Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 66 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Basel
#21 PostWysłany: 03 Lut 2014 23:25 

Rejestracja: 31 Sty 2012
Posty: 112
Loty: 4
Kilometry: 14 401
Grzegorz40 napisał(a):
Scooby-doo napisał(a):
(czytam różne strony www i nie powalają informacjami)


podałem wcześniej link do bezpłatnych folderów turystycznych po Bazylei; jeszcze raz powtórzę:

http://www.basel.com/en/order-brochures

jeśli foldery, które tam są, niektóre nawet 60-80 stronicowe, nie powalają informacjami, to co powala? ;-) ciężko w ogóle znaleźć inne miasto, które miałoby tak rozwiniętą informację turystyczną ;-)

Polecam, lece na walentynki i dzisiaj wlasnie dotarly do mnie Plan Miasta, Przewodnik i "5 spacerow po starym miescie" - wszystko za darmo.

Pozdrawiam
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu
Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN
 Temat postu: Re: Basel
#22 PostWysłany: 10 Lut 2014 11:24 

Rejestracja: 03 Lip 2012
Posty: 1283
niebieski
Scooby-doo napisał(a):
Jak byłeś w Bazylei to pytanie które muzea i miejsca warto zobaczyć? oraz czy nie zrobić sobie z Bazylei bazy wypadowej np na jakieś jezioro albo do innego miasta?


Z tą bazą wypadową to dobry pomysł, sam praktykowałem ;-)

Zresztą przy takiej sieci i taborze kolejowym dowolne miejsce w Szwajcarii jest dobrą bazą wypadową do podróży po całej Szwajcarii ;-)

Z Bazylei do Berna, Zurychu i Lucerny dojedzie się w godzinę. Z Bazylei, która jest na północnym krańcu Szwajcarii do Genewy (pd-zach kraniec Szwajcarii) dojedziemy w 2h40'. Na zupełne południe Szwajcarii do Lugano z Bazylei dojedziemy w 3h40'. Do St.Moritz (kraniec wschodni Szwajcarii) z Bazylei dojedziemy w 4h25'.

Z Bazylei na Jungfraujoch, czyli na 3.454 m npm ;-) (najwyżej w Europie położona stacja kolejowa) dojedziemy w 4h23' i to pomimo 3 przesiadek.

Na tym tle trochę absurdalnie wygląda problem właśnie omawiany na innym wątku, gdzie z Warszawy do Zakopanego trzeba kupować kuszetkę, bo bezpośredni pociąg jedzie 9h przy dobrych wiatrach ;-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Basel
#23 PostWysłany: 10 Lut 2014 11:41 

Rejestracja: 16 Lis 2011
Posty: 1795
niebieski
Czy w Bazylei funkcjonuje jakas karta turystyczna dajaca znizki na muzea i transport?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Basel
#24 PostWysłany: 10 Lut 2014 11:47 

Rejestracja: 03 Lip 2012
Posty: 1283
niebieski
digger napisał(a):
Czy w Bazylei funkcjonuje jakas karta turystyczna dajaca znizki na muzea i transport?


http://www.basel.com/en/baselcard
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Basel
#25 PostWysłany: 16 Lut 2014 23:02 

Rejestracja: 16 Lut 2014
Posty: 3
W marcu wybieram się easyjet z Krakowa do Bordeaux z przesiadką w Bazylei. Stąd moje pytania:

1.Czy w momencie przylotu do Bazylei istnieje różnica którędy wyjdę (Francja/Szwajcaria)? Głównie pod względem uniknięcia niepotrzebnych kontroli.. :)
2.Jeżeli mam 5,5h wolnego czasu to opłaca się w pojedynkę jechać do centrum zobaczyć miasto? Czy za dużo z tym zachodu?
3.Oraz czy na lotnisku bez problemu zapłacę w euro?

Pozdrawiam.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Basel
#26 PostWysłany: 16 Lut 2014 23:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
nnikoo napisał(a):
W marcu wybieram się easyjet z Krakowa do Bordeaux z przesiadką w Bazylei. Stąd moje pytania:

1.Czy w momencie przylotu do Bazylei istnieje różnica którędy wyjdę (Francja/Szwajcaria)? Głównie pod względem uniknięcia niepotrzebnych kontroli.. :)
2.Jeżeli mam 5,5h wolnego czasu to opłaca się w pojedynkę jechać do centrum zobaczyć miasto? Czy za dużo z tym zachodu?
3.Oraz czy na lotnisku bez problemu zapłacę w euro?

