Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 37 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 04 Kwi 2014 08:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Gru 2013
Posty: 1845
Loty: 76
Kilometry: 125 391
niebieski
Nie o to mi chodziło. Napisałeś, że odszkodowanie od linii nie jest regulowane w polskich ustawach/rozporządzeniach a ja zwracam uwagę, że rozporządzenie 261/04 stanowi również obowiązujące źródło prawa w PL a nawet ma wyższą rangę niż ustawy krajowe. W związku z powyższym, jeżeli prawo unijne przewiduje instytucję odszkodowania za opóźniony/odwołany lot to wszystkie instytucje w PL zobowiązane są stosować to prawo bezpośrednio. Również skarbówka.

Cały ten wywód dotyczy oczywiście wyłącznie odszkodowania przyznanego w trybie 261/04, wszelkie inne świadczenia od linii raczej (niestety) opodatkowaniu podlegają .
_________________
Image
MOJE RELACJE Z PODRÓŻY
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wycieczka do Tokio za 3943 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + 10 nocy w 4* hotelu Wycieczka do Tokio za 3943 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + 10 nocy w 4* hotelu
City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich
#22 PostWysłany: 04 Kwi 2014 08:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2012
Posty: 245
Loty: 364
Kilometry: 669 576
niebieski
mam pytanie do znawców tematu.

Zakupile lot na trasie Warszawa - Ateny przez Seat24. Przewoźnik LOT. Okazuje się, że mój lot się nie odbędzie a ktoś bez konsulatcji ze mną przypisał mnie do innego 12 godzin później wylot, 13 godz wczesniej powrót o czym dowiedzialem się przez przypadek sprawdzając rezerwację na stronce Lotu.

Oczywiście wystąpilem do Seat24 o przebukowanie na innego przwoznika, tak aby moj lot odbył się w miarę normalnie. Odpowiedzi brak.

Czy jak skorzystam czy tez nie z tego lotu moge domagać się odszkodowania. Prosiłbym o konkretne przepisy jeśli ktoś się orientuje. Pierwszy raz mnie wystawiono tak więc nie wiem, a kontakt z Seat24 nieco utrudniony.
_________________
pozdrawiam:

Image

https://mojeflagi.blogspot.com/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#23 PostWysłany: 04 Kwi 2014 09:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Gru 2013
Posty: 1307
niebieski
Tomek Zien napisał(a):
że rozporządzenie 261/04 stanowi również obowiązujące źródło prawa w PL a nawet ma wyższą rangę niż ustawy krajowe.

Tu, w zakresie tematu (odszkodowanie a podatek dochodowy) bym nie przesadzał, wystarczy powiedzieć, że rozpatrywać to należy na równi z ustawodawstwem krajowym.
Ale poszukałem trochę i możesz mieć rację w pozostałym zakresie:

Cytuj:
Przywołany przez pana posła art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy zwalnia od podatku ˝otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem: (...)˝.
Zauważyć należy, iż treść przywołanej regulacji nie odwołuje się do przepisów konkretnych ustaw czy wydanych na ich podstawie przepisów wykonawczych. Nie można zatem podzielić poglądu, iż stosowanie przywołanego zwolnienia od podatku dotyczy wyłącznie odszkodowań wydanych na podstawie przepisów ustaw i wydanych na ich podstawie rozporządzeń wchodzących w skład polskiego prawodawstwa

