Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 30 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 21 Sty 2014 23:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2013
Posty: 176
Mam pytanie, być może ktoś już miał okazję odbywać podobną podróż. Mianowicie: lecę Pegasusem do Stambułu, po czym z Izmiru Atlasjetem (albo Pegasusem, jeszcze nie wiem) zamierzam dostać się na lotnisko Ercan (Lefkosa) położone, de facto, w/na Północnym Cyprze. Na oczy rzuciły mi się historię ludzi - fakt, że z Australii i Nowej Zelandii - których rzekomo nie chciano przepuścić przez granicę do unio-europejskiego Cypru.

Czy jako obywatelowi UE grozi mi taka lub podobna przygoda? I jak w ogóle wygląda sama sytuacja z granicą w Nikozji?

Z góry wielkie dzięki.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów
Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament
#2 PostWysłany: 21 Sty 2014 23:27 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sty 2011
Posty: 7790
Nie ma problemu - osobiście nie testowałem ale dużo znajomych było - zarówno robiąc wycieczki z Turcji na Cypr, jak i w odwrotnym kierunku - kumplowi odwiedzającemu mnie w Turcji szukałem jak najtańszego sposobu na dostanie się i wykombinowałem że to będzie właśnie przez Cypr ;) (połączenie Kraków-Pafos, przekroczenie granicy i Ercan-Adana) - wszystko bez problemów
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 21 Sty 2014 23:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2013
Posty: 176
Super, dzięki wielkie za odpowiedź! Nie taki diabeł straszny, jak go malują :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 22 Sty 2014 00:15 

Rejestracja: 02 Lut 2011
Posty: 181
Loty: 723
Kilometry: 2 468 601
Zbanowany
dji napisał(a):
Super, dzięki wielkie za odpowiedź! Nie taki diabeł straszny, jak go malują :)

Nie do końca. W świetle prawa cypryjskiego granice Republiki Cypryjskiej można przekraczać przez przejścia graniczne na lotniskach w Larnace i Pafos oraz morskie w Larnace, Limasol i Pafos. Wjazd na wyspę innym przejściem jest nielegalny. Dopóki ktoś nie będzie się chwalił, że tak zrobił, nie będzie problemu. Ale jeśli na granicy kogoś dokładniej skontrolują i znajdą np bilet lotniczy, to może mieć problem. Mało kto wie, że mieszkanie w północnej części w hotelach należących do Greków cypryjskich też jest nielegalne. Jeśli ktoś mieszkał na północy w hotelu i nie ma pewności, czy właścicielem jest Grek czy Turek, to jadąc na południe lepiej pozbyć się dokumentów z pobytu w hotelu.

Washington - jeśli tobie się udało, nie znaczy że jest to legalne:)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 22 Sty 2014 00:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2013
Posty: 176
Dzięki za info, dobrze wiedzieć takie rzeczy. Zauważyłem też, że lotnisko, z racji swojego położenia, nie ma nawet kodów IATA i ICAO - śmieszna sprawa.

Tak naprawdę to już mniejsza o to, czy to legalne, skoro wychodzi na to, że można się w miarę swobodnie przedostać się z jednej strony na drugą. Dla świętego spokoju będę pamiętał, żeby spalić swój bilet lotniczy :)