Pozdrawiam.


1. To zależy gdzie dalej chcesz jechać - jeśli do Bazylei, wyjdź na sektor szwajcarski
3. Bez problemu
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Basel
#27 PostWysłany: 17 Lut 2014 00:40 

Rejestracja: 16 Sty 2014
Posty: 3
nnikoo napisał(a):
W marcu wybieram się easyjet z Krakowa do Bordeaux z przesiadką w Bazylei. Stąd moje pytania:

1.Czy w momencie przylotu do Bazylei istnieje różnica którędy wyjdę (Francja/Szwajcaria)? Głównie pod względem uniknięcia niepotrzebnych kontroli.. :)
2.Jeżeli mam 5,5h wolnego czasu to opłaca się w pojedynkę jechać do centrum zobaczyć miasto? Czy za dużo z tym zachodu?
3.Oraz czy na lotnisku bez problemu zapłacę w euro?

Pozdrawiam.


Ad1. Jeśli bus do Basel to wyjdź częścią szwajcarską. Na zewnątrz te części są odgrodzone przejście tylko wewnątrz lotniska.
Ad2. Autobus jedzie ok 15 minut a kurs odbywa się średnio co 10 minut. Pozostaje Ci ~5h na miasto i to moim zdaniem spokojnie wystarczy na kurs na trasie SBB Bahnhof -> centrum -> przejście na drugą stronę Renu -> centrum -> SBB Bahnhof. Mniej więcej coś takiego http://goo.gl/maps/tv6Ye +/- okoliczne uliczki w centrum
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk lubi ten post.
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Basel
#28 PostWysłany: 17 Lut 2014 02:50 

Rejestracja: 20 Paź 2012
Posty: 289
Loty: 85
Kilometry: 236 428
niebieski
@nnikoo
Lecąc z KRK wyjedziesz na szwajcarskiej stronie i możesz byc kontrolowany przez SF, ale jak lecialem to nie bardzo ich cokolwiek interesowało . Pózniej możesz pojechać do Basel lub przejść przez lotnisko na strone FR i tam tez są busy gdzieś tam. Na lotnisku mozna płacić euro.
_________________
Image
https://my.flightradar24.com/noyle


Ostatnio edytowany przez Abcn, 23 Cze 2019 18:51, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Basel
#29 PostWysłany: 17 Lut 2014 14:21 

Rejestracja: 16 Lut 2014
Posty: 3
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi i podpowiedzi :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Basel
#30 PostWysłany: 18 Lut 2014 03:30 

Rejestracja: 31 Sty 2012
Posty: 112
Loty: 4
Kilometry: 14 401
Wrocilem wczoraj i wyglada to tak, ze lotnisko ma 2 sektory jesli przylatujesz EasyJetem z Krk to bedziesz na czesci szwajcarskiej ale bez problemu mozesz przejsc na czesc francuska (wielkie znaki, nie da sie nie zauwazyc). 5h spokojnie wystarczy Ci na spacer po centrum. Jesli wolisz napic sie wina to mozesz tez podjechac do Saint-Louis (Francja) :)

Ps. Fajna sprawa jesli w SUI placisz polska karta to terminal "pisze" do Ciebie po polsku :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Basel
#31 PostWysłany: 25 Lut 2014 21:02 

Rejestracja: 21 Maj 2012
Posty: 4
To teraz trochę ode mnie.
Z Bazylei wróciłam kilka dni temu, więc wszystko jest "na świeżo".
Ceny wszystkiego są bardzo wysokie. Bardzo. Studencka, czy backpakerska kieszeń może ucierpieć. Ale da się wsiąknąć w Bazyleę nie płacąc prawie nic. Czyli:

