Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 12 Sie 2015 23:38 

Rejestracja: 30 Lip 2010
Posty: 303
niebieski
Wróciłem właśnie ze Szwajcarii, wycieczka objazdowa autem, choć pociągiem też do zrobienia. Odwiedziłem kilka miast i atrakcji poza miastami. Ogólnie zwiedziłem:
-Bazyleę
-Berno
-Vevey - Alimentarium muzeum żywności oraz część poświęcona Nestle (tam mają siedzibę) - wstęp 12F
-Lozannę
-Genewę
-Chateau de Chillon - zamek 12,50 F
-piramidy skalne w Heremence
-tama Dixence - wjazd i zjazd kolejką 10 F, można na pieszo 45 minut w górę
-Zermat razem z klein Matterhorn i Glacier Paradise - wjazd kolejką oraz wstęp do jaskini lodowej 100 F, do tego pociąg z miejscowości Randa 28F RT lub Tasch 16,40 RT, parking 6F. Auto trzeba zostawić miejscowość wcześniej (Tasch) lub dwie (Randa, miałem tu hotel), ponieważ do Zermatt nie można wjechać.
-przejazd przez tunel pociągiem dla aut w Goppenstein 29,50 F
- dolina wodospadów w Lauterbrunnen i wjazd kolejką na Schiltorn - 102 F,
- Lucerna
- Hammetschwand Lift - 13 F
- Zurich
- wodospad w Szafuzie.
Ogólnie polecam tym, którzy jeszcze nie byli w Szwajcarii, choć nie jest to kraj na tani wypad, no chyba, że ktoś nie korzysta z atrakcji, a jedzenie bierze z polski. Można też zastanowić się nad Travel Pass, ponieważ normalnie pociągi są drogie, a do tego w cenie jest wstęp do wielu muzeów i np wjazd na klein Matterhorn za pół ceny a to już oszczędność 50 F.
Zwiedziłem zachodnią część Szwajcarii, myślę, że wiele więcej tam już nie zobaczę, przygotowałem się raczej dość dobrze. Oczywiście jak ktoś ma czas to może wejść czy zejść z gór aby zaoszczędzić na kolejkach.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 13 Sie 2015 00:35 

Rejestracja: 22 Maj 2013
Posty: 755
Loty: 91
Kilometry: 180 493
niebieski
Nieźle. Jestem w Lozannie od ok. roku i widziałem ok. 3 rzeczy z Twojej listy :D Które atrakcje szczególnie polecasz?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 13 Sie 2015 08:17 

Rejestracja: 03 Lip 2012
Posty: 1283
niebieski
Jeszcze wjazd na Jungfraujoch to świetna sprawa. Najwyżej położona stacja kolejowa w Europie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 13 Sie 2015 08:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2921
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
Ja ogolnie polecam okolice Jungfrau, Lauterbrunnen i okolica sa juz wymienione, ale z Grindelwald mozna powjezdzac lub powchodzic na okoliczne gorki, z ktorych sa piekne widoki. Bylam tam juz 4 razy i na pewno wroce.

Interlaken, Spiez (zamek), Thun, Brienz, to ladne miasteczka godne odwiedzenia. Z Interlaken mozna pojechac pociagiem, a jeszcze lepiej poplynac statkiem przez Spiez, Oberhofen do Thun. Drugim jeziorem mozna poplynac do Brienz, albo pojechac pociagiem.

Dalej od Brienz, jest Meiringen obok ktorego jest wawoz Aareschlucht. Z miasteczka mozna tez wjechac kolejka pod wodospad Reichenbach. Autobus jezdzi miedzy Meiringen, a Grindelwald przez gory. Czesc tej drogi jest niedostepna dla samochodow, oprocz mieszkancow.

Tanio nie jest, szczegolnie w szczycie sezonu letniego od polowy czerwca do polowy sierpnia. W lipcu mialam problemy z noclegami. Ale w czerwcu czy wrzesniu tez jest ladnie i noclegi sa tansze. Kiedys bylam dwa tygodnie i zjezdzilam pociagiem wiekszosc Szwajcarii, korzystajac ze Swiss Pass. Z tego co pamietam, wtedy wychodzilo po 1000zl od osoby, ale bylo warto.
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 13 Sie 2015 08:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Cze 2012
Posty: 1366
Loty: 434
Kilometry: 623 989
niebieski
W Szwajcarii byłem kilka razy (także w podróży poślubnej) to dopiszę swoje propozycje. Jako że mieszkaliśmy w Adelbolden, to tuż obok jest jeziorko Oeschinensee. Polecam Grindelwald i górę First (można wjechać kolejką). Muzeum sera Gruyers. Koło Nesental zdobyliśmy także lodowiec Trift. Za Lauternbrunnen jest wodospad Stechelberg - też polecam. Koło Lucerny można wjechać najbardziej pochyłą kolejką szynową w Europie - na szczyt Pilatusa. W drugą stronę można zjechać do Lucerny kolejką linową. A po między stacjami kursuje prom.

I oczywiście must see - wjazd kolejką na Jungfrau, choć stacja kolejki jest trochę niżej w Jungfraujoch. Droga sprawa - przy obecnym kursie, ale warta wrażeń. Ja w 2007 roku płaciłem 157 CHF/os.
Góra
 Profil Relacje PM off
tropikey lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 13 Sie 2015 21:53 

Rejestracja: 30 Lip 2010
Posty: 303
niebieski
dj3500 napisał(a):
Nieźle. Jestem w Lozannie od ok. roku i widziałem ok. 3 rzeczy z Twojej listy :D Które atrakcje szczególnie polecasz?