źródło: http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/529E73FC

i również:
Cytuj:
Na wstępie, należy zauważyć, iż począwszy od 1 maja 2004 r., czyli od dnia akcesji Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, z uwagi na zasadę interpretacji prawa wewnętrznego w sposób umożliwiający sprawne funkcjonowanie gospodarki w ramach integracji europejskiej, interpretacja prawa wewnętrznego powinna być dokonywana w zgodności z prawem europejskim (por. ETS Marleasing, C-106/89, 13 listopada 1991 r., Zb. Orz. s. 1-4135). Za źródło istnienia obowiązku dokonywania wykładni prawa krajowego w świetle celu i brzmienia norm wspólnotowych należy uznać art. 10 Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE). Przepis ten stanowi, że państwa członkowskie podejmują wszelkie właściwe środki w celu realizacji zobowiązań wynikających z prawa wspólnotowego.
(...)
Zauważyć należy, iż treść przywołanej regulacji nie odwołuje się do przepisów konkretnych ustaw czy wydanych na ich podstawie przepisów wykonawczych. To oznacza, iż stosowania przywołanego zwolnienia od podatku nie można ograniczać do odszkodowań wydanych na podstawie przepisów ustaw i wydanych na ich podstawie rozporządzeń wchodzących w skład polskiego prawodawstwa.

źródło: http://interpretacje-podatkowe.org/odsz ... -868-13-aa

Powyższe co prawda nie w zakresie odszkodowań lotniczych, ale wskazuje na konieczność rozszerzenia zakresu przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych

Tomek Zien napisał(a):
Cały ten wywód dotyczy oczywiście wyłącznie odszkodowania przyznanego w trybie 261/04, wszelkie inne świadczenia od linii raczej (niestety) opodatkowaniu podlegają

W związku z powyższym dodałbym tutaj jeszcze zwolnienie z opodatkowania uzyskanych kwot do wysokości wartości biletu i opłat towarzyszących przy nieodbytym locie, jeśli zostaną np. przyznane obok odszkodowania za utracone korzyści w wyniku nieodbytego lotu.
Góra
 Profil Relacje PM off
Tomek Zien lubi ten post.
 
      
#24 PostWysłany: 04 Kwi 2014 14:19 
Redaktor F4F

Rejestracja: 08 Kwi 2012
Posty: 3877
Loty: 39
Kilometry: 33 222
rafal1976 napisał(a):
Akurat Ustawa w punkcie 3 jasno mówi, że odszkodowania wynikające wprost z innych aktów prawnych są zwolnione z podatku, oczywiście logiczne jest, że do wysokości kwot tam zapisanych.

Akurat ustawa wprost mówi, że wolne są odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.
Odszkodowanie wypłacane jest na podstawie rozporządzenia UE. Więc wcale tak wprost nie wynika, że łapie się to w zakres zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt. 3. W razie czego organ pewnie by się tego chwytał.

Tomek Zien napisał(a):
Ale zdajesz sobie sprawę, że prawo unijne jest aktem wyższego rzędu nad przepisami krajowymi?

Po pierwsze prawo unijne nie jest aktem prawa, a zbiorem aktów prawa UE. One teoretycznie mogłyby być aktami wyższego rzędu. Aczkolwiek podkreślić należy, że rozporządzenie UE ma moc prawną równą polskiej ustawie. W razie konfliktu korzystamy z zasady pierwszeństwa i wtedy nadajemy je prawu UE. Więc miałeś dobrą intuicję, jednak wyraziłeś się nieprecyzyjnie ;)
Natomiast po drugie, co miałoby to mieć do rzeczy? Rozporządzenie 261/04 w żadnym miejscu nie stanowi, że wypłata odszkodowania ma być zwolniona z opodatkowania. A odnosząc się do mojej wypowiedzi znajdującej się powyżej, można forsować pogląd, że wypłata na podstawie rozporządzenia nie mieści się w zakresie zwolnienia z art. 21 ust. 1 ustawy o PIT.

Tomek Zien napisał(a):
Nie o to mi chodziło. Napisałeś, że odszkodowanie od linii nie jest regulowane w polskich ustawach/rozporządzeniach a ja zwracam uwagę, że rozporządzenie 261/04 stanowi również obowiązujące źródło prawa w PL a nawet ma wyższą rangę niż ustawy krajowe. W związku z powyższym, jeżeli prawo unijne przewiduje instytucję odszkodowania za opóźniony/odwołany lot to wszystkie instytucje w PL zobowiązane są stosować to prawo bezpośrednio. Również skarbówka.

