Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Banja Luka
#1 PostWysłany: 21 Cze 2014 16:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Cze 2013
Posty: 2202
Loty: 807
Kilometry: 1 954 890
srebrny
Hej,

Będąc 10 dni w Belgradzie chciałbym samolotowo gdzieś wyskoczyć. Widzę, że dosyć tanio można do Banja Luki. Czy ktoś z Was był w tym rejonie Bośni i może mi podpowiedzieć czy warto odwiedzić to miasto i okolice?

Pozdrawiam,
P.
_________________
Relacje: weekend w Australii i na Alasce.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wycieczka do Tokio za 3943 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + 10 nocy w 4* hotelu Wycieczka do Tokio za 3943 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + 10 nocy w 4* hotelu
City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich
 Temat postu: Re: Banja Luka
#2 PostWysłany: 29 Lip 2014 17:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Kwi 2012
Posty: 29
Loty: 28
Kilometry: 43 062
Byłam w Banja Luce, samo miasto mnie specjalnie nie urzekło, zbyt wiele do zwiedzania to tam nie ma, za to (w jednej knajpie) mają najlepszy Cevap w całej Bośni :) Może gdyby zostać trochę dłużej (ja wyjechalam po jednym dniu) okazałoby się, że miejscowość ma więcej do zaoferowania. Trochę drogi na południe z Banja Luki (dobry dojazd, można się zatrzymać na kilka godzinek udając się dalej np. do Sarajeva + przechowalnia bagażu na dworcu) jest miejscowość Jajce, i tę mieścinę zdecydowanie polecam (bagaż nalezy zostawić w przechowalni, bo tam jest wszędzie po schodach).
_________________
Rockin' the clouds!

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Banja Luka
#3 PostWysłany: 31 Lip 2014 09:15 

Rejestracja: 25 Sty 2012
Posty: 231
niebieski
przemos74 napisał(a):
Hej,

Będąc 10 dni w Belgradzie chciałbym samolotowo gdzieś wyskoczyć. Widzę, że dosyć tanio można do Banja Luki. Czy ktoś z Was był w tym rejonie Bośni i może mi podpowiedzieć czy warto odwiedzić to miasto i okolice?

Pozdrawiam,
P.

Zdecydowanie najlepsze miasto w BH to Sarajevo. Jak masz tanie połączenia to uderz, jak nie to spróbuj http://www.geatours.rs/eng/sarajevo.htm
Często korzystam: door to door, tam i back 50E. Samolot nie wyjdzie taniej, lub nie dużo a jak doliczysz dojazdy i czas to to samo
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Banja Luka
#4 PostWysłany: 31 Lip 2014 10:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Kwi 2012
Posty: 29
Loty: 28
Kilometry: 43 062
To stanowisko nie poddaje się nawet polemice :) Sarajewo jest fantastyczne. Ciągnie mnie tam jak wilka do lasu, w tym roku mam nadzieję znów odwiedzić.
Warto wyskoczyć też do Mostaru na dłuższą chwilę (okolice Mostaru - Blagaj, Kravica są super)
_________________
Rockin' the clouds!

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Banja Luka
#5 PostWysłany: 31 Lip 2014 10:34 

Rejestracja: 25 Sty 2012
Posty: 231
niebieski
_djamila_ napisał(a):
To stanowisko nie poddaje się nawet polemice :) Sarajewo jest fantastyczne. Ciągnie mnie tam jak wilka do lasu, w tym roku mam nadzieję znów odwiedzić.
Warto wyskoczyć też do Mostaru na dłuższą chwilę (okolice Mostaru - Blagaj, Kravica są super)

Jasne, choć wypad z Belgradu to już co najmniej z 1 jedną nocką. Sarajewo dla mnie bije na głowę inne duże miasta Bałkanów, a na pewno Belgrad. Miasto gorące jak wulkan :-).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Banja Luka
#6 PostWysłany: 04 Sie 2014 07:40 

Rejestracja: 02 Sie 2012
Posty: 179
Loty: 33
Kilometry: 36 038
My we wrześniu udajemy się do Bośni na 6 dni i chyba Banja Lukę odpuścimy - czytając różne przewodniki miasto nie ma zbyt wiele do zaoferowania... Może Travnik?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Banja Luka
#7 PostWysłany: 04 Sie 2014 11:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lip 2014
Posty: 13
W Banja Luce rzeczywiście nie ma zbyt wielu zabytków, ale są fajne knajpki (pyszne jedzenie!) i atmosfera wieloetnicznego miasta - na przykładzie tego miasta można zrozumieć, czym jest bałkański kocioł kulturowy.
_________________
Pozdrawiam, dorawu
http://pwsz-tarnow.edu.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Banja Luka
#8 PostWysłany: 08 Sie 2014 19:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Kwi 2012
Posty: 29
Loty: 28
Kilometry: 43 062
Zgadzam się z przedmówcą - chociazby krótki postój w Banja Luce pozwala lepiej zrozumieć sytuację regionu, kontrast między tym miastem, a miastami części bośniackiej jest ogromny, także jeśli ktoś chce poznać kraj (a zakładam, że po to tam się jedzie), z tego chocby powodu warto wstąpić do BJ. Pisząc wcześniej o mieście zapomniałam dodać, że spotkałam się tam z serdecznym przyjęciem ze strony miejscowych :) Chyba najwięcej anegdot z miejscowymi w roli głownej przywiozłam właśnie z Banja Luki. Aha, no i raczej taniuchno tam jest, a przynajmniej w czasach, kiedy ja tam byłam (2011) ceny się różniły nawet w porównaniu do reszty kraju.

