, odpoczynek, odpoczynkiem, ale trzeba wrócić do góry.

Znowu widok do góry. I tutaj pierwsze przekleństwo. Słynne polskie na K.
Będzie ciężko.

Po godzinie, zaczęło padać. Tutaj 2 etap, po Grecku.
Po 30 minutach, ulewa. Tutaj już combo Greckiego - Polskiego - Angielskiego bo musiałem szybko wszystko spakować do plastikowej torebki i schować.

Nie przedłużając przekleństwa, powiem ze było ciężko dla mnie. To były czasy które ostatni raz jak miałem do czynienia z jakimś wysiłkiem, oprócz podnoszenia piwa jak na moim awatarze, były w maju 15 roku. Zajęło nam wejście jakieś 4 godziny (przeze mnie), zaliczyłem pamiątkę od osła na bucie i bóle mięśni na najbliższe 3 dni (nawet nie wiedziałem ze aż tyle ich miałem).

I zasłużona kolacja, czyli alpaca ala plancha (alpaka na grillu) i kolejne zimne piwo

Załącznik:
13.jpg
13.jpg [ 87.9 KiB | Obejrzany 20039 razy ]


Nigdy potem nie tęskniłem tak długo, o moim łóżku.
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
oskiboski uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 45 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group