Z miast uważam za najciekawsze Berno, natomiast inne atrakcje to Schiltorn, bardzo ciekawe trasy, myślę że 2-3 dni można tam połazić. W Zermatt trochę za wysoko (zimno) i nie tak różnorodnie. Zamek Chillon to 1,5-2 godzinki na spokojnie, również wart zobaczenia no i tama Dixence, gdzie też można połazić po górach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 18 Sie 2015 13:46 

Rejestracja: 06 Sie 2014
Posty: 370
Loty: 115
Kilometry: 240 990
niebieski
powiedz cos wiecej o wodospadzie w Szafuzie, wybieram sie tam we wrzesniu. Byles stateczkiem pod wodospadem?
_________________
zapraszam serdecznie :-) na nasz ig: Podróżnicy z Kórnika :-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 18 Sie 2015 14:04 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4052
Bardzo lubię tę trasę nad jeziorem od Lozanny do Montreux. Ja pojechałam jeszcze dalej aż do Evian, napić się wody :D
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 03 Paź 2015 20:47 

Rejestracja: 26 Gru 2013
Posty: 342
niebieski
Jestem zainteresowany przejazdem pociągami panoramicznymi w górach - czy ktoś jechał? jeżeli tak, to jakimi trasami? Pewnie przyleciałbym do Bazylei, gzie jechać dalej na start takiego pociągu panoramicznego?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 03 Paź 2015 20:50 

Rejestracja: 22 Maj 2013
Posty: 755
Loty: 91
Kilometry: 180 493
niebieski
Ja jechałem GoldenPass, trasa z grubsza Montreux - Gstaad (dalej jedzie do Interlaken chyba). Kupuje się normalny bilet na pociąg (można rezerwację, ale nie trzeba). Mogę polecić (o ile pogoda będzie ok).
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
wulkan lubi ten post.
wulkan uważa post za pomocny.
 
      
#11 PostWysłany: 04 Paź 2015 00:31 

Rejestracja: 31 Mar 2012
Posty: 785
niebieski
Bądźmy precyzyjni. Przez pociągi panoramiczne rozumie się specjalne składy z oknami zachodzącymi na sufit, ale niestety nie otwieranymi (chociaż czystymi). Zazwyczaj konieczna jest dodatkowa rezerwacja np. 16 CHF i prawie wszyscy pasażerowie zamawiają dodatkowo płatne posiłki. Te same trasy można pokonać z przesiadkami zwykłymi pociągami Interregio w czasie niewiele dłuższym, a często luźniejszymi co pstrykaczom pozwala robić zdjęcia na obie strony przez otwarte okna (dodatkowo większości tych ślicznych wiaduktów nie zobaczysz dobrze z pociągu, jak się nie wychylisz).

Spis tras panoramicznych:
http://www.swisstravelsystem.pl/strona-trasy-49.html
i dalsze linki.
Góra
 Profil Relacje PM off
wulkan lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#12 PostWysłany: 04 Paź 2015 00:44 

Rejestracja: 22 Maj 2013
Posty: 755
Loty: 91
Kilometry: 180 493
niebieski
Niektóre są takie jak mówisz, ale na tej trasie GoldenPass o której pisałem nie ma takiego "napinania" ;) - z mojego doświadczenia rezerwacja jest niepotrzebna (i nikt nic nie je, chyba nawet się nie da). Warto sprawdzić w rozkładzie http://www.sbb.ch/en/home.html czy o danej godzinie pociąg jest na pewno panoramiczny. Z drugiej strony, koledze z Basel średnio po drodze do Montreux (właściwie to chyba nigdzie nie jest mu za bardzo po drodze...).
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
wulkan lubi ten post.
wulkan uważa post za pomocny.
 
      
#13 PostWysłany: 04 Paź 2015 08:04 

Rejestracja: 26 Gru 2013
Posty: 342
niebieski
Dziękuję za dyskusję i linki , przydadzą się do planowania. Chciałbym tylko uzupełnić, że tanie linie oferują również loty z Polski do Genewy a więc nie tylko wskazana wcześniej przeze mnie Bazylea. Listopad to chyba najgorsza pora na zwiedzanie Szwajcarii ? Rozważałem ten termin ( krótki urlop powiązany ze świętem 11 listopada) ale spróbuję to zrealizować w maju 2016. Lubię koleje a nie lubię autobusów :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 10 Wrz 2017 21:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Maj 2017
Posty: 343
To ja jeszcze dorzucę Les Diablerets wraz z kolejką na lodowiec, piękne miejsce. Byłem w tym roku, wyciąg był czynny (maj/czerwiec), tor saneczkowy też, świetna restauracja na szczycie. Jeśli ktoś planuje Lozannę i Château de Chillon, warto pojechać jeszcze dalej pociągiem (właściwie kolejką górską) i delektować się widokami i górskim powietrzem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 04 Lut 2018 16:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2013
Posty: 175
Loty: 73
Kilometry: 200 797
niebieski
Jak ktoś lubi naturę to polecam wybrać się nad lodowiec Aletschgletscher. Można spokojnie dojść do niego pieszo, jednak wymaga to całego dnia. Można wspomóc się i wyjechać kolejką linową.
_________________
Moje relacje:

Zachód USA mocno rozszerzony i skondensowany jednocześnie
Transsybirem do Chin
Indie z podręcznym
Autostopem po Jordanii
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group