Oczywiście, instytucje zobowiązane są stosować to prawo, czyli wydać decyzję o przyznaniu odszkodowania (w razie zaistnienia przesłanek). Polska ustawa uzależnia jednak zwolnienie opodatkowania od wystąpienia zdarzenia, które uregulowane byłoby w polskiej ustawie. Rozporządzenie 261/04 nie jest implementowane do żadnej polskiej ustawy (nie ma takiej potrzeby, skoro obowiązuje bezpośrednio, istnieje zresztą zakaz implementacji przepisów rozporządzeń UE). Teza, którą przyjmujesz brzmi sensownie i racjonalnie. Niestety życie pokazuje, że praktyka organów podatkowych bywa inna.

kriss napisał(a):
mam pytanie do znawców tematu.

Jest odpowiedni temat, gdzie możesz zadać swoje pytanie: viewtopic.php?f=15&t=2646&p=365610&hilit=odwo%C5%82any+lub+op%C3%B3%C5%BAniony#p365610
Tutaj dyskutujemy o podatkowych konsekwencjach przyznania odszkodowania na podstawie rozporządzenia 261/04. Swoją drogą temat niedługo będzie nadawał się na jakąś krótką publikację ;)

Co do zacytowanych fragmentów przytoczonych przez użytkownitka tycik:
Moim zdaniem ocena sytuacji będzie zależała od rozstrzygnięcia, czy zwolnienie odnosi się jedynie do odszkodowań uzyskanych na podstawie ustaw i wydanych na ich podstawie rozporządzeń (polskich rozporządzeń, które wydawane są na podstawie polskich ustaw i w celu ich wykonania - nie mylić z rozporządzeniem UE, któremu dużo bliżej jest do charakteru polskiej ustawy). Jeżeli tak, skutkuje to opodatkowaniem przyznanego odszkodowania. Jednak trafnie wskazano, że przepis art. 21 ust. 1 pkt. 3 ustawy o PIT nie zawiera zamkniętego katalogu zdarzeń, na podstawie których odszkodowanie miałoby być przyznane. Nie zawiera nawet przykładowego wskazania przepisów. Również proeuropejska wykładnia prawa skłaniałaby mnie do przyjęcia, że jednak można zaliczyć takie odszkodowanie do katalogu zwolnienia. Jestem aż zdziwiony, że DIS w Katowicach tak gładko podzielił pogląd podatnika w przywołanej interpretacji (choć przyznam szczerze, że nie przeczytałem jej w całości).

Dywagacje to jedno, w praktyce wychodzi różnie. Zdarzało mi się obserwować sytuacje, w któych organy przyjmują zupełnie inny punkt widzenia (który też można szeroko argumentować). Jeżeli ktoś aż tak bardzo stresuje się prespektywą konsekwencji nieujęcia wypłaconego odszkodowania w zeznaniu podatkowym zawsze może samemu zwrócić się o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej (o czym pisałem stronę wcześniej ;) ), i korzystać z ochrony, jaką zapewnia zastosowanie się do interpretacji. W razie udzielenia niesatysfakcjonującej wykładni przez Dyrektora Izby Skarbowej zawsze można wytłumaczyć mu przed WSA, że nie ma racji (interpretacje są bardzo często uchylane).
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#25 PostWysłany: 06 Kwi 2014 21:34 

Rejestracja: 15 Sty 2012
Posty: 50
ciacho_majonez napisał(a):
daraswlkp napisał(a):
Wygląda na to , że odszkodowanie wynikające z wiadomego " rozporządzenia " nie powinno być opodatkowane , ale jak wiemy dziura budżetowa ...
Sam jestem ciekaw , bo lada moment ma być wyrok w mojej sprawie w WSA , czy wyrok takiego " sądu " ( nie cywilnego ) też coś tu zmienia ???

Pozdro


Masz wyrok WSA w takiej sprawie to znaczy? Złożyłeś wniosek o interpretację i ją zaskarżyłeś? Dostałeś decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego i ją zaskarżyłeś? Wyrok Sądu dużo zmienia, więc doprecyzuj.