Dzięki serdeczne!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 22 Sty 2014 00:57 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sty 2011
Posty: 7790
A którędy w świetle prawa cypryjskiego miałbyś przybyć jeśli Turecka Republika Cypru Północnego nie istnieje?;) (jest uznawana tylko sama przez siebie - tzn Turcję) W świetle cypryjskiego prawa nigdy nie opuszczamy Cypru. Na granicy "okupowanego" przez turków terenu dostaniemy darmową "wizę" czyli stempelek - jeśli obawiamy się problemów prosimy o wbicie na osobną kartkę (dla obywateli UE nie jest to jednak problem). Nie możemy rozmawiać w takich sytuacjach o legalności.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 25 Sty 2014 18:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sty 2014
Posty: 1
Witam!
W zeszlym roku bylem dwa razy na Cyprze - w czerwcu i ponownie w sierpniu. To byla milosc od pierwszego wejrzenia! Uwielbiam Cypr - szczegölnie jegp Pölnocnä czesc - jest po prostu bardziej swojsko i taniej niz w greckiej czesci.
A odnoszäc sie do zadanego pytania... Na podstawie moich doswiadczen opisze jak dokladnie bylo. Podczas kontroli paszportowej na lotnisku Ercan (ECN) mozesz powiedziec, ze nie chcesz stempla w swoim paszporcie (wiekszosc zagranicznych turystöw tak wlasnie robi). Wypelniasz papierek i oddajesz go do pobicia pieczeciä. Nikt nie robi z tego problemu. Oni po prostu robiä wszystko, by po tylu latach ``blokady`` powröcilo do nich jak najwiecej turystöw - zatem w tej kwestii sä ugodowi.
Inna sprawa - podczas wycieczki do greckiej czesci Nikozji ``odbilo`` mi. Podobnie jak Amerykanie - chcialem miec pamiätke z mojego pobytu na Cyprze Pölnocnym. Na tzw. ``przejsciu granicznym`` na Ledra Street, policjantka, poczätkowo lekko zszokowana mojä prosbä, wbila mi pieczätke z wyczuwalnä dumä. A jak przeszedlem do tzw. greckiej odprawy - schowalem paszport i pokazalem möj dowöd osobisty. Nikt sie mnie nie pytal o paszport, jak i röwniez nikt nie kontrolowal mojego wielkiego bagazu. Dodam, ze granice miedzy obiema czesciami przekraczalem kilka razy. I w tym bagazu mialem wiele pamiätek z Cypru Pölnocnego, gdzie bylo dokladnie napisane ``Made in KKTC`` (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti). Moze i mnie sie poszczescilo - ale z tego co wiem - obywatele UE nie sä ``trzepani`` na granicy miedzy obiema czesciami.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 26 Sty 2014 11:10 

Rejestracja: 02 Lut 2011
Posty: 181
Loty: 723
Kilometry: 2 468 601
Zbanowany
Oczywiście 99,99% osób nie ma żadnych problemów z przekraczaniem tej granicy, ale warto wiedzieć co jest zgodne z prawem, a co nie jest. Problem może się pojawić jeśli ktoś np zgubi paszport na północnej części i dobrze mieć przy sobie dwa dokumenty: dowód osobisty i paszport, żeby można było wydostać się z północnej części.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 26 Sty 2014 11:33 

Rejestracja: 28 Lip 2012
Posty: 6179
HON fly4free
dji napisał(a):
Zauważyłem też, że lotnisko, z racji swojego położenia, nie ma nawet kodów IATA i ICAO - śmieszna sprawa.

nieprawda
http://pl.wikipedia.org/wiki/Port_lotniczy_Ercan
https://www.iata.org/publications/Pages ... earch.aspx

z mojego zeszłorocznego doświadczenia wynika, że granicę możesz przekraczać w obie strony zupełnie swobodnie. my mieliśmy wbite pieczątki z Północy w paszporcie i nikt się do tego nie przyczepił. nikt nas nie kontrolował w poszukiwaniu "nieprawomyślnych" biletów lotniczych, czy rachunków hotelowych. może trudno mówić o ociepleniu stosunków pomiędzy obiema częściami, ale jest wyraźna liberalizacja odnośnie przekraczania granicy, zarówno pieszo jak i samochodem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 26 Sty 2014 12:18 

Rejestracja: 02 Lut 2011
Posty: 181
Loty: 723
Kilometry: 2 468 601
Zbanowany
pemat napisał(a):
...my mieliśmy wbite pieczątki z Północy w paszporcie...

Jakie pieczątki?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 26 Sty 2014 12:53 

Rejestracja: 28 Lip 2012
Posty: 6179
HON fly4free
marfot napisał(a):
pemat napisał(a):
...my mieliśmy wbite pieczątki z Północy w paszporcie...

Jakie pieczątki?

wjazdowe (wlotowe?) z lotniska Ercan
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 26 Sty 2014 13:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2013
Posty: 176
pemat napisał(a):


Angielska wikipedia twierdzi już co innego:

"Since the airport lies in an internationally unrecognized country, its status as an international airport is also unrecognized and the airport codes do not appear in the official IATA and ICAO lists."