Travnik podobał mi się średnio - miasteczko raczej nastawione jest na przyjmowanie narciarzy, latem poza twierdzą niewiele zostaje do pozwiedzania, chociaż nadrabia klimatem (ja tam zawędrowałam w dzień ważnego meczu w piłkę kopaną granego przez Bośnię z Bialorusią, także ze swoim wyglądem i językiem ściagnęłam jednak trochę spojrzeń "spode łba" :D). Mają tam tez najlepszy budżetowy hostel, w jakim zdażyło mi się nocować, za 10 euro najwyższe ryzyko poślizgu na marmurze i dobre śniadanie, aż w wolnej chwili poszukam co to za hostel był, jakby ktoś potrzebował mogę jako tako wytłumaczyć jak dojść z dworca :D

Jeśli chodzi o przejazd Belgrad - Sarajewo to kursują nocne autobusy, korzystałam, nielubiącym tracić czasu polecam, przyznam się jednak, że choć zwykle ze mnie twardziel, nieźle panikowałam, gdy autobus pogrążony w kompletnych ciemnościach lawirował pośród górskich przepaści :) Ja jechałam czymś na wzór serbskiego odpowiednika "pks-u", ale podobno mozna popytać wokół dworca w Belgradzie, jest sporo prywatnych przewoźników.
_________________
Rockin' the clouds!

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Banja Luka
#9 PostWysłany: 12 Lut 2019 14:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Maj 2017
Posty: 343
W Banja Luce nie ma praktycznie niczego ciekawego. Z zabytków można obejrzeć kilka meczetów, kościołów różnych odłamów. Za to Bośniaczki są urocze, w przeciwieństwie do Mołdawianek mogłyby konkurować z Ukrainkami.

W mieście jest nawet tanio, polecam np. restaurację Balkon na piętrze z przeszkloną ścianą i widoczkiem na park. Jest też dobry klub nocny "Boom boom room" - czynny od 23, wbrew nazwie nie dzieje się tam nic gorszącego :D a drinki dobre.

I jeszcze praktyczna uwaga dla wrażliwych: nie mam porównania z Sarajewem, ale absolutnie wszędzie w Banja Luce pali się papierosy. Każda restauracja, hotel, klub są zadymione. Nawet te eleganckie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Banja Luka
#10 PostWysłany: 18 Lut 2019 00:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Maj 2017
Posty: 3398
Loty: 416
Kilometry: 719 918
platynowy
_djamila_ napisał(a):
Pisząc wcześniej o mieście zapomniałam dodać, że spotkałam się tam z serdecznym przyjęciem ze strony miejscowych :) Chyba najwięcej anegdot z miejscowymi w roli głownej przywiozłam właśnie z Banja Luki.


Takie wspomnienia są najlepsze, kiedy się schodzi z utartych szlaków. Jedząc pleskavicę w lokalnej knajpce zaczęło mnie obczajać kilku miejscowych kiboli, dosiadłem się do nich, pogadaliśmy (po serbsku) i skończyło się na tym, że oprowadzili mnie po swoim osiedlu ozdobionym w kilkadziesiąt estetycznych murali sławiących ich ekipę.
Góra
 Profil Relacje PM off
_djamila_ lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Banja Luka
#11 PostWysłany: 15 Maj 2019 23:41 

Rejestracja: 24 Sty 2014
Posty: 434
Loty: 242
Kilometry: 472 277
niebieski
dorawu napisał(a):
W Banja Luce rzeczywiście nie ma zbyt wielu zabytków, ale są fajne knajpki (pyszne jedzenie!) i atmosfera wieloetnicznego miasta - na przykładzie tego miasta można zrozumieć, czym jest bałkański kocioł kulturowy.

A ja się z tą opinią akurat w ogóle nie zgodzę. Tuzla może i owszem jest wielokulturowa, ale Banja Luka? To typowa Serbia, tylko geograficznie leżąca na terenie państwa o nazwie Bośnia i Hercegowina, z którym zresztą mało kto się tam identyfikuje. Mieszkańcy porównują miasto do Belgradu, czczonego niczym Mekka. A że dla mnie Serbia jest najnudniejszym krajem bałkańskim, to i w Banja Luce nie znalazłem niczego egzotycznego ani multikulturowego. Wszędzie powiewające flagi Republiki Srpskiej, cerkwie na każdym kroku, raptem jeden duży meczet, wszyscy ludzie wyglądają i ubierają się podobnie, naprawdę nie wiem, gdzie ten kocioł.
Góra
 Profil Relacje PM off
tamtam lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Banja Luka
#12 PostWysłany: 06 Lip 2023 00:14 

Rejestracja: 14 Lip 2018
Posty: 419
niebieski
Czy ktoś się orientuje czy parkowanie w BL jest płatne? I druga sprawa, znaleźć kantor w mieście chyba nie powinno być problemem?
_________________
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Banja Luka
#13 PostWysłany: 07 Lip 2023 08:05 

Rejestracja: 10 Lip 2013
Posty: 303
niebieski
Nie wiem jak w samym centrum, ale tam gdzie spaliśmy parking pod vlokiem był za darmo.
Co do kantorów to nie wiem, płaciliśmy albo karta albo gotówką wcześniej wyciągnięta z bankomatu. Jak masz revoluta to znajdź bankomat I wypłac gotówkę. Jest odpowiedni wątek na forum o bankomatach w Bośni.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Banja Luka
#14 PostWysłany: 07 Lip 2023 13:50 

Rejestracja: 14 Lip 2018
Posty: 419
niebieski
Nie mam revoluta, w dodatku tak się złożyło że otrzymałem nieco gotówki w euro, więc byłoby teraz bez sensu zostawić je w domu, a na miejscu bawić się z kartami ;)
_________________
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group