Zaskarżyłem decyzję Prezesa ULC , który w pierwszej instancji przyznał mi rację ( nakazał wypłatę odszkodowania ) , a w drugiej stanął po stronie przewoźnika - zrezygnował z nałożenia kary na przewoźnika i stwierdził , że nie naruszył wiadomego rozporządzenia .
WSA w połowie kwietnia ma wydać wyrok w tej sprawie , raczej dla mnie pozytywny .
Chodziło mi o to , że przewoźnik nie jest stroną w tej sprawie , stroną jestem ja i Prezes ULC . Oczywiście w wyroku będzie napisane między wierszami , że przewoźnik ma wypłacić odszkodowanie .

Pozdro
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#26 PostWysłany: 06 Kwi 2014 23:08 
Redaktor F4F

Rejestracja: 08 Kwi 2012
Posty: 3877
Loty: 39
Kilometry: 33 222
daraswlkp napisał(a):
WSA w połowie kwietnia ma wydać wyrok w tej sprawie , raczej dla mnie pozytywny .
Chodziło mi o to , że przewoźnik nie jest stroną w tej sprawie , stroną jestem ja i Prezes ULC . Oczywiście w wyroku będzie napisane między wierszami , że przewoźnik ma wypłacić odszkodowanie .


Postępowanie przed Sądami Administracyjnymi toczy się wyłącznie przeciwko Organom państwa i służy kontroli ich działalności, niemożliwe by było więc, żeby stroną był przewoźnik (chyba, że też wniósłby skargę do sądu na tą decyzję, ale i tak wtedy siedziałby po tej samej stronie na rozprawie - w charakterze skarżącego). Zresztą przedmiotem postępowania jest właśnie decyzja Prezesa ULC.

Co do tego co będzie napisane między wierszami - życzę, żeby tak było, ale wcale nie jest to pewne. Wszystko będzie zależało od wyroku (to oczywiste) oraz w razie uwzględnienia skargi od charakteru naruszonych przez Organ przepisów. Jeżeli Sąd uzna, że doszło do naruszenia przepisów prawa materialnego (a takie zapewne przywołujesz w swojej skardze), to sprawa jest w zasadzie przesądzona - Organ jest związany orzeczeniem, a orzeczenie o naruszeniu prawa materialnego w takim wypadku w zasadzie wprost stanowi, że odszkodowanie było należne. Sąd nie jest jednak związany granicami skargi, jak bywa to w postępowaniu cywilnym i z urzędu dokonuje szeregu czynności. Może zdarzyć się, tak, że uzna naruszenie przepisów postępowania (przykładowo - braki w przeprowadzonym przez Organ postępowaniu dowodowym) i z tego względu uchyli decyzję, nie wypowiadając się jednak w ogóle w przedmiocie meritum sporu. Wtedy sprawa "wraca" do Organu i wynik znowu może być różny.

Życzę oczywiście, by wszystko udało się dobrze :) Pamiętaj jednak, że nawet w przypadku uwzględnienia skargi ze względu na naruszenie przepisów prawa materialnego Sąd nie orzeka o odszkodowaniu - nie ma nawet kompetencji do zastępowania Organu. Organ wydaje nową decyzję i na jej podstawie wypłacana jest kwota. To w kontekście naszych powyższych dywagacji na temat PIT. ;) Koniecznie daj znać jak będziesz już po rozprawie. Swoją drogą, w którym WSA toczy się sprawa?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#27 PostWysłany: 07 Kwi 2014 14:28 

Rejestracja: 16 Sty 2014
Posty: 4
Dzień dobry. Chcę się dowiedzieć jakie sa procedury w przypadku, kied przewoźnik nie wywiązuje się z umowy – tj. odwołuje lot? Przyczyny mogą być różne – liczy się fakt, że kupiono bilet, a lot nie odbył się.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#28 PostWysłany: 07 Kwi 2014 14:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1049
Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
Alethea80 napisał(a):
Dzień dobry. Chcę się dowiedzieć jakie sa procedury w przypadku, kied przewoźnik nie wywiązuje się z umowy – tj. odwołuje lot? Przyczyny mogą być różne – liczy się fakt, że kupiono bilet, a lot nie odbył się.