Noclegi.
Lotnisko. Duże, przestronne, całodobowe, masujące fotele, wygodne (niemetalowe) ławki do spania. Można też ułożyć się na miękkich ławkach lotniskowych kawiarni. Nie ma z tym najmniejszego problemu. Na lotnisku jest wi-fi, przy kawiarniach są też wtyczki do podładowania elektroniki. Z pod samego wejścia do lotniska kursuje autobus prosto do miasta. Kosztuje 4,2 CHF (zniżki są tylko dla dzieci, nie ma dla studentów), jedzie 10-15 min, wysiadamy na ostatnim przystanku, czyli pod dworcem.
Dla oszczędnych oraz lubiących spacerować i oglądać miasto także poza starówką bardzo polecam przejście się na lotnisko pieszo. To tylko 5-6 km, od śródmieścia idzie się cały czas prosto. Wystarczy popatrzeć na mapę: droga ciągle idzie prosto przed siebie. Nawet nie czuć, kiedy już jest się na lotnisku.

Zaraz po przylocie warto przejść się koło stanowiska informacji. Można tam pobrać całą masę broszurek i folderów. Świetnie przygotowanych, darmowych. Będzie tam i o historii i o zabytkach i o nowoczesnej architekturze i o karnawale na początku marca i trasy tematyczne i mapy i plany komunikacji miejskiej. Wszystko free. Ja korzystałam tylko z tego, bo te broszurki wyczerpują temat:) Są lepsze, niż szczątkowe informacje, które można znaleźć w sieci.

Zwiedzanie.
Starówka i okolice do nieśpiesznego przejścia, oglądania, podziwiania. Trzeba być nad Renem, a nawet warto być tam kilkakrotnie, bo o wschodzie słońca wygląda to po prostu magicznie. Nie można się napatrzeć, niezapomniane wrażenie. Także i zachód słońca jest wart zobaczenia. Nie będę rozpisywać się o takich "trzeba zobaczyć", bo to wszystko znajdziecie w broszurkach i przewodnikach, czy nawet w sieci.

Napiszę o paru patentach, jak zobaczyć bardzo interesujące rzeczy za całkowicie darmo.
Najważniejsze muzeum: Muzeum Kunsta na godzinę przed zamknięciem tj. 17-18 wejście jest darmowe. Warto, bo arcydzieła światowego malarstwa i rzeźby są do zobaczenia, a już na dziedzińcu wita nas odlew "Mieszczan z Calais" Rodina.
Druga miejscówka to Muzeum Historii Naturalnej. Do pooglądania mamuty, dodo, szkielety, dinozaury i inne wymarłe zwierzęta. Także ostatnia godzina za darmo (16-17).
Polecam też zoo. Cena 12 CHF za osobę do 25 lat. Bazylea bardzo się chwali ze swojego ogrodu, jednak wcale nie powala. Jest standardowy. Ale zawsze fajnie pooglądać zwierzęta.:)
Jeszcze jest ogród botaniczny Uniwersytetu. Wstęp darmowy cały czas. Otwarty od 8 rano, szklarnie od 9. Całkiem ok.
Za ogrodem botanicznym trafiłam na targ staroci. Coś fantastycznego. Nieturystycznego. To była sobota ok. 10 rano. Starocie, jakieś czajniki, lalki, krzesła, połówki rowerów, czy popsute radia. Super sprawa.

Jeśli chodzi o inne muzea, to Bazylea z nich słynie, traficie na nie na każdym rogu. Warto tylko zweryfikować, czy warto. Bo nie dla każdego jest muzeum kreskówek, papieru, czy pożarnictwa:)

Sklepy, w których najbardziej opłaca się kupować jedzenie: Coop i Migros. W śródmieściu na co drugiej ulicy jest któryś z nich. Łatwo się natknąć.

Odnoszę wrażenie, że pieszy jest tam święty. Zawsze ma pierwszeństwo, ludzie przechodzą przez ulicę gdzie popadnie, nieraz centralnie pod tramwaj, nikogo to nie rusza. Nawet pasy są tylko gdzieniegdzie. Nieraz drogi się krzyżują, torowiska przecinają, a tu ani pasów, ani świateł. Po prostu idzie się przed siebie w którym miejscu popadnie:-)

Wieczorami knajpy pełniutkie.
Miasto bezpieczne, oświetlone, nie ma żadnego strachu chodząc wieczorami, czy nawet nocami.