A w linku IATA, który podałeś, lotnisko nie występuje :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 26 Sty 2014 14:35 

Rejestracja: 28 Lip 2012
Posty: 6179
HON fly4free
wystarczy wpisać dane i już znajduje
Załącznik:
ecn.png
ecn.png [ 23.14 KiB | Obejrzany 14532 razy ]

kod ten jest również używany w przypadku lotów czarterowych

dji napisał(a):
Angielska wikipedia twierdzi już co innego:

"Since the airport lies in an internationally unrecognized country, its status as an international airport is also unrecognized and the airport codes do not appear in the official IATA and ICAO lists."

to akurat prawda, dolecieć tam można jedynie z Turcji, loty czarterowe mają międzylądowanie w Antalyi i zmieniany jest wtedy nr lotu na krajowy, jednak już w Polsce podawany jest kod ECN jako miejsce docelowe
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 14 Mar 2017 05:57 

Rejestracja: 20 Mar 2016
Posty: 6
Loty: 127
Kilometry: 117 415
Ja leciałem Atlasjetem z IST do ECN i na lotnisku wbili mi 30 dniową wizę oraz pytali się o bilet powrotny.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 05 Maj 2017 21:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lip 2015
Posty: 471
niebieski
Piesze przejście w centrum Nikozji ... przejście bezproblemowe w obydwie strony. Żadnych pieczątek nam nie wbijano do paszportów.
_________________
78 Krajów , 6 Kontynentów , 3 Oceany :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 06 Maj 2017 11:04 

Rejestracja: 25 Kwi 2017
Posty: 8
Zbanowany
ja przechodzilem na dowód ;) wczoraj :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 14 Maj 2017 22:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Lut 2015
Posty: 46
Loty: 37
Kilometry: 65 933
Ja przechodziłam kilka razy 2-3 razy dziennie 6,7 i 8 maja. Przejście to kwestia paru minut. Ja przechodziłam z paszportem. Zerkają tylko sprawdzają w bazie i nawet nie pytają. Zaznaczam, że zaczynałam od strony Cypru Południowego. Na dowód też pewnie można , bo przewodniczka wycieczki z którą byliśmy w Famaguście zaznaczyła, że może być paszport lub dowód z kraju UE (Francuzi, Niemcy z pewnością mieli dowody).
Na przejściu w Nikozji nikt mnie o nic nie pytał (nawet o zakupy :o ;) z Północnej części) , nie było też żadnych pieczątek czy wypełniania czegokolwiek.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 05 Sie 2017 14:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Lip 2015
Posty: 1392
niebieski
Ruszając autem z Larnaki i mając w planie Nikozję i Kyrenię lepiej zostawić auto w Nikozji po południowej stronie,przejść przejściem dla pieszych w Nikozji, zwiedzić obie strony Nikozji ,wrócić po auto i przejechać przejściem ??Metehan Sınır Kapısı?? do Kyreni? Czy od razu jechać do północnej części Nikozji?Pod uwagę biorę bezpieczeństwo auta i ilość miejsc do parkowania.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 05 Sie 2017 20:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sty 2012
Posty: 4454
srebrny
Ja bym wziął autobus spod Bramy Kireńskiej, a eventualnie w Kirenii wypożyczył wóz.
Taniej i wygodniej. ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 29 Maj 2018 09:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lis 2012
Posty: 2939
Loty: 348
Kilometry: 658 488
niebieski
Od razu przepraszam, ale nie sprawdziłem wszystkich podobnych tematów na forum, a nieoczekiwanie sprawa jest bardzo pilna. Czy granicę grecko - turecką w Nikozji przekroczę w nocy? Chodzi mi o przekroczenie piesze, najlepiej nie tym na ulicy Ledras ale, nazwijmy to, w nowszej części miasta.

EDIT. Z googla mam jakąś dawną aktualizowaną stronę, który mówi o otwarciu 24h przejścia Metehan, mocno oddalonego od centrum.
_________________
Azory => Egzotyka tuż za rogiem, czyli azorski "double decker" :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 30 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group