http://www.fly4free.pl/forum/lot-odwolany-lub-opozniony,15,2646
_________________
Relacje na forum: Izrael | Tajlandia | Korea Południowa | Grecja | Portugalia | Teneryfa i Gran Canaria | Palau
Zapraszam na bloga: olus blog
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#29 PostWysłany: 08 Kwi 2014 15:57 

Rejestracja: 15 Sty 2012
Posty: 50
ciacho_majonez napisał(a):
Swoją drogą, w którym WSA toczy się sprawa?


Ze względu na siedzibę ULC chyba zawsze rozpatruje takie sprawy WSA w Warszawie na ul.Jasnej .

Ale wracając do meritum - czy ustawodawca określa precyzyjniej kwestię zwolnienia z podatku w przypadku potwierdzenia odszkodowania przez sąd ? Czy taki wyrok WSA daje podstawę do zwolnienia ?

Pozdro
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 08 Kwi 2014 17:48 
Redaktor F4F

Rejestracja: 08 Kwi 2012
Posty: 3877
Loty: 39
Kilometry: 33 222
daraswlkp napisał(a):
Ze względu na siedzibę ULC chyba zawsze rozpatruje takie sprawy WSA w Warszawie na ul.Jasnej .Pozdro

Celnie, jakoś umknęło mi, że decyzje wydaje tylko jeden urząd.
daraswlkp napisał(a):
Ale wracając do meritum - czy ustawodawca określa precyzyjniej kwestię zwolnienia z podatku w przypadku potwierdzenia odszkodowania przez sąd ? Czy taki wyrok WSA daje podstawę do zwolnienia ?

Pozdro

O tym właśnie toczy się nasza dyskusja ;) W mojej ocenie Ustawodawca nie określa precyzyjnie kwestii zwolnienia w przypadku potwierdzenia zasadności przyznania odszkodowania (w ogóle nie odnosi się do takiej okoliczności). Sam wyrok nie będzie moim zdaniem podstawą do zwolnienia, co najwyżej dodatkowym argumentem.

Z drugiej strony, myśląc o tym dzisiaj rano uświadomiłem sobie następującą rzecz: w ustawie wymienia się odszkodowania przyznane na podstawie przepisów innych ustaw. Mając na względzie kontekst historyczny - przepisy pisano w 1991 roku! - nikomu wtedy nie śniła się tutaj Unia Europejska. Można by argumentować w ten sposób - przecież rozporządzenie UE jest częścią polskiego porządku prawnego, a to właśnie na jego podstawie przyznawane jest odszkodowanie. Wykładnia literalna (zawężenie zwolnienia do odszkodowań z samych przepisów ustaw) nie daje moim zdaniem zadowalających rezultatów, sięgając natomiast do wykładni systemowej i funkcjonalnej dochodzimy do wniosków jak powyżej - taka wypłata mogłaby podlegać zwolnieniu. Do tego można posiłkować się najbardziej fundamentalnymi zasadami działania UE: prounijnej wykładni prawa, jednolitości, lojalności, itd.

Podkreślam: jeżeli chcesz być pewny jak powinno się kwalifikować takie zdarzenie: wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