Bardzo polecam. Zanim poleciałam, to myślałam, że miasto będzie takie sobie, a wywarło na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Warto je zobaczyć, pospacerować, poodwiedzać muzea, zjeść czekoladę nad Renem.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
5 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Basel
#32 PostWysłany: 17 Mar 2014 19:26 

Rejestracja: 16 Lut 2014
Posty: 3
Także potwierdzam same plusy miasta i lotniska:)

Nocleg zupełnie bez problemów, kilkanaście osób, cicho, dość wygodnie, bez obaw.

Miasto bardzo ładne, da się obejść nawet z walizką ;)) Polecam tak samo trafić przypadkiem na szalony karnawał - całe centrum to jedna wielka parada:)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Basel
#33 PostWysłany: 19 Paź 2014 18:42 
Redaktor F4F

Rejestracja: 08 Kwi 2012
Posty: 3877
Loty: 39
Kilometry: 33 222
W najbliższym czasie dwukrotnie będę przesiadał się w BSL. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to za każdym razem będzie to kilkugodzinna przesiadka. Wobec tego planuję raz ruszyć do Saint-Loius, a raz do Bazylei. Ktoś może poradzić które z tych miejsc lepiej odwiedzić wcześniej? Jeżeli ma to jakieś znaczenie, to jeden raz będę 7 listopada, drugi 26 grudnia (pytam zwłaszcza w kontekście drugiej daty, czy cokolwiek będzie otwarte?) :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Basel
#34 PostWysłany: 20 Paź 2014 08:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Na Saint-Louis przeznaczyłbym krótszą z przesiadek, albo w ogóle bym zrezygnował. Tam nie ma nic ciekawego.
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Basel
#35 PostWysłany: 21 Paź 2014 09:39 
Redaktor F4F

Rejestracja: 08 Kwi 2012
Posty: 3877
Loty: 39
Kilometry: 33 222
A w Bazylei akceptują powszechnie euro czy lepiej zaopatrzyć się we franki?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Basel
#36 PostWysłany: 21 Paź 2014 10:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Mar 2010
Posty: 296
Loty: 107
Kilometry: 199 226
niebieski
Też robiłem research na ten temat, gdyż wybieram się tam wkrótce. Ze zdobytej wiedzy wiem, że akceptują euro w skepach i restauracjach ale tylko w formie banknotów. Do tego ewentualną resztę wydadzą Ci we frankach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Basel
#37 PostWysłany: 21 Paź 2014 10:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Na pewno za bilet w automatach można w obu walutach. W innych miejscach nie sprawdzałem - miałem franki lub płaciłem kartą.
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Basel
#38 PostWysłany: 12 Lis 2014 21:49 

Rejestracja: 16 Sie 2014
Posty: 90
Loty: 23
Kilometry: 76 062
Wkrótce wybieram się do Bazylei (przesiadka), ląduję o 12 we wtorek, wylatuję o 18 w środę dnia następnego. Szukałem jakichś tanich hoteli w Bazylei na booking.com, no i chyba wszystkie wywiało, ceny zwalają z nóg przeciętnego biednego studenciaka jakim jestem. Rozumiem że da radę kimnąć na lotnisku. Ktoś korzystał z lotniskowego prysznica? ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Basel
#39 PostWysłany: 13 Lis 2014 02:12 
Redaktor F4F

Rejestracja: 08 Kwi 2012
Posty: 3877
Loty: 39
Kilometry: 33 222
Witamy w Szwajcarii :) Na lotnisku co prawda nie spałem, ale wygląda na baaardzo przyjazne pod tym względem. Oczywiście otwarte 24h.

Możesz spróbować jeszcze obczaić noclegi po francuskiej stronie, Saint Louis to "sypialnia" Basel.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Basel
#40 PostWysłany: 22 Lis 2014 17:39 
Redaktor F4F

Rejestracja: 08 Kwi 2012
Posty: 3877
Loty: 39
Kilometry: 33 222
Ktoś będzie niebawem w Bazylei i sprawdzi mi cenę konkretnego produktu w duty free? :)
EDIT: Przed świętami ;)


Ostatnio edytowany przez ciacho_majonez, 23 Lis 2014 12:43, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 66 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group