http://www.mf.gov.pl/administracja-poda ... dywidualne

Koszt 40 zł, przedstawiasz stan faktyczny/zdarzenie prawne i własną jego ocenę. Sprawa załatwiana jest nie później niż po upływie 3 miesięcy od daty złożenia wniosku (inaczej z mocy prawa następuje wydanie tzw. interpretacji milczącej - przyznającej rację wnioskodawcy).
W razie zastosowania się do interpretacji jako podatnik jesteś chroniony przed jakimikolwiek negatywnymi skutkami mogącymi płynąć z zastosowania się do niej (czyli jak napiszą, że zwolnienie przysługuje, to w przyszłości nie będą mogli w twojej sprawie tego zakwestionować).
Oczywiście interpretację wydaje Organ Podatkowy - w tym wypadku Dyrektor odpowiedniej Izby Skarbowej z upoważnienia Ministra Finansów, wynik dokonanej przez Organ wykładni prawa może okazać się niezadowalający (nie podzieli zdania podatnika ;) ). Wtedy masz możliwość zaskarżenia interpretacji do WSA, który (o ile nie będzie ona miała braków proceduralnych uzasadniających uchylenie interpretacji z przyczyn formalnych) wypowie się w przedmiocie prawa materialnego, czyli reasumując: orzecze, czy wypłata takiego odszkodowania podlega opodatkowaniu PIT czy też jest zwolniona.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#31 PostWysłany: 08 Kwi 2014 18:52 

Rejestracja: 07 Sty 2012
Posty: 81
Dla uporządkowania, akty prawne unijne według ważności to: Traktat, Rozporządzenie, Dyrektywa, Decyzja.
Rozporządzenie nie wymaga przenoszenia jego postanowień do porządku krajowego, jak ma to miejsce w przypadku dyrektywy. Działa, więc bezpośrednio czyli jest równorzędne z ustawą.

Kolejnym argumentem za zwolnieniem z opodatkowania jest traktowanie odszkodowania jako zrekompensowanie poszkodowanemu poniesionej szkody, a nie wzbogacenie.

Dlaczego inaczej mielibyśmy potraktować wypłatę tego samego odszkodowania za pośrednictwem ubezpieczyciela (wykupienie dodatkowego ubezpieczenia) tutaj zwalnia nas punkt 4, artykułu 21, a uzyskanego bezpośrednio.
Góra
 Profil Relacje PM off
anka5515 lubi ten post.
 
      
#32 PostWysłany: 30 Wrz 2014 17:38 
Redaktor F4F

Rejestracja: 08 Kwi 2012
Posty: 3877
Loty: 39
Kilometry: 33 222
Tadam: http://archiwum.rp.pl/artykul/1253777-O ... datku.html

DGP sprzed 2 lat twierdzi natomiast inaczej: http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly ... w_pit.html
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#33 PostWysłany: 27 Cze 2017 11:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
https://interpretacje-podatkowe.org/ods ... 92-15-2-jk

TLDR: Jeśli odszkodowanie zostało przyznane na mocy Rozporządzenia, nie podlega obowiązkowi podatkowemu. Co innego w przypadku ugody sądowej z przewoźnikiem.
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
maciass lubi ten post.
 
      
#34 PostWysłany: 06 Mar 2019 09:01 

Rejestracja: 01 Paź 2017
Posty: 569
niebieski
Witam

Zakładam, że to odszkodowanie od linii lotniczych na podstawie prawa unijnego nie jest opodatkowane, ale czy mimo to należy je wykazać jakoś w PIT37/36 lub w innym formularzu?

Pzdr
K.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#35 PostWysłany: 06 Mar 2019 09:57 

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 7785
złoty
Nie
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#36 PostWysłany: 12 Cze 2019 19:41 

Rejestracja: 02 Paź 2011
Posty: 806
niebieski
Wracam do tematu, bo tak się złożyło, że w tym półroczu dostałem już ponad 8 tys. zł w przeliczeniu jako odszkodowanie od linii lotniczych. Widzę, że interpretacja jest jednoznaczna, ale czy w ostatnim roku nic się w tej sprawie nie zmieniło?
Wolałbym, żeby moje finanse nie podlegały później dokładniejszemu audytowi US z uwagi na 1600 zł nie wykazanego podatku od przyznanych odszkodowań od linii lotniczych... Mam nadzieję, że linie lotnicze nie informują US o tym komu przyznały ile odszkodowań.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#37 PostWysłany: 12 Cze 2019 23:33 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
Nie interpretacja, a przepisy ustawy, które wyłączają odszkodowania od opodatkowania.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 37 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group